Tube amplifiers for all

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Πολλή κουβέντα για λάμπες γίνεται και...φώς δεν βλέπουμε.

Δεν ήθελα και πολύ,για να τσιμπήσω την ευκαιρία και να μιλήσω πάλι για τον γεροντοέρωτα μου.Δεν είναι πιπίνια οι λαμπάτοι ενισχυτές.Είναι πιό αρχαίοι κι απο τον αρχαιότερο εν ζωή χομπίστα:grandpa:.Αλλά είναι αυτό που λέμε...διαχρονική ομορφιά.

Και τι ομορφιά!!!:firstprize:

Ας κάνω το λοιπόν κάποιες προτάσεις για χαμηλά μέχρι ελαφρομεσαία βαλάντια.Εσείς σχολιάζετε και συμπληρώνετε με τις δικές σας προτάσεις.
Εννοείτε,ότι βάζουμε λάμπες που έχουμε ακούσει ή έχουμε στο σύστημά μας κι όχι τους "ευσεβείς μας πόθους".Ετσι για να έχει κι αξία.:a0210:

Πάμε;:drummer:



1η ΠΡΟΤΑΣΗ:Ενας Γάλλος αριστοκράτης.JADIS ORCHESTRA REFERENCE.
Κάπου στα 2700 ευρά.

Με 4 KT88 και 40wrms στο κανάλι.Ενας ΡΡ που ξέρει να σε παίρνει απο το χέρι και να σε ταξιδεύει.Αμα χρειαστεί έχει και τον απαραίτητο τσαμπουκά,για να παίξει και ρυθμικά κομμάτια.Αριστοκράτης του σαλονιού αλλά και του λιμανιού άμα λάχει.
Απο περιέργεια μέχρι που πάει τον άκουσα αρκετά με ηχεία που κόστιζαν 10 περίπου φορές όσο αυτός.Ο μπαγάσας τα πήγε μιά χαρά σ' ένα μεσαίο χώρο, πιάνοντας ικανοποιητικές στάθμες.
JadisOrcRefFront.jpg

Πάμε για την επόμενη.
 
Last edited:

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Θα μας έχεις πολύ στο περίμενε ακόμα Διονύση? Μας άνοιξες την όρεξη!
 

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

ετσι για να δωσω ροη στο thread θα προτεινω τον ενισχυτη που εχω εδω και λιγο καιρο στην κατοχη μου.
θα διευκρινησω ομως οτι η εμπειρια μου στις λαμπες ειναι ανυπαρκτη. ακουσα 5-6 ενισχυτες λυχνιας ψαχνοντας για ηχεια (dared, t.a.c. κ.α.) οι οποιοι επαιζαν ολοι κατω απο €3000,00.
ο primaluna prologue two, στοιχισε κατι λιγοτερο απο την λιανικη τιμη του (€1590,00) και απο τα παρα πολλα reviews που εχω διαβασει (αγγλικα, αμερικανικα, ιταλικα, ελληνικα) ειναι ενας ιδανικος entry level λαμπατος.
διαθετει soft start που αρχιζει και αποδιδει πολυ συντομοτερα καλο ηχο. εχει auto bias, πολυ θετικο για πρωταρηδες και τεμπεληδες. τωρα το ποσο καλα κανει το auto bias ειναι ενα αλλο θεμα στο οποιο αδυνατω να απαντησω.
εχω διαβασει και τα καλα και τα κακα. για τα κακα που διαβασα απο εναν ελληνα κατασκευαστη, τα θεωρω τουλαχιστον πικροχολα. δεν θα σοκαριστω αν χρειαστω μια λαμπα συντομα η προκυψει καποιο ελλατωμα στον ενισχυτη καποια στιγμη. αυτο δεν τον κατατασει μαζι με ολους τοθς κινεζικους στο καλαθι των αχρηστων.
και επιτελους, εχετε συνειδητοποιησει, πως ολα γυρω μας κατασκευαζονται στην Κινα? εχουμε καταφερει να ικανοποιησουμε σε πολυ μεγαλο βαθμο τον υπερκαταναλωτισμο μας χαρη στα φτηνα εργατικα χερια των καημενων κινεζων, βουλγαρων, σλοβενων και λοιπους. το κινητο μου, το λαπτοπ απο το οποιο σας γραφω, η τηλεοραση, τα ρουχα μου, τα επιπλα, ολα ειναι made in china η πιο ευπεπτα, designed in uk!
αν καποιος λοιπον μου ελεγε οταν πηγα να ακουσω τα proac οτι εχουν χ ευρω σε εγγλεζικη καταστκευη και χ/2 σε κινεζικη, συγγνωμη αλλα θα επελεγα την κινεζικη.
ξεγυγα λιγο απο το θεμα μας, και παροτρεινω απειρους στο χωρο του hi fi, να ακουσουν κινεζικους λαμπατους...στην τελικη αν κατι δεν τους αρεσει, θα εχουν χαλασει πολυ λιγοτερα χρηματα και θα εχουν κερδισει εμπειρια.

http://www.primaluna.nl/products_subpage1a2.htm
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

ΙΚΟΝ ΣΤΕΡΕΟ 60 mkII(σε τάξη Α).Πιό φθηνός απο τον παραπάνω στην προηγούμενη έκδοσή του.Το τρέχον μοντέλλο έχει 1600 λίρες στην Αγγλία.Εννοείται,ότι είχα ακούσει τον προηγούμενο,αλλά παίρνοντας υπόψη ότι πρόκειται για αναβαθμισμένη έκδοση,που σύμφωνα με τον κατασκευαστή τώρα διαθέτει 35 wrms σε triode & 65 wrms σε ultralinear,λογικά πρέπει να παίζει τουλάχιστον το ίδιο καλά.

Μιλόντας για τον προηγούμενο,θα τον χαρακτήριζα σαν τον Audio Research του...φτωχού.Ηγουν ναί δεν έχει την ίδια μαγεία που εκπέμπει ο προηγούμενος Jadis,αλλά είναι πιό "μόνιτορ" και πιό τσαμπουκάς.

ST60_main.jpg

Α!Ξέχασα πρόκειται περί...κινεζοάγγλου.
 
Last edited:

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Μην το βλέπεις ως απαξίωση την αποφυγή μερικών προς τους κινέζικούς.
Δυστυχώς τα πρώτα δειγματά τους έπασχαν σε αξιοπιστία, αλλά έχω την
εντύπωση ότι βελτιώνονται αργά αλλά σταθερά!
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

SCOUT mk III.Ο πρώτος Ελλην της παρέας.Κατασκευή του Γνωστού και μη εξαιρετέου φίλτατου κατασκευαστή Μιχάλη Σπέρτου(Audio Craftworks)..Είναι κι αυτός ΡΡ σε τάξη ΑΒ,με 65 wrms στο κανάλι.Στην ουσία πρόκειται,για μια μεγάλη γκάμα ολοκληρωμένων με το ίδιο "όνομα" και με πολλές επιλογές σε υλικά και λάμπες.Οι τιμές είναι απολύτως λογικές για το υψηλό επίπεδο κατασκευή τους και κινούνται ανάλογα πάνω-κάτω στα 2000 ευρά.

Πραγματικά πολύ καλός ήχος κι αξιόπιστες κατασκευές.

Trifront.jpg
 
Last edited:

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Έβγαζε και ο Γερούκης κάποιους ωραίους λαμπάτους.
Έχεις τίποτα σχετικό?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Έβγαζε και ο Γερούκης κάποιους ωραίους λαμπάτους.
Έχεις τίποτα σχετικό?

Είχα μόνο δεί κάποιους.Ωστόσο,επίσης έχω ακούσει και διαβάσει απο κατόχους τους τα καλύτερα.Αν δεν κάνω λάθος,δούλευε με παραγγελίες.

