Φωτογραφία πορτρέτου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Τσά!!:D:D

elenrsepia.jpg
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Πορτρέτο

πολυ ωραια Βασιλη. Ωραιος φωτισμος απαλες σκιες, ωραια θεση (3/4).

Για εκπαιδευτικους λογους,:smile: αν θελεις (και θυμασαι) μπορεις να μας πεις τι φωτισμο χρησιμοποιησες και την θεση του. πχ. μια ομπρελα αριστερα απο την καμερα, εξωτερικο φλας?

καλο ειναι μεσα απο τον σχολιασμο να μαθαινουμε και καποια πραγματα.

γενικα δεχομαστε και tips :ears:(καδραρισμα, θεση μοντελου, φωτισμος) αν κρινεις σκοπιμο.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Πορτρέτο

Ευχαριστώ Nίκο!

Αριστερά soft box και δεξιά ομπρέλλα στο 1/16 της ισχύος ισα-ισα για να γεμίσει τη σκιά.
Δύο monoblocks Elinchrom 1000 & ανακλαστήρας λευκός απο κάτω -σαγόνι.
Φακός ο 70-200 της Sigma σεταρισμένος στο 70 και διάφραγμα 11(μάλλον!)
Κάμερα η Fuji S2Pro.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Πορτρέτο

Εμένα δυστυχώς δεν μου κάθονται, ούτε η γυναίκα ούτε οι σπόροι. Ο μικρός μόνο, εάν τον πετύχω κουρασμένο ή από απόσταση, γι' αυτό συνήθως τον βγάζω με 135ρη, που δίνει μία καλή απόσταση περίπου 2 μέτρων από το θέμα.

Να μεταφέρω κατόπιν της πρότασης του Βλάση εκείνη που ανέβασα στο διπλανό νήμα

attachment.php


η οποία είναι τραβηγμένη με τον Asahi Super Takumar 135/2.5 ανοικτό από τα 7-8 περίπου μέτρα (φώναξα λίγο στον σπόρο για να γυρίσει, τον έπιασα να με κοιτάει ξαφνικά και μέσα στο παιχνίδι του και κλικ!).

Και αυτή είναι από την ίδια ημέρα, με τον ίδιο φακό στο f/4 (όπου είναι και αρκετά οξύς με καλό όμως για πορτραίτο βάθος πεδίου), κουρασμένος ο μικρός από το παιχνίδι (βαφτίσια σε εξοχικό κέντρο), φιλτραρισμένο μέσα από πλατάνια το φως. Μετατροπή σε α/μ με ελαφρά τίντα. (ο συγκεκριμένος φακός, ειδικά σε τέτοιες συνθήκες όπου δεν ξέρεις από πού μπορεί να έρθει το φως, θέλει οπωσδήποτε το παρασολέιγ του)

attachment.php
 

Attachments

  • Takumar135_2.5_f4_2.jpg
    Takumar135_2.5_f4_2.jpg
    142 KB · Views: 4,500
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Πορτρέτο

Και αυτή (είπαμε, μόνο ο σπόρος μου κάθεται κάπως και αυτός πάλι αφού συνηθίσει τον φακό), που είχα ανεβάσει στο θέμα με το wallpaper.
Αυτή είναι με τον ...τεθωρακισμένο ρωσικό Helios 40/2 85/1.5, στο f/2.8, φυσικός φωτισμός (το φως ερχόταν πίσω από ένα αναρριχόμενο που έκανε καλή διάχυση, όπως και τα πλατανόφυλλα!)

attachment.php



Ο συγκεκριμένος φακός έχει σε κοντινές λήψεις μεγάλη οξύτητα στο κέντρο και στα ανοικτά διαφράγματα (στα άκρα όχι τόσο, αλλά στο πορτραίτο αυτό δεν ενδιαφέρει καθόλου, ίσα-ίσα το βλέπω για καλό), αλλά όσο απομακρύνεσαι από το θέμα, θέλει λίγο κλείσιμο για να διατηρήσει την οξύτητα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Πορτρέτο

Είπαμε, τα παιδιά, εάν σου κάτσει, είναι αβανταδόρικο θέμα.
Και με φακό manual focus (και μέσα από το αισχρό σκόπευτρο της 350D), αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού!

:flipout::flipout:
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Πορτρέτο

τα ´χουμε ξαναπει Τασο. Με τον πιτσιρικα κανεις ολοκληρο portfolio. Πολυ ωραιες ολες!

@Billy.

thanks for the info.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Πορτρέτο

Μετα τον μπαρμπα Ντινο, o Nικολας (γιος φιλου) απο το χθεσινο παιδικο παρτυ...

attachment.php
 

Attachments

  • spiros party DSC_4489.jpg
    spiros party DSC_4489.jpg
    84.3 KB · Views: 1,122

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Πορτρέτο

Βλέπω ότι ίσα-ίσα τη γλυτώσατε απο τα θηρία!! Σπύρο είσαι σώος και αβλαβής;:flipout:.
Νίκο ωραίος ο πιτσιρίκος :SFGSFGSF:
Για να δώ όμως πώς θα τη γλυτώσετε απο το μούτρο της ενορίας μου.....Μιλάμε για ΤΗ ΜΑΦΙΑ:twoguns:

giorg.jpg
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Απάντηση: Πορτρέτο

Για να δώ όμως πώς θα τη γλυτώσετε απο το μούτρο της ενορίας μου.....Μιλάμε για ΤΗ ΜΑΦΙΑ:twoguns:

Καταπληκτικη!!!! Την επιδερμιδα πως την εφτιαξες ετσι? Δεν πιστευω να τον εχετε τον πιτσιρικα να δουλευει σε τιποτα μπουντρουμια.:flipout::flipout:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Πορτρέτο

Να μαντέψω? Πρέπει να χρησιμοποιήθηκε κάποιο φίλτρο διάχυσης ή παστέλ (ή να μπήκε εφέ στο φωτομάγαζο, εγώ δεν ξέρω πάντως να το κάνω το τελευταίο) και να πειράχθηκαν τα χρώματα κατά τη μετατροπή σε α/μ. Αυτό που σε έγχρωμο δίνει αφύσικους τόνους, στο α/μ θεωρείται πλούτος στα γκρίζα.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Πορτρέτο

Μαυρόασπρη έκδοση με μπλέ φιλτρο-action.
Προκειται για action (atn) zip αρχείο που προσομοιάζει τα έγχρωμα φίλτρα της α/μ φωτογραφίας.
Δεν μπορώ όμως να ανεβάσω το .zip file στο φόρουμ. Μόνο με mail.

giorg4.jpg
 

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Re: Πορτρέτο

Billy, από τα πιο δυνατά πορτραίτα που έχω δεί!
Προσωπικά θεωρώ ότι πέρα από τον φωτισμό, την υφή, την ποιότητα κλπ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η έκφραση όπως και το όλο στήσιμο, που θα πρέπει να λειτουργεί ενισχυτικά -και όλα αυτά είναι τέλεια σε αυτή την περίπτωση! :SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:


Επίσης ο send τα κατάφερε πολύ καλά και αυτός με την ...φατσούλα! :smile:



Θα ήθελα να δοκιμάσω κι εγώ αλλά αυτό τον καιρό δεν έχω εθελοντές για πορτραίτο, το πολύ-πολύ να βγάλω το πορτραίτο καμιάς ...μύγας σε macro -αν είμαι τυχερός! :p