Χρόνος που απαιτείται για να στρώσουν τα νέα ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PANFO

New member
20 March 2007
76
Φίλοι μου μετά απο αρκετό καιρό αναμονής αντικατέστησα τελικά τα ηχεία μου ATC 20 με τα ATC50TOWER.Τα πενηντάρια τα είχα ακούσει στην έκθεση HIEND, αλλά και στο σπίτι ενός φίλου μου και είχα πραγματικά ενθουσιαστεί.Αυτός ήταν ο λόγος άλλωστε που αποφάσισα να αλλάξω τα 20αρια (υπέροχα ηχεία) με τα πενηντάρια.
Τα έχω και παίζουν σπίτι μου εδώ και μία εβδομάδα, δέκα ώρες περίπου την ημέρα αλλά το ηχητικό αποτέλσμα που έχω είναι μετριότατο σε σχέση με αυτό που είχα ακούσει απο τα εν λόγω ηχεία.
Πόσο καιρό θα πάρει η άχαρη ιστορία στρωσήματος ;;;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.:guitarist:
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Συνήθως 100-150 ώρες είναι αρκετές σε μέτριες εντάσεις στην αρχή.

Μετα τους δίνεις και καταλαβαίνουν για ν' "ανοίξουν" όσο πάει.

Καλοάκουστα!
Εξαιρετικά ηχεία!
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Αν επιτρέπεται με τι ενισχυτή τα παίζεις και σε τι χώρο;
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Κατ΄αρχάς ν΄άσε καλά να τα χαίρεσαι!

Πολύ καλή επιλογή!

Ως αναφορά το στρώσιμο τώρα,άστα απλά να παίζουνε όπως είπε και ο Διονύσης

στην αρχή σε μέτριες εντάσεις, για 200 ώρες θα σου ΄λεγα εγώ.

Το κάθε ηχείο θέλει το χρόνο του ( έχω στρώσει 8-9 ζευγάρια μέχρι τώρα)

και το σίγουρο είναι ότι πάντα, μα πάντα όμως, θέλει περισσότερο χρόνο απ΄ότι

υπολογίζουμε εμείς η γράφει ο κατασκευαστής!
 

kostastama

Senior Member
18 November 2007
349
Tέλεια. Καλορίζικα. Απο ο,τι ξέρω φίλε μου θέλουν ΥΠΟΜΟΝΗ. Είμαι και εγω κοντά στην άγορά τους.
 

PANFO

New member
20 March 2007
76
Καλοί μου φίλοι σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
Τα ηχεία τα οδηγώ με τον meridian 557 2*200 watt ,και δεν βλέπω να έχει πρόβλημα . άλλωστε οδηγούσε τα παροιμιώδους αναισθησίας 20αρια.
ο χόρος μου είναι περίπου 45 τετρ. μέτρα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Γράψε μας,άν θέλεις,εντυπώσεις όταν στρώσουν σε σχέση με τα 20αρια.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Welcome comrade! -bye-
Αν ποτέ αλλάξω ηχεία πάλι σε ATC θα πάω, και συγκεκριμένα στα 50άρια...
Μην περιμένεις όμως να δείξουν τα δόντια τους πριν τις 100 - 150 ώρες!

Επίσης, άκουσες τα Demo σπίτι σου; Γιατί τα 50άρια είναι ψιλοανελέητα και αν κάτι πάει στραβά με το υπόλοιπο σύστημα σου (ή την ηχογράφηση) το σερβίρουν και μάλιστα καθόλου ευγενικά...
Για πε! Για πε!
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
κοντά στίς 100 ώρες παιξίματος , με ΓΚΑΖΙΑ (χωρίς να παραμορφώνουν τα ενισχυτικά , και χωρίς να κάνουν οι μονάδες χαμηλών ανεξέλεγκτη κίνηση) ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Τα δικα μου ηχεια SPENDOR SP2/3 επειδη τα παιζω σε χαμηλες εντασεις ακομη στρωνουν μετα απο πολλους μηνες.
Ακου την μουσικη σου χωρις αγχος, θελουν πολυ χρονο τα ηχεια για να στρωσουν. Πιστευω πως μετα απο ενα ετος θα αρχισουν να στρωνουν καλα.
Καλες ακροασεις.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Τα δικα μου ηχεια SPENDOR SP2/3 επειδη τα παιζω σε χαμηλες εντασεις ακομη στρωνουν μετα απο πολλους μηνες.
Ακου την μουσικη σου χωρις αγχος, θελουν πολυ χρονο τα ηχεια για να στρωσουν. Πιστευω πως μετα απο ενα ετος θα αρχισουν να στρωνουν καλα.
Καλες ακροασεις.

Γιατί δεν τους δίνεις λίγο γκάζι να χορτάσουν?

Σε περιόδους 1-2 βδομάδων που άκουγα σχετικά χαμιλά άρχιζαν να παίζουν κάπως σφιγμένα-στομωμένα. Και όταν τα ξανα-"ξεκάπνιζα" λαλούσαν σαν γάργαρο νεράκι.
Πιστεύω πως μετά τις πρώτες 100-150 ώρες είναι αναγκαίο να τα γκαζόνουμε. Έτσι παραμένει ελαστική η ανάρτησή τους γιά περισσότερο καιρό. Περιορισμός στο γκάζι πρέπει να έρχεται μόνο όταν παύουν να ακούγονται σωστά (-εύηχα). -bye-
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Γιατί δεν τους δίνεις λίγο γκάζι να χορτάσουν?

Σε περιόδους 1-2 βδομάδων που άκουγα σχετικά χαμιλά άρχιζαν να παίζουν κάπως σφιγμένα-στομωμένα. Και όταν τα ξανα-"ξεκάπνιζα" λαλούσαν σαν γάργαρο νεράκι.
Πιστεύω πως μετά τις πρώτες 100-150 ώρες είναι αναγκαίο να τα γκαζόνουμε. Έτσι παραμένει ελαστική η ανάρτησή τους γιά περισσότερο καιρό. Περιορισμός στο γκάζι πρέπει να έρχεται μόνο όταν παύουν να ακούγονται σωστά (-εύηχα). -bye-

Συμφωνω με οτι γραφεις, αλλα λογω και των υπολοιπων στο σπιτι δεν μπορω να δινω πολλα γκαζια.
Σε κανονικες εντασεις αργουνε αρκετα παραπανω στο στρωσιμο αλλα και τι μπορουμε να κανουμε.
Εμενα μου αρεσουν οι χαμηλες εντασεις και μονο σε ορχηστικα συνολα ανεβαζω λιγο την ενταση.
Παντος νομιζω οτι ενα ηχειο οσο το αφηνεις να στρωνει τοσο καλυτερο γινεται και ας περασουν και δεκα χρονια.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Κάπου είχε γράψει ο Θεοθαν για κάτι cd-στρωτήρια, που κουνούσαν καλά τα μεγάφωνα χωρίς να έχει πολλή ένταση (μπορεί και καθόλου).


Να ένα πλεονέκτημα της αγοράς μεταχειρισμένων: τα παίρνεις στρωμένα.
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
ο ΘΕΟΦΑΝ, τα είπε όλα όπως ακριβώς έπρεπε.
Τα γκάζια κανείς δεν εμίσησε, γιατί όχι γκάζια και στα ηχεία? :drummer:
 

PANFO

New member
20 March 2007
76
ο ΘΕΟΦΑΝ, τα είπε όλα όπως ακριβώς έπρεπε.
Τα γκάζια κανείς δεν εμίσησε, γιατί όχι γκάζια και στα ηχεία? :drummer:
Παίδες καλημέρα,

Τα ηχεία παίζουν για 16η μέρα και το αποτέλεσμα είναι ακόμη πτωχό.
Θα έχουν παίξει περίπου 160 ώρες όχι και σε τρελές εντάσεις, τα πρίμα τους είναι κάπως τσιριχτά και τα μπάσα μπουμάρουν. Στήν μεσαία περιοχή
τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά απέχουν πολύ απο την κρυστάλλινη διαύγεια των ΑΤC20 . Να αρχίσω να ανησυχώ οτι δεν ματσάρουν καλά με τον MERIDIAN 557 η μάλον είμαι πολύ βιαστικός περιμένοντας να στρώσουν;:smash: