Mεγάλες Αγάπες.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ενα μοναχικό κόρνο ανοίγει μέ εναν ποιμενικό τρόπο το 2ο κοντσέρτο γιά πιάνο τού Johannes Brahms.
Kαί αμέσως μετά το πιάνο που συνομιλεί με το κόρνο γιά λίγο.
Μετά τά έγχορδα...Ακολουθεί μία ριπή πιάνου,και το πρώτο σόλο....
Και τότε ολόκληρη η Ορχήστρα εμφανίζεται ´ηρωϊκά´στό προσκήνιο.
Η ´οργή τού Ηρωα´...Το πιάνο σιωπά.Και εμφανίζεται ξανά πιό εμφατικά αργότερα...
Εργο τής ωριμότητας τού Brahms,ολοκληρωθηκε 20 χρόνια μετά το Πρώτο,στά 1881 και ενώ ο Συνθέτης είχε ήδη επεξεργαστεί με τον δικό του αμφίθυμο και ψυχαναγκαστικό τρόπο την δομή τών Συμφωνιών του έχοντας μόλις παρουσιάσει την 2η.
Το κοντσέρτο αποτελείται απο 4 μέρη και έχει μεγάλες ιδιαιτερότητες για τον πιανίστα...
Δεν υπάρχουν εντυπωσιακά σόλο,αλλά απαιτείται μία τεράστια ´ακουστική´ικανότητα,αλλά και σπουδαία συγκέντρωση και συγχρονισμός με τό ´βάδισμα´ τής Ορχήστρας,απο τον Σολίστ.
Το δεύτερο μέρος σε αυτό το μεγάλης κλίμακας έργο,είναι ένα scherzo γεμάτο πάθος ά λά Brahms...Ποτέ δεν ´ξεφεύγει´.Ποτέ δεν γίνεται μελό...
Η καθαρή μουσική γραφή αφήνει μερικές ´χαραμάδες´κυρίως στην Ορχήστρα για να διαφανούν τά έντονα συναισθήματα τού Συνθέτη...
Το πάθος γίνεται κομμάτια καί θρύψαλα.Σχεδόν τραγωδία.
Tο andante(τρίτο μερος)ανοίγει μέ τήν ´περισυλλογή´ενός cello....H ορχήστρα το ´αγκαλιάζει´μέ γαλήνη ....To ίδιο κάνει και το πιάνο...
Ομως...Ποτέ δεν ολοκληρώνει το κυρίως θέμα του...Συνδιαλέγεται διαρκώς με την Ορχήστρα και η γαλήνη μετατρέπεται σέ θύελλα ,αλλά για λίγο.
Κάτω απο την επιφάνεια υπάρχει μία διαρκής θλίψη ,που διαπερνά όλο τό κομμάτι.
Ομως ο Brahms έχοντας πλήρη επίγνωση και αποδοχή τών συναισθημάτων του δέν ´πιάνει απο τό λαιμό´και βοηθά τόν ακροατή να μήν ´βουλιάξει ´σε αυτά,επιδεικνύοντας μιά βαθειά αξιοπρέπεια.........Αυτός ο άνθρωπος,που συνέθεσε ένα τέτοιο μουσικό κομμάτι ´γνωρίζει ´πολλά απο τήν εμπειρία τής Υπαρξης.....
Τό τέταρτο μέρος εκπλήσσει...
Eνα Allegretto Grazioso,γεμάτο χάρη,μέ πολλές επιδράσεις από τό Ουγγρικό στύλ,σχεδόν χορευτικό,φωτεινό,γεμάτο ευγένεια ολοκληρώνει ένα απο τα σημαντικότερα έργα τού πιανιστικού ρεπερτορίου...
Τα κύρια χαρακτηριστικά τού Κοντσέρτου αυτού μπορούν να περιγραφούν με 5 λέξεις:Δομή,Βαθειά Γνώση,Μέτρο,Ευγένεια....
Περνώντας τά χρόνια o Βrahms αγαπιέται και αναγνωρίζεται όλο και πιό πολύ αλλά όχι για τούς λάθος λόγους τής Φρανσουά Σαγκάν και τού μέτριου βιβλίου της:'Aimez-Vous Brahms'.
Πρόκειται για έναν Συνθέτη,βαθύ γνωστη τής φόρμας,που ταλανίζεται σε κάθε έργο του για να προχωρήσει ένα βήμα τήν ´Μουσική Ιστορία´και που δέν ξεπέφτει ποτέ σε φτηνούς εντυπωσιασμούς....
Διατηρεί πάντα μιάν αξιοπρεπή ´στάση´σέ κάθε έκφανση...
Πάντα ´Τόσο-Οσο´.
Τό έργο έχει ερμηνευτεί από τούς σημαντικότερους πιανίστες τού 20ού αιώνα...
Απο τις εκτελέσεις που έχω ακούσει επιλέγω τίς παρακάτω.
1)Emil Gilels,Berlin P.O. ,Eugen Jochum...Kλασσικό.Γρανιτώδης ερμηνεία από τον Gilels με έναν Jochum στιβαρό και ´πλήρη´.Aπο D.G.
2)Richter,Leinsdorf,Chicago Symphony Orchestra,R.C.A. Από την ´Αμερικάνικη Περίοδο´τού Richter...Υψηλή τεχνική απο έναν ιδιοσυγκρασιακό Richter,σε μεγάλη φόρμα και ένταση,που συνοδευεται επιτυχημένα απο την Ορχήστρα...
Ο ιδιος ο Richter,έλεγε πώς ήταν απογοητευμένος απο τον εαυτό του...
Τάχουν αυτά οι μεγάλοι καλλιτέχνες................
3)Stephen Kovacevich,Sawallisch,London .P.O. H καλύτερη σύγχρονη ερμηνεία...Από Ε.Μ.Ι.
Σπουδαίος ήχος,Ορχήστρα μέ ´γεμάτο σώμα´και ένας πολύ καλος Kovacevich.
4)Fleisher,Szell,Cleveland S.O.,Sony...Απο την δεκαετία τού ´50 ένα δοκιμασμένο δίδυμο όπου η τεχνική τού Fleisher συναρπάζει....
5)Βrendel,Abbado,Berliner P.O. D.G...O Brendel στά καλύτερά του,μέ σίγουρα tempi ,χωρίς υπερβολές,δείχνει να ´αναλύει´ουσιαστικά τό έργο..Ο Abbado σταθερή αξία...
Και οι πέντε αυτές εκτελέσεις είναι υψηλής αισθητικής...
Προσωπικά,άν και για ένα διάστημα γοητευτηκα απο τον Richter,επέστρεψα στην μνημειώδη ερμηνεία τών Gilels-Jochum
Μια απο τίς καλύτερες και πιό ισορροπημένες συνεργασίες Ορχήστρας-Σολίστ.

Το 2ο Κοντσέρτο τού Brahms αποτελεί ένα απο τά πιό αγαπημένα μου κοντσέρτα γιά τούς λόγους που αποπειράθηκα να αποτυπώσω πιό πάνω...
Ως εκ τούτου τό μοιράζομαι με τούς φίλους,που είχα ,αλλά και απέκτησα.

Νάμαστε Καλά.
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Επιτέλους επανέρχεται δρυμίτερη η ομάδα της κατηγορίας...άντε γιατί μετά τα επισόδεια μου λέιψατε.
Πάντως έχω μια απορεία για το πόσο έυκολα μπορείτε και γράφετe τα αφιερώματα.
Εγώ ήθελα να κάνω ένα αφιέρωμα στον Corelli , και μια γράφω τρείς σβήνω.
Μου φένεται πως δε θα το ανεβάσω ποτέ.

α και να μην ξεχνιέμαι για το τυπικό , να ενημερώσω οτι ανέβηκε κι αυτό στο index

Y.Γ 10000 πόστς ;;;; στα πόσα είναι το πρώτο service ?:ADFADF1:
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Σπύρο έξοχη επιλογή για το ξεκίνημα της εβδομάδας.
:grinning-smiley-043

Από τα πολύ αγαπημένα και για μένα κοντσέρτα για πιάνο αλλά και έργα γενικότερα.
Ειδικά στο δεύτερο μέρος , με το πάθος που αναβλύζει ,σχεδόν μου έρχονται δάκρυα ,όποτε και αν το ακούω.
Στ'αυτιά μου πρόκειται για συναίσθημα που πηγάζει από πολύ βαθιά σαν κάτι που έπρεπε να εξωτερικευτεί έστω και σε μορφή ήχων για να φέρει κάποιου είδους ανακούφιση στο δημιουργό του.


Να προσθέσω , με την άδεια του Σπύρου, λίγα ακόμη σκόρπια ιστορικά και μη στοιχεία:

-Το 1ο και το 2ο κοντσέρτο χωρίζουν περίπου 22 χρόνια και ένας πιθανός λόγος γι'αυτό ήταν η χλιαρή έως αρνητική υποδοχή του 1ου κοντσέρτου που έκανε επιφυλακτικό το συνθέτη για μια καινούργια προσπάθεια. Άδικα όμως διότι το 2ο έγινε γρήγορα αποδεκτό.
-Η πρεμιέρα δόθηκε στη Βουδαπέστη 9-11-1881 με τον ίδιο τον Brahms σολίστα.
-Το έργο είναι από τα δύσκολα του ρεπερτορίου απαιτώντας και φυσική αντοχή εκτός από το τεχνικό μέρος με τα πολλά περάσματα με οκτάβες και έκτες.
-Για το εκτεταμένο πρώτο μέρος του έργου (σε μορφή σονάτας) πιθανότατα να αποτέλεσε ερέθισμα για τον Brahms ,το αντίστοιχης έκτασης και μορφής πρώτο μέρος του 5ου Αυτοκρατορικού κοντσέρτου για πιάνο του Beethoven.


Έχω λάβει προ καιρού ,δια χειρός του συντάκτη της παρουσίασης,την παραπάνω ερμηνεία του Richter (δανεική βεβαίως βεβαίως...) την οποία και ακούω γράφοντας αυτές τις γραμμές. Την έχω ακούσει αρκετές φορές και μου αρέσει αλλά ακόμη μένω πιστός στην ερμηνεία του Maurizio Pollini με Claudio Abbado και Φιλαρμονική Βιέννης (1977).

brahmspianoconcerto2polmv8.jpg


Τουλάχιστον στο δεύτερο μέρος Allegro Appassionato στο οποίο συνέκρινα, πριν λίγο ,τους δύο, θα έλεγα ότι ο Richter έχει την τάση να ''τρέχει'' σε σημεία που θα'πρεπε να αφήσει χρόνο για να δημιουργηθεί ένταση και συναίσθημα. Στ'αυτιά μου όλ'αυτά, επαναλαμβάνω.


