Σωστή συντήρηση της μπαταρίας των φορητών μας!

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Υπάρχουν μια σειρά από βήματα που πρέπει να ακολουθούμε για να διατηρείται η μπαταρία του φορητού μας macbook/macbook pro στην βέλτιστη κατάσταση. Αυτά τα βήματα καλό είναι να τα ακολουθούμε κάθε μήνα ή έστω κάθε δύο μήνες το πολύ...

hero_macbook2.jpg
hero_macbookpro.jpg


Λοιπόν,

1. Φορτίζουμε την μπαταρία του φορητού μας στο 100%.
2. Αφήνουμε συνδεδεμένο τον φορτιστή στο φορητό μας για τουλάχιστον δύο ώρες, χρησιμοποιόντας κανονικά τον υπολογιστή μας αν θέλουμε.
3. Αποσυνδέουμε τον φορτιστή από τον υπολογιστή και τον χρησιμοποιούμε με την μπαταρία μέχρις ότου εμφάνισει το λειτουργικό μήνυμα ότι χρειάζεται φόρτιση η μπαταρία.
4. Συνεχίζουμε να χρησιμοποιούμε τον υπολογιστή μέχρι να μπει σε κατάσταση sleep.
5. Αφήνουμε το φορητό σε κατάσταση sleep για τουλάχιστον πέντε ώρες ή τον κλείνουμε τελείως.
6. Επανασυνδέουμε κατόπιν τον φορτιστή και φορτίζουμε πλήρως την μπαταρία του.

Καλό θα είναι λοιπόν να ακολουθούμε τα βήματα αυτά για την σωστή λειτουργία της μπαταρίας, ανεξάρτητα αν χρησιμοποιούμε την μπαταρία του τακτικά είτε όχι.

:a0210:
 

damest

Established Member
9 February 2007
205
ωραιος!!!

το λεγομενο calibration δεν ειναι αυτο ή οχι?

πολλες φορες αυτα τα βηματα τα κανουμε και καταλαθος χωρις να το θελουμε ..πχ περνουμε φορτισμενο το λαπτοπ παμε καπου πεφτει η μπαταρια και μεχρι να γυρισουμε σπιτι να το φωρτισουμε εχουν περασει 5 ωρες οποτε η τυχη δουλευει με το μερος μας!
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,679
Mets, Athens
αν βγαλουμε την μπαταρια για να το δουλευουμε μονο μονο με ρευμα τι ειναι καλυτερο?:
* να ειναι φορτισμενη?
** ξεφορτιστη?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Ένα σημαντικό σημείο που πρέπει να θυμόμαστε συνέχεια είναι ότι το φορητό μας πρέπει να το έχουμε μονίμως με την μπαταρία πάνω του κ όχι χωρίς. Μάλιστα, η ίδια η Apple λέει ΕΔΩ ότι όταν δεν υπάρχει η μπαταρία πάνω του τότε το φορητό λειτουργεί ο επεξεργαστής με μειωμένη ταχύτητα. Αυτό γίνεται προκειμένου να μπορεί να ανταποκριθεί ο φορτιστής του φορητού στην πιθανή ζήτηση αυξημένης ποσότητας ρεύματος, χωρίς την μπαταρία επάνω του.
Επίσης, μπορούμε να δούμε πόσες φορές έχει φορτιστεί πλήρως η μπαταρία του φορητού μας, πηγαίνοντας στον Apple System Profiler (αυτό γίνεται αν πατήσουμε στην πάνω μπάρα, στο μήλο κ επιλέξουμε το About this Mac και μετά πατήσουμε more info). Στην κατηγορία Power έχει δεξιά στοιχεία για την μπαταρία. Μια μπαταρία που έχει δεχθεί κατάλληλη φροντίδα μπορεί να έχει το 80% της απόδοσής της ακόμα κ όταν έχουμε φτάσει τους 300 κύκλους. Τι είναι κύκλοι; Κύκλος είναι η διαδικασία πλήρους αποφόρτισης κ επαναφόρτισης της μπαταρίας. Σημαντικό είναι το γεγονός ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το φορητό μια μέρα κ να αδειάσει η μισή μπαταρία. Το επαναφορτίζουμε πλήρως, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ολοκληρώθηκε ένας κύκλος.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Δημήτρη τι εννοείς ;
Κ τα δύο που έγραψα παραπάνω είναι από άρθρα της Apple γραμμένα μέσα στο 2007, όταν τα φορητά της ήταν ήδη με επεξεργαστές Intel.
 
