πόσα βατ χρησιμοποιώ;

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
έχω έναν Yamaha RX-V 657 (7 x 95 w @8 ohms -στα χαρτιά τουλάχιστον).
Συνήθως παίζει μουσική (στερεοφωνικά) μεταξύ -30 και -20 db (ένδειξη ποτενσιόμετρου) ή και λίγο παρακάτω σε κομμάτια με χαμηλή στάθμη σήματος. Σε καμία -μα καμία- περίπτωση πάντως παρακάτω από -10 db. Το ποτενσιόμετρο τερματίζει στα +16.50 db.

Γνωρίζει να μου πει κανείς πόσα βατ χρησιμοποιώ στις στάθμες αυτές? Το λέω για να ξέρω για τι περίπου ισχύ στερεοφωνικού ενισχυτή να ψάχνω (καλά έναν t-amp θα τον χτυπήσω, πέρα από αυτό λεω)
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Tα Watt εξαρτώνται και απ την ευαισθησία των ηχείων αλλά και από το πρόγραμμα. Όταν π.χ. "μπαίνουν" πολλά όργανα στην σκηνή, αρχίζουν και ρουφάνε Wattάκια.
Είμαι της άποψης του: όσο πιο πολλά (και καλά) Watt έχει ο ενισχυτής, τόσο καλύτερα οδηγείται το ηχείο
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Νόμιζα ότι τα βατ εξαρτώνται από την ωμική αντίσταση του ηχείου, το φάσμα του προγράμματος και όχι από την ευαισθησία του ηχείου καθ' εαυτή. Νομίζω (μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος) ότι δύο ηχεία με ίδιο διάγραμμα αντίστασης, το ένα ευασθητο και το άλλο όχι, ρουφάνε τα ίδια βατ, απλά αποδίδουν, λόγω ακριβώς της διαφορετικής ευαισθησίας, άλλες στάθμες.
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Σε γενικές γραμμές : (μερικά χρήσιμα πράγμα , πρίν συζητήσουμε για το πόση ισχύ είναι αρκετή ...)

1) Το ποτενσιόμετρο αναφέρει τήν ένδειξη volume ...δηλαδή όγκος

2) Το φαινόμενο αύξησης τής στάθμης , έχει σάν αποτέλεσμα τήν υποκειμενική αίσθηση οτι ο ακροατης πλησιάζει το γεγονός και μεγαλώνουν , όλα , πλήν του θάθους , ενώ αλλάζει κάπως η εικόνα , διατηρώντας τήν προπτική της
...στα καλά σεταρισμένα συστήμτα , η αύξηση (volume) , Βελτιώνει τίς αποστάσεις και το ολόγραμμα κάνοντας πιο ευχάριστη τήν προβολή του στερεοσκοπικού φαινομένου

3) Τα dB που αναγράφονται συνήθως , είναι σχετικά ..πολύ μα πολύ σχετικά , διότι η κατανάλωση τής ισχύος πάνω σε ένα φορτίο / ηχείο , είναι μεταβατικό φαινόμενο που διέπεται απο τον χρόνο

4) Λόγω του 3) η σωστή έκφραση διαχείρισης /αποθήκης ισχύος και γενικώς δυνατοτήτων έχει να κάνει με τα W/s δηλαδή τα Joules

5) O συντελεστής απόσβεσης , έχει τεράστιο ρόλο και στο πώς θα διαχειριστεί ο ενισχυτής τήν ισχύ του , αλλά και στο πώς θα αντιληφθεί ο ακροατής φιανόμενα , όπως ο έλεγχος και η χιλιοπαρεξηγημένη ταχύτητα (απόσβεσης ) που ουδεμία σχέση έχει με τον ρυθμό εναλλαγών (slew rate , γενικώς και ειδικώς ...)

...επειδή είναι αργά , τα υπόλοιπα σε κάποια στιγμή αύριο , αλλά παρακαλώ να υπάρχουν ερωτήσεις , θέματα πρός συζήτηση σε σχέση με τα ανωτέρω , τώρα είναι η στιγμή να τα θέσετε

Καλό βράδυ
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
αισθάνομαι σαν να ρώτησα ποιός είναι ο τύπος της σταθερά επιταχυνόμενης κίνησης (καλά το είπα? :lol:) και να μου απάντησε ο Αϊνστάιν... :D

μούμπλε μούμπλε... θέλει μελέτη του πράμα.

Και ήλπιζα σε σχεδόν μονολεκτική απάντηση φανταστείτε :rolleyes:
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
send said:
αισθάνομαι σαν να ρώτησα ποιός είναι ο τύπος της σταθερά επιταχυνόμενης κίνησης (καλά το είπα? :lol:) και να μου απάντησε ο Αϊνστάιν... :D

μούμπλε μούμπλε... θέλει μελέτη του πράμα.

