Ελληνικός Οδηγός για game sharing στο Playstation Store

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Ελληνικός Οδηγός για game sharing στο Playstation Store

Παρακάτω περιγράφω την διαδικασία για να μοιραστείτε τα games
από το Playstation Store με τους φίλους σας.

Enjoy!
 

blizard

Banned
11 March 2007
1,001
Ωραίος γιατί έρχεται το GT5 και ίσως κάποιοι θέλουν να το μοιραστούνε ...


Παρακάτω έχω γράψει περισσότερα πράγματα,(πχ καλό είναι να φτιάχνουμε νέο λογαριασμό) αν και δεν είναι τόσο ευανάγνωστα όσο το δικό σου....

H Sony επιτρέπει να μεταφέρεις εύκολα τον λογαριασμό που έφτιαξες στο Playstation σου και σε άλλα ps3, αλλά και να δουλεύουν τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει στο ps3-store ταυτόχρονα σε 5 κονσόλες.
(χωρίς να χρειάζεται μάλιστα να ξέρουν τον κωδικό σου... o καθένας θα μπαίνει από το δικό του account)

Εδώ πως δουλεύει απλά to sharing...

Α)Όταν έχεις πρόσβαση στο δεύτερο ps3, μοιράζεις εύκολα και χωρίς προβλήματα τα παιχνίδια σου σε γνωστούς.

-Πας στο ps3 του φίλου σου και κάνεις "create new user" με ότι όνομα θές, και μετά τον επιλέγεις.
-Μετά στο"sign up for playstation network" ... έχει εμφανιστεί δεξιά.
Στο menu που θα βγεί επιλέγεις "No, I will use an existing account"
-Εκεί βάζεις το email και pass του λογαριασμού σου, που έχει αγοράσει τα παιχνίδια.
-ΔΕΝ επιλέγεις το "remember password on sign-in", ώστε να μην μπορεί να μπαίνει το ξένο ps3 στο δικό σου account και να χρησιμοποιεί το δικό σου nick.

Τώρα μπορείς να κάνεις login με το psnId σου από το άλλο ps3 , αλλά δεν έχει ακόμα δικαίωμα να παίξει τα store games που έχουν αγοραστεί με το account σου:
-Πας στο menu "account management" και επιλέγεις "edit your account information"
-Διαλέξεις "activate system" και μετά "ps3" ... στην συνέχεια επιβεβαιώνεις το activation.
(Έτσι έδωσες το δικαίωμα στο συγκεκριμένο ps3 να παίξει όλα τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει από το συγκεκριμένο λογαριασμό.)

Για να κατέβουν τα games πας στο "download list" του ps3-store, πάνω δεξιά ,γιατί όσα έχουν αγοραστεί δεν φαίνονται κανονικά.
(Τα βάζεις σε baground download και μετά να κάνεις logout... θα γίνουν install και θα παίξουν στο νέο ps3 χωρίς όμως να ξαναμπεί ο φίλος στο δικό σου λογαριασμό… θα κάνει login στο δικό του και θα τα παίζει με το δικό του nick.)

Σημαντικά:
-Για να παίζουν τα παιχνίδια πρέπει να μένει ο λογαριασμός που τα έχει αγοράσει ,μόνιμα στο ps3... αν τον σβήσεις δεν παίζουν.
-To activation μπορεί να γίνει για 5 ps3 ταυτόχρονα αλλά μπορείς να κάνεις και deactivate όποιο ps3 θες (με τον ίδιο τρόπο που έγινε το activation)ώστε να αδειάσει μια από τις 5 θέσεις.
(αν απλά σβήσεις το account δεν γίνεται και αυτόματα deactivation)
-Αν αγοράσεις κάποιο ακόμα game, πρέπει να κάνουν login από το ίδιο account τα υπόλοιπα ps3 και να το κατεβάσουν όπως και τα προηγούμενα.
-Αν κάποια κονσόλα χαλάσει και δεν μπορέσεις να κάνεις deactivation με αυτήν , θα κάνεις νέο activation του account σου στην καινούργια αλλά θα έχει χαθεί ένα από τα 5 ... δεν ξέρω αν και πως μπορεί να γίνει deactivate το παλιό ps3 από τον συγκεκριμένο λογαριασμό.
-Αν δεν θυμάσαι τον κωδικό μπορεί να ανακτηθεί άμεσα με την ημ. γέννησης και την μυστική ερώτηση, οπότε προσοχή να μην είναι κάτι γνωστό.


Β)Για μεγαλύτερη ασφάλεια όταν δίνεις login-id και κωδικό από email ή σε άτομα που δεν γνωρίζεις προσωπικά:
-Φτιάχνουμε νέο account για sharing που δεν περιέχει τα στοιχεία μας και ΔΕΝ δίνουμε το βασικό μας.
(δεν γίνεται να χάσουμε το activation του ps3 μας , αλλά όποιος έχει τα στοιχεία του login γίνεται να τα αλλάξει και να μην μπορούμε μετά να μπούμε στο λογαριασμό μας)
-Σβήνουμε τα στοιχεία της κάρτας μας για ευνόητους λόγους.
(account management - edit billing info - delete card details)


Γ)Διάφορα :
-ΕΔΩ όλες οι πληροφορίες για δημιουργία accounts και πέρα από την Ευρώπη,κάρτες κλπ.
-Μπορείς να φτιάξεις αρκετούς, τουλάχιστον δέκα από όσο ξέρω.
-Εγώ έχω την cashcard - visa electron της alpha και δουλεύει σε Αμερικάνικο - Ελληνικό και τελευταία σε hong-kong store.
-Για Αμερικάνικο account είδα πως μερικές πολιτείες έχουν φπα ενώ θέλει και σωστά στοιχεία σε πόλη - Τκ(5ψήφιο) ... διαλέξτε πχ από εδώ.
-Υπάρχουν και psn cards μέσο ebay για Ιαπωνικό ή Αμερικάνικο store.
-Γίνεται να βάλουν λεφτά και 2 άτομα σε ένα sharing account , ακόμα και με πιστωτική χωρίς σοβαρό κίνδυνο... μετά από προσωρινή αλλαγή κωδικού, έλεγχο ότι δεν έχει κάνει login άλλος μέσα και μετά την αγορά, σβήσιμο της κάρτας.
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Ο κυριότερος λόγος όπου έφτιαξα αυτόν τον οδηγό είναι για το Gran Turismo 5 Prologue όπου έρχεται στις 26 Μαρτίου στα 33 ευρώ, ενώ μία μέρα μετά θα υπάρχει μέσω του PSN.

Δηλαδή 33/5 = 6,6 ευρώ ανά άτομο. :a0210:

Έχω βρει ήδη ένα άτομα αρά είμαστε δυο και μένουν τρεις θέσεις για τα μέλη του AVClub μέσω εμένα,φυσικά μπορείτε να οργανώσετε 5μελή group για να το μοιραστείτε.

Ευχαριστούμε blizard για την επισήμανση!
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
μπερδευτηκα.
εχω προπληρωμενη visa για online αγορες
μπορω ναγορασω το gt5 p στις 27 του μηνα στο ελληνικο psstore?
ευχαριστω
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
βαλε με και εμενα
εχω ,καρτα βιζα και λογαριασμο στο psstore
μπορω?
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
johny μπορείς να το αγοράσεις από το Ελληνικό/Αγγλικό PSN.

Εδώ μιλάμε για να το μοιραστούμε,δηλαδή το κατεβάζει ένας και το δίνει σε άλλους 4 φίλους του, με αποτέλεσμα να μοιραστούν και το κόστος.

Σημείωση: Αν θες να προσθέσεις κάτι που θυμήθηκες στο ήδη υπάρχον μήνυμα, πατάς Edit (κάτω δεξιά) και συμπληρώνεις το post σου.
 
Last edited:

carpe_diem_rj

Senior Member
22 October 2007
376
Αν μπω και εγω στην ομαδα για το παιχνιδι θα το κατεβασω απο καποιον μεσα απο την ομαδα?
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Σε αυτή την περίπτωση θα είσαι ο "παραλήπτης" αρά ακολουθείς τις οδηγίες για τον "παραλήπτη".
 

carpe_diem_rj

Senior Member
22 October 2007
376
Λοιπον ειμαι μεσα.... ειναι απλη η διαδικασια....
Τα χρηματα πως τα στελνω? john θα το κατεβασεις εσυ πρωτος?
Αν χρειαστει να κανουμε φορματ το πσ3 και χαθει μετα μπορουμε να το ξανακατεβασουμε?
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Αν χρειαστει να κανουμε φορματ το πσ3 και χαθει μετα μπορουμε να το ξανακατεβασουμε?

Λογικά θα μπορούμε, αφού υπάρχει η δυνατότητα να το κατεβάσουμε μια φορά θα γίνετε και δυο.
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
Απάντηση: Re: Ελληνικός Οδηγός για game sharing στο Playstation Store

ωραι πολυ καλο βαλε και μενα στους αλλους 4 οκ?:music-smiley-005:
johny μπορείς να το αγοράσεις από το Ελληνικό/Αγγλικό PSN.

Εδώ μιλάμε για να το μοιραστούμε,δηλαδή το κατεβάζει ένας και το δίνει σε άλλους 4 φίλους του, με αποτέλεσμα να μοιραστούν και το κόστος.

Σημείωση: Αν θες να προσθέσεις κάτι που θυμήθηκες στο ήδη υπάρχον μήνυμα, πατάς Edit (κάτω δεξιά) και συμπληρώνεις το post σου.
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
johny, συγνώμη άλλα σε προλάβανε άλλα μέλη.
Το δικό μου group έκλεισε,μπορείτε να φτιάξετε άλλο group των 5 άτομον, θα έχετε βέβαια την βοήθεια μου όπου την χρειαστείτε.

Νέο group:
1) johny1989

Κάποιο άλλο μέλος να μπει στο group του johny...?
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
μην σας παρω στο λεμο μου ας μπει αλλος πρωτος και μετα εγω.οκ?
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Με τα νέα δεδομένα το Gran Turismo 5: Prologue από το PSN κοστίζει 40.00 άρα με το sharing πάμε στα: 40/5 = 8 . Από αύριο θα μπορούμε να το κατεβάσουμε.
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Γιατί άραγε το χρεώνει περισσότερο απο το PSN store??? Μήπως ακριβώς λόγω της δυνατότας sharing? Θα μας τρελλάνουνε!

Υ.Γ. JohnBougiou ό,τι έχουμε πει ισχύει φυσικά!
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
1ον αν σου φαίνονται λίγα τα 20 ευρω κέρδος σε συνολικό κόστος 28, τότε πάσο (και γενικά τα 20 ευρώ ως ποσο, πάλι πάσο)

2ον Μιλάμε για ενα "παιχνίδι" που είναι ο ΠΡΟΛΟΓΟΣ του κανονικού, συνεπώς δεν είναι ΠΛΗΡΕΣ και (τελική συνεπαγωγή) πιθανόον για κάποιους όπως εγώ δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά αφού μάλλον θα πάρεις και το τελικό "προϊόν"

3ον έχω πήξει στα Blu-ray δισκάκια απο το Hi-tech και δεν θέλω άλλα... (εδώ γελάμε...)