1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gkagg

New member
10 October 2006
94
Τι χρειάζομαι για να συνδέσω 1 κάτοπτρο με 2 LNB (Astra-Hotbird) με 2 ανεξάρτητους δέκτες; Πως μπορώ να μοιράσω το σήμα έτσι ώστε ο κάθε δέκτης να είναι ανεξάρτητος και να μπορεί να αλλάζει κανάλια;
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
ναι μπορεις,
θα χρειαστεις ενα πολυδιακοτη με τρεις εισοδους (2 lnb,1 επίγειο)και εξοδο για 2 ή για 4 δεκτες
και 2 δεκτες με πρωτοκολλο disecq 1.1

το καθε καλωδιο θα καταληγει μεσα στο σπιτι σε μπριζα τυπου tv/sat
 

gkagg

New member
10 October 2006
94
ναι μπορεις,
θα χρειαστεις ενα πολυδιακοτη με τρεις εισοδους (2 lnb,1 επίγειο)και εξοδο για 2 ή για 4 δεκτες
και 2 δεκτες με πρωτοκολλο disecq 1.1

το καθε καλωδιο θα καταληγει μεσα στο σπιτι σε μπριζα τυπου tv/sat

Α.. ΟΚ, δηλαδή από ένα καλώδιο και επίγειο και δορυφορικό. Μήπως έχει υπόψιν σου πόσο κοστιζει ένας τέτοιος πολυδιακόπτης;

Και κάτι άλλο... Εννοείται πως στις 2 εισόδους LNB έρχονται τα καλώδια απο το diseq έτσι;

Σε ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση!
 

gkagg

New member
10 October 2006
94
Εάν πάρω πολυδιακόπτη 5 in 4 out και δεν χρησιμοποιήσω όλες τις εισόδους θα έχω πρόβλημα; Θα πρέπει να τις τερματίσω για να λειτουργήσει; (Σόρυ αν οι έρωτήσεις μου είναι βλακώδεις αλλά είμαι καινούργιος στα δορυφορικά)!
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
οχι δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις ολες τις εισοδους εξοδους ενος πολυδιακοπτη μπορεις να ειναι σε αναμονη μελλοντικης επεκτασης
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Η πιο απλή συνδεσμολογία είναι η εξής:
Ενα κάτοπτρο, δύο διπλά lnb (twin) δύο διακόπτες diseqc 2X1. Δύο καλώδια απο τα diseqc out που καταλήγουν στις εισόδους lnb in, 2 οποιονδήποτε ψηφιακών δορυφορικών δεκτών.
Με αυτό τον τρόπο έχεις ανεξάρτητη χρήση Astra - Hotbird απο δύο δέκτες.
 

gkagg

New member
10 October 2006
94
Re: Απάντηση: 1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

Η πιο απλή συνδεσμολογία είναι η εξής:
Ενα κάτοπτρο, δύο διπλά lnb (twin) δύο διακόπτες diseqc 2X1. Δύο καλώδια απο τα diseqc out που καταλήγουν στις εισόδους lnb in, 2 οποιονδήποτε ψηφιακών δορυφορικών δεκτών.
Με αυτό τον τρόπο έχεις ανεξάρτητη χρήση Astra - Hotbird απο δύο δέκτες.

Ωραία! Σε αυτήν την περίπτωση γλυτώνεις και το κόστος του πολυδιακόπτη!

Ευχαριστώ!
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Για να μην ανοίγω νέο θέμα να κάνω την ερώτησή μου εδώ.

Με πιάτο 1.20 κεντραρισμένο στον 28.2, ποιους από τους παρακάτω τρεις μπορώ να πιάσω με παράκεντρα LNB: hotbird 13, eutelsat W2 16, hellasat 39 ???
 

african

Established Member
5 December 2007
195
Ηλιούπολη
Για να μην ανοίγω νέο θέμα να κάνω την ερώτησή μου εδώ.

Με πιάτο 1.20 κεντραρισμένο στον 28.2, ποιους από τους παρακάτω τρεις μπορώ να πιάσω με παράκεντρα LNB: hotbird 13, eutelsat W2 16, hellasat 39 ???

Κανένα..
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Re: 1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

Με πιάτο 1.20 κεντραρισμένο στον 28.2, ποιους από τους παρακάτω τρεις μπορώ να πιάσω με παράκεντρα LNB: hotbird 13, eutelsat W2 16, hellasat 39 ???
Και τους τρεις, φίλε μου.
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: 1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

Για να μην ανοίγω νέο θέμα να κάνω την ερώτησή μου εδώ.

Με πιάτο 1.20 κεντραρισμένο στον 28.2, ποιους από τους παρακάτω τρεις μπορώ να πιάσω με παράκεντρα LNB: hotbird 13, eutelsat W2 16, hellasat 39 ???

Και τους 3 αλλά στις 16 μοίρες και στις 39 θα είναι σαν να έχει 70 cm πιάτο , ενώ στις 13 σαν 50 εκατοστά ... τζάμπα η δουλειά δλδ ...
 

gred

New member
29 November 2007
74
Volos
Απάντηση: Re: 1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

Για να μην ανοίγω νέο θέμα να κάνω την ερώτησή μου εδώ.

Με πιάτο 1.20 κεντραρισμένο στον 28.2, ποιους από τους παρακάτω τρεις μπορώ να πιάσω με παράκεντρα LNB: hotbird 13, eutelsat W2 16, hellasat 39 ?

Πιστεύω ότι με 1.40 οι λήψεις θα είναι καλύτερες και θα πιάνει και ο Turksat στις 42 ικανοποιητικά ειδικά και μετά την εκτόξευση σ'ένα μήνα και του καινούριου δορυφόρου.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Re: 1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

Και τους 3 αλλά στις 16 μοίρες και στις 39 θα είναι σαν να έχει 70 cm πιάτο
Θα λαμβάνει πλήρως τις 16E και τις δέσμες f1 και f2 από HellasSat 2 που έχουν όλο το ενδιαφέρον.
ενώ στις 13 σαν 50 εκατοστά
Hotbird απροβλημάτιστος!;)
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Re: 1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

Πιστεύω ότι με 1.40 οι λήψεις θα είναι καλύτερες και θα πιάνει και ο Turksat στις 42 ικανοποιητικά ειδικά και μετά την εκτόξευση σ'ένα μήνα και του καινούριου δορυφόρου.
1,5 μ. κάτοπτρο θα ήταν ιδανικό! Πάντως και τώρα θα μπορούσαν να κατέβουν τα εύκολα (ό,τι λαμβάνεται κεντρικά με 80 εκ. κάτοπτρο) του τούρκικου δορυφόρου.
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Re: Απάντηση: Re: 1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

Δεν έχω και μεγάλη πείρα, αλλά από αυτά που λέτε καταλήγω στα εξής:

Αυτή τη στιγμή έχω ένα πιάτο 120 εκ στον 28.2 και ένα πιάτο 60 εκ στον 13.

Στον W2 16 μοίρες με ενδιαφέρει το αλβανικό πακέτο και στις 39 μοίρες το υποτιθέμενο HD της ΕΡΤ. (Δηλαδή η αναβάθμιση είναι βασικά λόγω HD!)

Οπότε, με δύο LNB ακόμη για 16 και 39 μοίρες στο πιάτο 120 εκ. και ένα diseqc 4x1 αντί για το 2x1 που έχω θα είμαι εντάξει.

Κατάλαβα σωστά;
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: 1 Κάτοπτρο, 2 LNB, 2 δέκτες. Γίνεται; Πώς;

Οπότε, με δύο LNB ακόμη για 16 και 39 μοίρες στο πιάτο 120 εκ. και ένα diseqc 4x1 αντί για το 2x1 που έχω θα είμαι εντάξει. Κατάλαβα σωστά;
Πολύ σωστά! Άρχοντας θα είσαι!:a0210:
 

gkagg

New member
10 October 2006
94
ναι μπορεις,
θα χρειαστεις ενα πολυδιακοτη με τρεις εισοδους (2 lnb,1 επίγειο)και εξοδο για 2 ή για 4 δεκτες
και 2 δεκτες με πρωτοκολλο disecq 1.1

το καθε καλωδιο θα καταληγει μεσα στο σπιτι σε μπριζα τυπου tv/sat

Υπάρχει περίπτωση να έχω απώλειες ανάλογα με το πόσοι θα συνδεθούν στον πολυδιακόπτη; Δηλαδή όσο περισσότεροι δέκτες τόσο πέφτει το level ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
οχι δεν ισχυει κατι τετοιο ,δωσε προσοχη και σε καλο καλωδιο με μικρες απωλειες