Βοήθεια για λήψη Turksat

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gkagg

New member
10 October 2006
94
Πόσο δύσκολο είναι να ρυθμίσω και να εγκαταστήσω μόνος μου (εννοώ χωρίς τεχνικό) έναν δεκτη, ένα κάτοπτρο 80cm και ένα LNB ώστε να λάβω σήμα από τον Turksat; Βλέποντας τα κάτοπτρα των γειτόνων (αλλά και το κεντρικό κάτοπτρο της πολυκατοικίας μου) που στοχεύουν Astra-Hotbird, προς τα πού σε σχέση με αυτα θα πρέπει να γυρίσω το κάτοπτρο;
 

gkagg

New member
10 October 2006
94
Re: Turksat με 80cm από newbie στις εγκαταστάσεις!

Τελικά πόσο αξιόπιστο είναι αυτο το site; Τhanks!!
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: Turksat με 80cm από newbie στις εγκαταστάσεις!

πολυ καλο εργαλειο φαινεται
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Turksat με 80cm από newbie στις εγκαταστάσεις!

Πόσο δύσκολο είναι να ρυθμίσω και να εγκαταστήσω μόνος μου (εννοώ χωρίς τεχνικό) έναν δεκτη, ένα κάτοπτρο 80cm και ένα LNB ώστε να λάβω σήμα από τον Turksat; Βλέποντας τα κάτοπτρα των γειτόνων (αλλά και το κεντρικό κάτοπτρο της πολυκατοικίας μου) που στοχεύουν Astra-Hotbird, προς τα πού σε σχέση με αυτα θα πρέπει να γυρίσω το κάτοπτρο;
Θα συντονίσεις τον δέκτη σου σε ένα κανάλι του Turksat και θα στρέψεις το πιάτο σου προς τα ανατολικά πάντα σε σχέση με τα πιάτα που βλέπουν Astra/Hotbird. Αν μπορέσεις να εντοπίσεις κάτοπτρο που σκοπεύει HellasSat θα διευκολυνθείς πάρα πολύ.
Αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις. Εύκολα ή δύσκολα θα έχεις αποτέλεσμα.
 

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Συμβουλέψου πίνακες, από ΔN για παράδειγμα, για να δεις ποιοί transpoders είναι οι πιο δυνατοί και συντόνισε τον δέκτη σου σε ένα από αυτούς. Μετά ταράτσα , dishpointer, βάλε στο πιάτο την γωνία που σου προτείνει, βίδωσε ώστε να μην έχεις κατακόρυφη κίνηση και σιγά σιγά γύρισε το οριζόντια μέχρι να δεις στο δέκτη σήμα ποιότητας. Μετά με μικρές κινήσεις βρες την καλύτερη θέση. Τέλος στρίψε το lnb ώσπου να έχεις το καλύτερο σήμα.
 
Last edited by a moderator:

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Re: Turksat με 80cm από newbie στις εγκαταστάσεις!

Που υπάρχουν πίνακες για το ποιοι transponders είναι πιο δυνατοί ανά δορυφόρο;
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Turksat με 80cm από newbie στις εγκαταστάσεις!

Οχι. Στους γνωστούς πίνακες δορυφόρων των Lyngsat - Flysat υπάρχουν τα ιχνοδιαγράμματα, απο τα οποία μπορείς να εξάγεις μια γενική εικόνα δορυφόρου/δέσμης.
 

gkagg

New member
10 October 2006
94
Re: Turksat με 80cm από newbie στις εγκαταστάσεις!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Θα προσπαθήσω και ότι βγει!!

PS. Τι σημάινει αρνητικό skew; Μου το βγάζει -21,7 το dishpointer.
 
Last edited:

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Re: Turksat με 80cm από newbie στις εγκαταστάσεις!

Οι γωνίες skew είναι στροφή του lnb από την κατακόρυφη θέση. Αρνητικές είναι οι δεξιόστροφες γωνίες, δηλαδή όπως κοιτάς το πιάτο σύμφωνα με τη φορά των δεικτών του ρολογιού.
 

gkagg

New member
10 October 2006
94
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά έχοντας "φάτσα" το κάτοπτρο στρίβω το LNB προς τα δεξιά;
 
Last edited by a moderator:

gkagg

New member
10 October 2006
94
Re: Turksat με 80cm από newbie στις εγκαταστάσεις!

Ευχαριστώ πολύ! Λέω να το επιχειρίσω μιας και ο Turksat έχει πολλά ελεύθερα κανάλια. Ίσως βάλω και 2ο LNB για HellasSat. Eυχαριστώ και πάλι!
 

Dragan

New member
28 January 2014
14
Καλησπέρα!
Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να δω Turksat? Δηλαδή συχνότητα, δορυφόρο κλπ?
Το πιάτο είναι σε θέση για να βλέπω Nova.
 
Last edited by a moderator:

pastelidis

New member
23 November 2010
48
Καλησπέρα!
Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να δω Turksat? Δηλαδή συχνότητα, δορυφόρο κλπ?
Το πιάτο είναι σε θέση για να βλέπω Nova.
Λοιπον φιλε πρεπει να γυρισεις το πιατο σου στις 42° Ανατολικα, δηλαδη οπως κοιταει της Νοva, προς τα αριστερα!
Το θεμα ειναι ομως οτι πρεπει να κεντραρεις που σημαινει οτι πρεπει να παρεις δεκτη και τηλεοραση πανω στην ταρατσα ή οπου αλλου εχεις το πιατο και να παιζεις μεχρι να βρεις το τελειο σημα! Το πιατο σου ειναι 80αρι? (80cm)

Επισης μπες στο Site που σου εδωσε ο dk65gr προκειμενου να δεις πανω κατω τις ρυθμισεις σου και που ακριβως να κοιτας!
 
Last edited by a moderator:

geggy

New member
2 May 2009
6
Και κάτι ακόμα σημαντικό που δεν ειπώθηκε από τους φίλους παραπάνω:
1) Αν επιθυμείς ταυτόχρονη λήψη νόβα (hotbird) και turksat πρέπει:
ή να αλλάξεις και το πιάτο σου (το καινούριο πρέπει σίγουρα να είναι πάνω από 1μ, έχουν 29 μοίρες διαφορά οι 2 δορυφόροι) ή να βάλεις δεύτερο πιάτο για τον turksat και με τη χρήση ενός diseqc να κατεβάσεις 1 καλώδιο στο σπίτι
2) πρέπει να έχεις και 2ο δέκτη μιας και ο δέκτης της νόβα είναι ρυθμισμένος μόνο για το πακέτο της Νόβα
 
Last edited by a moderator:

nigi78

Senior Member
28 March 2013
614
Αθήνα
Φαντάζομαι ότι θα θέλει να βλέπει τις μεταδόσεις που δεν δείχνει η Nova, δηλαδή Αγγλικό, Ισπανικό, Γερμανικό κτλ.

Οπότε καλύτερα να βάλει ένα δεύτερο πιάτο (μεγαλύτερο) και να βάλει μέσα 26Ε και 46Ε. Υπάρχει πολύ υλικό σε αυτές τις θέσεις.
 
Last edited by a moderator:

geggy

New member
2 May 2009
6
Ναι κάτι τέτοιο αντιλαμβάνομαι κι εγώ, πολύ καλή η πρότασή σου για προσθήκη 26Ε& 46Ε :a0210: Ας μας πεί ο φίλος μας τι θέλει να κάνει
 

Dragan

New member
28 January 2014
14
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Είχα σκοπό να πουλήσω το κουτί της Nova σε ένα παλικάρι και με ρωτούσε αν πιάνει Turksat.
Είχε όμως ήδη πιάτο και ήταν στην σωστή θέση και έτσι δεν χρειάστηκε να κάνω εγώ κάτι.
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια :)