Πεδιόμετρο...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καθότι νέος (σχετικά) στον χώρο έφθασα σχετικά γρήγορα στο συγκεκριμένο θέμα (δλδ ρύθμισε μόνος σου το κινητό σου πιάτο). Εάν έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο - πολύ προσιτό - πεδιόμετρο πολύ ευχαρίστως να ακούσω προτάσεις...
Θέλω να παρακαλέσω εκ των προτέρων να μην αναφερθούμε σε λύσεις των 10 ευρώ από το Lidl. Ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το topic σε λύσεις σχετικές με το πεδιόμετρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Ψάχνοντας (λίγο η αλήθεια) το βρήκα αλλά με τιμή ~700 ευρώ.

Γνωρίζει κάποιος που θα το βρώ με 400 ευρώ ?
Έχει κάποιος συνφορουμίτης εμπειρία με την συγκεκριμένη συσκευή ? Πόσο εύκολη είναι στην χρήση της ?

Ευχαριστώ
 

mpeles

New member
21 March 2007
38
spaun sf 3010 Γερμανικο καταπληκτικο οργανο μικρο.σου διχνει azimuth&elevation το εχει σαν αντιπρoσωπος ο stamelectronics(Σταματοπουλος) γουναρη 3 αγ.παρασκευη Αθηνα.Μαλλον θα το παρω και εγω.
 

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
spaun sf 3010 Γερμανικο καταπληκτικο οργανο μικρο.σου διχνει azimuth&elevation το εχει σαν αντιπρoσωπος ο stamelectronics(Σταματοπουλος) γουναρη 3 αγ.παρασκευη Αθηνα.Μαλλον θα το παρω και εγω.

Ξερεις τιμή ?
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Σε γερμανικα site η τιμη ειναι περιπου στα 600-700 ευρω.
παντως σημειωσε οτι το κοστος για αυτα τα ειδη ειναι πολλη υψηλο και δυσκολα η σχεδον αδυνατο ενας ιδιωτης μπορει να κανει αποσβεση του!
 

dingo

Established Member
12 September 2007
244
το spectrum δε λέει πολλά,
πιο πολύ για εφέ το έχει.

Η σύνδεση με το pc μέσω usb
είναι καλή & κρατάει Logs
απο τα σκαναρίσματα & τους δορυφόρους που έχεις βρεί

Μπορείς να περάσεις & δικές σου συχνότητες μέσα
γιατί δέν έχει μερικές δύσκολες συχνότητες και κάποοους δορυφόρους
πέρα απο 60Ε που ίσως να χρειάζονται σε μερικούς..
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Ψάχνω κι εγώ για πεδιόμετρο και 249 είναι καλή τιμή. Αξίζει τα λεφτά του το παραπάνω Satfinder2;
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Πεδιόμετρο...

Φίλε Αλέξη...
Χωρίς παρεξήγηση αλλά ήμουν απολύτως βέβαιος οτι έχεις πεδιόμετρο. Πώς αλλιώς ρύθμισες/ρυθμίζεις όλα αυτά τα πιάτα που έχεις...
Με την κλασική μέθοδο του χομπίστα.
14άρα TV, αξιόπιστο δέκτη (Humax 5400) και ..αστείρευτη διάθεση!
 

alpha111

Senior Member
18 March 2007
620
Re: Απάντηση: Re: Πεδιόμετρο...

Με την κλασική μέθοδο του χομπίστα.
14άρα TV, αξιόπιστο δέκτη (Humax 5400) και ..αστείρευτη διάθεση!
να πω και εγώ το hompistiko τρόπο μου !!
alex μην γελάσεις xaxaxaxa
λοιπόν : έχω ασύρματο δίκτυο στο σπίτι , έχω ένα DM500 ,έχω ένα laptop ,ανεβαίνω "ταρτσα" με το laptop μέσο του web μπαίνω στο DM και από το satfinder που έχει έχω και τα τρία σήματα ενός transpoder
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Σκόπευα κι εγώ να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο του Αλέξη με δανική 14αρα, αλλά δεν είχα σκεφτεί τη λύση του alpha! Πολύ καλή! Αν δεν βρω πεδιόμετρο σε λογική τιμή αυτό θα κάνω, καθώς έχω κι εγώ DM και ασύρματο. Ελπίζω να πιάνει το ασύρματο στην ταράτσα!...
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πεδιόμετρο...

να πω και εγώ το hompistiko τρόπο μου !!
alex μην γελάσεις xaxaxaxa
λοιπόν : έχω ασύρματο δίκτυο στο σπίτι , έχω ένα DM500 ,έχω ένα laptop ,ανεβαίνω "ταρτσα" με το laptop μέσο του web μπαίνω στο DM και από το satfinder που έχει έχω και τα τρία σήματα ενός transpoder
Πολύ καλή λύση και φυσικά πρακτική.
Το πρόβλημα με τους Dream είναι τα περίεργα κολλήματα όταν δεν έχουν επαρκές σήμα και η όχι τόσο αξιόπιστη μέτρηση που κάνουν, συν το μέτριο tuner τους απο πλευράς ευαισθησίας.
Η παλιοσειρά ο Humax, έχει πολύ σταθερή στάθμη ποιότητας σήματος με ακρίβεια εκατοστού και είναι ότι πρέπει για ρυθμίσεις ακριβείας.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η λύση του Ζώη είναι σούπερ και πολύ φορητή. :SFGSFGSF:
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Πεδιόμετρο...

Δηλαδή Αλέξη δεν είχες σκεφθεί ποτέ μέχρι τώρα την αγορά πεδιόμετρου ?
'Η για να το θέσω διαφορετικά, στα πόσα χρήματα έχει για σένα νόημα η αγορά πεδιόμετρου ?
Οχι μια αλλά πολλές φορές. Με απέτρεπε πάντα το υψηλό κόστος απόκτησης.
Για ερασιτεχνική χρήση ακόμα και σε (βαριές) περιπτώσεις όπως τη δική μου η χρήση του είναι περιορισμένη.
Δε ρυθμίζει κανείς κάθε μέρα το πιάτο και τα lnb του. Η ίδια δουλειά μπορεί να γίνει και με tv+δέκτη πολύ αξιόπιστα.
Η φορητότητα είναι το μεγάλο πλεονέκτημα.

Βέβαια αν απαντήσει θετικά κάποιος που γνωρίζει από πεδιόμετρα, το παραπάνω θα έθετε σοβαρή υποψηφιότητα για αγορά.
Και μην ξεχνάτε ότι τα 600-700 θεωρούνται πολύ χαμηλές τιμές για πεδιόμετρα.