η περιφορά του Επιταφίου...

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
η αυτοκόλλητη ετικέττα γράφει 11/4/1974 και η κόλλα της δεν πιάνει πιά.
Πάνω κάτω 34 χρόνια πριν, μπορεί και ακριβώς τόσο, μιά και η πρώτη ανάμνηση που μου έρχεται στο μυαλό γιά το δίσκο αυτό είναι όχι επειδή είναι επίκαιρος, αλλά επειδή θυμάμαι να συζητάμε χαμηλόφωνα γι αυτόν με τους φίλους μου στην περιφορά του Επιταφίου, με τα κεριά στο χέρι, κάπου στην Β. Όλγας ένα ανοιξιάτικο απόγευμα και φυσικά μετά να περιμένουμε να έρθει το Μ. Σάββατο γιά να το ξαναακούσουμε.

Προηγήθηκε μιά επίσκεψη σε έναν φίλο χαιεντά που είχε τότε ένα thorens TD125 και το εγκαινίασε με το δίσκο αυτόν.
Θυμάμαι την συγκλονιστική εισαγωγή Overture με τα μπασα συνθεσάϊζερ και μετά τις τρομπέτες που μου φέρνανε στο μυαλό τις πύλες της Βαβυλώνας...και είχα τρέξει να τον αγοράσω με τα χαρτζηλίκια του Πάσχα. Πρέπει να ήταν Σάββατο του Λαζάρου.

Ο δίσκος μόλις είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, εν μέσω σκότους και κραυγών, μην ξεχνάμε ότι η 7ετία δεν είχε ολοκληρωθεί.
Ένα δυό συμμαθητές το είχαν στο σχολείο, και παρ όλο που είμασταν μεγάλοι (5η τάξη) η συζήτηση γινόταν ψιθυρίστά μην μας ακούσει και κανένας θρησκευτικός...
Στον κινηματογράφο ήδη είχε βγεί η αντίστοιχη έκδοση, αλλά ποιός τολμούσε να πάει... οι γυμνασιάρχες ήταν στημένοι από έξω. Αλλά και ποιός νοιαζότανε... Εγώ ήθελα αυτό. Την θεατρική έκδοση που ποτέ δεν έγινε.

Το 1970 ο A.L. Webber και ο Tim Rice μη βρίσκοντας υποστηρικτές γιά να ανεβάσουν την θεατρική παράσταση, αποφασίζουν να ηχογραφήσουν στο στούντιο το έργο τους, που περισσότερο με ορατόριο έμοιαζε παρά με όπερα.
Νέοι και οι δυό και ενθουσιασμένοι με την ιδέα και την επιτυχία του Hair, σκέφτηκαν ότι ίσως να καταφέρνανε κάτι ανάλογο.

Η υπόθεση απλή και γνωστή, ουσιαστικά η Μεγάλη εβδομάδα.
Το καστ ?
Μιά πραγματικά ασύλληπτη συγκρότηση καταξιωμένων και σοβαρών μουσικών της εποχής που ήδη ήταν γνωστοί ή κέρδισαν φήμη αργότερα:
Στις φωνές:
Ian Gillan, Murray Head, Yvonne Elliman μεταξύ 10άδων
στα όργανα:
Alan Spenner μπάσο, Henry Mc Gulloch (Wings), Neil Hubbard Chris Spedding κιθάρες, Carl Jenkins, John Marshall, (Soft Machine), Kenny Wheeler (πνευστά) Mick Weaver, Mike Vickers (συνθ) και ένα σωρό άλλοι λιγότερο γνωστοί.

Πιό παράξενη έκπληξη συμμετοχή σε ρόλο αρχιερέα ο Paul Raven αργότερα γνωστός ως Gary Glitter και πατριάρχης της σχετικής glitter glam σχολής...

Το συγκρότημα αν και πολυπληθές, χάρη στην εμπειρία του εμφανίζεται εξαιρετικά δεμένο και δίνει δείγματα αληθινού ροκ των 70'ς με σχεδόν υποδειγματική rhythm section, πρωταγωνιστικά όργανα και φυσικά φωνές.
Ο δυό συνθέτες παρουσιάζουν ένα πολύ καλό λιμπρέττο γιά την εποχή που το δένουν σφιχτά τα κομμάτια (σε μιά εποχή που το θέμα είναι ακόμα ταμπού μόλις λίγα χρόνια μετά το ρίξιμο στην πυρά των δίσκων των beatles) και προσεγγίζουν την υπόθεση από την ανθρώπινη πλευρά της.
Υπάρχει συνοχή, εναλλαγή αργών - γρήγορων, σκληρών και ελαφρών κομματιών και γενικά ο ακροατής κρατιέται σε εγρήγορση. Υπάρχει η κλασική εναλλαγή των βασικών θεμάτων που παραλλάσσονται σε διάφορα σημεία και γενικά ισχυρά μελωδικά θέματα που φυσικά έμειναν στην ιστορία...
Οι τραγουδιστές, ιδίως στους δεύτερους ρόλους, στην πλειοψηφία τους με προϋπηρεσία στο μουσικό θέατρο είναι συγκλονιστικοί

