iPod + σφαγή απο τελωνείο?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billen

New member
18 July 2007
30
Thessaloniki - Greece
Καλησπέρα παιδιά,

αγόρασα μέσω ebay τις προάλλες ένα apple ipod touch 32GB το οποίο εστάλη με FedEx. Με πήραν σήμερα από την εταιρία και μου είπαν ότι το δέμα σταμάτησε στο τελωνείο και απαιτεί εκτελωνισμό..:bigcry:
Μου είπαν ότι μπορούν να αναλάβουν αυτοί τον εκτελωνισμό και ότι το δέμα έχει αναγραφόμενη τιμή από τον αποστολέα του $39.

Λέτε να με γδάρουνε??... Τι λέει η εμπεριά σας ?

Ευχαριστώ!
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
ωωχχχχχ....
Αν θέλει εκτελωνισμό σημαίνει ότι έχουν ανοίξει το πακέτο, ξέρουν πόσο έχει κ θα σου χρεώσουν ανάλογα...
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
2 λυσεις εχεις...
Να μην δεχτεις το δεμα και να το αφησεις να γυρισει πισω (αν σου πουν να πληρωσεις πολλα) αλλά αυτό θα εχει σαν αντικτυπο να παρεις αρνητικη αξιολογηση στο ebay ...


Η αλλη λυση να τα πληρωσεις οσα σου πουν, ή να προσπαθησεις να τους πεις, ότι στο πουλησαν σαν μεταχειρισμενο με πολυ λιγα χρηματα (οσα γραφει επανω) και να κανουν ο,τι μπορουν καλυτερο για να ΜΗΝ πληρωσεις πολλά.....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτο το κακο εχουν οι αγορες ΕΚΤΟΣ Ευρώπης.... :HTEHETH63:
 

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Η κλασική Fedex.
O εκτελωνισμός θα γίνει μόνο για το ποσό των $39.
Και αυτό εγινε γιατί ο αποστολέας εβαλε εκτός του κουτιού - συνήθως σε διαφανές πλαστικό- το τιμολόγιο ή την απόδειξη.
 

billen

New member
18 July 2007
30
Thessaloniki - Greece
Η κλασική Fedex.
O εκτελωνισμός θα γίνει μόνο για το ποσό των $39.
Και αυτό εγινε γιατί ο αποστολέας εβαλε εκτός του κουτιού - συνήθως σε διαφανές πλαστικό- το τιμολόγιο ή την απόδειξη.

Αν ο εκτελωνισμός γίνει μόνο για το ποσό αυτό τότε ψιλοσωθήκαμε ..
Μην γίνει καμιά χοντράδα μόνο και πέσει κανά τσεκούρι ίσο με την αξία του ipod touch στην Ελληνική αγορά ...

γιατί τότε αντε -bye-
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Μου εχει τυχει κατι ανάλογο.
Απλα απόδειξα οτι το ειχα αγορασει το προιον στην τιμή που αναγράφει το invoice και το χαρατσι ηταν αναλογο ευτυχώς.

Διαφορετικα αν στο εκτελωνίσουν αυτοι οσο θέλουν να περιμενεις χαρατσι δυνατο πολλαπλασιο της αναγραφόμενης αξίας φυσικά.

Αν μπορεις να το εκτελωνίσεις εσυ να ξερεις οτι θα σου κοστίσει τα μισα απο αυτα που θα σου ζητήσουν αυτοι...

Υπάρχει και ο παράγοντας τύχη, αλλα δε θα πόνταρα και τόσο εκει...
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
για 39 ευρω δεν πληρωνεις μια
πριν λιγες μερες μου ηρθε καλωδιο απο ups με ποσο 55$ και δεν πληρωσα μια
αν στο σακουλακι ειχε αλλη τιμη και την ειδαν εκει εχεις προβλημα
δεν ξερω τι ποσο ειχε
αλλα πριν 3 χρονια για 100$ πληρωσα 50 ευρω φορο
 

billen

New member
18 July 2007
30
Thessaloniki - Greece
Re: Απάντηση: iPod + σφαγή απο τελωνείο?

για 39 ευρω δεν πληρωνεις μια
πριν λιγες μερες μου ηρθε καλωδιο απο ups με ποσο 55$ και δεν πληρωσα μια
αν στο σακουλακι ειχε αλλη τιμη και την ειδαν εκει εχεις προβλημα
δεν ξερω τι ποσο ειχε
αλλα πριν 3 χρονια για 100$ πληρωσα 50 ευρω φορο


Αυτοί από την FedEx μου είπαν ότι οτιδήποτε έχει κοστολογηθεί από τον αποστολέα με παραπάνω από 22 περνάει από τελωνείο για να δασμολογηθεί.. Για αυτό ανησυχώ.. Το ποσό που γράφει πάνω είναι $39 και ελπίζω να πάμε με βάση αυτό ..
 

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Αυτά είναι απίστευτες .........
Εάν το τελωνείο σταματουσε κάθε δεματάκι με μικροποσά τότε οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι θα ήταν υπάλληλοι τελωνείου.
Μέχρι προτεινος δεν σταματούσαν τίποτα κάτω απο $50 και πρόσφατα απο δική μου εμπειρία και ερωτηση το ποσό αυτό εχει γινει $100.
Οπότε πάνε στην Fedex και με την απόδειξη που σου εστειλε ο αποστολέας απαίτησε να μην πληρωσεις μία.
Και προπαντώς να μην στο εκτελωνησουν αυτοί.
 

billen

New member
18 July 2007
30
Thessaloniki - Greece
Αυτά είναι απίστευτες .........
Εάν το τελωνείο σταματουσε κάθε δεματάκι με μικροποσά τότε οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι θα ήταν υπάλληλοι τελωνείου.
Μέχρι προτεινος δεν σταματούσαν τίποτα κάτω απο $50 και πρόσφατα απο δική μου εμπειρία και ερωτηση το ποσό αυτό εχει γινει $100.
Οπότε πάνε στην Fedex και με την απόδειξη που σου εστειλε ο αποστολέας απαίτησε να μην πληρωσεις μία.
Και προπαντώς να μην στο εκτελωνησουν αυτοί.

Το πρόβλημα είναι ότι μένω Θεσσαλονίκη και το δέμα έχει κολλήσει το τελωνείο στο Ελ. Βενιζέλος. Με τελωνειακούς γνωστούς που μίλησα εδώ μου είπαν να αφήσω την FedEx να κάνει τον εκτελωνισμό.
Λες δηλαδή να τους πάρω τηλέφωνο την Τρίτη και να τους στείλω την απόδειξη όπου φαίνεται ότι πλήρωσα $39 και να απαιτήσω να μου το εκτελωνίσουν χωρίς κόστος? Φοβάμαι μήπως ανοίξουν το δέμα και δουν ότι είναι iPod γιατί τότε θα βαρέσουν αλύπητα στο κεφάλι ..
 

NikosR

Senior Member
17 June 2006
349
η σφαγη θα γινει με την αμοιβη της φεντ-εξ
εμενα για ενα δεμα 150$ μου ειχαν ζητησει 70 ευρω αμοιβη, χωρια το τελωνειο
 

billen

New member
18 July 2007
30
Thessaloniki - Greece
Re: Απάντηση: iPod + σφαγή απο τελωνείο?

η σφαγη θα γινει με την αμοιβη της φεντ-εξ
εμενα για ενα δεμα 150$ μου ειχαν ζητησει 70 ευρω αμοιβη, χωρια το τελωνειο

ΧΑ! Καλά το φαντάστηκα ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να τα έχουν κάνει πλακάκια με το τελωνείο για να βγάζουν και αυτοί το κατιτοίς τους.. Μου φάνηκε πολύ κουφό για $39 να σταματήσουν δέμα στο τελωνείο.. Όπως είπε και ο φίλος σε ποστ του στο θέμα αυτό, αν κάθε μικροδέμα το σταματούσαν στο τελωνείο όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να είναι τελωνειακοί !
Προσπαθώ να έρθω σε επαφή με ένα φίλο μου που είναι αστυνομικός και μένει Αθήνα .. αν τον βρω θα τον στείλω να το παραλάβει αυτός το δέμα και μάλιστα θα του δώσω και απόδειξη από τον πωλητή του ebay που να δείχνει ότι το ipod έχει χρέωση $0 (και καλά το κέρδισα σε διαγωνισμό ή κάτι τέτοιο) και μου χρεώνει μόνο τα μεταφορικά του που είναι $39..

Είδωμεν ..

edit: Εδώ από το amazon.com παραγγέλνω συνέχεια και μάλιστα μεγαλύτερης αξίας δέματα και ποτέ δεν έχει τύχει κάτι παρόμοιο ..
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Εντύπωση πάντως μου κάνει που σταμάτησαν πακέτο με τόσο μικρή αξία γραμμένη από έξω...βέβαια σου το έστειλαν με fedex αντί για usps...αυτό είναι το λάθος νομίζω.
Ελπίζω να βγάλεις γρήγορα άκρη γιατί ξέρω ότι χρεώνουν κ τις ημέρες διαμονής του αντικειμένου στο τελωνείο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
μακριά από fedex, ups κλπ.
Μόνο απλό ταχυδρομείο από αμερική... δηλαδή usps...
 

billen

New member
18 July 2007
30
Thessaloniki - Greece
μακριά από fedex, ups κλπ.
Μόνο απλό ταχυδρομείο από αμερική... δηλαδή usps...

Αυτό με την USPS η αλήθεια είναι ότι δεν το ήξερα.. Αλλιώς θα τον είχα βάλει να το στείλει έτσι .. Θα δούμε τι θα γίνει τώρα με την απόδειξη που θα μου στείλει .. θα πουλήσω και λίγη τρέλα στην FedEx στην ανάγκη ("τι λέτε ρα παιδιά? για $39 τελωνείο?είστε τρελοί?" κλπ .. )
 

Λουκάς

Established Member
15 September 2006
166
ΑΘΗΝΑ
Αυτό με την USPS η αλήθεια είναι ότι δεν το ήξερα.. Αλλιώς θα τον είχα βάλει να το στείλει έτσι .. Θα δούμε τι θα γίνει τώρα με την απόδειξη που θα μου στείλει .. θα πουλήσω και λίγη τρέλα στην FedEx στην ανάγκη ("τι λέτε ρα παιδιά? για $39 τελωνείο?είστε τρελοί?" κλπ .. )

Δεν παίρνουν από τρέλλα. 2 φορές που μου τυχε πήγα και το εκτελώνισα μόνος μου και τους άφησα ξερούς.....
 

billen

New member
18 July 2007
30
Thessaloniki - Greece
Τελικά είναι πολύ σημαντικό ο άνθρωπος με τον οποίον μιλάς να ξέρει τι σου λέει ... Μου είχαν πει από την FedEx ότι το δέμα έχει κολλήσει στο τελωνείο και θέλει εκτελωνισμό ενώ στην πραγματικότητα το δέμα πέρασε από το τελωνείο όπως όλα τα δέματα αλλά δεν κόλλησε εκεί γιατί η αναγραφόμενη τιμή τιμολογίου ήταν μόλις $39.. Και εκεί που περιμένα σήμερα να κάνω φασαρία για το τελωνείο, ήρθε η κουριερ και μου το παρέδωσε........:BDGBGDB55:

Όλα καλά τελικά!! Ευχαριστώ για την βοήθειά σας πάντως!!