Μεταφορά υλικού απο VHS σε DVD.Any help?

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Πώς μπορεί να επιτευχθεί η βέλτιστη (απο άποψη εικόνας) μεταφορά:

1)Απο VHS μέσο SCART εγγραφή σε DVD Writer?

2)Απο VHS με τη βοήθεια PC και ειδικών προγραμμάτων?

3)Κάποια άλλη λύση που μου διαφεύγει?:rolleyes:

Επειδή αυτό το ζήτημα απασχολεί πλέον αρκετούς πιστεύω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο αν υπήρχε ένας οδηγός γύρω απο αυτό το θέμα στο forum.

Ευχαριστώ
 
17 June 2006
9,802
Από πλευράς ευκολίας το πρώτο δεν πιάνεται από τίποτα. Τώρα για το δεύτερο, ανάλογα με το συνδυασμό hardware/software μπορείς να πάρεις από τα καλύτερα μέχρι τα χειρότερα αποτελέσματα...
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,732
Clermont-Ferrand, France
Το πρώτο είναι το πιο εύκολο και με πολύ καλά αποτελέσματα. Ούτως ή άλλως τι εικόνα να πάρεις από VHS. Δεν αξίζει να παιδευτείς με PC. Εάν ήταν Betacam τότε άλλαζε το θέμα.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,515
Land of Dystopia
Πρέπει η κάρτα σου να έχει είσοδο ή έξοδο σήματος video, ώστε να γίνει η μεταφορά του υλικού στο σκληρό άρα πρωτίστως μιλάμε για hardware, στην πορεία ακόμα και το movie maker μπορεί να κάνει θαύματα, ωστόσο η καλύτερη λύση προσωπικά ακούει στο όνομα Adobe Premiere
 

gdaskal

AVClub Enthusiast
20 June 2006
1,099
το πρώτο, το πρωτο,,,, δεν αξίζει η προσπάθεια στον ΗΥ. Περασα ένα τεράστιο αρχείο απο VHS (αγώνες ΑΕΚ) με pioneer 5100 80gig HD αψογα...
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Εγω νομίζω εξαρτάται τι θές.

Την καλύτερη δυνατή ποιότητα ? = PC (πολλές ώρες)

Ποιότητα ισάξια της πηγής ? = DVD-R (δεν ξέρω πόση ώρα γιατί δεν έχω):cool:

Βέβαια εννοείται οτι είσαι εξικιωμένος με το θέμα PC, αλλιώς άστο...:D
 
17 June 2006
9,802
Με τον υπολογιστή στην ουσία δεν θα κάνεις μόνο ψηφιοποίηση αλλά και ψηφιακή επεξεργασία του σήματος. Με μερικά φιλτράκια στυλ denoise και sharpen μπορεί να βελτιώσεις σημαντικά την αρχική ποιότητα του υλικού. Αλλά θέλει ώρα, διάβασμα και σωστή επιλογή hardware/software...
 

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Απάντηση: Re: Μεταφορά υλικού απο VHS σε DVD.Any help?

Γιώργος Κυριακαράκος said:
...θέλει ώρα, διάβασμα και σωστή επιλογή hardware/software...

Μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ τι χρειάζεται απο hardware/software

Το PC μου είναι λίγο παλιό και διαθέτει VGA 64MB με S-Video ενώ έχω το Pinacle Studio 9.Θα χρειαστώ και κάρτα Video ή μπορεί να γίνει η δουλειά απο τη VGA?
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,732
Clermont-Ferrand, France
Μόνο εάν η κάρτα σου έχει video-in μπορείς να κάνεις δουλειά. Επίσης θέλεις αρκετή μνήμη στον υπολογιστή και όσο μεγαλύτερο επεξεργαστή τόσο το καλύτερο. Με τον υπολογιστή σου που λες δεν νομίζω να κάνεις εύκολα δουλειά. Πάντως σίγουρα σε βλέπω για καινούρια κάρτα γραφικών.