.
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Ο Pollini κατά τη γνώμη μου είναι καταπληκτικός στη ζωντανή ηχογράφηση του 1ου κονσέρτου με τους Βερολινέζους υπό την καθοδήγηση του Abbado (1997) - ώρες ώρες ξεπερνάει ακόμα και τον Γκίλελς.
Στο 2ο, από σύγχρονες εκτελέσεις μου αρέσει ο Zimmerman με τους Βιεννέζους υπό τον Bernstein - αλλά Δεν ξεπερνάει την παληα του Backhaus με την ίδια ορχήστρα και τον Bohm (1955-Decca).
Kαλύτερη συνολική επιλογή παραμένουν για μένα οι Gilels/Jochum. Aπο κεί και πέρα όμως υπάρχουν Διαμάντια κι επειδή το έργο είναι Τοτέμ καλό θα είναι να μην αγνοηθούν..
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Διονύση τον Pollini τόν έχω ακούσει στο Πρώτο και όχι στο Δευτερο...Eχει στιγμές μαγείας,αλλά συνολικά δέν με ικανοποιεί.
Θα τον ψάξω σίγουρα στο 2ο.
Είχα παρουσιάσει στο avforum το 1ο κοντσέρτο,αλλά το κείμενο δυστυχώς χάθηκε,όταν έκλεισε το τότε κλάμπ.
Με το 1ο έχω επίσης μεγάλο κόλλημα ειδικά με το πρωτο του μέρος..
Εκεί πάω με Kovacevich ,Gilels ,Βrendel.
Y.Γ.
Από τίς παλιές ηχογραφήσεις του 2ου,έχω στην δισκοθήκη μου απο την Naxos τήν Ιστορική συνεργασία Toscanini-Horowitz(Carnegie Hall 6/5/1940)με την NBC S.O.
Διπλό c.d. bargain price,μαζί με την Serenade No1,αλλά και την Πρώτη Συμφωνία,τού Brahms,άλλο αγαπημένο έργο..
Οποιος αντέχει τον απλώς ικανοποιητικό ήχο,θα ανακαλύψει ´μαγεία´.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Aκουσα μετά από καιρό τούς Horowitz-Toscanini..
Πρόκειται ίσως γιά τήν πιό ´ταχεία´ερμηνεία τού κοντσέρτου..
Ομως η ορχήστρα τού N.B.C. παράγει μιά ηλεκτρισμένη(είναι και ζωντανή εκτέλεση)ατμόσφαιρα,στην οποία συμβαδίζει ο Horowitz μέ απαράμιλλη δεξιοτεχνία..
Το ´κλίμα´αποτυπώνεται στό c.d.παρά την μέτρια ηχογράφηση.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Καλά απίστευτο, είχα χάσει αυτό το νήμα ....

το τελευταίο μέρος είναι μία θάλασσα από ανάσες, ..... ανάσες από όλη την διαδρομή της ανθρωπότητας, ανάσες από περασμένους που με κάποιο μυστικιστικό τρόπο καθόρισαν και συνδέονται με την μοίρα μας, ...

και αυτές σε σηκώνουν ψηλά, με αίσθηση όπως αυτή στα όνειρα, .....που τελικά πέφτουμε, ... που η αδρεναλίνη μας περιλούζει, .... αλλά να ..... δεν σκοτωνόμαστε, αλλά κάπου αλλού προσγειωνόμαστε για να συνεχίσουν να μας κυνηγούν οι δαίμονες μας .....
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Την τελευταία εβδομάδα ακούω διαρκώς το 2ο κοντσέρτο, πότε με τον Richter και πότε με τον Pollini. Και οι δυο ερμηνείες είναι υψηλού επιπέδου, με αυτήν του Pollini να προβάλει το πιάνο λίγο περισσότερο. Καθόλου άσχημο αυτό, προσωπικά ομως με σκλαβώνει ο τρόπος με τον οποίο ο Richter ερμηνεύει: ταπεινά, χωρίς να υπολείπεται τεχνικά, υπηρετώντας στο έπακρο το μουσικό νόημα του έργου. Δεν ξέρω αν είναι εντύπωση ή αλήθεια, αλλα ο Ρίχτερ δείχνει να έχει 'ζήσει' με τα έργα που ερμηνεύει. Ο Pollini δεν είναι καλλιτεχνικά κατώτερος στην ερμηνεία του. Προβάλει όμως την δεξιοτεχνία, μεγεθύνει κάποιες στιγμές κάνοντας rubato, κι αυτα με ενοχλούν λίγο.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Aπό το βιβλίο ´Μουσική και Λόγος´(εκδ.Printa)πού είναι αφιερωμένο στόν Furtwangler:'Κάθε έργο τού Brahms έχει τόν χαρακτήρα ´κρυμένου θησαυρού´.Οποιος τόν ανακαλύπτει έχει πρωτάκουστο όφελος.´

