Love is brief: forgetting lasts so long..... Mahler Συμφωνία υπ. αριθμ. 9

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Παρότι έχουμε κατά καιρόν αναφερθεί στο μνημειώδες αυτό έργο, σίγουρα του αξίζει κάποιο αποκλειστικό νήμα.

Καλώ τους συνήθεις υπόπτους να γράψουν :

α. ιστορικά στοιχεία ( εάν νομίζουν ότι απαιτείται )

β. μουσικολογική ανάλυση ( -//- )

γ. συναισθήματα που εγείρονται κατά την ακράαση (απολύτως απαιτητό)

Πιστεύω ότι μία συλλογική παρουσίαση αρμόζει περισσότερο σε κάποια έργα. Επιτρέψατε μου να καταθέσω τα του (γ) τελευταίος.
 
Α ρε Σπύρο... μας χώνεις άσχημα παιδάκι μου! :builder:

Η 9η δεν είναι παίξε, γέλασε. Υπομονή λοιπόν και θα καταθέσουμε την άποψη μας.

Αλήθεια, σας έχω πει ποτέ πως εδώ και πολλά χρόνια τη θεωρώ τη σημαντικότερη συμφωνία του; :chinscratch:
 
17 June 2006
14,350
Bad timing: είμαι απασχολημένος αλλαχού αυτές τις μέρες.
Οταν τελειώσω θα κάνω ό τι μπορώ.
Προς το παρόν, οι 4 καλύτερες εκτελέσεις για μένα, κατά σειρά είναι:
1. Giulini - Chicago Symphony Orch (μόνο ο Ντέμιαν θα έχει εμμονές; )
2. Klemperer - New Philarmonia
3. Walter - Vienna P.O.
4. ο ...αρριβίστας με τους Βερολινέζους του.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Σπύρο αυτό λεγεται ´σύνθεσις κατά παραγγελίαν´.:ADFADF1::ADFADF1:
Σάν τούς Πρίγκιπες πρός τούς μουσικούς.Χεχε.

Οι 4 καλύτερες γιά μένα:
Karajan,Abbado,Giulini,Walter.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Ας αρχίσω με τα πλέον ανώδυνα :

Η εκτέλεση, ή μάλλον τα 'περί' της εκτελέσεως του Βελούδινου, απετέλεσαν στην εποχή τους την αποθέωση του μάρκετιν. Πολλές εβδομάδες πριν την ηχογράφηση, από τους κύκλους του Φον, διέρρεαν οι φήμες ότι έβαλε τους μουσικούς σε αυστηρή νηστεία, σε αποχή από συνευρέσεις μετά των συντρόφων, κλπ. και άλλα τέτοια όμορφα, τα οποία πιθανόν ισχύουν αλλά δεν τα πουλάς κιόλας .... Ο ίδιος βέβαια δεν συμμετείχε στις κάθε είδους νηστείες. Ο άνθρωπος δεν υπήρξε ποτέ του Μαλεριστής, καθ´ όσον οι κοσμο- φιλοσοφίες των δύο ανδρών απέχουν έτη φωτός.... Η εκτέλεση είναι καλή, μην τρελλαθούμε κιόλας, αλλά αυτό οφείλεται στο ότι το Βερολίνο αυτά τα παίζει καλά, by default, δεδομένου άλλωστε ότι σχεδόν οι ίδιοι μουσικοί τα ξανάπαιξαν στο παρελθόν υπό την διδασκαλία σαφώς ανωτέρων μαέστρων (στην περίιπτωση μας Barbirolli).

Ο έτερος δημοσιοσχετίστας Μπερνστάιν στην γνωστή σειρά βίντεο (βγήκαν και σε dvd ) με κάποιες συμφωνίες του Μάλερ, εμφανίζεται στο τελευταίο μέρος της 9ης, να κλαίει με αναφιλητά. Too much, if you ask me .....

Χαίρομαι που (όπως το 'πε ο Λύμπε) σε έναν πνευματικό συντονισμό, ακούσαμε όλοι την ηχογράφηση του Abbado από το 1999, που είναι σίγουρα η καλύτερη σύγχρονη και από τεχνικής πλευράς ηχογραφήσεως άψογη.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Δυστυχώς δεν ξέρω την του Gioulini, αλλά οι προσωπικές μου προτιμήσεις είναι σαφώς στην του Barbirolli (1963 με Βερολίνο) και του Horenstein (1954 με (την υποτιμημένη Vienna Symphony Orchestra).
 

Attachments

  • sirj1.jpg
    sirj1.jpg
    23.9 KB · Views: 101
  • 21KK72GRRWL._AA130_.jpg
    21KK72GRRWL._AA130_.jpg
    6.8 KB · Views: 105
17 June 2006
14,350
σε έναν πνευματικό συντονισμό, ακούσαμε όλοι την ηχογράφηση του Abbado από το 1999, που είναι σίγουρα η καλύτερη σύγχρονη και από τεχνικής πλευράς ηχογραφήσεως άψογη.

του 2002. Είναι ακόμα καλύτερη. Την άκουγα χθές βράδυ, επειδή την πρότεινε ο γιατρός και εγώ την είχα ξεχάσει: μου άρεζε πιο πολύ κι απ του Giulini :grinning-smiley-043
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Όμως αρκετά με τις εκτελέσεις ...

Ας πάμε στην μουσική καθ' αυτή.

Πως αποχαιρετά την ζωή, κάποιος που την βίωσε σαν ένα κακόγουστο αστείο ;

Πως προσδοκά και καλώς-ορίζει τον θάνατο, κάποιος που ταλαιπωρήθηκε από τις συνεχείς απώλειες προσφιλών του προσώπων ;

Ποιά συναισθήματα κατανικούν άλληλα στην μανιασμένη αυτή μάχη ;
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
του 2002. Είναι ακόμα καλύτερη. Την άκουγα χθές βράδυ, επειδή την πρότεινε ο γιατρός και εγώ την είχα ξεχάσει: μου άρεζε πιο πολύ κι απ του Giulini :grinning-smiley-043

Κώστα μιλάμε για την ίδια. Ηχογραφήθηκε σε ζωντανή εκτέλεση το 1999 και κυκλοφόρησε το 2002. Δεν διακδικώ αλάθητα, αλλά νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν σφάλλω .....
 
17 June 2006
14,350
Κώστα μιλάμε για την ίδια. Ηχογραφήθηκε σε ζωντανή εκτέλεση το 1999 και κυκλοφόρησε το 2002. Δεν διακδικώ αλάθητα, αλλά νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν σφάλλω .....

μάλλον έχεις δίκαιο: αρχές 10ετίας του '90 είχε κάνει τον πλήρη Κύκλο για την D.G. Τις είχε τελειώσει κάπου εκεί γύρω στο 1994.
Δεν τις έχω ακούσει εκείνες αλλά ξέρω ανθρώπους που πίνουν νερό στο όνομά τους και περιφρονούν τις μετέπειτα "ζωντανές". Εγώ, με τις "ζωντανές" είμαι πλήρης.
 
9
Τελικά δεν απέφυγε τις συνέπειες του συμβολισμού που φοβόταν. Ο αριθμός που σηματοδότησε το όριο των συμφωνιών του Μπετόβεν, του Σούμπερτ και του Μπρούκνερ, αποτέλεσε και το δικό του σύνορο. Γνωρίζοντας πως πάσχει από σοβαρή καρδιοπάθεια, το πρόβλημα της ύπαρξης που πάντα τον βασάνιζε, είχε μετατοπίσει το κέντρο βάρους από την αναζήτηση της Γνώσης και τον Αγώνα της ζωής, στην προσωρινότητα της, στη φθορά, στο τέλος και στο μετά.

Η 9η, γέννημα καλοκαιρινών διακοπών, όπως όλα σχεδόν τα έργα του, σηματοδοτήθηκε από τη φράση του αποχαιρετισμού που έγραψε ο ίδιος στην παρτιτούρα. Δεν πρόλαβε να τη διευθύνει και μας την άφησε κληρονομιά παρθένα, κατ' ευθείαν από τον "πάγκο του μάστορα". Συνήθιζε μετά τις πρώτες εκτελέσεις να ξαναδουλεύει τα έργα του, η 9η όμως ήρθε αργά. Γοήτευσε και υμνήθηκε όμως δίκαια από τους απόστολους της Νέας Μουσικής Τέοντορ Αντόρνο και Άλμπαν Μπεργκ, ως προάγγελος της. Ίσως το πιο τεχνικά πρωτοποριακό έργο του.

Με το 'προβοκατόρικο' μήνυμα του, ο Σπύρος δημιούργησε τετελεσμένα. Τι να πεις, πως να βάλεις τη σκέψη σου για ένα τέτοιο έργο στη σειρά; Μοναδική λύση, η αυτόματη γραφή, ξεκλέβοντας χρόνο από τη δουλειά.