Τα είδα τα άρθρα που παραπέμπεις.
Όταν μίλησα για Intel based εννοούσα αυτά που έχουν Windows και όχι τη συνεργασία με Apple.
Στο δικό μου (Intel-Windows) όταν βγάζω τη μπαταρία και δουλεύει στο ρεύμα δε ρίχνει τη συχνότητα λειτουργίας. Ίσα ίσα συμβαίνει το αντίθετο.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Τα είδα τα άρθρα που παραπέμπεις.
Όταν μίλησα για Intel based εννοούσα αυτά που έχουν Windows και όχι τη συνεργασία με Apple.
Στο δικό μου (Intel-Windows) όταν βγάζω τη μπαταρία και δουλεύει στο ρεύμα δε ρίχνει τη συχνότητα λειτουργίας. Ίσα ίσα συμβαίνει το αντίθετο.
αααα....εντάξει Δημήτρη, εγώ νόμιζα για φορητά Apple που έχουν Intel επεξεργαστές...
Αυτά που περιγράφω είναι καθαρά για τα φορητά της Apple.-bye-
 

Jonny

Established Member
8 July 2007
135
Παιδια εγω τα αρθρα τα διαβασα πριν καν παρω το MacBook Pro και εναν χρονο κ κατι αργοτερα η μπαταρια μου αν και της φερομουν με ευλαβεια! και ακολουθουσα τακτικα ολες τις οδηγιες τα παιξε.

Εχει 260 κυκλους και πλεον κραταει απο full charge μεχρι να μπει σε sleep ο mac περιπου 45 λεπτα.. Τα σχετικα προγραμματακια μου βγαζουν οτι το health της μπαταριας μου ειναι στο 40% οταν υποτιθεται οτι η Apple εγγυαται οτι μεχρι τους 300 κυκλους μια μπαταρια κραταει 80% health.

Τι να κανεις?? Τουλαχιστον αν υπηρχε applecare στη Ελλαδα θα μπορουσα να ζητησω αντικατασταση οπως κανουν ολοι οι αμερικανοι με τα ιδια προβληματα.

Τωρα απλα παραγγειλα καινουργια (απο US εννοειται δε δινω δεκαρα στη Rainbow)

Εχει κανενας αλλος αντοιστιχα προβληματα?
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
οταν βγαζεις τη μπαταρια ο επεξεργαστης λειτουργει με μειωμενη κατα 50% αποδοση ειτε ειναι PPC ειτε Intel-based. Αυτο λεει η apple και αυτο ισχυει και στην πραξη (μπορεις να ρωτησεις σε σχετικα με mac φορα - εμενα τουλαχιστον ετσι μου ειπαν και το διαπιστωσα οταν την εβγαλα).

Επισης, καλυτερα με τη μπαταρια γιατι σε μια διακοπη ρευματος μπορει να χασεις ολη τη μη αποθηκευμενη εργασια σου.

Johny η apple δινει εγγυηση στις μπαταριες τις για δυο χρονια. Αν εισαι μεσα στην εγγυηση τοτε για δες τι μπορεις να κανεις, αν και δε νομιζω οτι γινεται τπτ απο τη στιγμη που δεν ειναι ελλατωματικη. Εμενα παντως που ειμαι Θεσσαλονικη, εστειλα το MB στη rainbow και σε 5 εργασιμες το ειχα πισω με καινουρια μπαταρια.
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Επειδη ενδιαφερομαι για ενα macbook θα ηθελα να ρωτησω.
Απο οτι καταλαβαινω οι μπαταριες των mac φορητων πρεπει να ειναι μαλλον λιγο προβληματικες.....
Εαν βγαλεις την μπαταρια χανεις το 50 % του επεξεργαστη,ετσι ;

Βασικα εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο να το δουλευω με ρευμα και οχι με την μπαταρια χωρις να θελω να τα φτυσει η μπαταρια γιατι καποια στιγμη ισως χρειαστει και αυτη.

Εαν δουλευω απο το ρευμα συνεχεια με την μπαταρια πανω,ειτε γεματη, ειτε μισογεματη,ειτε αδεια θα δουλευει ο επεξεργαστης στο 100% και τι θα συμβει στην μπαταρια ?

