Κλασική και αναγεννησιακή μουσική σε κιθάρα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Πριν από χρόνια, το χειμώνα του 1995, είχα πάει ένα ταξίδι στη Βαρκελώνη.
Με τη φωτογραφική μηχανή στο χέρι περιφερόμουν στα στενά δρομάκια της υπέροχης αυτής πόλης όταν οι νότες μια μελωδίας έφτασαν στα αυτιά μου. Ακολούθησα το στενό δρομάκι που ερχόταν η μουσική και λίγα μέτρα πιο κάτω με έβγαλε σε μια μικρή τριγωνική πλατεία έξω από το μουσείο της Φυσικής Ιστορίας αν θυμάμαι καλά.

Ένα παλικάρι στην ηλικία μου τότε, γύρω στα 25-27, με κλασική κιθάρα έπαιζε μια μουσική που όμοιά της δεν είχα ξανακούσει. Έκατσα και άκουγα αρκετή ώρα. Παρατηρούσα τον τύπο να σκαλίζει τις χορδές της κιθάρας του ρίχνοντας ματιές στο αναλόγιο που ήταν μπροστά του. Εν τω μεταξύ είχε μαζευτεί αρκετός κόσμος γύρω όλοι όμως άκουγαν προσεχτικά και είχε σχεδόν απόλυτη ησυχία. Η ακουστική του χώρου ήταν εκπληκτική. Η μουσική έφτανε τόσο ζωντανά και καθαρά στα αυτιά μας που υπέθεσα ότι το σημείο που είχε επιλέξει να καθίσει δεν μπορεί να ήταν τυχαίο.

Σε κάποια από τις παύσεις που έκανε τον πλησίασα και τον ρώτησα τι είναι αυτό που πάιζει. "Μπαχ" μου απάντησε και με μια κίνηση του κεφαλιού του έδειξε προς το αναλόγιο. "Το προηγούμενο" ….γύρισε σελίδα… "ήταν αυτό". Leopold Sweis σημείωσα στο ημερολόγιο μου βράδυ όταν γύρισα στο ξενοδοχείο αλλά δεν ξέρω αν το θυμόμουν να το γράψω σωστά. Οι γνώσεις μου για την κλασική ήταν (και παραμένουν) ελάχιστες και δεν ρώτησα περισσότερα.

Γνωρίζω πολύ καλά το μάταιο του να προσπαθείς να μεταφέρεις τη ζωντανή μουσική εμπειρία στο σαλόνι σου, παρόλα αυτά θα θελα να σας ζητήσω να μου προτείνετε κάποιο cd με έργα της εποχής αυτής σε κιθάρα.
 
Ένα εξαιρετικό άλμπουμ που βρήκα με μια πρόχειρη ματιά στη δισκοθήκη μου:

Nigel North - Bach on the Lute Vol.1: Sonatas and Partitas

από την Linn Records

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, το λαούτο είναι το ανάλογο της κιθάρας στην Bach-εποχή. Η εκτέλεση ειναι υπεροχη, ενώ για τη μουσική, δε χρειάζονται ιδιαίτερα διαπιστευτήρια...
 
Βέβαια κάποιος μπορει ορθως να αναφερει οτι δεν ειναι ακριβως το αντιστοιχο, ίσως έχει διαφορετικά κουρδίσματα, το σίγουρο είναι ότι επιτελούσε τον ίδιο σκοπό τότε (συχνά συνοδευτικό σε τραγούδι, εννίοτε σολιστικό)
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Τα CD της Linn τα φέρνει η Discophile (210600030). Είναι στη στοά της όπερας (όπως σχεδόν όλοι), αλλά από την είσοδο της Πανεπιστημίου.

weiss.jpg
Leopold Sweiss δεν ξέρω, ξέρω όμως τον συνθέτη και λαουτίστα Sylvius Leopold Weiss και σίγουρα αυτός θα ήταν. Αν περάσεις από την Discophile, δες μια συλλογή με σονάτες στην δισκογραφική Stradivarius. Αλλά υπάρχει και σειρά σε Naxos. Στο site που έδωσα έχει και σελίδα με δισκογραφία.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Είχα βρεθεί στην Βαρκελώνη το 2006 τον Οκτώβριο. Σε μια βόλτα ανέβηκα τα σκαλιά ως το Palau Nacional, απ' όπου φαίνεται πολύ μεγάλο κομμάτι της πόλης. Στα μικρά σκαλιά έξω από το παλάτι, που σήμερα χρησιμεύει ως μουσείο, ένας νεαρός γύρω στα 27-28 έπαιζε την Πρώτη Σουίτα για λαούτο του Bach στην κιθάρα...Γύρω στα 40 άτομα(!) απέναντί του τον άκουγαν σιωπηλά και μαγεμένα...

Ηλία, ο συνθέτης που λες ειναι ο Leopold Weiss. Άλλοι σημαντικοί είναι ο Bach, ο John Dowland, o Robert Visee, κι άλλοι που δεν έρχονται στο μυαλό μου τώρα. Ο Bach μάλιστα έγραψε ενα μικρό έργο για τσέμπαλο-λαούτο, ένα ιδιότυπο πληκτροφόρο που εξαφανίστηκε γρήγορα. Ο συνθέτης είχε προλάβει να μεταγράψει το έργο για λαούτο. Το Preludio-Fuga-Allegro παίζεται σήμερα κυρίως στην κιθάρα και σπανιότερα στο πιάνο.

Μάλλον ειναι καιρός να γράψουμε κάποια πράγματα για την, άλλοτε υποτιμημένη, κιθάρα

Υ.Γ. Μαζί γράφαμε ln() ;)
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Φίλε busoni μιλάμε για την ίδια εμπειρία στον ίδιο χώρο.

Σε μένα ήταν άγνωστη η μουσική αυτή, αρχικά ακούστηκε στα αυτιά μου μάλλον απλοική θα έλεγα,
στη συνέχεια όμως μου φάνηκε μαγική, βοήθησε και ο χώρος βέβαια.
Αν και σαν εμπειρία μου έμεινε, τόσα χρόνια δεν έδωσα την ευκαιρία στον εαυτό μου να έρθει σε επαφή ξανά με τη μουσική αυτή. Είναι εντελώς έξω από το μουσικό μου κόσμο. Τώρα όμως θα το ψάξω.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
 
Στις μεταγραφές έργων του Μπαχ για κιθάρα, έχει αφήσει εποχή και ο Julian Bream:



41XWLMCn9PL._SL500_AA240_.jpg
 

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
Ο bream στην μπαρόκ είναι αξεπέραστος κατά την γνώμη μου. Η αλήθεια είναι ότι το ρεπερτόριο κιθάρας είναι σχετικά περιορισμένο στην μπαρόκ/ κλασσική. Ο λόγος είναι ότι για να γράψεις για κιθάρα πρέπει είτε να είσαι κιθαρίστας είτε να ξέρεις πολύ καλά το όργανο. Μη με ρωτήσετε γιατί, αλλά είναι ένας κανόνας που ισχύει μέσες άκρες τα τελευταία 300 χρόνια. Πολύ κιθαριστές (μεταξύ τους ο bream και κυρίως ο Segovia) έκαναν πολύ δουλειά (αμφιβόλου αισθητικής πολλές φορές κατά την γνώμη μου) στις μεταγραφές κύριως από λαούτο, cello αλλά και cembalo (σουίτες bach, κονσέρτα bocherrini, vivaldi και άλλα). Το πιο τρανταχτό παράδειγμα μεταγραφών είναι ο Albeniz ο οποίος έχει ταυτιστεί με την κιθάρα (ίσως όχι άδικα) ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των έργων είναι γραμμένη original για πιάνο.

Για να μη πολυλογώ, πέρα του Weis και του Bach ενδιαφέρον έχουν τα έργα των Guilliani, Carulli, Coste και Sor (σίγουρα ξεχνάω αρκετούς).

Οι σπουδές του Piazzola και του Villa Lobos αν και "σπουδές" είναι εξαίρετα έργα. Τέλος όλη η ισπανική σχολή Lobos, Rodrigo, Albeniz, Granados και άλλοι είτε original είτε μεταγραφές έχουν ορίσει αυτό που γνωρίζουμε σαν κλασσική κιθάρα σήμερα.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Κλασική και αναγεννησιακή μουσική σε κιθάρα

Αν και κιθαριστης , μπορω να σου πω οτι τον ειχα για νεκρο εδω και χρονια... Ειχε αποσυρθει νομιζω πανω απο 10 χρονια . Θυμαμαι μια φραση του που ειχε πει "Ειμαι καλυτερο μουσικος απο οταν ημουν 70 , αλλα δεν μπορω να το αποδειξω πια".
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Τυχαία έπεσε στην αντίληψή μου βλέποντας κάποια βίντεο να ερμηνεύει Albeniz...δεν ήξερα κι εγώ οτι ζούσε μέχρι πρόσφατα.