Και ήλπιζα σε σχεδόν μονολεκτική απάντηση φανταστείτε :rolleyes:

Φίλε Send , με συγχωρείς ...τι να πώ...???!!!:eek:
Δυστυχώς , νομίζω οτι η μοναδική μονολεκτική απάντηση , είναι αυτή του Δημήτρη Θεωδ. , δηλαδή , όσο πιο πολύ (και καλή ....) τόσο το καλύτερο , για τήν ακρίβεια σχεδόν ποτέ δέν είναι αρκετή ....
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
α δεν το είπα για συγγνώμη, ίσα-ίσα, απλά έμεινα με το πόσο πολύπλοκη μπορεί να είναι η απάντηση σε μία (φαινομενικά από ό,τι αποδεικνύεται) απλή ερώτηση.

Τώρα το "ποτέ δεν είναι αρκετή" η ισχύς, και αυτό σχετικό είναι, των ακροαστικών συνηθειών και ιδίως του περιβάλλοντος όπου ζει κανείς. Και επειδή δεν ζω στο Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι, θεωρώ σφόδρα απίθανο αγγίξω στη χρήση τα 1000 βατ peak που δίνουν οι προδιαγραφές των ηχείων!
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
send said:
α δεν το είπα για συγγνώμη, ίσα-ίσα, απλά έμεινα με το πόσο πολύπλοκη μπορεί να είναι η απάντηση σε μία (φαινομενικά από ό,τι αποδεικνύεται) απλή ερώτηση.

Τώρα το "ποτέ δεν είναι αρκετή" η ισχύς, και αυτό σχετικό είναι, των ακροαστικών συνηθειών και ιδίως του περιβάλλοντος όπου ζει κανείς. Και επειδή δεν ζω στο Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι, θεωρώ σφόδρα απίθανο αγγίξω στη χρήση τα 1000 βατ peak που δίνουν οι προδιαγραφές των ηχείων!


ΟΚ ,κανένα πρόβλημα :)
και ουσιαστικά χρειάζεται η απάντηση , αυτη έστω τήν "σύνδεση" και με άλλες έννοιες ..γιατί πιστεύω οτι είναι καλό για όλους μας να μπορούμε (μαθαίνοντας / συζητώντας/ διαφωνώντας /συμφωνώντας) να ελέγξουμε περικά πράγματα ή τουλάχιστον τα μισά ...:)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
εμ γιατί γραφήκαμε στο παρόν φόρουμ, αν όχι για να βγούμε από την τύφλα μας? Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

@πανκροκ: το βλέπω να μετατρέπεται το θέμα σαν το "τι φακό να πάρω για την 350D" του Κακαλιού... :D
 
φίλε send, για ποια ηχεία μιλάμε?
Όταν λες "στερεοφωνικό ενισχυτή" εννοείς τελικό για να τον προσθέσεις στον av???



φίλε, ήρθε η σειρά σου να πήξεις!




ΥΓ: εφόσον είσαι και στην πόλη μας μπορώ να σου φέρω κανα 2 κτήνη για δοκιμή. Μόνο εσύ θα προσφέρεσαι να μου δώσεις φακούς? ;)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
για Klipsch RF-7

Όχι για τελικό, για ολοκληρωμένο είχα κατά νου... για ταινίες φαντάζομαι, όταν αποφασίσω πού στο καθιστικό και πώς και σε ποιά μεριά (παίζουν δύο πλευρές...) θα τα στήσω και πώς στο καλό θα βάλω surround ηχεία δίχως να φύγω μαζί με τα RF-7 από τον 4ο (ευτυχώς δεν μπορεί να τα σηκώσει, κάτι είναι και αυτό) μάλλον θα χρησιμοποιώ την pre έξοδο του AV.

Τώρα για τα RF-7 έχω διαβάσει να τα οδηγούν από λυχνίες 20 βατ μέχρι και τελικούς των 400....

Edit (για δοκιμή υπάρχει και ένας EF 20-35, ένας SIGMA 105 f/2.8 macro και ένας MP-E 65 f/2.8 1-5x macro :lol: )
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: πόσα βατ χρησιμοποιώ;

Κακαλιός Στέργιος said:
φίλε send, για ποια ηχεία μιλάμε?
Όταν λες "στερεοφωνικό ενισχυτή" εννοείς τελικό για να τον προσθέσεις στον av???