Καί ένα ακόμα:'Ο Τρόπος ,τό πώς λόγου χάρη θά πρέπει να ακούμε τον Μπράμς,είναι τόσο επακριβής,τόσο πλούσιος σε συνδέσεις μουσικού και ψυχικού είδους,ώστε πολλοί ακροατές αδυνατούν απλώς νά τόν υπομείνουν.
Εξ ού και η ´Αποτυχία´τού Brahms.'
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Μέ αφορμή σχόλιο τού Busoni ξαναάκουσα τον Richter σήμερα το μεσημέρι καί συμφωνώ πλήρως γιά την ´αίσθηση ´πού δίνει αυτός ο άνθρωπος ότι έχει ´ζήσει´τήν Μουσική πού ερμηνεύει..
Πολύ πιό αυθεντικός απο τόν αρτιότατο τεχνικά Kovacevich,πού επίσης θεωρείται και είναι πολύ καλός στην εν λόγω ερμηνεία.
Ο Richter όμως δέν έχει φιοριτούρες στο συγκεκριμένο έργο..
Μαζί μέ Gilels ,σαφώς οι δυό πρώτες επιλογές..
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Αγαπημένο κονσέρτο το 2o του Brahms. Λέω και την αμαρτία μου, το προτιμώ από το πρώτο του.

Gilels και Richter είναι σαφείς και ιστορικές επιλογές αναμφισβήτητα και γιατί όχι και ο Claudio Arrau στην εκδοχή όπου τον συνοδεύει ο Sir Malcolm Sargent. Ακόμα και ο υπερβολικά ακαδημαϊκός για τα γούστα μου, Sir Clifford Curzon, είναι καλός

Θα σας πω όμως μια ερμηνεία που σε προσωπικό επίπεδο έκανε πίσω όλες όσες έχω ακούσει και μπήκε μπροστά στις προτιμήσεις μου, χωρίς φυσικά να υποτιμήσει την αξία τους. Απλά η συγκυρία ήταν τόσο πετυχημένη και εντελώς κρυμμένη που απορούσα.

Το 1960 δύο Ουγγροι, ο ένας μαέστρος και ο άλλος πιανίστας, αμφότεροι με εξαιρετική Γερμανικη μουσική παιδεία και με Ουγγαρέζικο μπρίο κατέθεσαν δυο πολύ σημαντικές ηχογραφήσεις του πιανιστικού ρεπερτόριου. Η πρώτη είναι κλασσική και δεν έφυγε πότε από τους καταλόγους. Η δεύτερη ήταν το 2ο κονσέρτο για πιάνο του Brahms.

Ο λόγος για τον πιανίστα Geza Anda και τον μαέστρο Ference Fricsay. Το 1960 ηχογράφησαν την Ραψωδία για πίανο και ορχήστρα του Bela Bartok,μια κλασσική ηχογράφηση, αξεπέραστη. Αυτή είχε και τον χαρακτήρα της αυθεντικότητας λόγω της εθνικότητας των δύο συντελεστών.

Το 1960 ηχογράφησαν επίσης το 2ο κονσερτο για πιανο του Brahms. Και στις δυο περιπτώσεις τους συνόδευε η "στοιβαρή" Φιλαρμονική του Βερολίνου.

Την εκδοχή αύτη του κονσέρτου του Brahms την ανακάλυψα στο συλλεκτικό πακέτο - αφιέρωμα στον Geza Anda - Troubadour of the piano.

imgsqj.jpg


Ο Τροβαδούρος του πιάνου, ένας χαρακτηρισμός που του αποδώθηκε απο τον Furtwangler. Όταν το πρωτοάκουσα, μου πήρε μισή μέρα να συνέλθω γιατι δεν πίστευα ότι υπήρχε μια τόσο εξαιρετική ερμηνεία. Το μίγμα Fricsay - Anda είναι το πιο εντυπωσιακό που έχω ακούσει σε αυτό το έργο αλλά και στο γενικότερο σε πλαίσο ερμηνιών. Όλοι γνωρίζουμε φυσικά την δυναμική που έχει η ορχήστρα στα κονσέρτα του Brahms, που οφείλει να είναι εξίσου βιρτουόζικη και ο συνθέτης φαίνεται καθαρά πως δεν ξεχώριζε ή πρόκρινε κάποιο από τα δύο (ορχήστρα - πιάνο). Αυτή η ισοροπία πίστεύω εκφραστήκε καλύτερα από όλους σε αυτή την ερμηνεία. Αγαπάτε το έργο, αγαπάτε τον Brahms; Ακούστε το!

