Φωτογραφία "δρόμου"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
καλησπερα σε ολους.

Ανοιγω ενα νεο νημα για την φωτογραφια δρομου. Διαφορα στιγμιοτυπα απο την ζωη οπως εξελισεται εξω στους δρομους του κοσμου.

Θα ηθελα να βαλω και καποια λινκς για στοιχεια για αυτο το κομματι της φωτογραφιας (που δεν το γνωριζω αλλα με τραβαει). Δυστυχως ομως τωρα δεν εχω χρονο για ψαξιμο (ειμαι Μαδριτη) αλλα θα το ψαξω μολις γυρισω.

Πριν την Μαδριτη ημουν Κωνσταντινουπολη για το Πασχα απο οπου και οι φωτογραφιες.


Προσπαθησα να αποφυγω τα πολυ κοντινα πλανα για να περιγραφει καλυτερα η ιστορια της καθε μιας φωτογραφιας (αν υπαρχει).

Οι συνοικιες με τα παλια σπιτα ειναι το Φαναρι και το Μπαλατ και μια απο το προαυλιο στο Μπλε τζαμι.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • Istanbul DSC_4716_2.jpg
    Istanbul DSC_4716_2.jpg
    109.9 KB · Views: 4,760
  • Istanbul DSC_5150_2.jpg
    Istanbul DSC_5150_2.jpg
    121.8 KB · Views: 4,704
  • Istanbul DSC_5113_2.jpg
    Istanbul DSC_5113_2.jpg
    59.6 KB · Views: 4,621
  • Istanbul DSC_5177_2.jpg
    Istanbul DSC_5177_2.jpg
    52.6 KB · Views: 4,583
Last edited by a moderator:

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Street Photography

Νίκο καλά να περνάς και μπράβο για το thead με το πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες (η πρώτη μου αρέσει περισσότερο). :ernaehrung004:
 

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Re: Street Photography

Έλα να πληθαίνουν οι ταξιδευτές-φωτογράφοι του φόρουμ που προσφέρουν live φωτο-ανταπόκριση! :smile:

Πολύ καλή ιδέα για το thread, ειδικά για όσους ταξιδεύουν εκτός Ελλάδας.
Για μένα η πιο άρτια είναι η τελευταία, η πρώτη θα ήταν πολύ καλή αν δεν είχαν κοπεί τα πόδια του πρώτου πιτσιρικά και το χέρι του τελευταίου.
Νίκο συνέχισε την φωτο-ανταπόκριση, περιμένουμε κι άλλες εκπληξεις και καλή διασκέδαση!

Υ.Γ Αφού είσαι Μαδρίτη πάρε και καμία ...hot ισπανίδα!
Hasta la vista! -bye-
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,472
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Street Photography

Μου αρέσει περισσότερο η ισοροππία της τρίτης.

Υ.Γ Μη φάς πολύ παέγια :chef:
Hasta magnana -bye-

και μενα αλλα θα "ετρωγα" τουλαχιστον ενα δαχτυλο κατω οριζοντιο αξονα (το πατωμα ).

αστο Βασιλη να λεει....αμα βρεις καλες παεγιες να τις φας:flipout:
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Street Photography

Σας ευχαριστω ολους και θα συμφωνησω και με τις παρατηρησεις.

Θα σταθω σ αυτο που ειπε ο Σοτος. Ειναι αληθεια και πρεπει να επισημαινονται τετοια αδυναμιες οπως κομμενα ποδια, χερια κλπ. Βοηθαει να το εχουμε στο νου μας οταν καδραρουμε.

Βεβαια η φωτογραφια δρομου οπως την βλεπω σε πολλα περιοδικα, μοιαζει να συγχωρει περισσοτερο τετοιου τυπου σφαλματα γιατι στεκεται κυριως στην μικρη ιστορια που εχει να πει. Αν παμε και πιο μακρια σε ντοκυμαντεριστικες απο πολεμους, εκει πλεον αυτοι οι νομοι φαινεται να περνανε εντελως σε δευτερη μοιρα και αυτο που μετραει ειναι η αιχμαλωσια της δυνατης στιγμης.

Κανενας βεβαια δεν θα σου πει τιποτα αν τα κανεις ολα σωστα. Απλως δεν ειναι παντα ευκολα οταν μεσα σε 1-2 δευτερ, πρεπει να εχεις δει, καδραρει, νεταρει σωστα κλπ
και μερικες ακομα. Εβαλα και μια (με τα περιστερια) γιατι πιστευω οτι δεν ειναι αναγκη να ειμαστε σε μερη με ωραια σκηνικα για να βγαλουμε φωτο δρομου. Μπορουμε παντου. Περιμενω και απο σας.

Παω να φαω τωρα την παελια γιατι εχθες δεν........


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • Istanbul  8 - Version 2 (1).jpg
    Istanbul 8 - Version 2 (1).jpg
    145 KB · Views: 4,341
  • Istanbul  12 - Version 2.jpg
    Istanbul 12 - Version 2.jpg
    59.3 KB · Views: 4,230
  • Istanbul  15 - Version 2.jpg
    Istanbul 15 - Version 2.jpg
    65.8 KB · Views: 4,247

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Re: Street Photography

Σας ευχαριστω ολους και θα συμφωνησω και με τις παρατηρησεις.

Θα σταθω σ αυτο που ειπε ο Σοτος. Ειναι αληθεια και πρεπει να επισημαινονται τετοια αδυναμιες οπως κομμενα ποδια, χερια κλπ. Βοηθαει να το εχουμε στο νου μας οταν καδραρουμε.

Βεβαια η φωτογραφια δρομου οπως την βλεπω σε πολλα περιοδικα, μοιαζει να συγχωρει περισσοτερο τετοιου τυπου σφαλματα γιατι στεκεται κυριως στην μικρη ιστορια που εχει να πει. Αν παμε και πιο μακρια σε ντοκυμαντεριστικες απο πολεμους, εκει πλεον αυτοι οι νομοι φαινεται να περνανε εντελως σε δευτερη μοιρα και αυτο που μετραει ειναι η αιχμαλωσια της δυνατης στιγμης.

Κανενας βεβαια δεν θα σου πει τιποτα αν τα κανεις ολα σωστα. Απλως δεν ειναι παντα ευκολα οταν μεσα σε 1-2 δευτερ, πρεπει να εχεις δει, καδραρει, νεταρει σωστα κλπ
και μερικες ακομα. Εβαλα και μια (με τα περιστερια) γιατι πιστευω οτι δεν ειναι αναγκη να ειμαστε σε μερη με ωραια σκηνικα για να βγαλουμε φωτο δρομου. Μπορουμε παντου. Περιμενω και απο σας.

Μόνο η επιβράβευση και η ενθάρρυνση (στο φόρουμ) δεν αρκεί για να γίνουμε καλύτεροι -χρειάζεται νομίζω και η καλοπροαίρετη εποικοδομητική κριτική -με την έννοια της αλληλο-βοήθειας.

Νομίζω ότι όλα επιτρέπονται και όλα απαγορεύονται κατά περίπτωση. Αν το κόψιμο δεν ενοχλεί ...επιτρέπεται! Στα συνδετικά σημεία που λυγίζει το ανθρώπινο σώμα (και όχι μόνο για ανθρώπους αλλά και πράγματα, δέντρα κλπ) θα πρέπει να αποφεύγεται γιατί η άρθρωση (ο σύνδεσμος δηλαδή) δημιουργεί μια συνδετική σχέση με το ίδιο το κάδρο που θα πρέπει να παραμένει ουδέτερο. Αλλά συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις όπως πχ αν πάρεις φωτογραφία 5 φίλους και κόψεις το κάτω μέρος ακριβώς κάτω από τα παπούτσια τους και φαίνεται σαν να πατάνε όλοι στο κάδρο (ενώ δεν είχες καθόλου αυτή την πρόθεση) κλπ.

Γενικά πιστεύω ότι "κανόνας" είναι ότι δεν θα πρέπει να δημιουργούνται παρασιτικές σχέσεις/ψευδαισθήσεις είτε με το κάδρο είτε με οτιδήποτε άλλο που αποσπούν την προσοχή από το κυρίως θέμα που προσπαθεί να προβάλει ο φωτογράφος.

Η δεύτερη φωτογραφία είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Μπράβο!
Μου αρέσει η αντίθεση της φασαρίας που προφανώς κάνουν τα περιστέρια πετώντας ξαφνικά, με τον αδιατάραχτο ύπνο του ανθρώπου στο παγκάκι... βγαίνουν και άλλες σχέσεις βέβαια...
Θα προτιμούσα να βρίσκεται λίγο δεξιότερα στο κάδρο (αφού είναι στραμμένος αριστερά), μάλλον ανοίγοντας περισσότερο αριστερά και πάνω.

Στην τρίτη θα μου άρεσε ένα κοντινό στον πιτσιρικά που βλέπει μέσα απ' τα κάγκελα (ολόκληρο όπως φαίνεται).
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Street Photography

Κι εμένα πιο πολύ μου άρεσε η 3η του 1ου ποστ.

Η πρώτη ήθελε λίγο πιο ανοικτό κάδρο, να είναι μέσα τα πόδια του πρώτου αγοριού καθώς και λίγος "αέρας" στα δεξιά. Ιδανικό θα ήταν, καθώς φαίνονται να περιμένουν σουτ, λήψη από πιο μακρυά με μεγαλύτερο τηλεφακό που να περιλαμβάνει και ένα μέρος από τον κορμό του σουτερ.

