Ηχεία ο αδύνατος κρίκος. Υπάρχει εξέλιξη;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Είναι "κοινό μυστικό",ότι τα ηχεία είναι ο πλέον ατελής κρίκος στην αναπαραγωγή της μουσικής.
Ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει εδώ και πολλές δεκάδες χρόνια.Με εξαίρεση κάποιες νέες μονάδες μεγαφώνων(κύρια απο "εξωτικά" υλικά) και κάτι ψιλά στα υλικά των κροσσόβερ,όλα τ' άλλα είναι τα ίδια μ' ότι άκουγε ο ...παππούς μας.

Κι όλα αυτά συνεχίζουν να χρεώνονται σε εξωφρενικές πολλές φορές τιμές,χωρίς να είναι κι ορίτζιναλ....αντίκες.

Σίγουρα,υπάρχουν ηχεία που παίζουν εξαιρετικά-αλλά πάντα σε σχέση μ' άλλα ηχεία.Είναι λάθος,να θεωρείται το ηχείο "κριτής" των υπόλοιπων κρίκων του συστήματος.Μόνο αυτό δεν μπορεί να είναι.

Να το συζητήσουμε;
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Εκτός του οτι τα ηχεία είναι ο αδύνατος κρίκος επιρρεάζονται και σε
τεράστιο βαθμό από το που παίζουν λόγω των ιδιαιτεροτήτων του
εκάστοτε χώρου και πως τοποθεντούνται μέσα σε αυτόν.
Όσο για το αν θεωρούνται κριτές του υπόλοιπου συστήματος τι να
κάνουμε μέσα απο αυτά ακούμε μουσική, εκτός αν χρησιμοποιούμε και
ακουστικά.
Τι άποψη έχετε για τα ηχεία τύπου panel?
 

musiclover

Senior Member
19 December 2007
345
Re: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Είναι "κοινό μυστικό",ότι τα ηχεία είναι ο πλέον ατελής κρίκος στην αναπαραγωγή της μουσικής.
Ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει εδώ και πολλές δεκάδες χρόνια.Με εξαίρεση κάποιες νέες μονάδες μεγαφώνων(κύρια απο "εξωτικά" υλικά) και κάτι ψιλά στα υλικά των κροσσόβερ,όλα τ' άλλα είναι τα ίδια μ' ότι άκουγε ο ...παππούς μας.

Κι όλα αυτά συνεχίζουν να χρεώνονται σε εξωφρενικές πολλές φορές τιμές,χωρίς να είναι κι ορίτζιναλ....αντίκες.

Σίγουρα,υπάρχουν ηχεία που παίζουν εξαιρετικά-αλλά πάντα σε σχέση μ' άλλα ηχεία.Είναι λάθος,να θεωρείται το ηχείο "κριτής" των υπόλοιπων κρίκων του συστήματος.Μόνο αυτό δεν μπορεί να είναι.

Να το συζητήσουμε;

Νομιζω οτι εισαι καπως αυστηρος.

Το ηχειο ειναι ο τραγουδιστης του συστηματος, αρα κι ο με μεγαλη διαφορα σημαντικοτερος κρικος της αλυσιδας.

Πλεον τα υλικα απο τα οποια κατασκευαζονται οι κωνοι-θολοι των μεγαφωνων ειναι εξωτικα σε πολλα (συνηθως ακριβα) ηχεια. Τα υλικα των κροσοβερ εχουν επισης βελτιωθει πολυ. Τα υλικα της καμπινας επισης σε αρκετες περιπτωσεις ξεφευγουν απο τα συνηθισμενα.

Αλλα πιστευω οτι το σημαντικοτερο σε ενα ηχειο (πολυ περισσοτερο απο οτι σε αλλες συσκευες) ειναι ο εγκεφαλος σχεδιαστης που βρισκεται απο πισω τους.

Στο ηχειο (και στις ψηφιακες πηγες σε μικροτερο βαθμο) φαινεται περισσοτερο η ιδιοφυια μερικων ανθρωπων που εχουν αναγει πλεον την αναπαραγωγη "κονσερβας" ηχογραφησεων σε μια ιεροτελεστια ακουστικης ψευδαισθησης μεγιστης αληθοφανειας.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Τα πάνελ...
Κι αυτά δεν είναι κάτι νέο.Μετράνε σαν ιδέα περίπου μισό αιώνα.

Εντάξει μπορεί να μην ήμουν και τόσο σαφής.
Το ζήτημα είναι ότι πέρα απο επιμέρους βελτιώσεις,η βασική σύλληψη γι' αυτόν τον τελικό κρίκο στην αναπαραγωγή,παραμένει η ίδια όλα αυτά τα χρόνια.Δεν υπάρχει πραγματική τεχνολογική καινοτομία...
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Re: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Κι εγώ βλέπω ότι τα ηχεία τραγουδάνε και όλα τα άλλα που προηγούνται σκοπό έχουν να τους δώσουν τη δύναμη να τραγουδήσουν σωστά.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Κι εγώ βλέπω ότι τα ηχεία τραγουδάνε και όλα τα άλλα που προηγούνται σκοπό έχουν να τους δώσουν τη δύναμη να τραγουδήσουν σωστά.

Το ζήτημα που συζητάμε είναι ότι δεν είναι σε θέση να αποδώσουν σωστά και με χαμηλές παραμορφώσεις,αυτό που τους παρέχουν η πηγή κι ο ενισχυτής.Είναι τεχνολογικά πολύ πιό πίσω απ' αυτά.
 

musiclover

Senior Member
19 December 2007
345
Re: Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Εκτός του οτι τα ηχεία είναι ο αδύνατος κρίκος επιρρεάζονται και σε
τεράστιο βαθμό από το που παίζουν λόγω των ιδιαιτεροτήτων του
εκάστοτε χώρου και πως τοποθεντούνται μέσα σε αυτόν.
Όσο για το αν θεωρούνται κριτές του υπόλοιπου συστήματος τι να
κάνουμε μέσα απο αυτά ακούμε μουσική, εκτός αν χρησιμοποιούμε και
ακουστικά.
Τι άποψη έχετε για τα ηχεία τύπου panel?


Οφειλλω καπου εδω να καταθεσω την προσωπικη μου αποψη για αυτα.

Τα ηχεια τυπου panel στο παρελθον ειχαν πολυ μεγαλυτερο λογω υπαρξης και αξια απο οτι εχουν σημερα και θα εξηγησω τους λογους:

1) Η "κουτιλα" των ηλεκτροδυναμικων ηχειων του παρελθοντος που δυστυχως μερικοι δεν την αντιλαμβανονται ακομη και σε πολλα διαφημισμενα ηχεια παλιας σχολης του σημερα.

2) Η διαφανεια, ταχυτητα και αναδειξη των μικροδυναμικων αντιθεσεων.

Πλεον τα ηλεκτροδυναμικα ηχεια εχουν προχωρησει σε απιστευτο βαθμο μπροστα και στα δυο παραπανω στοιχεια. Κορυφαια ηλεκτροδυναμικα ηχεια κατατροπωνουν ακομα και στα δυνατα στοιχεια τους τα καλυτερα των panel.

Τα panel εχουν τα εξης "αξεπεραστα" λογω εγγενους σχεδιασεως προβληματα:

1) Δεν "εξαφανιζονται" στον χωρο (ειδικα τα μεγαλυτερα αυτων)

2) Υστερουν σε τρισδιαστατη απεικονιση

3) Υστερουν σε χτυπημα και βαρος στις χαμηλες συχνοτητες

4) Υστερουν κατα πολυ σε pin point imaging στον χωρο και στο κατα πολυ στενοτερο των ηλεκτροδυναμικων ηχητικο πεδιο

5) Συγκεκριμενο sweet spot

6) Για τους παραπανω λογους δεν θα μπορουσαν ποτε να χρησιμοποιηθουν ως monitors για την αξιοπιστη κριση ουτε ηχογραφησεων ουτε συσκευων.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Αν αναφέρεστε στο esl της Quad, έχετε δίκιο. Οστόσο καταργούν τον
παράγοντα καμπίνα και έχουν απείρως μικρότερη κινούμενη μάζα, οπότε
είναι σε θέση να αναπαράγουν την μουσική με μικρότερους χρωματισμούς.
Δεν είναι μια βελτίωση αυτό?
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Δεν συμφωνώ καθόλου με το οτι δεν εξαφανίζονται στο χώρο.
Επίσης έχουν χρησιμoποιηθεί πολύ στο παρελθόν ως studio near field
monitors. Τα υπολοιπα είναι συζητήσιμα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Musiclover νομίζω,ότι θα είχε ενδιαφέρον να σταθείς λίγο περισσότερο σε κάποια ηχεία,που ανέφερες σ' άλλο θέμα και που πραγματικά είναι καινοτομικά π.χ MBL 101.
 