Να πώ την αλήθεια, η απορία που είχα είναι πως αυτή η απίστευτη ερμηνεία δεν είχε την διάδοση και την αντίστοιχή προβολή όλα αυτά τα χρόνια. Εγώ την ανακάλυψα το 2005-06 και χρειάστηκε να βγεί αφιέρωμα στον πιανίστα.
Η απάντηση είναι η παρακάτω:

028947483823.jpg


Το 1967 ο Geza Anda επαναηχογράφησε το κονσέρτο με τον Herbert von Karajan. Εξαιρετική ερμηνεία και ανάγνωση του έργου επίσης (λατρεύω το 3ο μέρος και φαίνεται πως ο Καραγιαν πίεσε τον τσελίστα στα περάσματα του να βγάλει ένα απίστευτό ήχο), θα την πρότεινα για ακρόαση αλλά στα αυτιά δεν ξεπέρασε αυτό το απίστευτο Ουγγρικό μίγμα. Παρόλα αυτά στηρίχθηκε περισσότερο από την Deutsche Grammophon.
 

xamastrok

Established Member
9 August 2009
180
Γλυφάδα- Βόλος
Μου κάναν άθελα δώρο αυτό το κοντσέρτο σε βυνίλιο όταν ήμουν 8-10 ετών. Το άθελα πηγαίνει στο ότι ο δίσκος εξωτερικά είχε εξώφυλλο τα "Διάσημα Βαλς του Στράους", με χορεύτριες που λικνίζονταν μέσα στη δαντέλα, ήταν μια φτηνή έκδοση. Όταν έβαλα το δίσκο να παίζει όμως αυτό που άκουσα δε μου φάνηκε σα βαλς, ακόμα και τόσο μικρός το κατάλαβα :smile:

Είναι αγαπημένη μουσική με την οποία έχω μεγαλώσει, εγώ με το πικάπ παρέα, έχω παίξει αυτό το δίσκο δεκάδες φορές (μαζί και με άλλους δίσκους που έτυχε να έχω από τόσο μικρός). Πέρα από αυτό δε χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση εκ μέρους μου..

Υ.Γ. Ίσως θα ήταν καλό ένα θέμα του στιλ "μουσική με την οποία μεγαλώσαμε" (ηλικίες 6-16), και η οποία εν τέλει μας σημάδεψε. Ίσως και να υπάρχει, είμαι καινούριο στο σάιτ.
 

amadeus webern

New member
5 May 2009
83
Kαι τα δύο κονσέρτα για πιάνο του Μπραμς είναι υπέροχα (όπως και όλος ο Μπραμς άλλωστε... :)). Από τις νέες ερμηνείες, μ' αρέσει πολύ αυτή του Emmanuel Ax, ο οποίος γενικά έχει διαπρέψει στον Μπραμς και είναι υπέροχος και σε αυτά τα έργα του. Το δε Αμερικάνικο Amazon έχει το διπλό CD για κάτω από 10 Ευρώ.

brahms-ax.jpg
 

amadeus webern

New member
5 May 2009
83
Αξίζει επίσης ν' ακούσει κανείς και την ερμηνεία της Τζίνα Μπαχάουερ σ' αυτό το έργο με τη Φιλαρμονική του Λονδίνου υπό τον Ούγγρο μαέστρο Antal Dorati.
 

amadeus webern

New member
5 May 2009
83
Και συνεχίζω ακάθεκτος για να προσθέσω μια ακόμα ερμηνεία που στέκεται ισάξια στην κορυφή δίπλα απ' αυτές του Emmanuel Ax/Haitink και Pollini/Abbado: αυτή του αμερικανοισραηλινού σοβιετικής καταγωγής Yefim Bronfman. Αν την πετύχετε πουθενά, ακούστε την.