Ευλογημένα ασεβής

17 June 2006
14,350
51A00TSZSML._SS500_.jpg


Stravinsky: Works For Violin & Piano – Dora Bratchkova, Andreas Meyer-Hermann, Aldo Orvieto, Violeta Popova (CPO Records CD – 2003)

Από τα γραπτά του, μαθαίνουμε ότι ο Igor Stravinsky αντιπαθούσε το βιολί. Δεν του άρεσε ο ήχος του.
Θεωρούσε ότι “οι σολίστ του βιολιού είναι εκτεθειμένοι σε τρομαχτικούς πειρασμούς, στους οποίους, συχνά, είναι πολύ ευάλωτοι και ανίκανοι να αντισταθούν. Ότι υποκύπτουν στη φιλαυτία τους και στις επιθυμίες του κοινού το οποίο, αυτό που βασικά περιμένει από αυτούς, είναι γλυκανάλατο, ζαχαρωμένο Συναίσθημα” (sic).
Η συνάντησή του με τον Αμερικανό βιολιστή Samuel Dushkin έμελλε να αλλάξει όλα αυτά. Καταρχήν συνέθεσε το κονσέρτο του για βιολί και, στη συνέχεια, τα τρία έργα που υπάρχουν εδώ, με τα οποία περιόδευσε δίνοντας συναυλίες στην Αμερική μαζί με τον Dushkin. Πρόκειται για το Duo concertant, ένα έργο με 5 μέρη σε μορφή σονάτας και για δύο μεταγραφές για βιολί και πιάνο από τα μπαλέτα του: Η Suite Italienne που βρίσκουμε εδώ, είναι από την “Pulcinella”, βασισμένη σε μουσική του Pergolesi. Το Divertimento προέρχεται από το “Φιλί της Νεράϊδας” , φόρο τιμής του συνθέτη στον Tchaikovsky.
Η Dora Bratchkova είναι σολίστ του βιολιού από τη Βουλγαρία και διαθέτει ένα εντυπωσιακό βιογραφικό: concertmaster στη Συμφωνική Ορχήστρα της Ραδιοφωνίας του Saarbrucken, διδάσκει σήμερα στο Κονσερβατουάρ του Μανχάϊμ. Πλαισιώνεται εδώ από 3 σπουδαίους πιανίστες.

O δίσκος είναι υπέροχος. Από τη μιά η μουσική του Stravinsky, υπερφορτισμένη, γεμάτη νεύρο και ζωηράδα, μια μετωπική σύγκρουση με οτιδήποτε είχε προηγηθεί από αυτή, ευλογημένα ασεβής, συχνά να ρίχνει πλάγιες ματιές στη τζάζ, σκέτη καυστική παρωδία και Σκάνδαλο. Πιάνο και βιολί δείχνουν σαν να επαναπροσδιορίζονται απ την αρχή: συχνά ηχούν σαν κρουστά (!). Στήνουν ένα δαιμονισμένο χορό γύρω από τα θέματα και καταδύονται στην τρικυμισμένη καρδιά αυτής της μουσικής που δεν έχει χάσει τίποτα από την αυθεντική λάμψη της μέσα στο χρόνο. Ωρες ώρες νομίζεις ότι θα βγεί από το δίσκο και θα σε δαγκώσει ή θα σου πάρει το σκάλπ: άλλοτε χορεύει με περίσσια φαντασία και χάρη, άλλες φορές ξεσπάει σε αιχμηρά κρεσέντα κοφτερά σαν ξυράφια κι άλλοτε πάλι λαμπυρίζει με χιλιάδες χρώματα. Ενα ακρόαμα σχεδόν παγανιστικό, που μοιάζει οστεώδες και γεμάτο τριγμούς, ένα πλουραλιστικό κράμα, με πανσπερμία επιρροών που κινούνται σ ένα ευρύτατο φάσμα, από τον αρχαϊσμό του μπαρόκ και την Commedia dell’Arte μέχρι το διάπυρο ρομαντισμό και την πιο ακραία νεωτεριστική τρέλα.
Από την άλλη είναι οι μουσικοί που στέκονται με το παραπάνω στο ύψος των περιστάσεων: η μουσική δείχνει έτοιμη να βγεί από τις σελίδες και να πετάξει καθώς την απογειώνουν κυριολεκτικά. Το οπλοστάσιό τους, κάθε άλλο παρά συνηθισμένο στις μέρες μας: ηχητική παλέτα που δείχνει να μην έχει όρια, απαστράπτουσα δεξιοτεχνία που σφύζει από προσωπικότητα, τέλεια πολυφωνική συνεργία, άρθρωση υποδειγματική, με κάθε θέμα να ζωντανεύει μπροστά σου τέλεια ζυγισμένο, εκφορά που κυμαίνεται από τον λυρισμό μέχρι τον λόξυγκα, χωρίς περιττά στολίδια, ελαφρώς “ξηρή” και staccato, όπως ακριβώς ταιριάζει στον Stravinsky.
Κομψοτέχνημα απείρου κάλλους.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,965
Φαντάζομαι ότι για τον Ντοκ θα είναι ότι πρέπει ....


Για μένα, θα πρέπει πρώτα να ακούσω ....

Πάντως κούκλε θα μπορούσες να πουλήσεις πάγο στους Εσκιμώους ....
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ευλογημένα ασεβής

Φαντάζομαι ότι για τον Ντοκ θα είναι ότι πρέπει ....


Για μένα, θα πρέπει πρώτα να ακούσω ....

Πάντως κούκλε θα μπορούσες να πουλήσεις πάγο στους Εσκιμώους ....

ειδικά όταν διάβασα ότι ο Ιγκόρ αντιπαθούσε το βιολί , κάτι σκίρτησε μέσα μου . Κι εγώ το αντιπαθώ , ως σόλο όργανο , βαθύτατα . Οπότε ενδεχομένως να είναι ότι πρέπει για μένα , αγαπητέ Σπύρο .
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Πάντως κούκλε θα μπορούσες να πουλήσεις πάγο στους Εσκιμώους ....

Εγώ πάντως για να πώ τη μαυρη αλήθεια μου έχω τσιμπήσει στον υπέροχο γραπτό λόγο του Κώστα,
και μάλιστα επανειλημμένα, αγνοώντας το ρητό δις εξαμαρτείν... :smile: :bang:

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις παρουσιάσεις του και λέω δεν είναι δυνατόν, υπάρχουν τέτοια πράγματα στη κλασική μουσική και εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι;

Τελικά κατάλαβα ότι η κλασική δεν είναι για μένα….
 

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
H suite italienne είναι φανταστικό έργο. Όσοι δεν είναι φαν του βιολιού ας γνωρίζουν ότι υπάρχει και σε μεταγραφή για τσέλο- πιάνο. Την είχα ακούσει πέρσι σε μια αξιοπρόσεκτη εκτέλεση από τον Καβάκο και υπάρχει σε μια πολύ καλή live εκτέλεση με Maisky- Argerich (μαζί με σονάτες Prokovief & Shostakovich). Πολύ καλό δισκάκι!
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ο δίσκος πού αναφέρει ο Διονύσης συστήνεται ανεπιφύλακτα.
Πέραν της εξαιρετικής suite italienne,που παρουσιάζεται σε διασκευή stravinsky-piatigorsky,για cello και piano..υπάρχει η σονατα για τσέλο και πιάνο του Σοστακόβιτς op.40 και η αντίστοιχη τού Prokofiev op.119.
Για επιδόρπιο υπάρχει απόσπασμα(διασκευή)ενός βάλς απο το μπαλέτο του Prokofiev 'stone flower'.
Eξαιρετική ηχογράφηση όπως και ερμηνείες.
Θα ψάξω τον δίσκο τού Κώστα ασφαλώς..
Την suite italienne για βιολί και πιάνο την έχω σε μία επίσης θαυμάσια εκτέλεση απο την BIS,μέ τούςThedeen,Pontinen(πιανο)μαζί με την σονάτα τού Scnittke και τού Shostakovich.