να ρωτήσω, είναι καλύτερη δηλαδή η λύση τελικού?
Για ταινίες δεν νομίζω να με πειράξει (ερευνητέο), αλλά για μουσική δεν θα εμπιστευόμουν τον RX-V 657 για προενίσχυση, εάν είναι να αναβαθμιστώ, γι' αυτό και έλεγα κάτι σε ολοκληρωμένο. Το βλέπω λες λάθος;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απουσιάζουσας της γειτόνισσας (κλινγκ-κλονγκ! "θα λείπουμε το ΣΚ") βρήκα ευκαιρία να δοκιμάσω ενισχυτή και ηχεία σε πιο ...οριακές καταστάσεις "να δω που πάνε". Για τα δεύτερα δεν βρήκα. Ο ενισχυτής, του οποίου το ποτενσιόμετρο τερματίζει όπως είπα στα +16.50 db με πολύ καλές έως σχετικά δυνατές στάθμες μεταξύ -30 και -20 db (παίρνω ως παράδειγμα ένα πρόγραμμα με υψηλή στάθμη εγγραφής στο cd) έφτασε να παίζει στο -3.00 db το Bohemian Rhapsody και στο +2.00 (!!) db το Instant Karma (τι να πω, έχω μόνο δυο μέρες οπότε άρχισα με εκείνα που είχα απωθημένο να τα ακούσω τσίτα :p). Οι στάθμες παραπάνω από υψηλές, στα 3-3.5 μέτρα άγγιζαν το όριο δυσφορίας. Το μπάσο το ένιωθα έντονα στον καναπέ που καθόμουν και στο ξύλινο δάπεδο. Πως είναι όταν πας σε κλαμπ και θέλεις μετά την έξοδό σου κανένα 10λεπτό να επανέλθει η ακοή σου? Ε, σε ανάλογη σχεδόν κλίμακα όσον αφορά στην ένταση, οπότε και δεν το συνέχισα. Το ηχείο δεν παραμόρφωνε καθόλου, απλά από ένα επίπεδο στάθμης το όλο πράγμα έχανε κάπως το νόημα, γινόταν πολύ ....in my face, πως να το πω. Ήταν τόσο σαρωτικός ο ήχος που δεχόμουν που εξαντλούσε την ικανότητά μου να διακρίνω σε αυτόν τις λιγότερο εμφανείς λεπτομέρειες (ε, όσες έχει ένα ροκ κομμάτι τελοσπάντων). Δεν παρατήρησα κλιπαρίσματα (αν και δεν έχω ιδιαίτερη πείρα στο να τα διακρίνω καθώς δεν συνηθίζω να ακούω στην τσίτα), απλά λίγο πριν σταματήσει τη διαρκή άνοδό του το ποτενσιόμετρο, άρχισε να παρατηρώ κάπως ασαφές μπάσο (ένδειξη από όσο ξέρω ότι ο ενισχυτής ζορίζεται). Τον έπιασα μετά από κάποια ώρα ακροάσεων, τσουρουφλούσε.

Άρα? Τον έφτασα στα όρια? Εξήντλησα τα βατ του? Εξήντλησα το όριο βατ όπου παραμένει η ισχύς του παντρεμένη με την ποιότητα?

Με δεδομένη την ανωτέρω "ανορθόδοξη" δοκιμή μου, η οποία δεν θεωρώ ότι απείχε ακόμη από τα όρια του ενισχυτή, δεν θα έλεγα ότι στις καθημερινές "δυνατούτσικες" ακροάσεις χρησιμοποιώ πάνω από το 1/10 της προσφερόμενης ισχύος. Λάθος λέτε ο συλλογισμός?


(βέβαια οι στάθμες αυτές -τις οποίες δεν πίστευα ότι τις άκουγα- είναι εντελώς εξωπραγματικές από αυτό που μπορώ να ακούω καθημερινά -παρούσης της γειτόνισσας. Κανονικά το φτάνω μέχρι το -20 db που είναι "δυνατούτσικα" και πάλι σίγουρα πρέπει να ακούγεται σε οριακό για την ενόχληση γείτονα βαθμό)
 

πανκροκ

AVClub Enthusiast
17 June 2006
783
ΠΑΤΡΙΔΑΑ!!!!!
μαλλον εξηντλησες την ικανοτητα οδηγησης του ενισχυτη σου.
αν παρεις κατι πιο ρευματερο θα ακουσεις ακομα πιο δυνατα και ακομα πιο ευχαριστα (δοκιμασμενο)
τωρα βεβαια τα καλα του ρευματερου ενισχυτη θα τα απολαμβανεις μονο οταν λειπει η γειτονισα?
αυτο θα σου απαντηθει μολις δοκιμασεις ρευματερο ενισχυτη σε χαμηλες σταθμες...
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: πόσα βατ χρησιμοποιώ;

πανκροκ said:
μαλλον εξηντλησες την ικανοτητα οδηγησης του ενισχυτη σου.
αν παρεις κατι πιο ρευματερο θα ακουσεις ακομα πιο δυνατα και ακομα πιο ευχαριστα (δοκιμασμενο)
τωρα βεβαια τα καλα του ρευματερου ενισχυτη θα τα απολαμβανεις μονο οταν λειπει η γειτονισα?
αυτο θα σου απαντηθει μολις δοκιμασεις ρευματερο ενισχυτη σε χαμηλες σταθμες...

Προσυπογράφω κι εγώ!;)
 

Dimosthenis

Supreme Member
17 June 2006
3,277
Σωστός ο πανροκ, το ρευμα που δινει ενας ενισχυτης ειναι καθοριστικο στην σωστη λειτουργία των μοναδων ενος ηχείου!
 
Last edited: