Γραμμή ρεύματος από τον πίνακα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Είναι μιά απορία που μου γεννήθηκε εύλογα(νομίζω).

Σελίδες επί σελίδων έχουν γραφεί,για την αξία των καλωδίων ρεύματος κι ιδιαίτερα των ακριβών.Ωστόσο,ποτέ τουλάχιστον εγώ,δεν έχω δεί να διατυπώνεται η οποιαδήποτε αντίρρηση,σε σχέση με το τράβηγμα απευθείας γραμμής απο τους πίνακες για την βελτίωση της απόδοσης του συστήματος.

Ολοι συμφωνούν,ότι αξίζει τα έξοδα και τον κόπο μιά τέτοια γραμμή κι ότι υπάρχουν άμεσα ακουστές διαφορές -εννοείται με καλώδιο καλής ποιότητας,άλλαγμα ασφάλειας,πιθανόν μπρίζας κλπ.

Και το ερώτημα είναι:Σ' αυτήν την περίπτωση,δεν παραμένει το ίδιο υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού(τις περισσότερες φορές φθαρμένο)και τα ίδια γενικότερα προβλήματα της ποιότητας ρεύματος;

Βέβαια μια τέτοια αλλαγή δεν κοστίζει όσο ένα πολύ ακριβό καλώδιο.Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί.Το θέμα είναι,ότι πάλι μέσω της αλλαγής κάποιων μέτρων καλώδιου,η συντριπτική πλειοψηφία αυτήν την φορά,ισχυρίζεται ότι ακούει διαφορές.
Κι εδώ για μερικά μέτρα καλώδιο δεν πρόκειται;
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Το τελειο ειναι μακρια,ωστοσο εγω που τραβηξα γραμμη ξεχωριστη απο τον πινακα με απλο καλωδιο ηλεκτρολογικο αλλα χοντρο το αποτελεσμα αξιζε την διαδικασια...μπορει να ειναι λιγα τα μετρα αλλα αφου ακουγονται νομιζω οτι αξιζει...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Μα και με απλό καλώδιο να το κάνεις κερδίζεις. Και δεν κοστίζει και πολύ!
1) Δεν έχεις το μπλέντερ στην ίδια γραμμή με το στερεοφωνικό σου.
2) Όσο και να το κάνεις, τα καλώδια στο σπίτι είναι ψημένα. Οπότε ένα καινούργιο καλώδιο αξίζει να μπεί.
3) Τις EMI θα τις φάς ούτως ή άλλος! Έρχονται σε τιμή ευκαιρίας πακέτο με το ρεύμα σου. Στην ξεχωριστή γραμμή όμως έχεις να κάνεις μόνο με τις EMI του περιβάλλοντος και όχι τις εσωτερικές παρεμβολές του σπιτιού όπου το καλώδιο μπορεί να περνάει πίσω από το μοτέρ του ψυγείου, να φεύγει από την κουζίνα, να καρφώνεται σε μία μπρίζα που έχεις το μπλέντερ, μετά να πηγαίνει στη μπρίζα που έχεις για το πιστολάκι των μαλιών και στην τελική να σου βάζουν και μία πρεσοσιδερώστρα πάνω που τραβάει τα μαλιά της κεφαλής της σε ρεύμα...
Το αποτέλεσμα είναι να έχεις μεν ένα 3x4 καλώδιο αλλά να είναι ήδη υπερφορτωμένο και όταν θα θέλει ο ενισχυτής ρεύμα να του το παίρνει η σιδερώστρα! :slapface:
 
3 November 2007
618
ΡΑΦΗΝΑ
Απάντηση: Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Το αποτέλεσμα είναι να έχεις μεν ένα 3x4 καλώδιο αλλά να είναι ήδη υπερφορτωμένο και όταν θα θέλει ο ενισχυτής ρεύμα να του το παίρνει η σιδερώστρα! :slapface:
+10:SFGSFGSF:
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

στην καλυτερη περιπτωση το καλωδιο του σπιτιου ειναι 3Χ2.5 εκτος αν βαλατε το στερεοφωνικο στην πριζα της ηλεκτρικης κουζινας.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

λετσ γκοου
το μια γραμμη ετσι απλα ειναι μεγαλη κουβεντα
παμε
αν εχεις αποκλειστικη γραμμη και εχεις κοινο ουδετερο τα παρασιτακια περνανε χαλαρα
μια καλη και χαιφιντελιστικη ασφαλειοθηκη και αναλογο φυσιγγι ειναι κατι που ακουγεται
συν μια καλη τελικη αναλογη μπριζα βοηθα και αυτη
το καλωδιο αν ειναι μικρου μηκους ωστε να μην κοστισει πολυ αξιζει να ειναι ποιοτικο
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

αλσο αν σε μια γραμμη φορτωσεις καθε τι με ενα πολυμπριζο καθε μπριζα θα παιζει διαφορετικα
ειδικα ο τελικος θα ακουγεται αλλιως στην πρωτη και στις αλλες μπριζες
οποτε καλο θα ειναι να εχεις περισοτερες απο μια γραμμες
η κατι σαν το exact power οποτε ολες οι μπριζες να παιζουν ιδια
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

εάν έχεις μονοφασικό τότε νομίζω ότι είσαι χαμένος από χέρι.
Τα παράσιτα από το μοτέρ του ψυγείου και του αποχυμωτή
θα έρθουν και στο ήχοσύστημα σου αφού στην ουσία θα παίρνουν
από την ίδια φάση.
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

εάν έχεις μονοφασικό τότε νομίζω ότι είσαι χαμένος από χέρι.
Τα παράσιτα από το μοτέρ του ψυγείου και του αποχυμωτή
θα έρθουν και στο ήχοσύστημα σου αφού στην ουσία θα παίρνουν
από την ίδια φάση.

Ρε συ, μη τα λες έτσι απότομα, ειδοποία πρώτα... :Banane0:
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Τα παράσιτα από το μοτέρ του ψυγείου και του αποχυμωτή
θα έρθουν και στο ήχοσύστημα σου αφού στην ουσία θα παίρνουν
από την ίδια φάση.

Τσούκου...
Στην CRT μου αν η γυναίκα μου ανοίγει το μπλέντερ το βλέπεις. Αποκτάει 3-4 παράλληλες γραμμές παρασίτων.
Αν τη βάλω στην καθαρή γραμμή μου δεν εμφανίζει τα παράσιτα.
Βέβαια έχω ξεχωριστή γείωση για την καθαρή γραμμή μου, οπότε ίσως παίζει ρόλο και αυτό.
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Για μένα η μόνη λύση για καθαρή τάση είναι μόνο η ηλεκτρογεννήτρια,
όλα τα άλλα είναι ημίμετρα
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

αν εχεις γενητρια σηματος ρειχνουμε πανω το exact και βλεπουμε τι εστι υμιτονο power factor rf και emi
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Για πιο φτηνη λυση δυο γραμμες με δυομισαρι απο τον πινακα αποδιδουν καλυτερα απο ενα χοντρο εξαρι, ιδιαιτερα αν χωρισεις ψηφιακα απο αναλογικα. και και βαλεις φιλτρα RFI-EMI. Γιατι ακουγεται καλυτερα ενω το μηκος ειναι μικρο μπρος στα χιλιομετρα δικτυου; Γιατι αποφευγεις δεκαδες ενωσεις μεσα σε διακλαδωσεις κουτια κ.λπ., αποφευγεις συσκευες και την οξειδωση του χαλκου, οπως και την ανετωτερη μεταφορα ρευματος αφου δεν τραβανε απο εκει αλλες συσκευες.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

για αλλη μια φορα ολοσωστος
ευγε
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

mcb_open.jpg



Εάν πιστεύετε ότι το αυτά τα πηνία που υπάρχουν μέσα στους αυτόματους διακόπτες φορτίου, λειτουργούν παράλληλα και σαν ανεπιθύμητα φίλτρα, τότε αλλάξτε τους με διακόπτες με ασφάλεια. Αν βρείτε. Γιατί εγώ δεν βρήκα. Ακόμα...

Τα υπόλοιπα που λέτε για καλώδια και πλα πλα πλα. απευθείας από τον πίνακα.. είναι απλά ανούσια πυροτεχνήματα... :ernaehrung004:
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Εγώ δεν χρησιμοποιώ dedcated line γιατι το σπίτι είναι σχετικά καινούργιο με καλής ποιότητας καλωδίωση και τριφασικό ρεύμα. Προβλήματα ακουστών θορύβων δεν έχω γιατί δουλεύω όλα τα μηχανήματα ήχου με balanced AC τροφοδοσία σε συνδιασμό με home-made special balanced φίλτρα για τα ψηφιακά. Αυτό τον καιρό πειραματίζομαι με τα καλώδια ρεύματος και τα πρώτα αποτελέσματα είναι τραγικά γιατί δεν μπορώ να βρω ανθρώπους που ακούνε διαφορές. Πραγματικά έχουμε πρόβλημα, γιατί όλοι φαντάζονται ότι ακούνε διαφορες.
 
Last edited:
20 June 2006
73
Re: Απάντηση: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Εγώ δεν χρησιμοποιώ dedcated line γιατι το σπίτι είναι σχετικά καινούργιο με καλής ποιότητας καλωδίωση και τριφασικό ρεύμα. Προβλήματα ακουστών θορύβων δεν έχω γιατί δουλεύω όλα τα μηχανήματα ήχου με balanced AC τροφοδοσία σε συνδιασμό με home-made special balanced φίλτρα για τα ψηφιακά. Αυτό τον καιρό πειραματίζομαι με τα καλώδια ρεύματος και τα πρώτα αποτελέσματα είναι τραγικά γιατί δεν μπορώ να βρω ανθρώπους που ακούνε διαφορές. Πραγματικά έχουμε πρόβλημα, γιατί όλοι φαντάζονται ότι ακούνε διαφορες.

Τριφασικό ρεύμα!, και λοιπόν τι έγινε ? πάλι μονοφασικό δέν πάει στα μηχανήματα ?:bang:
Μήπως αυτο το homemade ballanced AC και τα ρέστα, έχει και CE ? :flipout:
Κυριε Ι.Κ. προσέξτε απο καιρό σε καιρό τι γράφετε γιατί είτε έχετε αμνησία , είτε κατά πώς φυσάει ο άνεμος πάει η βάρκα.
 

audiophile62

AVClub Enthusiast
9 February 2007
1,292
Αθηνα-Γλυφαδα
Απάντηση: ΓΡΑΜΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ.

Η λύση πού προτίμησα καί ΑΚΟΥΣΑ ουσιαστική βελτίωση , είναι η απ ευθείας γραμμή από τό μετρητή τής ΔΕΗ. Ολα τά άλλα είναι ημίμετρα.