musiclover

Senior Member
19 December 2007
345
Re: Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Δεν συμφωνώ καθόλου με το οτι δεν εξαφανίζονται στο χώρο.
Επίσης έχουν χρησιμoποιηθεί πολύ στο παρελθόν ως studio near field
monitors. Τα υπολοιπα είναι συζητήσιμα.

Διευκρινησα οτι αναφερομαι περισσοτερο στα μεγαλυτερα (π.χ. Magnepan).

Η πραγματικη παντως εξαφανιση στον χωρο για ενα ηχειο ειναι η τρισδιαστατη απεικονιση του μουσικου γεγονοτος, ετσι ωστε ο ακροατης να εχει την ψευδαισθηση οτι ακουει οντως τους μουσικους να παιζουν μπροστα του.

Ενα πανελ ποτε δεν προκειται να το καταφερει αυτο εξαιτιας της σχεδιασεως του
 

musiclover

Senior Member
19 December 2007
345
Re: Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Musiclover νομίζω,ότι θα είχε ενδιαφέρον να σταθείς λίγο περισσότερο σε κάποια ηχεία,που ανέφερες σ' άλλο θέμα και που πραγματικά είναι καινοτομικά π.χ MBL 101.

Απιστευτα ηχεια πραγματι.

Απολυτη εξαφανιση επιπεδου Χουντινι.

Η σχεδον ολοκληρωτικη πραγματοποιηση του ονειρου ολων οσων αγαπουν αυτο το χομπι.

Οι μουσικοι βρισκονται μπροστα στον ακροατη, αναπνεουν και παιζουν διπλα του.

Πολυ λιγα ηχεια παγκοσμιως μπορουν να σταθουν διπλα τους οπως:

Διαφορα απο την σειρα exquisite οπως το Mini και το Midi της Kharma.
To Von Schweikert VR9SE (κι αυτο παντοκατευθυντικο)
Τo B&W Nautilus (Τα original κοχυλια)
Τα Magico Mini II


Αγαπητε Dipie διαφωνω μαζι σου.
Tα ηχεια πλεον εχουν προχωρησει παρα πολυ.
Σαφως υπολειπεται ακομη η πλειοψηφια τους αλλα ορισμενα εμπνευσμενα μυαλα μας εχουν ηδη μεταφερει to the next level!
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Τα MBL-101e αν δεν κάνω λάθος, είναι παντοκατευθυντικά και εκμεταλλέυονται και την φιλοσοφία του ευθούς - ανακλώμενου ήχου.
μπορούμε να έχουμε κάποιες περισσότερες πληροφορίες για την σχεδιασή
τους?
Musiclover ακούω απο διπλά esl-63 και δεν έχω παρατηρήσει αυτό που
αναφέρεις, αντιθέτως έχω παρατηρήσει το ακριβώς αντίθετο.
Πάντος για το περιορισμένο sweet spot έχεις απόλυτο δίκιο, δυστυχώς.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Αγαπητε Dipie διαφωνω μαζι σου.
Tα ηχεια πλεον εχουν προχωρησει παρα πολυ.
Σαφως υπολειπεται ακομη η πλειοψηφια τους αλλα ορισμενα εμπνευσμενα μυαλα μας εχουν ηδη μεταφερει to the next level!

ΟΚ δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε σ' όλα-bye-

Πάντως επιμένω,ότι κι ο παππούς μου(άν είχε ηχεία-που δεν είχε),με ηχεία της ίδιας σύλληψης θα άκουγε:grandpa:

Η συνέχεια αύριο.Καληνύχτα σας.
 
Last edited:

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Οφειλλω καπου εδω να καταθεσω την προσωπικη μου αποψη για αυτα.

Τα ηχεια τυπου panel στο παρελθον ειχαν πολυ μεγαλυτερο λογω υπαρξης και αξια απο οτι εχουν σημερα και θα εξηγησω τους λογους:

1) Η "κουτιλα" των ηλεκτροδυναμικων ηχειων του παρελθοντος που δυστυχως μερικοι δεν την αντιλαμβανονται ακομη και σε πολλα διαφημισμενα ηχεια παλιας σχολης του σημερα.
2) Η διαφανεια, ταχυτητα και αναδειξη των μικροδυναμικων αντιθεσεων.

Πλεον τα ηλεκτροδυναμικα ηχεια εχουν προχωρησει σε απιστευτο βαθμο μπροστα και στα δυο παραπανω στοιχεια. Κορυφαια ηλεκτροδυναμικα ηχεια κατατροπωνουν ακομα και στα δυνατα στοιχεια τους τα καλυτερα των panel.

Τα panel εχουν τα εξης "αξεπεραστα" λογω εγγενους σχεδιασεως προβληματα:

1) Δεν "εξαφανιζονται" στον χωρο (ειδικα τα μεγαλυτερα αυτων)

2) Υστερουν σε τρισδιαστατη απεικονιση

3) Υστερουν σε χτυπημα και βαρος στις χαμηλες συχνοτητες

4) Υστερουν κατα πολυ σε pin point imaging στον χωρο και στο κατα πολυ στενοτερο των ηλεκτροδυναμικων ηχητικο πεδιο

5) Συγκεκριμενο sweet spot

6) Για τους παραπανω λογους δεν θα μπορουσαν ποτε να χρησιμοποιηθουν ως monitors για την αξιοπιστη κριση ουτε ηχογραφησεων ουτε συσκευων.

ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΑΘΟΣ για τα ηχεία *πάνελ*. Τα βάζεις όλα σε ένα σακί.
Άλλο ηχεία πάνελ και άλλο ηλεκτροστατικά και άλλο ηλεκτροστατικά Soundlab.
Φαίνεται ότι δεν τα έχεις ακούσει και δυστυχώς επαναλαμβάνεις τα γνωστά του ειδικού τύπου.
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω και να ξαναλέω.
Θα ήθελα επι τη ευκαιρία να πληροφορήσω τον κάθε αναγνώστη της συζήτησης ότι ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 6 ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
Όποιος έχει ακούσει τα ηχεία μου έχει την εντελώς αντίθετη άποψη και δεν είναι μόνο δική μου.
Επιτρέψτε μου να πω ότι τα Soundlab θεωρούνται μεταξύ των ελάχιστων καλύτερων ηχείων στον κόσμο.
Θα πρέπει κάποτε να ξεπεράσουμε τις προκαταλήψεις και τα κατάλοιπα που μας άφησαν κάποιοι 'ειδικοί'.
Λ.Σ.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Διευκρινησα οτι αναφερομαι περισσοτερο στα μεγαλυτερα (π.χ. Magnepan).

Η πραγματικη παντως εξαφανιση στον χωρο για ενα ηχειο ειναι η τρισδιαστατη απεικονιση του μουσικου γεγονοτος, ετσι ωστε ο ακροατης να εχει την ψευδαισθηση οτι ακουει οντως τους μουσικους να παιζουν μπροστα του.

Ενα πανελ ποτε δεν προκειται να το καταφερει αυτο εξαιτιας της σχεδιασεως του

Γιατί είσαι τόσο απόλυτος. Τα έχεις ακούσει όλα τα *πάνελ*;;;;; Με βγάζεις έξω από τα ρούχα μου.
Κάνεις μέγα λάθος και είπαμε ότι δεν θα βάλουμε άλλα στοιχήματα!!!!! Λ.Σ.
 

musiclover

Senior Member
19 December 2007
345
Re: Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΑΘΟΣ για τα ηχεία *πάνελ*. Τα βάζεις όλα σε ένα σακί.
Άλλο ηχεία πάνελ και άλλο ηλεκτροστατικά και άλλο ηλεκτροστατικά Soundlab.
Φαίνεται ότι δεν τα έχεις ακούσει και δυστυχώς επαναλαμβάνεις τα γνωστά του ειδικού τύπου.
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω και να ξαναλέω.
Θα ήθελα επι τη ευκαιρία να πληροφορήσω τον κάθε αναγνώστη της συζήτησης ότι ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 6 ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
Όποιος έχει ακούσει τα ηχεία μου έχει την εντελώς αντίθετη άποψη και δεν είναι μόνο δική μου.
Επιτρέψτε μου να πω ότι τα Soundlab θεωρούνται μεταξύ των ελάχιστων καλύτερων ηχείων στον κόσμο.
Θα πρέπει κάποτε να ξεπεράσουμε τις προκαταλήψεις και τα κατάλοιπα που μας άφησαν κάποιοι 'ειδικοί'.
Λ.Σ.

Απλα παρεθεσα την προσωπικη μου αποψη.

Οντως τα SoundLab δεν τα εχω ακουσει και πιθανον να τα αδικω!

Αυτο οφειλλω να το γνωστοποιησω σε ολους τους αναγνωστες μας.
 
22 June 2006
1,097
Sweden
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ Ο ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ;

Άσχετα με τα υλικά κατασκευής, η βασική φιλοσοφία σχεδίασης των ηχείων παραμένει ίδια τα τελευταία 50+ χρόνια. Τα εξωτικά υλικά κατασκευής ειδικά των μεγαφώνων μου φαίνονται μάλλον μαρκετινίστικο κόλπο παρά ουσιαστική βελτίωση. Αυτό εξηγείται με τον παρακάτω απλό συλλογισμό:

Όλα τα επαγγελματικά μεγάφωνα μεγάλου μεγέθους χρησιμοποιούν χαρτί. Προφανώς αυτό σημαίνει ότι όντως το χαρτί είναι το καταλληλότερο και πιο ελαφρύ υλικό. Τα υπόλοιπα είναι μια εύκολη δικαιολογία για να ανέβουν οι τιμές πείθοντας τους υποψήφιους για την υποτιθέμενη εξέλιξη..

Τα ηχεία τα τελευταία 20 χρόνια μίκρυναν, απέκτησαν ωραιότερο φινίρισμα, πλησίασαν περισσότερο τη λογική του έπιπλου και του γλυπτού παρά του ηχείου. Όλα αυτά έχουν το ανάλογο τίμημα στο ήχο. Και εννοείται ότι οι εταιρείες έχουν καταλάβει ότι είναι προτιμότερο να επενδύουν στο design και στο φινίρισμα, παρά στην γόνιμη έρευνα. Συνεπώς - πάντα κατά την προσωπική μου άποψη - τα ηχεία ελάχιστα έχουν βελτιωθεί τα τελευταία 20 χρόνια. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Η τοπολογία ακουστικής ανάρτησης σε συνδυασμό με μεγαφώνα τουλάχιστων 8 ιντσών για τα χαμηλομεσαία πήγαν περίπατο, δίνοντας τη θέση τους σε τρύπες που με ψεύτικο τρόπο προσπαθούν να υποκαταστήσουν τα μεγάλα διαφράγματα.

Όσο για την "κουτίλα" είναι παρούσα σχεδόν σε όλα τα ηχεία καμπίνας ανεξαρτήτως κόστους άλλοτε σε μεγάλο και άλλοτε σε μικρότερο βαθμό. Ακούστε μια drums χωρίς μικροφωνική και θα καταλάβετε.. Ειδικά στις σχεδιάσεις bass reflex είναι σχεδόν απίθανο να μην υπάρχει "κουτίλα".

Τα ηχεία πάνελ δεν υποφέρουν από το φαινόμενο της "κουτίλας" αλλά έχουν άλλα προβλήματα και ένα από αυτά είναι το θέμα της οδήγησης. Δεν θα επεκταθώ γιατί θεωρώ ότι το κεφάλαιο ηχείο είναι προσωπικό θέμα. Ο καθένας ακούει όπως εκφράζεται καλύτερα. Και επειδή κανένα ηχείο δεν παίζει τέλεια όλα τα είδη της μουσικής ή - για να το πω αλλιώς - δεν αποδίδει με τον ίδιο τρόπο όλες τις συχνότητες, γι' αυτό η κολοκυθόπιττα μετράει πάνω απ' όλα. Και όταν μιλάμε για υψηλές απαιτήσεις (βλ. hi-end), νομίζω ότι πιθανά αρκεί να έχουμε έστω μία παράμετρο απόλυτα του γούστου μας και τις υπόλοιπες σε δεύτερη μοίρα.

Ακούω με παντοκατευθυντικά γιατί έτσι απολαμβάνω χωρίς στρες τη μουσική.

Τα παραπάνω αποτελούν αυστηρά υποκειμενικές απόψεις.