Υπάρχει Θεός!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
14,350
41SSW3D0JCL._SS500_.jpg


Mozart: String Quartet No. 20 in D major, K. 499 “Hoffmeister” – Alban Berg Quartett (ΤELDEC: Mozart The Late String Quartets, 4XCD)

Επειδή αμφισβητείται ακόμα και αυτή η ίδια η ύπαρξη του …Θεού, εδώ γύρω, τελευταία…:rolleyes:
Το κουαρτέτο Κ.499 στέκει μόνο του και περήφανο στην πιο ιδιαίτερη θέση: αμέσως μετά από τα κουαρτέτα τα αφιερωμένα στον Haydn, αμέσως πριν τα τελευταία 3 “Πρωσικά” κουαρτέτα. Από τα τελευταία 10 εκπληκτικά κουαρτέτα εγχόρδων του Μότσαρτ, το Κ.499 είναι το πιο μοναδικό. Ο Μότσαρτ το αφιέρωσε στον φίλο και εκδότη του Hoffmeister αλλά σε καμία περίπτωση δεν το “ξεπέταξε”: Είναι η Σύνθεση, το αμάλγαμα, όλων των παραπάνω, των πριν και των μετά από αυτό, απλό και ευθύ, μιλάει κατευθείαν στην καρδιά. Ο Alfred Einstein έγραψε πως αυτό το κουαρτέτο προλέγει, όσο κανένα άλλο, τον Schubert.
Δεν μου φτάνουν τα λόγια όταν θέλω να μιλήσω για τη μουσική δωματίου του Μότσαρτ, τα 10 τελευταία κουαρτέτα του συν τα δύο κουιντέτα Κ.515 και Κ.516. Είναι Μουσική στην πιο ακραία, πλήρη και καταλυτική σημασία του όρου. Κάτω από την φαινομενικά “αθώα” και παιχνιδιάρικη μάσκα τους κυοφορούν μια τραγική και πέρα για πέρα συντριπτική αίσθηση Πεπρωμένου που όμοιά της δεν έχω ξανασυναντήσει ποτέ και πουθενά. Λένε πως ένα μεγάλο έργο δημιουργεί από μόνο του ένα ιδίωμα ή το καταστρέφει και πως ένα ιδιοφυές έργο επιτυγχάνει να τα κάνει και τα δύο αυτά ταυτόχρονα. Αυτό ακριβώς, για μένα, είναι η μουσική δωματίου του Μότσαρτ. Το “Hoffmeister” είναι η κορωνίδα της.
Ξεκινάει με μια απλή όμορφη ταυτοφωνία και μετά τα όργανα συνδιαλέγονται ανά ζεύγη. Μια σειρά από επεισόδια αρχίζει να παρελαύνει - όλες οι μικρές χρωματικές αποχρώσεις έχουν κεφαλαιώδη σημασία και τρομαχτικές επιπτώσεις καθώς το δράμα ξετυλίγεται: σαν να τραγουδούν και την ίδια στιγμή να υπονομεύουν τα θεμέλια της τονικής δομής μέσα από άπειρα μορφικά στυλ και φόρμες που ανακατεύονται -σονάτα, φούγκα, divertimento με έντονη και πανταχού παρούσα την προφορά της opera buffa- και τις πολλαπλές φωνές να μπαίνουν διαδοχικά, λές και αυτό που αποζητούν είναι η απόλυτη αναρχία, μια πλήρης αποσταθεροποίηση της τονικότητας που μοιάζει να κρέμεται από κλωστές. Ατσάλινες κλωστές που αντέχουν σε όλα τα γυρίσματα και τα ακροβατικά στα οποία τις υποβάλλουν οι μελωδικές φωνές. Το μενουέτο είναι από μόνο του ένα θαύμα, το τρίο που το ακολουθεί, ένα αποκύημα μαγγανείας. Η ένταση είναι τρομαχτική, στις παρυφές της επιθετικότητας.

Αυστηρά με τους Alban Berg στην παλιά έκδοση της TELDEC – μετά υπέγραψαν στην ΕΜΙ και τα ξαναηχογράφησαν με ένα σωρό τσαλιμάκια που τα ληστεύουν κυριολεκτικά από ολόκληρη σχεδόν την ποιητική τους χάρη.


Πηγή: Alfred Einstein – Mozart: His Character, His Work (Oxford University Press)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Έχω την εντύπωση πως τα γραπτά του Κώστα δημιουργούν ιδιαίτερες έως υπερβολικές προσδοκίες στον αναγνώστη τους... ακόμη και από έναν Μότσαρτ
 
17 June 2006
14,350
Είσθε πάρα πολύ καλοί και γενναιόδωροι όλοι σας.
Αλλά...φροντίστε να ακούσετε τα έργα: μιλάμε για την πεμπτουσία της μουσικής - words fail me.
Ακόμη κι όταν είμαι χαμένος, στις πιο ακραίες μουσικές αναζητήσεις μου, πάντα βρίσκω λίγο χρόνο και επιστρέφω στα κουαρτέτα του Μότσαρτ. Ακόμη και για 3-4 λεπτά, όσο διαρκεί ένα μενουέτο.
Ολα τα είπε ο άτιμος. Ολα... :worshippy:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
λές και αυτό που αποζητούν είναι η απόλυτη αναρχία, μια πλήρης αποσταθεροποίηση της τονικότητας που μοιάζει να κρέμεται από κλωστές.

Eμένα πάντως αυτό με τρώει άσχημα... Η μόνη απόπειρα φυγής από την τονικότητα εκείνη την εποχή(εστω 50-60 χρονια πίσω) είναι για μένα η Χρωματική Φαντασία του Bach. Βέβαια αυτό προκύπτει από τα ακούσματά μου και μόνο...

Οι παρουσιάσεις του Κώστα ειναι τουλάχιστο ελκυστικές και την έχω πατήσει με τον Paul Bley και το πρόσφατο "γιαπωνέζικο λυκαυγές". Δεν πειράζει όμως, ανοίγουν δρόμους στους οποίους δύσκολα θα έμπαινα μόνος μου :grinning-smiley-043
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Μ'αυτά και μ'αυτά (...ειδικά με τις δύο τελευταίες παρουσιάσεις του Κώστα!) έχει ανέβει ο πήχης σε δυσθεώρητα ύψη πλέον και δεν με βλέπω να ξαναγράφω ορνιθοσκαλίσματα για δίσκους.

Παρ'όλ'αυτά το απολαμβάνω! Αυτός ο ασκίαστος τρόπος γραφής που μοιάζει να βγαίνει αβίαστα από χαμογελαστό έφηβο μια στιγμή πριν την μετωπική σύγκρουση, αυτό το μετέωρο βήμα ανάμεσα στην καταστροφή και την απόλυτη ευτυχία έχει γίνει για'μένα η απόλυτη ντόπα. Δηλώνω παραδωμένος :worshippy:
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Υπάρχει Θεός!

έχει ανέβει ο πήχης σε δυσθεώρητα ύψη πλέον και δεν με βλέπω να ξαναγράφω ορνιθοσκαλίσματα για δίσκους.

Ασε τις δικαιολογίες και τα ζζζζ...καμώματα Μπιλ: σε θέλουμε ΕΔΩ.
Να γράφεις. Αυτά λειτουργούν μόνο αμφίδρομα.;)
 
17 June 2006
14,350
Οι παρουσιάσεις του Κώστα ειναι τουλάχιστο ελκυστικές και την έχω πατήσει με τον Paul Bley και το πρόσφατο "γιαπωνέζικο λυκαυγές". Δεν πειράζει όμως, ανοίγουν δρόμους στους οποίους δύσκολα θα έμπαινα μόνος μου :grinning-smiley-043

Σωτήρη, μπορεί να μη σου λένε τώρα. Και να σου πούν αργότερα.
Μου έχει συμβεί άπειρες φορές. Δώσε τους χρόνο.
Το πιο ωραίο για το δίσκο του Paul Bley μου το είπε ο γιατρός: "ρε σύ...αυτά δεν είναι μουσική: είναι Προσευχές" :grinning-smiley-043
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Σωτήρη, μπορεί να μη σου λένε τώρα. Και να σου πούν αργότερα.
Μου έχει συμβεί άπειρες φορές. Δώσε τους χρόνο.
Το πιο ωραίο για το δίσκο του Paul Bley μου το είπε ο γιατρός: "ρε σύ...αυτά δεν είναι μουσική: είναι Προσευχές" :grinning-smiley-043

Σίγουρα. Γι αυτό λέω οτι ανοίγονται δρόμοι. Για παράδειγμα ο Bley είναι δίοδος στην free jazz... Το πότε θα μπώ ουσιαστικά στην free jazz είναι θέμα χρόνου, κι άλλων παραγόντων. Ισως και να μην μπω ποτέ. Πριν 7-8 χρόνια είχα ακούσει ενα-δυο έργα του Rautavaara κι αυτό ήταν. Πλέον έχω ξεκινήσει μ'αυτόν και τον Sibelius να ψάχνω τους Φινλανδούς συνθέτες. Το ίδιο είχε συμβεί ακόμα παλιότερα και με τον Προκόφιεφ και θα συνεχίσει να συμβαίνει και με άλλους :)
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Η Παρουσίαση τού Κώστα αποκατέστησε πλήρως τήν ελαφρώς διασαλευθείσα τάξη..:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
Επειδή Mozart δεν είναι μόνον το κομψοτέχνημα τής Μικρής Νυχτερινής Μουσικής,που κοσμεί ´δισκοθήκες´ σάν κάτι πίνακες ζωγραφικής σε πλούσια αλλά κενά σπίτια.
Η σειρά ολόκληρη τών κουαρτέτων απο τούς Alban Berg ειναι συναρπαστική..
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Kαλημερα παιδες,μηπως γνωριζετε που
μπορω να βρω την συγκεκριμενη εκτελεση σε cd?
Aκουσα μικρα αποσπασματα απο το διαδυκτιο & μου αρεσαν
αλλα ηταν απο αλλη εκτελεση,φανταζομαι αυτη εδω που
δειχνει ο Κωστας θα ειναι ακομη καλυτερη?
Οποτε πρεπει να την βρω..Ευχαριστω!
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Απάντηση: Υπάρχει Θεός!

Kαλημερα παιδες,μηπως γνωριζετε που
μπορω να βρω την συγκεκριμενη εκτελεση σε cd?
Aκουσα μικρα αποσπασματα απο το διαδυκτιο & μου αρεσαν
αλλα ηταν απο αλλη εκτελεση,φανταζομαι αυτη εδω που
δειχνει ο Κωστας θα ειναι ακομη καλυτερη?
Οποτε πρεπει να την βρω..Ευχαριστω!

Αν θυμάμαι καλά χθες το απόγευμα υπήρχε στο Metropolis της Ομόνοιας.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Υπάρχει και παραυπάρχει Θεός.

Τελικά τα βρήκα μετά από ψάξιμο σε δύο διπλά σιντί.(2χcd)
Τα έχουν μοιράσει και κυκλοφορούν πλέον από θυγατρική της Warner-Teldec,την Elatus..

Ευχαριστώ ξανά τον Κώστα για το "διαφορετικό" αυτό ακουσμα.

(τα είχα με Talich Quartet όλα μαζί στην γαλλική έκδοση της Calliope,απλά είναι άλλης τεχνικής.Παραμένουν όμως εξαιρετικά)