Η Σπουδή,της Σπουδής,Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes του Chopin

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Η Σπουδή , της Σπουδής , Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes του Chopin

250px-LeopoldGodowsky55.jpg


Εν αρχή λοιπόν ήσαν οι Σπουδές (Etudes) του Chopin.
Έργα παιδαγωγικού χαρακτήρα τα οποία όμως διέθεταν και μουσική αξία.
Στη συνέχεια υπήρξε ο Leopold Godowsky (1870 - 1938), Πολωνοαμερικανός πιανίστας, συνθέτης και δάσκαλος, θαυμαστής του έργου του Chopin.
Ο Godowsky σαν φόρο τιμής συνέθεσε μεταξύ 1900 και 1914 53 Σπουδές βασισμένες στις Etudes του τρόπω τινά συμπατριώτη του.
Στην πραγματικότητα βέβαια οι σπουδές είναι 54 διότι στην τρίτη Σπουδή που βασίζεται στην Etude 25-2 υπάρχουν στην ίδια παρτιτούρα δύο versions (δύο ζεύγη πενταγράμμων).

Σύμφωνα με τον ίδιο , ενώ έκανε εξάσκηση στην Etude op. 25-6 του Chopin αναρωτήθηκε αν θα ήταν καλύτερα να αλλάξει τον δακτυλισμό για τις διπλές νότες. Πράγματι άλλαξε τον δακτυλισμό με σκοπό την εξάσκηση αποκλειστικά του αριστερού χεριού και του άρεσε το όλο εγχείρημα. Το θεμέλιο για την όλη απόπειρα είχε τεθεί και μάλιστα θα δινόταν έμφαση στο αριστερό χέρι διότι, κατά την άποψή του ,ότι έπαιζε το δεξί (στις Etudes του Chopin) έπρεπε να μπορεί να παιχτεί και με το αριστερό.
Άλλωστε το αριστερό ήταν κάπως παραμελημένο στις Etudes του Chopin. Παρεμπιπτόντως ο Wagner δεν είχε αποκαλέσει τον Chopin συνθέτη για το δεξί χέρι;
Από τις 53 Σπουδές οι 22 είναι αποκλειστικά για το αριστερό χέρι.
Ήταν ουσιαστικά το πρώτο έργο με έμφαση στο αριστερό χέρι και λέγεται ότι ο Ravel τις μελέτησε εκτενώς πριν γράψει το αντίστοιχο κοντσέρτο του.
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Η Σπουδή , της Σπουδής , Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes του Cho

Οι Σπουδές του Godowsky περιλαμβάνουν σε γενικές γραμμές :
αυστηρές μεταγραφές (version για το ένα χέρι) ,ελεύθερες μεταγραφές,ελεύθερες παραλλαγές ,συνδυασμό Etudes όπως η προτελευταία (Badinage) ,Cantus firmus (όπου το ακριβές μέρος του δεξιού χεριού παίζεται από το αριστερό και το δεξί συνοδεύει όπως η Σπουδή 10-2 "Ignus Fatuus").

Η μόνη Etude που δεν άγγιξε (άγνωστο γιατί) ήταν η 25-7.
Ενδεικτικά:
Στη Σπουδή 10-1 έχει κάνει αναστροφή στα arpeggios.
Στη Σπουδή 10-2 b το μέρος του δεξιού χεριού έχει αναλάβει το αριστερό.
Για την Etude 10-5 (Black Key) έγραψε 7 Σπουδές εκ των οποίων η δεύτερη είναι πλέον Άσπρα πλήκτρα (σε Ντο Μείζ.)
Στη Σπουδή 25-1 b δίνεται η εντύπωση έργου για τέσσερα χέρια.
Στη Σπουδή 25-4 b ακούγεται ο απόηχος της Polonaise op.44.
Στην προτελευταία Σπουδή (Badinage) αναμιγνύει τις Etudes 10-5 και 25-9.

Ο Godowsky είχε σκοπό να συνθέσει και μια Σπουδή η οποία θα περιελάμβανε τις τρεις Etudes σε Λα ελάσσονα (10-2, 25-4 ,25-11) αλλά δεν το πραγματοποίησε ποτέ.
Ο Marc-Andre Hamelin το έκανε για λογαριασμό του. Υπάρχει link στο τέλος της παρουσίασης.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Η Σπουδή , της Σπουδής , Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes του Cho

Οι τεχνικές δυσκολίες για τις Σπουδές αυτές είναι τεράστιες.
Ο Harold C. Schonberg (1915 - 2003) μουσικοκριτικός και δημοσιογράφος τις χαρακτήρισε ως ''το πιο απίθανα δύσκολο πράγμα που έχει γραφτεί για το πιάνο''.
Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει link στο τέλος της παρουσίασης για την παρτιτούρα όλων των Σπουδών του Godovsky (343 σελίδες σε PDF , 22 Mb).
Η γνώμη των πιανιστών του Forum μας θα ήταν χρήσιμη.

Μέχρι πρότινος οι ηχογραφήσεις όλων των Σπουδών ήταν μόλις τρεις (3):

-του Geoffrey Douglas Madge (Dante ,δυσεύρετη πλέον).

-του Carlo Grande (Altarus)

41F0Y3820VL._AA240_.jpg


-του Marc-Andre Hamelin (Hyperion) μάλλον η καλύτερη από τις τρεις.

4151Y2QCX3L._AA240_.jpg


Αποσπασματική ηχογράφηση έχει κάνει μεταξύ άλλων και μάλιστα σε ζωντανή ηχογράφηση ο Boris Berezofsky ο οποίος έπαιζε πρώτα την αντίστοιχη Etude και μετά τις Σπουδές.

411X8S2KG2L._AA240_.jpg
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Η Σπουδή , της Σπουδής , Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes του Cho

Τελικά σε ποιόν ανήκει αυτό το Ω του τίτλου του thread;

Στον ακροατή ο οποίος εντυπωσιάζεται από τις απαιτήσεις τεχνικής που έχουν τα συγκεκριμένα έργα έστω και αν δεν του αρέσουν;
Στον Σχολαστικό ο οποίος βλέπει ένα τοτέμ της πιανιστικής φιλολογίας να ''βεβηλώνεται'';
Στον ακροατή ο οποίος ακούει κάποια από τα αγαπημένα του έργα να τυγχάνουν μιας αν μη τι άλλο διαφορετικής (συχνά πιο διεισδυτικής) μεταχείρισης και να τα απολαμβάνει σχεδόν όσο και τα πρωτότυπα;

Διαλέξτε και πάρτε.

Ένας καλός τρόπος που έχω υιοθετήσει είναι να ακούω την κάθε Etude του Chopin πρώτα και αμέσως μετά τις αντίστοιχες Σπουδές του Godowsky.
Ιδιαίτερα για την πρώτη επαφή με τις Σπουδές ενδείκνυται.
Από εκεί και μετά έκαστος ημών ακούει με ανοιχτά αυτιά και κρίνει.
Μηδένα όμως προ της ακροάσεως ...καταδίκαζε!
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Η Σπουδή , της Σπουδής , Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes του Cho

video με τον Marc-Andre Hamelin να παίζει τις Σπουδές του Godowsky

- 1 -
- 2 -
- 3 -

video με τρεις Etudes σε Λα ελάσσονα (10-2, 25-4 ,25-11) σε μία από τον Marc-Andre Hamelin
ε δ ώ
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Απάντηση: Η Σπουδή,της Σπουδής,Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes τ

Διονύση εύγε.

Πάλι δουλειά για Σ/Κ μας έχεις ετοιμάσει ..:ernaehrung004:

Θα επανέλθω αργότερα..:ears:

Χαίρομαι να βλέπω ευήκοα ώτα Δημήτρη!!!
;)
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Aν και δεν μου αρέσει εν γένει ο Chopin θα μου επιτρέψεις κάποιες σκέψεις... :AFADF0:

Ανέκαθεν μου άρεσαν πολύ οι μεταγραφές, οι διασκευές, οι παραλλαγές για πιάνο πάνω σε έργα συνθετών. Συχνά αναρωτιέμαι πόσος χώρος υπάρχει για "δεύτερο χέρι" πάνω στο αυθεντικό έργο. Στο περίφημο capriccio του Paganini υπάρχει πολύς, και οι Rachmaninov, Liszt, Brahms(κι άλλοι σίγουρα, ακόμα και μουσικοί της jazz) τον αξιοποίησαν γράφοντας παραλλαγές για πιάνο. Στα Βραδεμβούργεια Κοντσέρτα, αντίθετα, υπάρχει μια μεταγραφή για 4 χέρια στο πιάνο, χωρίς να προσθέτει νότες στο έργο. Αποδεδειγμένα λοιπόν τίθεται θέμα για το πόσο πλήρες είναι ένα έργο, δηλαδή αν το μουσικό υλικό του σηκώνει κι άλλη κατεργασία, ή διαφορετική κατεργασία, που τελικά θα έχει καλλιτεχνική αξία.

Ακούγοντας τα δείγματα, βρήκα ενδιαφέρουσες τις σπουδές του Godowsky. Οσο για τις τεχνικές απαιτήσεις τους, ούτε λόγος... Στο καλλιτεχνικό μέρος όμως, νιώθω ότι όλα εχουν ειπωθεί από τον Chopin, αυτό που ακούω ειναι ένας πιανιστικός μαξιμαλισμός πάνω στα αρχικά έργα. Μάλιστα, με ορισμένες σπουδές χάνω την εντύπωση των αυθεντικών, αντι να την βλέπω να οξύνεται: η βασισμένη στην Επαναστατική έχει χάσει όλη την ορμή και το πάθος της αυθεντικής, η Badinage ακούγεται βαρυφορτωμένη και δυσκίνητη.
Η μόνη που μου άρεσε, αν κι όχι περισσότερο από την αυθεντική, ήταν η βασισμένη στην πρώτη Etude.

Συνολικά λοιπόν, βλέπω το έργο περισσότερο ως ένα αξιοθαύμαστο encore δεξιοτεχνίας πάνω στις Σπουδές του Σοπέν.

Υ.Γ.1 Το να παίζει το αριστερό χέρι την μελωδία που παίζει το δεξί είναι μέρος απο τεχνικές ασκήσεις στο πιάνο. Όπως και το να παίζεις την μελωδία του δεξιού μόνο με τον αντίχειρα ή το πέμπτο δάκτυλο... Δεν είναι πάντα τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσαι.

Υ.Γ.2 Ο Wagner ποτέ δεν έπαιζε καλό πιάνο, και λέγεται οτι το έφερε βαρέως :flipout:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Aν και δεν μου αρέσει εν γένει ο Chopin θα μου επιτρέψεις κάποιες σκέψεις... :AFADF0:

Ανέκαθεν μου άρεσαν πολύ οι μεταγραφές, οι διασκευές, οι παραλλαγές για πιάνο πάνω σε έργα συνθετών. Συχνά αναρωτιέμαι πόσος χώρος υπάρχει για "δεύτερο χέρι" πάνω στο αυθεντικό έργο. Στο περίφημο capriccio του Paganini υπάρχει πολύς, και οι Rachmaninov, Liszt, Brahms(κι άλλοι σίγουρα, ακόμα και μουσικοί της jazz) τον αξιοποίησαν γράφοντας παραλλαγές για πιάνο. Στα Βραδεμβούργεια Κοντσέρτα, αντίθετα, υπάρχει μια μεταγραφή για 4 χέρια στο πιάνο, χωρίς να προσθέτει νότες στο έργο. Αποδεδειγμένα λοιπόν τίθεται θέμα για το πόσο πλήρες είναι ένα έργο, δηλαδή αν το μουσικό υλικό του σηκώνει κι άλλη κατεργασία, ή διαφορετική κατεργασία, που τελικά θα έχει καλλιτεχνική αξία.

Ακούγοντας τα δείγματα, βρήκα ενδιαφέρουσες τις σπουδές του Godowsky. Οσο για τις τεχνικές απαιτήσεις τους, ούτε λόγος... Στο καλλιτεχνικό μέρος όμως, νιώθω ότι όλα εχουν ειπωθεί από τον Chopin, αυτό που ακούω ειναι ένας πιανιστικός μαξιμαλισμός πάνω στα αρχικά έργα. Μάλιστα, με ορισμένες σπουδές χάνω την εντύπωση των αυθεντικών, αντι να την βλέπω να οξύνεται: η βασισμένη στην Επαναστατική έχει χάσει όλη την ορμή και το πάθος της αυθεντικής, η Badinage ακούγεται βαρυφορτωμένη και δυσκίνητη.
Η μόνη που μου άρεσε, αν κι όχι περισσότερο από την αυθεντική, ήταν η βασισμένη στην πρώτη Etude.

Συνολικά λοιπόν, βλέπω το έργο περισσότερο ως ένα αξιοθαύμαστο encore δεξιοτεχνίας πάνω στις Σπουδές του Σοπέν.

Υ.Γ.1 Το να παίζει το αριστερό χέρι την μελωδία που παίζει το δεξί είναι μέρος απο τεχνικές ασκήσεις στο πιάνο. Όπως και το να παίζεις την μελωδία του δεξιού μόνο με τον αντίχειρα ή το πέμπτο δάκτυλο... Δεν είναι πάντα τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσαι.

Υ.Γ.2 Ο Wagner ποτέ δεν έπαιζε καλό πιάνο, και λέγεται οτι το έφερε βαρέως :flipout:

Κατ'αρχάς θα ήθελα αν σου είναι εύκολο κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω για τη μεταγραφή των Βρανδεμβούργιων. Από μια σύντομη έρευνα είδα ότι είναι του Reger , δεν βρήκα όμως ηχογράφηση.
Έχεις κάτι υπόψη σου;

Το αν υπάρχει χώρος για "δεύτερο χέρι" πάνω στο αυθεντικό έργο συζητιέται. Νομίζω ότι δημιουργεί αδιέξοδα αυτή η λογική ,με την έννοια ότι η μουσική είναι μη πεπερασμένη. Θεωρώ ότι ''χώρος'' υπάρχει για οτιδήποτε (δεν ξέρω αν ακούγεται βλάσφημο).
Πιανιστικός μαξιμαλισμός, μάλιστα, θα συμφωνήσω σ'αυτό χωρίς να θεωρήσω ότι ο μαξιμαλισμός είναι κατ'ανάγκη καταδικαστέος. Από μια άποψη μαξιμαλισμός είναι και οι συμφωνίες του Bruckner και του Mahler τουλάχιστον όσον αφορά την διόγκωση της συμφωνικής φόρμας.
Βεβαίως και οι Etudes του Chopin είναι πιο ραφιναρισμένες σχετικά με τις Σπουδές.
Προσπαθώ όμως να αποφύγω ευθείες συγκρίσεις και να δεχτώ το μεταπλασμένο υλικό σαν πρωτογενές , κάτι σαν ''παιχνίδι''...
Εξάλλου μιλάμε για ασκήσεις με κάπως διαφορετική εκφώνηση...
Ή όπως είπες ως ένα αξιοθαύμαστο encore δεξιοτεχνίας πάνω στις Σπουδές του Σοπέν.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Μεμονωμένες μεταγραφές από τα Βραδεμβούργεια υπάρχουν και πλήν του Reger. Θα κοιτάξω για ηχογραφήσεις και θα σου πω.

Τι εννοείς με το οτι "η μουσική είναι μη πεπερασμένη";

Η αξία ενός μουσικού έργου προσεγγίζεται και με τις διαφορετικές ερμηνείες και, συνθετικά, με τις μεταγραφές, διασκευές κλπ. Οι δυο προσεγγίσεις ομως είναι σε τελείως διαφορετικές διαστάσεις. Εγω αναφερόμουν στην δεύτερη. Αυτή πιστεύω οτι ειναι πεπερασμένη, αν κι όχι εξαντλημένη από τον συνθέτη πάντα.

Ο μαξιμαλισμός φυσικά και δεν είναι καταδικαστέος, μάλιστα ειναι επιθυμητός πολλές φορές. Το θέμα ειναι αν σηκώνει το εκάστοτε υλικό μαξιμαλ προσεγγίσεις, και ποιές...(Εδω πχ αναρωτιέμαι γιατι δεν έχει ασχοληθεί κανείς με διασκευές στη μουσική του Satie, που είναι προκλητικά απλή). Με αυτό το σκεπτικό, μια ενορχήστρωση των Etudes θα είχε για μένα μεγαλύτερη αξία ως Τέχνη σε σχέση με τις Σπουδές του Godowsky. Για να το πω και απλά, οι Σπουδές του Godowsky μου φαίνονται φαγητό με πολλά, παρα πολλά καρυκεύματα, σάλτσες και μπαχαρικά, που στο τέλος λιγώνεις τρώγοντάς το.