Καρδιά του έργου για μένα είναι το πρώτο μέρος. Πάνε δεκαπέντε χρόνια περίπου από τότε που για πρώτη φορά ήχησαν αυτόματα στο μυαλό μου μέρα μεσημέρι, σε κατάσταση επαγγελματικής πίεσης, απαισιοδοξίας και προσωπικής ξηρασίας, οι πρώτες φράσεις από τα κόρνα τα τσέλα και την άρπα. Η ανακούφιση που ένιωσα ήταν πρωτοφανής. Υψώθηκα κυριολεκτικά, με την πιο μυστική διακριτικότητα, σε άλλη διάσταση. Από τότε, το andante comodo είναι το πιο πλήρες, το πιο ουσιαστικό κατευόδιο που μπορώ να φανταστώ και να περιμένω.

Ποτέ όμως σαν ψυχολογικό αναλγητικό. Δεν κουκουλώνει τίποτε. Η κλιμάκωση του έργου είναι αρκούντως άγρια, με επικίνδυνες κλειστές στροφές. Όμως αποπνέει μια πρωτοφανή σοφία, σα να μπορείς να δεις την κάθε λεπτομέρεια της ζωής σου από ψηλά. Παρηγορία μέσω της γνώσης και της αποκατάστασης των πραγματικών αναλογιών και όχι παρηγορία μέσω της υπόσχεσης.

Για το θέμα των ερμηνειών. Κατά τη γνώμη μου, δεν μπορείς να ερμηνεύσεις σωστά το έργο, αν δεν σε έχει αγγίξει ο θάνατος. Δε φτάνει να 'σαι μεγάλος καλλιτέχνης, πρέπει να 'χεις βιώσει το σύνορο της ύπαρξης. Υπ' αυτήν την έννοια, οι αδυναμίες μου είναι ηχογραφήσεις που ο διευθυντής ορχήστρας έχει ήδη αποκτήσει τέτοια βιώματα:

1. Ο Μπρούνο Βάλτερ, στην πρώτη παγκόσμια ηχογράφηση του έργου με τη Φιλαρμονική της Βιέννης, ένα μνημείο εξπρεσιονισμού που χάνεται μέσα στη φτωχή ηχογράφηση. Θα μου πείτε, πως ικανοποιείται η συνθήκη που έθεσα; Στην Αυστρία πριν το Άνσλους και μάλιστα ως φυγάς από τη Ναζιστική Γερμανία, ήξερε πολύ καλά το όριο. Εξάλλου, εκείνη την εποχή, ο θάνατος ήταν παντού.
2. Ο Μπρούνο Βάλτερ με τη στερεοφωνική του με τη Συμφωνική της Κολούμπια, στη Sony. Στα ύστερα γεράματα του. Η ηχογράφηση είναι είναι κειμήλιο, γιατί περιλαμβάνει αποσπάσματα από τη διδασκαλία της ορχήστρας.
3. Ο Κλάουντιο Αμπάντο, με την επιστροφή του στη Φιλαρμονική του Βερολίνου, μετά το κρούσμα του καρκίνου του στομάχου που κόντεψε να τον στείλει. Η καλύτερος συνδυασμός ποιότητας ερμηνείας και ηχογράφησης που κυκλοφορεί. Αν είναι να κράταγα μία, τότε σίγουρα αυτή.
4. Ο χερ Όττο Κλέμπερερ, μεγαλειώδης μέσα στον ξεροκέφαλο αγνωστικισμό του, με βαθύτατες όμως τις ουλές του προσωπικού του Γολγοθά, με τα σοβαρότατα προβλήματα υγείας που αντιμετώπισε.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
41TZ6F2AAVL._AA240_.jpg


Aυτήν λέμε παίδες...
Το πρώτο μέρος φτάνει στήν ´κορυφή´.Λεπτομέρεια,ένταση,σπαραγμός...
Την έχω εδώ και δύο χρόνια .
Διαφέρει από την πιό γρανιτώδη ερμηνεία τού Karajan,αλλά τά έγχορδα στον Abbado ειναι πιό ´ευλύγιστα´και ´αρμονικά´.
Για μένα ,μαζί με αυτήν οι δύο ξεκάθαρες επιλογές μου..

B000001GK9.01._AA240_SCLZZZZZZZ_.jpg



Δεν ξέρω εάν ο Herbert ήταν Μαλεριστής ή όχι αλλά εδώ πετυχαίνει σπουδαία αποτελέσματα.
Υ.Γ.
Η ´αυθόρμητη´περιγραφή τού Δαμιανού,δέν μού αφήνει περιθώριο να συμπληρώσω κάτι παραπάνω.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Re: Απάντηση: Love is brief: forgetting lasts so long..... Mahler Συμφωνία υπ. αριθμ

' Η ´αυθόρμητη´περιγραφή τού Δαμιανού,δέν μού αφήνει περιθώριο να συμπληρώσω κάτι παραπάνω.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/QUOTE]

Μάλλον είσαι σε φάση τεμπελιάς .... :ernaehrung004:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Ας αρχίσω από τα εύκολα, ήτοι Λίνκς για κάθε χρήση :

http://gustavmahler.net.free.fr/symph9.html (ανάλυση του έργου στα γαλλικά, (η μετάφραση στα αγγλικά στο http://www.andante.com/profiles/Mahler/symph9.cfm) καθώς και η πλήρης δισκογραφία της 9ης. Βλέπετε πως γεωμετρικά αυξάνει το ενδιαφέρον για τον συνθέτη από το 1960 και μετά) ...

ενδιαφέρον κείμενο επί της εισαγωγής του έργου :

http://www.mahlerarchives.net/archives/amentaM9.pdf
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Υπάρχει διχογνωμία περί της κατάστασης αλλά και των προθέσεων του Μάλερ όταν άρχισε την 9η. Άλλοι λένε πως ήταν σίγουρος για το επερχόμενο τέλος και προετοίμασε τον διάλογο του με τον θεριστή καθώς και τους αποχαιρετισμούς από την ζωή, άλλοι πάλι πως την περίοδο εκείνη είχε ανακάμψει από τον θάνατο της Πούτζι ενώ δεν είχαν έρθει ακόμη τα μαντάτα από την σχέση της Άλμσι με τον Πρόπιους.

Σημασία έχει, όπως πάντα, πώς τελικά ο ίδιος ο ακροατής βιώνει την υπέροχη αυτή μουσική και τι συναισθήματα γρονθοκοπώνται μέσα του, όταν τον κατακλύζουν οι πολυφωνικές ορδές, ανηλέητοι απογυμνωτές των 'μέσα' του, χωρίς καμμιά πρόθεση αποστείρωσης, εκ των υστέρων, των πληγών που θα εκτεθούν στο φως ....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Θα έλεγα, ο αγαπητός Skakinen, αντί να κρυφοκοιτά, να πάρει την σκυτάλη και μας πεί περί όλων τούτων, αφού πάει καιρός που απέκτησε την 9η στην εκτέλεση του Μπουλέζ με το Σικάγο ....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απάντηση: Love is brief: forgetting lasts so long..... Mahler Συμφωνία

' Η ´αυθόρμητη´περιγραφή τού Δαμιανού,δέν μού αφήνει περιθώριο να συμπληρώσω κάτι παραπάνω.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μάλλον είσαι σε φάση τεμπελιάς .... :ernaehrung004:[/QUOTE

Σπύρο την παραγγελία περί συνθέσεως κουαρτέτου εγχορδων ά λά Haydn απο μέλος τής οικογενείας Esterhazy τήν ανέλαβε επιτυχέστατα ο Δαμιανός..
:grandpa::flipout::flipout:
Ειλικρινά δεν είχα κάτι άλλο να προσθέσω στό θαυμάσιο σχόλιο τού Ντέμιαν..
Οπιαδήποτε συμπλήρωση δική μου θα ήταν σάν τήν υποχρέωση τού ´καλού μαθητή´να δείξει οτι κινείται στην τάξη.:BDGBGDB55::BDGBGDB55:
Aρα δεν ήταν θέμα τεμπελιάς αλλά αισθήματος πληρότητας απο το κείμενο Ντεμιαν,καλέ μου φίλε:grinning-smiley-043
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Θα έλεγα, ο αγαπητός Skakinen, αντί να κρυφοκοιτά, να πάρει την σκυτάλη και μας πεί περί όλων τούτων, αφού πάει καιρός που απέκτησε την 9η στην εκτέλεση του Μπουλέζ με το Σικάγο ....

"Κρυφοκοιτά"...:D...καλό...
μάλλον ''κρυφακούει '' έπρεπε να πεις...;)

Σπύρο η 9η όπως και οι άλλες (λίγο ή πολύ) συμφωνίες του Mahler είναι από τα έργα τα οποία απαιτούν κάποιο χρόνο για να εμπεδωθούν κι επειδή (μουσικά) έχω την τάση της πολυδιάσπασης , δεν της έχω αφιερώσει τον απαιτούμενο χρόνο :blush:...
Πάντως παρακολουθώ τις συζητήσεις σας με ευήκοα ώτα και ''ρουφάω'' σαν σφουγγάρι...

Με την επιφανειακή μου ως τώρα προσέγγιση πάντως , μάλλον συμφωνώ με τον Δαμιανό που θεωρεί καρδιά του έργου το 1ο μέρος.
 
Last edited: