DVD reorganisation

Nikos Kapin

Established Member
20 June 2006
120
Athens
Καταρχήν κα´λη αρχή κι από εμένα!

Ερωτηση που δεν ξέρω αν υπόκειται σε "ΜΠΙΙΙΙΙΠ!" αν ναι τότε ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να διαγραφεί (!)

Ερωτώ: Έχω αγοράσει τα 24 ( τα πρώτα 3 ). Το DVD της αδελφής μου δεν διαβάζει Double Layer! Πως μπορώ να τα κόψω σε επεισόδια και να τα βάλω σε DVD Single.... ή μάλλον με ποιο prog?
 
Πολύ εύκολα με το DVD Shrink 3.2 μπορείς:
α) Να επανασυμπιέσεις κάθε DVD ώστε να χωράει σε single-layer DVD (με κάποιο επιπλέον compression χάνοντας λίγο από την αρχική ποιότητα)
ή
β) Με το ίδιο πρόγραμμα να κάνεις reauthor χωρίζοντάς το σε δύο κομμάτια ή ανά επεισόδιο...

Απλά πρώτα πρέπει να κάνεις rip (με DVD Decrypter) το DVD στο δίσκο και μετά mount σε ένα virtual drive (virtual drive μπορείς να φτιάξεις με το Nero, Alcohol, DAEMON Tools κ.α.)

Αυτή είναι μια λύση που σκέφτηκα τώρα... Κάτι πιο απλό δεν μου έρχεται στο μυαλό...
Εγώ θα πρότεινα την λύση (α) για να μην γεμίσεις DVD...:eek:
Καλές θεάσεις...
 
Nikos Kapin said:
Καταρχήν κα´λη αρχή κι από εμένα!
Το DVD της αδελφής μου δεν διαβάζει Double Layer!
Dvd player που δεν διαβαζει original δισκακια? χε χε καιρο ειχα να το ακουσω αυτο. Η λυση που σου προτεινει ο Βασιλης ειναι η ιδανικη. Και δεν χρειαζεται να περασεις το εργο πρωτα στον σκληρο, γινετε και on the fly στα δισκακια που εχεις αγορασμενα βεβαιως βεβαιως
 
Είχα την εντύπωση οτι πρέπει να περάσεις τα δισκάκια από το DVDDecrypter για να βγάλεις τα κλειδώματα...:confused: :confused:
Δεν ήξερα οτι μπορείς να κάνεις reauthor κατ'ευθείαν το δισκάκι....
Μήπως όμως κατ'ευθείαν από το DVD αργεί πιο πολύ η διαδικασία;;;
 

Nikos Kapin

Established Member
20 June 2006
120
Athens
ευχαριστω πολύ παιδια! Το compression ειναι αδυνατο γιατι το 24 είναι πολύ μεγάλο 4 επεισόδια... Με το Menu τι κάνω??Μπορώ να φτοιαξω δικό μου? Αλλάξω το υπάρχον? Δηλαδή πώς επιλέγω τι επεισοδια να πάιξει αν τα χωρισω?


@ Λαμπαδαριου Παναγιωτης:

Το Player έιναι ένα PS2 τσιπαρισμένο που μαλλον λόγω του chip δεν του αρεσουν τα 2Layer.... ή μαλλον τα παιζει μέχρι το Layer Break..
 
Last edited:

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,489
Land of Dystopia
Θοδωρής Ραδιώτης said:
Η λύση είναι το DVDFab. Σπάει τα double layer δισκάκια σε 2 single χωρίς την παραμικρή συμπίσεση! Γρήγορο και με αποτέλεσμα 100% συγκριτικά με το αρχικό.
Exει δίκιο ο Θοδωρής για το DVDFab platinum.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Θοδωρής Ραδιώτης said:
Η λύση είναι το DVDFab. Σπάει τα double layer δισκάκια σε 2 single χωρίς την παραμικρή συμπίσεση! Γρήγορο και με αποτέλεσμα 100% συγκριτικά με το αρχικό.
Το χρησιμοποιώ με πολύ καλά αποτελέσματα.

- Αν στο μέλλον αποφασίσει κανείς να γράψει την ταινία σε ένα δισκάκι διπλής στρώσης, πως ξαναενώνει τα δύο μέρη της ταινίας??
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
ΑΛΕΞ. ΤΡΥΦΩΝΙΔΗΣ said:
Το χρησιμοποιώ με πολύ καλά αποτελέσματα.

- Αν στο μέλλον αποφασίσει κανείς να γράψει την ταινία σε ένα δισκάκι διπλής στρώσης, πως ξαναενώνει τα δύο μέρη της ταινίας??

έλα μου ντε!!!! το ψάχνω κι εγώ αυτό αλλά τίποτα ακόμα....
 
20 June 2006
186
Καλο θα ηταν για αποφυγη παρεξηγησεων να αναφερουμε οτι η ολη διαδικασια εχει να κανει με ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ απο DVD που ΗΔΗ εχουμε αγορασει.