Μεγάλες στιγμές στο διπλό άλμπουμ, που παραδόξως δεν έχει αδύνατες στιγμές
τα ροκ Heaven on their minds
What's the buzz
οι μπαλάντες Everything's allright, I don't know how to love him με την Elliman
τα κολακευτικά γιά την φωνή του Gillan, The Temple και Gethsemane
το επικό trial
και φυσικά το πασίγνωστο Superstar.

Ο δίσκος ήταν η αφορμή γιά να γίνει η ταινία, και στη συνέχεια να αρχίσει το γαϊτανάκι των επιτυχιών. Συμφωνικό, soundtrack κλπ κλπ.
Κανένα όμως δεν είχε την αίγλη της πρώτης ηχογράφησης με τους ροκ μουσικούς. Προσωπικά δεν θα πρότεινα καμιά άλλη έκδοση. Λένε αυτή του 96 είναι καλή...

Το έχω μόνο σε βινύλιο, οργωμένο σε βαθμό εξαθλίωσης. Δεν το ξανααγόρασα ποτέ σε καμιά επανέκδοση.
Μιά εκ νέου αγορά θα μου κατέστρεφε την εικόνα και τη θέση του στη δισκοθήκη και την καρδιά μου.



Jcs_us_cover.jpg
 
17 June 2006
14,350
E oχι και ροκ το Jesus Christ Superstar. :icon15:
Yφολογικά ίσως...Εκτός κι αν εννοείς ροκ όπως το αντιλαμβάνεται ο George Soros. ή ο Γκαργκάνας :blink:
 
Last edited:
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Ναι!, δεν είναι rock (τραγούδια) !
Είναι αυτό που ονομάζαμε σαν έφηβοι rock opera -αν και (ο όρος) απέχει.

Είναι ωςτόσο rock, αφού εξέθετε το μαρτύριο. Ήταν γεμάτο από ειρωνεία και χλευασμό πρός την αγάπη. Το κοντράστ αυτό την εξυμνούσε! Και φυσικά με υπέροχη μουσική, αλλά και την λαμπρά αγαθή ερμηνεία του Gillan.

Στην ουσία είναι το ηχητικό ντοκουμέντο μιάς αντι-βιετνάμ παράστασης. Όχι από αυτές του Μπρόντγουέϊ, αλλά μιά ΝεοΥορκέζικη, του δρόμου!

Τον δίσκο τον γνώρισα το '76, τον αντιμετώπιζα -γιά πολλά χρόνια- σαν την δική μου απάντηση στη διεθνή μιλιταριστική λογική που κατάπινε λαούς ολόκληρους, αλλά και σαν κραυγή στην φιμωμένη ελληνική πραγματικότητα (η χούντα είχε πέσει και όλοι πανηγύριζαν με την ταμπέλα αυτή, που όμως δεν είχε αντίκρισμα). Σε μιά παγκόσμια χούντα που συνεχίζεται μέχρι σήμερα, ο δίσκος αυτός έχει την δική του θέση ...ακόμη!

Ένα μεγάλο μπράβο στον Δημήτρη που μας το θύμισε!

Υ.Γ
Έχω την αυθεντική πρώτη (U.S) κυκλοφορία -σε καλή κατάσταση- και όποτε την χρειαστείς... απλά σφύρα.
 
17 June 2006
14,350
Καλά, ροκ όπερα έγραψε κι ο Καρβέλας.
Και συγνώμη, οι Poll κατά τη γνώμη σας, ήταν Ροκ;

εγώ αυτό που ακούω είναι εκλαϊκευμένη οπερέτα με ηλεκτροπρεπή ενορχήστρωση. Καμμία σχέση με το Tommy.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: η περιφορά του Επιταφίου...

Καλά, ροκ όπερα έγραψε κι ο Καρβέλας.
Και συγνώμη, οι Poll κατά τη γνώμη σας, ήταν Ροκ;
Δεν είχα μέχρι σήμερα την τύχη, όταν όμως... θα επανέλθω! :flipout::flipout::flipout:

...εγώ αυτό που ακούω είναι εκλαϊκευμένη οπερέτα με ηλεκτροπρεπή ενορχήστρωση. Καμμία σχέση με το Tommy.
Το είπα αρχηγέ, πιό πάνω:
μιά ΝεοΥορκέζικη, του δρόμου :grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
πλάκα έχετε . ...

Ποτέ μου δεν το χώνεψα . Σιγά μην είναι ροκ ο Γουέμπερ και ο Ράϊς . Απλώς εκμεταλεύτηκαν την κυρίαρχη μουσική φόρμα της εποχής και λόγω συνθετικής δεινότητος το έκαναν να μοιάζει απόλυτα με ροκ . Τι κάνουν οι μεγαλοσυνθέτες για να τα κονομήσουν , "αμφισβητούντες" και εντός του συστήματος .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Καλά, ροκ όπερα έγραψε κι ο Καρβέλας.
Και συγνώμη, οι Poll κατά τη γνώμη σας, ήταν Ροκ;

εγώ αυτό που ακούω είναι εκλαϊκευμένη οπερέτα με ηλεκτροπρεπή ενορχήστρωση. Καμμία σχέση με το Tommy.


μεγάλη ιστορία ανοίγουμε, αλλά δεν πειράζει γιορτές είναι, μόνοι μας θα τα λέμε...

γιατί οι csn ήταν ροκ ?

το Tommy (γιά μένα...) μπιγκ μπούρδα...

ευτυχώς βγάλανε μετά την Q και εξιλεώθηκαν..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
γιά τον Καρβέλα...θεωρώ ότι με δουλεύετε.
αλλά δεν πειράζει
 
17 June 2006
14,350
μεγάλη ιστορία ανοίγουμε, αλλά δεν πειράζει γιορτές είναι, μόνοι μας θα τα λέμε...

γιατί οι csn ήταν ροκ ?

το Tommy (γιά μένα...) μπιγκ μπούρδα...

ευτυχώς βγάλανε μετά την Q και εξιλεώθηκαν..

Οι CSN όχι - μόλις μπήκε ο Young όμως έβγαλαν ένα (1) δίσκο της προκοπής: 4 Way Street.

Το Tommy είναι ροκ γιατί εκτός από το DNA αυτών που το έφτιαξαν πήρε και μεγάλο ρίσκο. Ασχετα αν δεν τους έκατσε. Πάντως σαν σούμα μου αρέσει περισσότερο από την Quadrophenia. Είναι και πιο περιπετειώδες και το διακρίνει λιγότερη φιλαυτία. A μα πια αυτοί οι καταιγισμοί με τα κρουστά και το Συμφωνικό περιτύλιγμα :damnyou:

Μ αρέσουν οι μεγάλες ιστορίες. Ασ'τους να φύγουνε: εμείς θα τα λέμε μόνοι μας. Αυτοί θα χάσουν. ;) :ernaehrung004:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Οι CSN όχι - μόλις μπήκε ο Young όμως έβγαλαν ένα (1) δίσκο της προκοπής: 4 Way Street.

μιά χαρά ήταν μέχρι να έρθει ο γκρινιάρης...
το 4ws άξιζε επειδή υπήρχαν 4 προσωπικότητες που η κάθε μιά τραβούσε στο δικό της δρόμο, και γενικώς έγινε της πόπης σε μιά συναυλία...μέχρι και ξύλο παίξανε
Αλλιώς....:Banane0:


Το Tommy είναι ροκ γιατί εκτός από το DNA αυτών που το έφτιαξαν πήρε και μεγάλο ρίσκο. Ασχετα αν δεν τους έκατσε. Πάντως σαν σούμα μου αρέσει περισσότερο από την Quadrophenia. Είναι και πιο περιπετειώδες και το διακρίνει λιγότερη φιλαυτία. A μα πια αυτοί οι καταιγισμοί με τα κρουστά και το Συμφωνικό περιτύλιγμα :damnyou:

ή κάνεις λάθος ή θέλεις να συζητάμε φορ αρτς σεικ....
Αυτοί που παίζουν στο JCS που λέω έχουν ίδια δόση dna με τους άλλους.
Το ίδιο το τομμυ δεν πάει πουθενά, έχει ιστορία τραβηγμένη από τα μαλλιά (στην άλλη τουλάχιστον έχουμε μιά παραλλαγή σχιζοφρένειας) .
Κρουστά και συμφωνικό περιτύλιγμα ?
Μιλάμε γιά το ίδιο πράμμα ?
προφανώς όχι.
κρουστά και συμφωνικό περιτύλιγμα μου φέρνουν αλλεργία...
μήπως πρέπει να σου δανείσω ένα βινύλιο ? έχεις πικάπι ?



Μ αρέσουν οι μεγάλες ιστορίες. Ασ'τους να φύγουνε: εμείς θα τα λέμε μόνοι μας. Αυτοί θα χάσουν. ;) :ernaehrung004:

δεν έχω πρόβλημα. Τα λέω και με τον εαυτό μου άμα λάχει. Όντως οι άλλοι θα χάσουν:music-smiley-005:

 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
κι ο Πητ δεν ήταν ροκάς....
ήταν μοντ.... (κοινώς φλώρος...)-bye-
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Πραγματικά πολύ καλό Δημήτρη.
το είχα και εγώ σε κασέτα και μετά σε CD.
Μάλιστα είχα ακούσει στην Τν και την ελληνική έκδοση
που ακόμα την ψάχνω ( αν το έχει κανένας ας μου πει )
Μετά από ένα ψάξιμο βρήκα τα εξής
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=177027&postcount=8
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
η αυτοκόλλητη ετικέττα γράφει 11/4/1974 και η κόλλα της δεν πιάνει πιά.
Πάνω κάτω 34 χρόνια πριν, μπορεί και ακριβώς τόσο, μιά και η πρώτη ανάμνηση που μου έρχεται στο μυαλό γιά το δίσκο αυτό είναι όχι επειδή είναι επίκαιρος, αλλά επειδή θυμάμαι να συζητάμε χαμηλόφωνα γι αυτόν με τους φίλους μου στην περιφορά του Επιταφίου, με τα κεριά στο χέρι, κάπου στην Β. Όλγας ένα ανοιξιάτικο απόγευμα και φυσικά μετά να περιμένουμε να έρθει το Μ. Σάββατο γιά να το ξαναακούσουμε.

Προηγήθηκε μιά επίσκεψη σε έναν φίλο χαιεντά που είχε τότε ένα thorens TD125 και το εγκαινίασε με το δίσκο αυτόν.
Θυμάμαι την συγκλονιστική εισαγωγή Overture με τα μπασα συνθεσάϊζερ και μετά τις τρομπέτες που μου φέρνανε στο μυαλό τις πύλες της Βαβυλώνας...και είχα τρέξει να τον αγοράσω με τα χαρτζηλίκια του Πάσχα. Πρέπει να ήταν Σάββατο του Λαζάρου.

Jcs_us_cover.jpg

το ημερολόγιο το Μεγάλο Σαββατο θα δείχνει 41 χρόνια μετά...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Αρχηγέ, το Jesus Christ Superstar του Andrew Lloyd Webber και Tim Rice παίζει κάθε τέτοια περίοδο και το απολαμβάνω κάθε φορά. Οι ερμηνείες, τα παιξίματα οι ενορχηστρώσεις, με την ηρεμία και τις κορυφώσεις, που παρακολουθούν την εξιστόρηση του δράματος είναι όλα συγκλονιστικά. Και βέβαια, απαραίτητα, κάποια μέρα από αυτές βλέπουμε με τη σύζυγο και την ομότιτλη μουσική ταινία (1973) του Norman Jewison, που από την αρχή κιόλας με το λεωφορείο στη έρημο, το στήσιμο των σκηνικών, τα κοστούμια, κόβει την ανάσα...

JesusChristSuperstar.jpg

Καλές Γιορτές σε όλους!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Η σκηνή με το λεωφορείο νομίζω ήταν όλα τα λεφτά και εκεί ίσως εξαντλείται όλη η εμπνευση του Τζούισον.
Εγώ άκουσα μία χτες τον βυσινί δίσκο και ίσως άλλη μιά Μ. Παρασκευή.
Εννοείται το παλιό βινύλιο. (κι ας ζορίζω την dynavector....)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Eνας απο τους αγαπημένους μου...
Και να πω με έφερε πιο κοντά με την ιστορία και το Μυστηριο της παρόλο που οι ζηλωτές το κραζαν.

Θυμάμε ότα τα ηχεία μου τα Revox ειχαν χαλάσει μερικώς (ενα τουϊτερ ισως περισσοτερο) τότε άκουγα το περασμα με το μαστίγιο (παρα μία τεσαράκοντες) και εκει περίεργα εβγαινε ένας ήχος !!!! Απίστευτος σκληρός και τραχύς...άκουγες το χτ´υπημα και ήταν σαν να έβλεπες τη μαστιγιά.

Και βέβαια ειναι ΡΟΚ έργο. Απο κάθε άποψη.
υπημα