Λατρεύοντας το άγνωστο - Schumann Piano Concerto op. 54

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
χμμμ

όντως το άγνωστο δημιουργεί τις καλύτερες προϋποθέσεις.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Τα τρία μέρη του έργου ακούγονται με μία ανάσα. Δεν υπάρχουν μακροσκελείς ορχηστρικές εισαγωγές.
Από την αρχή το πιάνο σε πρωταρχικό ρόλο, με συνεχή ξεσπάσματα, αναπτύσσει συνεχώς το κύριο θέμα με παραλλαγές και μας λούζει με βροχή από διάπυρες νότες, σαν να τινάζουμε ένα μεταλλικό σεντόνι και να σκορπώνται ολόγυρα μικρές σταγόνες από οξύ που κατατρυπούν την σάρκα μας…. και από τις μικρές στρογγυλές πληγές αναβλύζει, -στην αρχή σιγά, στην συνέχεια με ορμή-, η αλήθεια, η δική μας αλήθεια που φάγαμε μία ζωή για να μάθουμε να την κρύβουμε, και αρκεί απλά μία σύμπτωση, μία τυχαία, νοερή συνάντηση με το ‛’άγνωστο’’, για να καταλυθούν οι αντιστάσεις μας, να γκρεμισθεί το κάστρο που πέτρα πέτρα οικοδομούσαμε, να παραδοθούμε στα χέρια που πάντα περιμέναμε, αλλά όλοι μας έπειθαν ότι δεν θα έλθουν, καθώς η περίπτωση μας εκινείτο στα όρια του στατιστικού λάθους, και οι ελπίδες ήσαν λιγότερες από το να βιοπορεύεσαι με την συγγραφή βιβλίων για παιδιά, όταν ήδη έχεις παρατήσει τα δικά σου …..

Και όταν ο σολίστ ερμηνεύει την σύντομη καντέντσα , αυτή την ονειρική στιγμή επίδειξης του μεγαλείου του ανθρωπίνου πόνου, το μόνο που θέλεις είναι να αναλυθείς σε λυτρωτικά δάκρυα, ευγνωμονώντας αυτό το ´άγνωστο’ για το τέλος της συναισθηματικής νηστείας, για το αναπάντεχο οπλοστάσιο που σου παραδίδει για να κατακρεουργήσεις την τυπολάτρισσα εγκράτεια της στιφής (ή χειρότερα) άνοστης καθημερινότητας, οπλοστάσιο που αποτελείται από πολύτιμες στιγμές απίθανων κυβερνο-συναντήσεων, σε παράλογα για μίζερα μικροαστικά σου συν- ήθη , ωράρια …..

Με την ανάπτυξη των δεύτερων θεμάτων και λίγο πριν αρχίσει η coda, απομένεις να λατρεύεις αυτό το ''άγνωστο'', χαρούμενος που αναμετρήθηκες μαζί του, πλουσιότερος από τις τρυφερές ήττες σου και ήττες του, φυλάγοντας καλά στην παλάμη σου μια μικρή μπαλίτσα λάμψης, η οποία ελπίζεις ότι ίσως διαρκέσει αιώνια να φωτίζει τα μουχλιασμένα, σκοτεινά κατώγεια της ψυχής σου ……..
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Ο Σούμαν πέθανε σε άσυλο , περίπου στην ηλικία μου, το 1856, μετά κάποια χρόνια κρίσεων μελαγχολίας και ψυχικής ανισορροπίας, που μεταξύ άλλων τον είχαν οδηγήσει σε αποτυχημένη απόπειρα αυτοκτονίας δύο χρόνια πριν.

Ήταν παθιασμένα ερωτευμένος με την γυναίκα του (ουσιαστικά το μόνο πρόβλημα που του βρίσκω …. :flipout:), την εξαιρετική πιανίστρια, Κλάρα Βικ, με την οποία παράλληλα ‛’έτρεχαν'' καθ’ όλο τον κοινό βίο τους βίαια αισθήματα ζήλειας και λανθάνουσες κρίσεις καλλιτεχνικής αντιζηλίας …..

Μέχρι εδώ όλα υπέροχα, αφού αυτή είναι η πρώτη ύλη από την οποία δημιουργείται η πραγματική τέχνη ……

Η συνθετική ζωή του ήταν πολύ σύντομη, το πολύ 15 χρόνια, στα οποία όμως πρόλαβε και άφησε τεράστια καλλιτεχνική κληρονομιά, ενώ πλούτισε την πιανιστική φιλολογία με πολλά σημαντικά έργα.

Ο Λύμπε έχει γράψει ότι ο αληθινός Σούμαν βρίσκεται στις μινιατούρες του και όχι στα μεγάλα ορχηστρικά έργα του, με εξαίρεση το κονσέρτο για πιάνο . Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο .....
robert-schumann.jpg
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Εγώ το έχω με Κεμπφ και Κιούμπελικ με Βαυαρία μαζί με τις ‛’παιδικές σκηνές´´ (Λύμπε φετίχ) και το ‛’καρναβάλι’’, καθώς στην ισάξια –πιο νευρική αλλά και πιο ‛λυγμική’ - εκτέλεση του Κοβάσεβιτς με Κόλιν Ντέηβις και BBC, η οποία περιέχει και τον έτερο ακρογωνιαίο λίθο του ρομαντισμού, το κονσέρτο για πιάνο του Γκριγκ και βρίσκεται στα μετρόπολις με 5-6 ευρώ …..