Για τους "κινέζους" τι να σου πώ.Πέρα απο κοινωνικοπολιτικούς προβληματισμούς κι επιφυλάξεις,τον συγκεκριμένο τον έβαλα γιατί σύμφωνα μ' όσα γράφουν στο σαϊτ τους,ελέγχονται αυστηρά στην Αγγλία.
 
Last edited:

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

f742_10.JPG

miny mengue είναι μια αντιγραφή του αμερικάνικου mini aria
ενα κουκλάκι γυρω στα 300 ευρό !!!
και ναι ,, παίζει όμορφα
με συνόδευσε εναλλακτικά κάνα 4μηνο μεχρι που έκανα την μέγα βλακεία και το έδωσα :bigcry: ,,, γιατί ήτανε πολύ φτηνός ( ερε κλωτσιές που θέλουμε !! ώρες ώρες )
κυνηγήστε τον στον ebay η σε hong hong shops
 

Deminio

Senior Member
6 May 2008
319
Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

ΣΕ ΠΑΩ DIPIE ! ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 15.000 ΕΥΡΩ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ 2000-4000 ΕΥΡΩ.

Δεν είμαι στα καλά μου (!), αλλά δύο από τους περίπου δέκα που αγόρασα εδώ και 4 χρόνια έκατσαν σε αυτά τα χρήματα: Ο τελικός Conrad-Johnson MV60SE και ο θεός -κρυφό μυστικό των reviewers- Jadis Orchestra Reference KT90 (αυτή την έκδοση έχω που γράφει 2006 στο manual, στην Ευρώπη δεν νομίζω να βγήκε έκδοση ακόμα χωρίς τα treble/bass σαν την Αμερικάνικη αγορά) που πήρε ΚΑΙ ένας φίλος. Είναι Ο ΜΟΝΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ στα 3000 Ευρώ , Ο ΜΟΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ που κατάφερε να έχει ικανοποιητικότερο τσαμπουκά και ρεύματα από όλα τα άλλα ενισχυτικά λυχνίας της κατηγορίας (άκου doors και zeppelin και πές μου), σωστό μπάσο μέχρι έκει που μπορεί - με λεπτομέρεια - Ο ΜΟΝΟΣ ο οποίoς είχε κυριολέκτικό ύψος το soundstage (βλέπε 9ή Beethoven από EMI BoxSet Simon Ratle) από όλους και Ο ΜΟΝΟΣ που ακούς τα κονσέρτα του Paganini και τα καπρίτσια ...χωρίς καπρίτσια στις υψηλές και με ομοιγένεια και βλέπεις οτι το βιολί ακούγεται 3D ,σωστό & πλούσιο σε ηχόχρωμα και σώματα, χαρακτηριστικό πολύ ακριβότερων ενισχυτών. Εκτός αυτών , βγάζει προς τα έξω πολύ λεπτομέρεια και 'αέρα' για την κατηγορία "λάμπα και μέχρι 3000 ευρώ". Δοκίμασα πριν καταλήξω εκεί ότι θες μέχρι 3000. Τον πήρα για 2ο σύστημα και κατέληξε στο σαλόνι. Ηθελε το στρωσιματάκι του όπως όλοι και λίγο πιο πολύ γιατί τις πρώτες 200 ώρες ακούστηκε λίγο μηχανικός... μετά απλά πούλησα ότι άλλο είχα στην θέση του.

Ο Conrad MV60SE είναι επίσης εξαιρετικός με έναν προενισχυτή Placette RVC.