Υ.Γ. Τα παραπάνω, χωρίς την παραμικρή διάθεση επίκρισης προς τον Διονύση, ειναι απλά η γνώμη μου.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,852
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Σπουδή,της Σπουδής,Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στι

Χαίρομαι να βλέπω ευήκοα ώτα Δημήτρη!!!
;)

Ευήκοα πλην όμως ..οκνά Διονύση.Ειδικά για σπουδές/μεταγραφές (!!)Σοπέν,πρέπει να υπάρξει και κατάλληλη διάθεση,χρόνος και υπομονή γιατί αλλιώς θα πάνε άκλαφτα τα δείγματα και είναι κρίμα.
Γενικά ο Σοπέν είναι για "ορισμένες" στιγμές.Δεν κολλάει οπουδήποτε ίσως γι αυτό μερικοί τον απεχθάνονται.Οχι εγώ αλλά ξέρω αρκετούς .Είμαι πολύ δεκτικός στην Μουσική του αρκεί να μην είμαι σε εκείνες τις μέρες που θέλω το κρανίο μου στον τοίχο ή φλερτάρω με τις βουτιές αλά Μπάντζι Τζάμπιν χωρίς το σχοινί επαναφοράς !(βλ. Ζαχο..).

Οπότε θα επανέλθω αλλά όχι τάχιστα..:ADFADF1:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Σπουδή,της Σπουδής,Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω

Ευήκοα πλην όμως ..οκνά Διονύση.Ειδικά για σπουδές/μεταγραφές (!!)Σοπέν,πρέπει να υπάρξει και κατάλληλη διάθεση,χρόνος και υπομονή γιατί αλλιώς θα πάνε άκλαφτα τα δείγματα και είναι κρίμα.
Γενικά ο Σοπέν είναι για "ορισμένες" στιγμές.Δεν κολλάει οπουδήποτε ίσως γι αυτό μερικοί τον απεχθάνονται.Οχι εγώ αλλά ξέρω αρκετούς .Είμαι πολύ δεκτικός στην Μουσική του αρκεί να μην είμαι σε εκείνες τις μέρες που θέλω το κρανίο μου στον τοίχο ή φλερτάρω με τις βουτιές αλά Μπάντζι Τζάμπιν χωρίς το σχοινί επαναφοράς !(βλ. Ζαχο..).

Οπότε θα επανέλθω αλλά όχι τάχιστα..:ADFADF1:

Take your time...ή το καλό πράγμα αργεί να γίνει...
:smile:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Μεμονωμένες μεταγραφές από τα Βραδεμβούργεια υπάρχουν και πλήν του Reger. Θα κοιτάξω για ηχογραφήσεις και θα σου πω.

Τι εννοείς με το οτι "η μουσική είναι μη πεπερασμένη";

Η αξία ενός μουσικού έργου προσεγγίζεται και με τις διαφορετικές ερμηνείες και, συνθετικά, με τις μεταγραφές, διασκευές κλπ. Οι δυο προσεγγίσεις ομως είναι σε τελείως διαφορετικές διαστάσεις. Εγω αναφερόμουν στην δεύτερη. Αυτή πιστεύω οτι ειναι πεπερασμένη, αν κι όχι εξαντλημένη από τον συνθέτη πάντα.

Ο μαξιμαλισμός φυσικά και δεν είναι καταδικαστέος, μάλιστα ειναι επιθυμητός πολλές φορές. Το θέμα ειναι αν σηκώνει το εκάστοτε υλικό μαξιμαλ προσεγγίσεις, και ποιές...(Εδω πχ αναρωτιέμαι γιατι δεν έχει ασχοληθεί κανείς με διασκευές στη μουσική του Satie, που είναι προκλητικά απλή). Με αυτό το σκεπτικό, μια ενορχήστρωση των Etudes θα είχε για μένα μεγαλύτερη αξία ως Τέχνη σε σχέση με τις Σπουδές του Godowsky. Για να το πω και απλά, οι Σπουδές του Godowsky μου φαίνονται φαγητό με πολλά, παρα πολλά καρυκεύματα, σάλτσες και μπαχαρικά, που στο τέλος λιγώνεις τρώγοντάς το.

Υ.Γ. Τα παραπάνω, χωρίς την παραμικρή διάθεση επίκρισης προς τον Διονύση, ειναι απλά η γνώμη μου.

Διάθεση επίκρισης δεν βλέπω πουθενά , μην προβληματίζεσαι, άλλωστε δεν είσαι χθεσινός εδώ , έχεις δώσει (θετικά) δείγματα γραφής.

Στο προκείμενο τώρα:
λέγοντας η μουσική είναι μη πεπερασμένη δεν εννοώ σε επίπεδο έργου.
Το κάθε έργο όπως είναι γραμμένο στην παρτιτούρα έχει μια μοναδικότητα την οποία προφανώς δεν έχει σε ερμηνευτικό επίπεδο.
Σε επίπεδο πιθανών διαφορετικών έργων είναι μη πεπερασμένη η μουσική. Με άλλα λόγια μια σπουδή του Godowsky έστω και αν μοιάζει πολύ με μια etude του Chopin , είναι διαφορετικά έργα στο συνολικό μουσικό σύμπαν. Έστω και αν διαφέρουν σε μια ταπεινή νότα. Μπορεί να φαίνεται λίγο μαθηματικός ή μηχανιστικός ο συλλογισμός μου αλλά για να εξηγήσω τα περί μη πεπερασμένης μουσικής.
Υπ'αυτή τη λογική λοιπόν στο σύνολο της μουσικής δημιουργίας χωράνε και η μεν και η δε.

Ενορχήστρωση των Etudes...χμμ...ίσως δεν θα με συγκινούσαν τόσο όσο μια άλλη πιανιστική εκδοχή τους όπως αυτή εδώ. Ίσως λέω...

Η παρομοίωση με το παραφορτωμένο με μπαχαρικά φαγητό μου άρεσε, αρκετά εύστοχη.
Που και που το θέλουμε το μπαχαρικό όμως...

Υ.Γ.
με τη μουσική του Satie έχει ασχοληθεί o Debussy ενορχηστρώνοντας την 1η και την 3η Γυμνοπαιδιά. Κατά τη γνώμη του η 2η δεν σήκωνε'' ενορχήστρωση...
Ο Jacques Loussier επίσης... (Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο)
:smile:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Μαξιμαλισμός στον Mahler???
Πόθεν προκύπτει???
Να δεχτώ την ´κόπωση´τού Bruckner στην σύνθεση ναί..
Οσον αφορά στον Chopin προσωπικά δυσκολεύομαι να κατανοήσω τίς μεταγραφές τής μουσικής του,που την θεωρώ αριστουργηματική.
Ειδικά οι Etudes πού είναι συνθετικά κομψοτεχνήματα.
Δεν έχω αντίρρηση γενικά στούς πειραματισμούς...Επι παραδείγματι και ο Liszt και ο Busoni έχουν δημιουργήσει ενδιαφέρουσες μεταγραφές(ο Liszt βέβαια και αρκετή μπαλαφάρα...)πού τίς θεωρώ αυτόνομα έργα...
Για τον Σοπέν διατηρώ επιφυλάξεις,αλλά θα τίς ψάξω μετά την πολύ αναλυτική παρουσίαση τού Διονύση.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Απάντηση: Η Σπουδή,της Σπουδής,Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes τ

Μαξιμαλισμός στον Mahler???
Πόθεν προκύπτει???

Σπύρο μιλάω για την έκταση των συμφωνιών του και μόνο.
Προσωπικά βέβαια δεν με χαλάει καθόλου αυτό το μακροσκελές.
Ενώ στον Bruckner όντως κάπου κουράζει.

Μη μου εξάπτεσαι...
:D

Υ.Γ. τώρα το πρόσεξα, βρε συ γαλαξίας έχεις γίνει με τόσα αστέρια...
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Πάντως οφείλω να υποσημειώσω οτι ναί μέν οι Etudes γράφτηκαν ,υποτίθεται,για την εκπαίδευση τών σπουδαστών ,αλλά είναι πλέον αναγνωρισμένες ως σημαντικότατο έργο τής παγκόσμιας πιανιστικής μουσικής.
Μια ακρόαση απο τον Pollini αρκεί γιά να καταλάβουμε οτι ο Chopin μόνον για ´κυρίες´δεν ειναι..
Αλλος ένας συνθέτης ´αδικημένος´απο λαϊκές δοξασίες και απόψεις...Οπως παλιότερα και ο Brahms.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Διονύση, δεν πολυσυμφωνώ με την εξήγηση για το μη πεπερασμένο... Δηλαδή αν εγώ αλλάξω εκατό νότες στο Requiem φτιαχνω άλλο έργο; :blink:

Αν και αστειεύομαι λίγο, μάλλον καταλαβαίνω τι λες. Επιμένω όμως στο οτι κάθε επέμβαση σε ενα μουσικό έργο πρέπει να έχει καλλιτεχνικό νόημα για να μας δωσει νεο έργο...για να μας αναγκάσει να αφήσουμε την προέλευσή του και να ασχοληθούμε με αυτό-καθαυτό. Σκέψου την Chaconne του Bach από τον Busoni, τις ορχηστρικές Εικόνες του Mussorgksy από τον Ravel, για παραδειγμα...

Υ.Γ. Τι ειναι η μπαλαφάρα; Και πότε έκανε μπαλαφάρες ο Liszt;
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Η Σπουδή,της Σπουδής,Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etudes τ

Υ.Γ. Τι ειναι η μπαλαφάρα; Και πότε έκανε μπαλαφάρες ο Liszt;

Παραφουσκωμένα έργα απλά για το ´θέαμα´και για να γοητεύει το φανατικό ακροατήριό του πού κυρίως απετελείτο απο νεαρές κυρίες,που λιποθυμούσαν κυριολεκτικά...
Ο Liszt ήταν κάτι σαν ´ρόκ στάρ´τής εποχής του..
Πολλές μεταγραφές του δεν έχουν ιδιαίτερη καλλιτεχνική αξία αλλά είναι απλές επιδείξεις δεξιοτεχνίας..
Δεν τον υποτιμώ,αλλά υπάρχει τέτοιο στοιχείο σε μέρος τού έργου του..
Xαρακτηριστικός αντιγραφέας τού στύλ τού Liszt ήταν ο Ignaz Paderewski,πιανίστας,που ορισμένες ερμηνείες του έχουν αποτυπωθεί σέ ταινίες...
Δεξιοτέχνης μέν,αλλά έχανε συχνά την ουσία.

paderewski.jpg
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Η Σπουδή,της Σπουδής,Ω Σπουδή.../ Godowsky - Σπουδές πάνω στις Etud

Παραφουσκωμένα έργα απλά για το ´θέαμα´και για να γοητεύει το φανατικό ακροατήριό του πού κυρίως απετελείτο απο νεαρές κυρίες,που λιποθυμούσαν κυριολεκτικά...
Ο Liszt ήταν κάτι σαν ´ρόκ στάρ´τής εποχής του..
Πολλές μεταγραφές του δεν έχουν ιδιαίτερη καλλιτεχνική αξία αλλά είναι απλές επιδείξεις δεξιοτεχνίας..
Δεν τον υποτιμώ,αλλά υπάρχει τέτοιο στοιχείο σε μέρος τού έργου του..
Xαρακτηριστικός αντιγραφέας τού στύλ τού Liszt ήταν ο Ignaz Paderewski,πιανίστας,που ορισμένες ερμηνείες του έχουν αποτυπωθεί σέ ταινίες...
Δεξιοτέχνης μέν,αλλά έχανε συχνά την ουσία.

paderewski.jpg

Α, ναι... Ο Liszt είχε σπάσει κάμποσα πιάνα σε επίδειξη τεχνικής. Οι κυρίες λιποθυμούσαν γιατι ηταν κι ομορφόπαιδο. Δεν έχεις άδικο πάντως... Αλλά με αυτά που έγραψε σίγουρα του συγχωρείται και λίγη φανφάρα.
(Διονύση συγγνώμη...εικονοστάσι το κάναμε το thread! :) )
Σχετικά με τις Σπουδές του Godowsky θα ρωτησω και φίλους(και φίλες) πιανίστες και θα επανέλθω.
Liszt%20-%20Henri%20Lehmann.jpg