Πληροφορίες για … Πικαπάδες.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Ενα "παράδεισος" πληροφοριών για τα τρέχοντα μοντέλλα πικάπ,κεφαλών, καθαριστικών κλπ.
Οι τιμές επίσης βοηθούν στον προσανατολισμό...

http://www.needledoctor.com/
 
Απάντηση: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ...ΠΙΚΑΠΑΔΕΣ.

http://www.hifi-phono-house.com
Μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές.

Το needledoctor....μάλλον χρειάζετε γιατρό με τις τιμές που έχει!!!
Εκτός αν έχει αλλάξει τόσο πολύ η ισοτιμία δολλαρίου-ευρώ και δεν το έχω παρει χαμπάρι.
Το 2-Xperiense ας πούμε το έχει 1500 δολλαρια χωρίς κεφαλη, και στον Ορφέα έχει 890 ευρά!!!
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ...ΠΙΚΑΠΑΔΕΣ.

όσο αφορά αυτήν [από τις κορυφαίες και αναφοράς! σε Stereophile , Absolute sound]
http://www.needledoctor.com/Lyra-Titan-i-Cartridge?sc=2&category=270

από 5780$ +συν όποια έξοδα, δασμούς κλπ, μπορείτε να την βρείτε σφραγισμένη 3750 ευρώ στη χώρα μας:
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=41167&page=16

και στο απολύτως μετρητοίς....και λίγο πιο κάτω...
 
Last edited by a moderator:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ...ΠΙΚΑΠΑΔΕΣ.

Φυσικά το Needle Doctor είναι ακριβό για τα Project. Μεταφορικά και δασμούς πληρώνουν και οι αμερικανοί για τα ευρωπαϊκά προϊόντα.
 
Απάντηση: Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ...ΠΙΚΑΠΑΔΕΣ.

Φυσικά το Needle Doctor είναι ακριβό για τα Project. Μεταφορικά και δασμούς πληρώνουν και οι αμερικανοί για τα ευρωπαϊκά προϊόντα.

Να'ταν μόνο τα Project.....απλά την έβαλα ενδικτικά την τιμή αυτη.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ...ΠΙΚΑΠΑΔΕΣ.

Δεν λέει να ψωνίσεις ευρωπαϊκή συσκευή από USA. Εχουν υψηλούς δασμούς για να προτιμούνται τα εγχώρια προϊόντα.
 

jim trebelas

New member
15 September 2013
15
Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ...ΠΙΚΑΠΑΔΕΣ.

Τον Απριλιο του 1979 οΘοδωρος Σπινουλας στο περιοδικο ΗΧΟΣ δημοσιευσε μια μελετη με πινακες για την ρυθμιση κεφαλης. Μια καταπληκτικη μελετησυνοδευομενη απο προτακτορ για ρυθμιση γωνιας εκτροπης και υπερκρεμασης.Εγω βασει αυτης ρυθμιζω τις κεφαλες μου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα που παιρνω.
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Χθές ψάχνοντας στο ψηφιακό μου αρχείο έπεσα πάνω στην ταινία 'SATURDAY NIGHT FEVER' και στην αρχή σχεδόν της ταινίας που μπαίνει ο Τραβόλτα με τους φίλους του στην DISCO 2001,δείχνει ένα πλάνο στον DJ ο οποίος παίζει βινύλιο με το Lenco l75!!!!!! Μέχρι και οι Αμερικάνοι υποκλίνονταν στον θρύλο!
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Ανεξάρτητα με το αν είναι καλό ή όχι το προϊόν, στις ταινίες δεν είναι όλα αυτό που σήμερα αποκαλούμε "ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ";
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Ωραία πράγματα δόκτωρ μου. Το Oracle είναι όντως το πιο όμορφο πικάπ που έχει κατασκευαστεί ποτέ. Μιά παρατήρηση μόνο: Η Headshell του SME φαίνεται να έχει μιά μικρή κλίση, δεν είναι τελείως κάθετη. έτσι είναι ή μήπως πρόκειται για οπτική απάτη;
 

doctorgrind

New member
23 February 2012
58
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Οντως έτσι φαίνεται...Θέλω να πιστεύω πως οφείλεται στη στάση που είχα κατά την φωτογράφηση. Αν πάντως υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να διαπιστωθεί πείτε μου καθώς η τοποθέτηση της κεφαλής έγινε από εμένα και ήταν η παρθενική μου. Είμαι σίγουρος πάντως ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης και μικρορυθμίσεων της κεφαλής που εγώ έχω κάνει λίγο πολύ στην τύχη, μετά από σχετικό διάβασμα.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Το είδα και εγώ αλλά νόμισα ότι είναι οπτική απάτη λόγω γωνίας φωτογράφησης.
Για να δεις αν είσαι οκ μπορείς είτε να βάλεις επάνω στο headshel ένα μικρό στρογγυλό αλφάδι αν έχεις τέτοιο, ή να βάλεις έναν καθρέφτη στο πλατό και να καταβάσεις την κεφαλή επάνω του, το είδωλο πρέπει να είναι τελείως συμμετρικό και από τος δύο πλευρές (ίσες αποστάσεις ειδώλου κεφαλής και από τις δύο πλευρές).
 

doctorgrind

New member
23 February 2012
58
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Κατά τύχη, παρήγγειλα αλφάδι σήμερα. Από τρίτη, τετάρτη θα ξέρω με σιγουριά. Η γωνία της φοτογραφίας ήταν όντως περίεργη.