Οι καλοί μου φίλοι –πλην γνωστές λουγ..ρες - :guitarist:, παράλληλα με το να με λοιδωρήσουν, ας προσθέσουν στην δισκογραφία του έργου και σε τυχόν σχόλια ….
 

Attachments

  • 418J3CDmDFL._SS500_.jpg
    418J3CDmDFL._SS500_.jpg
    34.2 KB · Views: 41
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
... κάτι πρέπει να κάνω για να αυξήσω την αναγνωσιμότητα ....

μήπως να βρω και να ανεβάσω την φωτο της Μυρτούς ;;;;;;
 

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
:flipout::flipout: Έξυπνο το σχόλιο.

Ο Σούμαν είναι αγαπημένος παρόλο που δεν έχω ακούσει πολύ. Π@@ανα προκατάληψη...
 

Dinah

Senior Member
19 June 2006
450
κάτι πρέπει να κάνω για να αυξήσω την αναγνωσιμότητα ....

Δημοκηδή,δωσε λιγο χρονο στο "λαο" σου να σε "διαβασει"...

Αν εισαι τοοοσο ανυπομονος ομως,μπορω να προσκαλεσω φιλους...
hbsw0429.gif
 
17 June 2006
14,350
Ο Pollini με τον Abbado και τη Φιλαρμονική του Βερολίνου είναι για μένα η πιό ισορροπημένη συνολικά εκτέλεση. Στη DG και με συμπλήρωμα μια καταπληκτική εκτέλεση του κοντσέρτου του Schoenberg.
Πάρα πολλοί άλλοι έχουν δώσει εκπληκτικές ηχογραφήσεις. Καθεμιά έχει τις δικές της χάρες. Εγώ αγαπώ αυτήν της Argerich με δ/ντή ορχήστρας τον Ροστροπόβιτς, παλιότερη, πάλι στην DG. Αυτός ο τελευταίος στο πόντιουμ, θεωρώ πως δεν είναι και ό τι καλύτερο. Αλλά η Μάρθα είναι το κάτι άλλο: κάτω από τα δάχτυλά της προβάλλει ένας Schumann νεανικός, πύρινος, λυρικός και ξεσαλωμένος.
Κρίμα που ο Ροστροπόβιτς δεν στέκεται στο ύψος της παρτιτούρας (κατά την ταπεινή γνώμη μου πάντα).
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Οπως ανέφερα και σε τηλεφωνική επικοινωνία μέ τον συγγραψαντα τήν εξαιρετική διατριβή περί Koντσέρτου γιά πιάνο τού Schumann,πρώτη θέση στην δισκοθήκη μου έχει η ερμηνεία τού Pollini,πού ανέφερε και ο Κώστας.
Από τίς παλιότερες ξεχωρίζω αυτήν τού Lipatti με Karajan(sorry Σπύρε ,αλλά η ερμηνεία τού Von τού 1948 είναι εξαιρετική)απο την ΕΜΙ.
Αν πάμε ακόμα πιό παλιά υπάρχει η ιδιοσυγκρασιακή τού μεγάλου Cortot με την Φιλαρμονική τού Λονδίνου υπό τον Sir Landon Ronald(Νaxos mono).
Tέλος Abbado και Maria Joao Pires συνθέτουν ένα εξιαρετικό δίδυμο στην D.G.
O Schumann έπασχε από μανιοκαταθλιψη και αυτό φαίνεται και από τά γραφήματα τής συχνότητας τών συνθέσεών του...
Οταν βρισκόταν σε βαθειά κατάθλιψη συνέθετε ελάχιστα ενώ αντιθέτως όταν επικρατούσε η υπερ-ευφορική φάση οι συνθέσεις διεδέχοντο η μία την άλλη..
Σπουδαίο μουσικό ταλέντο πού πάλεψε ολόκληρη τήν ζωή του με μιά βασανιστική ασθένεια.
 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,841
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Λατρεύοντας το άγνωστο - Schumann Piano Concerto op. 54

συγγνώμη που σας είπα λούγκρες βρε, ....

είσαστε τόσο πολύτιμοι .....

Δεν πειράζει Καλέ.

Σάμπως είσαι ο μόνος που μας λες έτσι ??:flipout::flipout:

Υ.Γ1. Θέλει η λούγκρα να κρυφτεί και η χαρά (η μουσική εν προκειμένω) δεν την αφήνει !!!:Banane0:

Υ.Γ.2. τελείωσες το παιχνίδι σου με τα αβαταρ ή θα έχουμε και δεύτερο γύρο ???:ears:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
α μπα, τώρα θα ανεβάσω ακόμη πιό πολλά .....

ώσπου ο Ντοκ να αλλαξοπιστήσει ....
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,841
Αθήνα-Κέντρο
Και για να συνεχίσω το θρεντ,ασφαλώς και το έχω σε δύο βερσιόν.

Η μία με τον Radu Lupu, London Symphony Orchestra-Andre Previn (Decca Legends,1973)

Και η άλλη με τον Parahia,Symponieorchester des Bayerisches Rundfunks-Sir Colin Davis (CBS Masterworks 1988)
Κορυφαίες και αισθαντικές αμφότερες και τόσο διαφορετικές ταυτοχρόνως.Τις εναλλάσω τακτικά μια και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά μου αρέσει περισσότερο.

και οι δύο εκδόσεις "έρχονται" πακέτο με Grieg (πρωτότυπο..:BDGBGDB55:)

Πάντως είναι από τα έργα που δεν βαριέμαι ποτέ και που δεν σκονίζονται στο "ράφι".
Ωραίο το θρεντ σου..:grinning-smiley-043