Εαν η μπαταρια τα "φτυσει" αλλα εγω συνεχιζω να δουλευω απο το ρευμα(με την μπαταρια πανω παντα ενοειται) θα εχω προβλημα η θα ειμαι οκ ;

Εαν εχω μια μπαταρια πανω και δουλευω με το ρευμα και μια αλλη οταν θα χρειαζεται να το εχω φορητο, ειναι καλυτερα ;

Ποσο κοστιζει μια μπαταρια ενος mac book ;
 
Last edited:

 Νίκος

Supreme Member
Το οτι έχεις την μπαταρία και τροφοδοτικό μαζί δεν σημαίνει οτι θα έχεις πρόβλημα.Το σύστημα καταλαβαίνει τι να χρησιμοποιήσει.Δεν χρειάζεται να βγάζεις την μπαταρία.Απλά πράγματα.
Στα 100 ευ κοστίζει, υπάρχουν και aftermarket φθηνότερες.
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Oμως εαν εχω το ρευμα πανω συνεχεια θα χαλασω την μπαταρια γρηγοροτερα ;
Eαν η μπαταρια πχ απο μονη της κραταει 15 λεπτα(δηλαδη ειναι στα τελευταια της) αλλα εγω χρησιμοποιω μονο το ρευμα ειμαι οκ ή καποια στιγμη αναγκαστικα θα πρεπει να την αλλαξω ακομη και εαν δουλευω μονο με το ρευμα ;

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω μπει στο τρυπακι της αγορας φορητου και θελω να ειμαι σιγουρος για καποια πραγματα.

Ευχαριστω.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
αν κανεις σωστο calibration στη μπαταρια τοτε θα αντεξει παρα πολυ...εκτος κι αν εισαι γκαντεμης οπως εγω και σου βγει ελλατωματικη...

καλυτερα να το χρησιμοποιεις το MB με μπαταρια και ρευμα γιατι σε μια πιθανη διακοπη ρευματος - συνηθιζεται τωρα τελευταια - την πατησες αν χρησιμοποιεις μονο το ρευμα και εχεις βγαλει τη μπαταρια.

στο macbook το δικο μου, και φανταζομαι σε ολα, με φυσιολογικη χρηση μονο με μπαταρια (word, keynote, itunes, safari ανοιχτα και να δουλευω συνεχεια) μου κραταει κοντα στις 2 ωρες, ενω αν απλα το εχεις ανοιχτο τοτε ξεπερναει τις 4. γενικα τα ΜΒ εχουν τις καλυτερες μπαταριες που εχω συναντησει σε λαπτοπ.

το -50% σε ισχυ δεν ειναι προβλημα μπαταριας. ετσι σχεδιαστηκε για να αντιμετωπισει πιθανη αυξηση στο ρευμα που ζηταει ο διπυρηνος, και φυσικα το λειτουργικο καταλαβαινει τι ειναι πανω του και τι οχι.

(ακριβως τα ιδια εχω πει και στο πρωτο ποστ αυτης της σελιδας)
 

spyrospipis

New member
19 January 2011
58
Τώρα παιδιά που έχει ενσωματωμένη την μπαταρία τι γίνεται?
Γιατί έχω καινουριο Macbook pro και το έχω απορία..
 

Annagyijjk

New member
6 April 2011
3
Όταν μίλησα για Intel Windows εννοούσα αυτά που έχουν και όχι τη συνεργασία με Apple.

Στο δικό μου (Windows-Intel) όταν βγάζω τη μπαταρία και δουλεύει στο ρεύμα δε ρίχνει τη συχνότητα λειτουργίας. Ίσα ίσα συμβαίνει το αντίθετο.
 

Annagyijjk

New member
6 April 2011
3
Κ τα δύο που έγραψα παραπάνω είναι από άρθρα της Apple γραμμένα μέσα στο 2007, όταν τα φορητά της ήταν ήδη με Intel επεξεργαστές.
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
οταν βγαζεις τη μπαταρια ο επεξεργαστης λειτουργει με μειωμενη κατα 50% αποδοση ειτε ειναι PPC ειτε Intel-based. Αυτο λεει η apple και αυτο ισχυει και στην πραξη (μπορεις να ρωτησεις σε σχετικα με mac φορα - εμενα τουλαχιστον ετσι μου ειπαν και το διαπιστωσα οταν την εβγαλα).

Δουλεύω το macbook με logic 9, με και χωρις μπαταρια και δεν βλέπω καμία διαφορά.....
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Re: Απάντηση: Σωστή συντήρηση της μπαταρίας των φορητών μας!

 Νίκος;489869 said:
Το οτι έχεις την μπαταρία και τροφοδοτικό μαζί δεν σημαίνει οτι θα έχεις πρόβλημα.Το σύστημα καταλαβαίνει τι να χρησιμοποιήσει.Δεν χρειάζεται να βγάζεις την μπαταρία.Απλά πράγματα.

Είναι σίγουρο αυτο ;
Eμένα μου φαινεται σαν τρικ της apple ωστε να χαλανε γρηγοροτερα οι μπαταριες....