Η δεύτερη θα μου άρεσε με πολύ πιο σφικτό κροπάρισμα, δηλαδή να έφευγαν οι λαμαρίνες και τα ρούχα εκατέρωθεν του κέντρου και να έμενε το τελευταίο σε καδράρισμα πορτραίτου.

Αυτή με τη μάνα που κρατάει το παιδί θα την κροπάριζα πριν τη ζωνία που κάνει ο κοντινός τοίχος, καθώς και ένα δάκτυλο από κάτω.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Street Photography

Στην πρώτη ο φακός έχει γράψει την προσμονή για κάτι που θα συμβεί. Η φωτογραφία έχει κίνηση.
Ακόμη θετικό για το κάδρο θεωρώ το ότι δε βλέπουμε τι περιμένουν τα παιδιά.
Το μικρό κοριτσάκι με το ποιο αδιάφορο ύφος νομίζω ότι δημιουργεί μια ευχάριστη αντίθεση με τις εκφράσεις των υπολοίπων της παρέας.
Χαλάλι λοιπόν οι κομμένοι αστράγαλοι που βεβαίως καλύτερα να μην είχαν κοπεί.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα θα έλεγα ότι είναι τα μπαλκόνια πάνω από τα κεφάλια των παιδιών που είναι καλύτερα φωτισμένα από το υπόλοιπο πλάνο με ωραίο κοντράστ και αποσπούν το βλέμμα του θεατή.
 

BABLAN

Established Member
14 January 2008
295
Re: Street Photography

Νίκο οι φωτογραφίες είναι άριστες, μην ακούς κανένα (μας)!
Κατά τη γνώμη μου κάθε κροπάρισμα σημαίνει άλλο βάθος, ίσως άλλη προοπτική, άλλο ύφος και εν τέλει άλλη φωτογραφία.:ernaehrung004:
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Street Photography

attachment.php


nikon d40, 18-55mm, f/7.1 . Cape Town.
 

Attachments

  • cape town d2  149.jpg
    cape town d2 149.jpg
    151.7 KB · Views: 711

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Street Photography

Δεν ξέρω εάν εμπίπτει στο θέμα αυτό το αστικό τοπίο γενικώς. Ιδού όμως τι αποκάλυψε η κατεδάφιση της παλιάς Εφορίας Κεφαλαίου στο κέντρο της Θεσσαλονίκης!

attachment.php
 

Attachments

  • kefalaiou.jpg
    kefalaiou.jpg
    171.1 KB · Views: 595

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Re: Street Photography

Φοβερό graphiti! Θες να πεις ότι κρυβόταν πίσω από τον τοίχο της εφορίας;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Street Photography

Αμέ! Δεν ξέρω πώς το έφτιαξαν, εκτείνεται μεταξύ ορόφων. Το παλιό κτίριο της Κεφαλαίου είχε μείνει κλειστό τουλάχιστον 7-8 χρόνια, ήταν πραγματικό ερείπιο. Νέο οικόπεδο-φιλέτο στην περιοχή τώρα... Θα βγάλω και μία κοντινότερη τα γκράφιτι, αυτή είναι με τον παλιό Exakta Flektogon 20/4 που έτυχε να φοράω χθες που περνούσα από εκεί.
 

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Re: Street Photography

Θα το έφτιαξαν, λίγο πριν χτίσουν την εφορία...
Να προσθέσω ότι και η φωτογραφία μου αρέσει πολύ, το κτίριο το γράφιτι και ο ουρανός ταιριάζουν και δίνουν βάθος, μοιάζουν σαν καρέ από σουρεαλιστική ταινία!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Street Photography

Ο ουρανός ήταν ξεπλυμένος, χθες είχε θολούρα. Ας είν' καλά η 40D και ο μετατροπέας raw -bye-

Αποκλείεται να είναι προγενέστερο το γκράφιτι, το κτήριο της εφορίας ήταν αρχαίο. Μάλλον κάπου είχε ακάλυπτο τμήμα μεταξύ των κτηρίων, δεν ξέρω... πάντως το γκρέμισαν κι αποκαλύφθηκε έργο τέχνης κανονικό!
 
Last edited:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Street Photography

'Ωπα, τώρα το είδα!
Καλορίζικη Τάσο!!:SFGSFGSF::2thumb22sup:

Υ.Γ είμαι χωρίς dsl από την Παρασκευή λόγω εγασιών αναβάθμισης.......:(
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Street Photography

πολυ ωραια Τασο!! Εχει θεμα! Ο συνδυασμος κτιριου-γκραφιτι μαζι με τον ουρανο φτιαχνουν ατμοσφαιρα. Και φανταζομαι οτι μπορει να βγουν και αλλα ενδιαφεροντα καδραρισματα.
πχ. απο κοντα και χαμηλα προς τα πανω μ εναν υπερυερυγωνιο και αν εισαι τυχερος εναν ανθρωπο να περναει διπλα απο το γκραφιτι.

καπου ειχα και εγω μια μ ενα γκραφιτι. Θα την βρω.