Μικροί χώροι - πώς τους αντιμετωπίζουμε;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Βλέπω ότι τον τελευταίο καιρό, πολύς κόσμος ρωτάει για αγορά ηχείων που προορίζονται για χώρους 10-20 τετραγωνικών.
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα (και να το στικάρω, αν μαζευτούν αρκετά ποστ) για να φτιάξουμε ένα γενικό "μπούσουλα" για το τι πρέπει να προσέξουμε και τι τύπους ηχείων να προτιμήσουμε (και τι να αποφύγουμε) για να πάρουμε καλό ήχο σε περιορισμένους χώρους.

Παίζουν όλες οι προτάσεις: τοποθέτηση, ηχοαπορροφητικά, ό,τι χωράει ο νους σας...
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Δυο περίπου χρόνια παίζω σε χώρο 12-16 τετραγωνικών με ηχείο δαπεδου. Τα παρακάτω ειναι χρήσιμα για κάποιον που δεν γνωρίζει πώς να τοποθετήσει τα ηχεία του. Εγώ έμαθα ψάχνοντας και πειραματιζόμενος

1. Προτιμήστε ηχεία βάσης, ακόμα κι αν εχουν χειρότερο χαμηλό από κάποια δαπέδου. Τα δαπέδου δύσκολα δεν θα "πνιγούν" σε τόσο μικρό χώρο. Έτσι θα κερδισετε χώρο από την θέση ακρόασης.
2. Στα ηχεία βάσης που θα διαλέξετε, προτιμήστε κλειστή καμπίνα, ή την οπή του bass reflex μπροστά, ώστε να μπορούν να πλησιάσουν στους τοιχους.
3. Για την τοποθέτηση: α)ακολουθήστε την μέθοδο του ισοσκελούς τριγώνου(ακροατής στην κορυφή, ηχεία στις γωνίες της βάσης) ή την μέθοδο του Cardas. Kαι οι δυο δουλεύουν καλά. β) Αφού βρειτε την σωστή θέση των ηχείων με τα μεγάφωνα να αντικρύζουν κάθετα τον απέναντι τοιχο, στρέψτε το ηχείο σταδιακά προς τα μέσα(toe in) μέχρι η στερεοφωνική εικόνα να είναι εστιασμένη. Ορισμένα ηχεία παίζουν καλά χωρίς να στραφούν προς τα μέσα. γ) το ύψος των ηχείων πρέπει να ειναι τετοιο ώστε το tweeter να ειναι στο ύψος του αυτιού του καθήμενου ακροατή. δ)Προσπαθήστε οι τοίχοι πίσω και στις πλευρές των ηχείων να είναι κατα το δυνατό συμμετρικοί και όμοιοι. Αν πχ πίσω από το ενα εκ των δυο ηχείων υπάρχει τζαμι, καλύψτε το με κουρτίνα. Οι τοίχοι αυτοί ειναι σημαντικοί γιατί απο αυτούς έρχονται οι πρώτες ανακλάσεις. ε) Προσέξτε οι αποστάσεις κάθε ηχείου από τους τρεις παρακείμενους τοίχους να είναι ανα δυο διαφορετικές. Για κάθε ζευγάρι ισων αποστάσεων, το ηχείο κερδίζει 3dB στις χαμηλές. Αυτό βεβαια λειτουργεί υπερ σας αν πιστεύετε οτι οι χαμηλές δεν σας αρκούν.

Αυτά προς το παρόν. Αν κάνω λάθος σε κάποιο σημείο, διορθώστε. Υπόψιν οτι τα παραπάνω ισχύουν για ηχείο καμπίνας με ή χωρίς bass reflex.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Μπραβο για το θέμα, γιατι και τα δυαρια εχουν ψυχη!

Λογο μικρου χωρου και περιεργης διαμορφωσης καταρχην θα παιξω με ηχοαπορροφητικα.

Μετα απο ποστ του Γιαννη Ακριβοπουλου, μπηκα στον μπαρμπα τομαν, εχει παρκετο πραγμα σε ηχοαποpροφητικα , και μου μπηκαν ιδεες. Αρχισα οποτε και εγω να δοκιμαζω κατι χοντρα αφρολεξ με καλυψη απο χοντρο χαρτι (τα βρισκεις σε διαφορα μεγεθη στο Πλαισιο και αρκετα φτηνα) γιατι εχω μπολικα απο δαυτα, και δεν χτυπανε ασχημα στο ματι. Θα δω αν κανουν κατι και θα σας πω.

Οσο για αλλες προτασεις περιμενω και εγω...

Με προλαβες στο ποστ φιλε Busoni, πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου
 
Last edited:

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
ε) Προσέξτε οι αποστάσεις κάθε ηχείου από τους τρεις παρακείμενους τοίχους να είναι ανα δυο διαφορετικές. Για κάθε ζευγάρι ισων αποστάσεων, το ηχείο κερδίζει 3dB στις χαμηλές. Αυτό βεβαια λειτουργεί υπερ σας αν πιστεύετε οτι οι χαμηλές δεν σας αρκούν.

Αυτο δεν το καταλαβα, μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με το ανα δύο διαφορετικές?
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
20 τμ δεν θα έλεγα ότι μικρός χώρος. Μάλλον προς μεσαίος για ελληνικό διαμέρισμα ...λαϊκής γειτονιάς. τα περισσότερα σαλόνια παίζουν στα 20-25 τμ.

Και μάλλον είναι καλούτσικος χώρος για να στήσει κανείς κάτι έστω και με συμβιβασμούς.

Το πρόβλημα είναι στα 10τμ που είναι και τα περισσότερα δωμάτια κρεβατοκάμαρες κλπ των σπιτιών μας.

Νομίζω ότι αυτοί οι μικροί χώροι πρέπει να έχουν μεγάλη απόσβεση για να ακουστεί καλά και δυνατά η μουσική εκεί μέσα.

Μία πατέντα που χρησιμοποιώ είναι τα φύλλα αφρολέξ. Όχι ρικοφον γιατί είναι πανάκριβο, λεπτό και όχι πάντα αποδεκτό αισθητικά. Όχι πως το αφρολέξ είναι φτηνό....

Το αφρολέξ υπάρχει πρακτικά σε άπειρα πάχη και διαστάσεις, το παραγγέλνουμε και μας το κόβουν. Μετά το ντύνουμε με ωραία υφάσματα εμπριμέ ή μονόχρωμα. Στις λαϊκές αγορές υπάρχει ποικιλία και είναι φτηνά.
Και μη μου πεί κανείς ότι χρειάζεται μοδίστρα για να τυλίξει ένα παραλληλεπίπεδο σχήμα με ύφασμα και να το τοποθετήσει στον τοίχο, γιατί είναι άξιος της μοίρας του.

Προτιμώ και προτείνω πάχη 5-6 πόντους που κάνουν δουλειά και χαμηλά, σίγουρα παρακάτω από τα 400 Hz. Αλλά και 4 πόντοι είναι καλά, ανάλογα με το εμβαδό...

Υπάρχουν και έτοιμα φύλλα-στρώματα 1,80Χ0,80 πόντους, ενώ μπορούμε να κόψουμε και μικρά σχήματα πχ 0,5Χ0,5 ή ότι μας εξυπηρετεί

Που:

Συνήθως βάζω δύο μεγάλα φύλλα 1,80Χ0,80 στους τοίχους ακριβώς δεξιά και αριστερά από τα ηχεία, από το ταβάνι μέχρι το 1μ από το πάτωμα. Κόβουν το υπερβολικό φώναγμα των μικρών χώρων. Θαυματουργα!

Μικρότερα κομμάτια πχ 1,0Χ0,5 ή ότι βολεύει-χωράει για να κόψω τις πρώτες ανακλάσεις δεξιά αριστερά με την μέθοδο του καθρέφτη.

Πίσω από την θέση ακρόασης και εφόσον αυτή είναι λιγότερο από ένα μέτρο από τον τοίχο, που θα είναι σε πολύ μικρό χώρο, πάλι ένα χοντρό στρώμα αφρολέξ 1,80Χ0,80 οριζόντια στο ύψος των αυτιών.

Κάτω μοκέτα τουλάχιστον ανάμεσα στα ηχεία και σε εμάς και πάνω από την μοκέτα χαλί.

Μπορούν να τοποθετηθούν και υφάσματα ριχτά ή καρφωτά ή κουρτίνες και πίσω από αυτά να κρυφτούν αφρολέξ ή..... ότι άλλο ...φελλός (ακριβό υλικό) Διάφορες πάντες, κουρελούδες κλπ στον τοίχο πάντα βοηθάνε. Έχω αναφέρει τα σημεία που θεωρώ κρίσιμα να καλυφτούν.

Αυτά φυσικά είναι εμπειρικά και δεν είναι κανόνες απλά συμβουλές. Κάθε περίπτωση μπορεί να είναι διαφορετική και μπορεί ένα πρόβλημα να λύνεται με διάφορες λύσεις.

Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει χαρτί οντουλέ το οποίο το κάρφωσα όπως είπα και παραπάνω, δεξιά και αριστερά από τα ηχεία, σε διάταξη κυματοειδή. Κάθε κύμα ήταν 15-20 πόντους. έκανε δουλειά και το δωμάτιο ανέβαζε μεγαλύτερες στάθμες χωρίς να ενοχλεί.

Τώρα προτιμώ το αφρολέξ γιατί κάνει το δωμάτιο αρκετά νεκρό και ουδέτερο και τονίζει όμορφα τις χαμηλές συχνότητες.

να τονίσω εδώ την σημασία της συμμετρίας που είναι τεράστια. Συμμετρία στον χώρο, στα έπιπλα, στα ηχοαπορροφητικά και φυσικά στο στήσιμο των ηχείων. Συμμετρία στον πόντο!

Με ειδικούς διαχυτές δεν έχω παίξει γιατί είναι πανάκριβοι ή δύσκολοι στην κατασκευή. Θα έρθει και ο καιρός τους.... Φυσικά υπάρχουν και οι φυσικοί διαχυτές, βιβλιοθήκες, δισκοθήκες, φυτά κλπ.

το μεγαλύτερο πρόβλημα στην "περιποίηση" ενός δωματίου πάντως είναι οι θηλυκού γένους συγκάτοικοι. Εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!
 
Last edited:

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Μπράβο Γαϊμβράσιε, πολύ καλό θέμα και μέσα στην Ελληνική πραγματικότητα. :grinning-smiley-043

Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να διαχωρίζουμε τα ηχεία σε "βάσης" και "δαπέδου" αλλά να συζητάμε καθαρά για όγκο καμπίνας.
Υπάρχουν ηχεία βάσης που έχουν μεγαλύτερο όγκο καμπίνας από πολλά δαπέδου.

Το δικό μου π.χ. δεν θα το θεωρούσα τόσο ηχείο δαπέδου μιας και είναι μόλις 40 λίτρα και ο χώρος πρακτικά που πιάνει είναι όσο ένα ηχείο βάσης (με τη βάση του).

Σε μικρούς χώρους επίσης (10 τετραγωνικών) θα συνιστούσα ηχεία nearfield.

Από εκεί και πέρα, το αν θα έχουν bass reflex ή όχι είναι θέμα γούστου, οπότε δεν μπορώ να πω "πάρτε ακουστικής ανάρτησης γιατί χανόμαστε" :)

Κατά τα άλλα, πιο μεγάλα προβλήματα ακουστικής έχει ένας μεγάλος και άδειος χώρος παρά ένας μικρός. ;)
 

Nicholas

New member
31 May 2007
33
Έτσι είναι, υπάρχουν ηχεία δαπέδου πολύ μικρά (τα 40 λίτρα για μένα είναι κανονικό ηχείο δαπέδου) σύμφωνα με τη μόδα της εποχής. Έχω δει kef και tannoy που είναι σχεδόν μικροσκοπικά. Τα 20 τετραγωνικά δεν είναι καθόλου μικρός χώρος, ένα δωμάτιο 5χ4 μπορεί να "φιλοξενίσει" οποιδήποτε λογικό σύστημα, αρκεί να υπάρχει συμμετρία, προσοχή στην τοποθέτηση και τα έπιπλα.

Αν μιλάμε για σαλόνι το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι το δωμάτιο είναι πρώτα σαλόνι και μετά χώρος ακρόασης. Μας νοιάζει συνήθως πως θα κάτσουν καλύτερα οι καλεσμένοι μας (γύρω από την τηλεόραση) και τοποθετούμε τα ηχεία μας όπου βολεύει... Αν λοιπόν κάποιος δεν μπορεί να ξεφύγει από την κατηγορία που περιέγραψα, τότε δεν χρειάζεται να ψάξει και πολύ για το σύστημα που θα αγοράσει.....
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Σημασία αξίζει να δοθεί και στην τοποθέτηση της τηλεόρασης σε σχέση με τα ηχεία. Και δεν εννοώ το ότι τα ηχεία θα είναι δεξιά αριστερά, αυτό εξυπακούεται για τους περισσότερους.

Ακριβός στον χώρο ανάμεσα στην πλάτη της οθόνης και τον τοίχο δημιουργούνται αρκετά ηχητικά φαινόμενα. Επίσης η πρόσοψη της οθόνης και γενικότερα ο όγκος της οθόνης επηρεάζει το ηχητικό αποτέλεσμα.

Στην δική μου περίπτωση οι διαφορές που έχω παρατηρήσει έχουν να κάνουν κυρίως με την διάσταση της στερεοφωνικής εικόνας και μια ασάφεια σε μεσο-χαμηλές συχνότητες. Η ηχητική μόνωση πίσω από την οθόνη μπορεί να βοηθήσει σε κάποιες περιπτώσεις.

Εν πάση περίπτωση… για να μην το αναλύουμε και πολύ καθώς δεν υπάρχουν κανόνες, προτείνω το παρακάτω απλό πείραμα:
Κατεβάστε την οθόνη από το τραπεζάκι και αφήστε την στο πάτωμα για λίγο. Κάνει διαφορά σε εσάς ?
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Μικροί χώροι - πώς τους αντιμετωπίζουμε;

Σ........

Κατεβάστε την οθόνη από το τραπεζάκι και αφήστε την στο πάτωμα για λίγο. Κάνει διαφορά σε εσάς ?

Σωστά!
Θα έλεγα ότι η ιδανικότερη θέση για τηλεόραση είναι στην αποθήκη του σπιτιού.
Αν κάτι τέτοιο είναι αδύνατο τότε τοποθετήστε την όσο πιο χαμηλά γίνεται, ακόμα και στο πάτωμα είναι καλύτερα, (βολεύει περισσότερο και στις κλωτσιές) Και όταν δεν την λειτουργείτε μπορείτε να την σκεπάζετε με ένα χοντρό απορροφητικό πανί, κουβέρτα, βελούδο, μαύρο κατά προτίμηση γιατί βοηθάει να κρύβεται ο όγκος της και έτσι τα μάτια συμφωνούν περισσότερο με τα αυτιά σε ζητήματα στερεοφωνικής εικόνας κλπ...
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Ξέχασα!
Βλέπω πως οι περισσότεροι προσέχεται πάτωμα - δεξιά - ζερβά - πίσω των ηχείων και την θέση ακρόασης.
Ρίχτε και καμιά ματιά τι γίνεται πάνω απ' τα κεφάλια σας...
Πάτωμα είναι κι' αυτό.
Απλά είναι βαλμένο ανάποδα!
 
  • Like
Reactions: TAKIS11

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
αν πειράξω το ταβανι, το πατωμα, τον τοιχο πισω απεναντι και διπλα απο τα ηχεια μου, την διαρυθμιση του καναπε, του τραπεζιου, του πολυαγαπημενου της βαζου, του πουφ και του σκαμπο τοτε εκτος της σωστης στερεωφονικης εικονας θα δω πορτα, τα ηχεια θα δουν παραθυρο, θα μου δωσει τον βραχιονα στο χερι, το πλατο παλτο και τα βυνιλια κυμηλιά......τελικα πλακα πλακα μονο το μπλακσκατο θα μεινει...ε ρε τι κανουν τα επικρατεστερα φορμα...

μαλαγανια το πρωτο συστατικο για σωστα μπασα και μετά τα αφρολέξια :grandpa:
 

EliasDial

New member
28 April 2008
15
Μπράβο παιδιά κατατοπιστικότατοι οι διάλογοι και διασκεδαστικοί συγχρόνως! Ευγε!
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Που να τη βάλει τη λαμ πα μπρε; Θα κάνεις τον άνθρωπο να μπαίνει σε έξοδα;

Έχεις δοκιμάσει για IC κανένα VDH the first;



(κοίτα που θα πέσει ξύλο τώρα...) :slapface:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
(κοίτα που θα πέσει ξύλο τώρα...) :slapface:

E μα... :violent-smiley-030:Χαθηκε να πειράξει λίγο το tone control των υψηλών προς τα κάτω για αρχη;;; Μπορεί και να του αρέσει. Ασε που ειναι τσαμπα!