Επίσης καλός σε ...αλλού παπά τα μονοπάτια ... είναι ο Sun Audio 2A3 με περίπου 2.5 Watt στα 2000 ευρώ αλλά τράβα βρές ηχείο που να παίζει με αυτόν τον παλαβό ενισχυτή. Μου τον έφερε σπίτι ένας φίλος, τον έβαλα σε κάτι Proac (αστείο) αλλά με Fostex είχε κάτι το μοναδικό... Βέβαια δεν κάνει για πολλά ακούσματα.... Σε λάμπα κάτι αλλο καλό φαντάζομαι -χωρίς να τους έχω ακούσει όμως ...και παρανομώ- ότι κάτω από 3 χιλιάρικα αν έχεις ευαίσθητα ηχεία και ευαίσθητη καρδιά θα σου αρέσει ο Welborne Labs Τerraplane 300B ... κάτω από 3.000 ! Κάποιος Ελλην έγραψε ρέστα....!



Με αυτόν τον ενισχυτή η Jadis σε τραβάει στον ονειρικό της χώρο και σε κάνει να ξεχνάς ότι ακούς από Push-Pull Ultralinear.
 
Last edited:

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

No16.2%20Integrated%20Tube%20Amplifier%20-%20001-580.jpg

η 300Β ΤΟΥ ΛΑΟΥ
γύρω στα 2500 μαζί με σετακι σπέσιαλ λαμπίτσες , πυκνωτές ελαίου , και ασήμι
δεμένα σε δυόμιση εκατοστά αλουμινίου με Μ/Τ SILICON STEEL ,


CHINA :chinese::chinese:

classic 16.2
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Αλληλοπηγαινόμαστε όλοι εμείς οι μισεροί λόγω λόξας-κι όχι μόνον:ernaehrung004:
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

_equipment_pics_200507_dared_330w.jpg

DARED 300B
ΥΠΕΡΟΧΑ φτηνοί και συγχρόνως ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟΙ και πανέμορφοι
Ρε σύ είπαμε,μηχανάκια που έχουμε ακούσει καλά.Αν τον άκουσες γράψε πως παίζει και πόσο κάνει.Γράψε τίποτα και για τους άλλους.
 

Deminio

Senior Member
6 May 2008
319
Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Γιατί να πάρω Κίνα και να μην παρώ μονομπλόκ με ένα-ένα τα συστατικά γραμμένα στο χαρτί, άριστα reviews από ανθρώπους που τα "παίζουν" με κόρνες AvantGRD Duo (!) και κοστίζουν έτοιμα στην πόρτα σου , συναρμολογημένα στα 3000 Ευρώ. Εξηγείστε μου το γιατί -εαν έχω ευαίσθητα ηχεία- να δώσω πχ. 2400 για έναν κινέζο όταν υπάρχει ο Welborne Labs http://www.welbornelabs.com/terraplane.htm ... φιλιά !

Ο Dared για τα λεφτά του σκίζει....Πράγματι. Από ότι θυμάμαι κάνει γύρο στο 1000 άρικο ? Μια χαρά.... με τέτοια τιμή λες Yes! Τον άκουσα στην έκθεση. Δεν θυμάμαι να τόλμησa να σχολιάσω κάτι το αρνητικό για την τιμή & τον ήχο που προσφέρει...και στην έκθεση ακούς σχεδόν πάντα σαλάτα με φέτα με φθηνά μηχανήματα. Πάντως δεν μου ακούστηκε "Πλαστικός" ο ήχος όπως με κάτι ανάλογης τιμής 845 τελικούς (τρομάρα τους, θέλουν και 845 στα 2 χιλιάρικα να ξεσκωνίζει η καθαρίστρια και να την βλέπει ο γείτωνας από το μπαλκόνι) ! Χεχε!
 
Last edited:

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

AYON SPIRIT σε τάξη Α.Διαθέτει 30 wrms σε triode & 50 wrms σε pentode.Αυστριακός και πανέμορφος.Παίζει τόσα όμορφα όσο δείχνει.Δεν τα πάει καλά με ιδιαίτερα ρυθμικά κομμάτια.Αν αρέσκεστε σε πιό μαλακά ακούσματα με τα κατάλληλα ηχεία,θα σας ικανοποιήσει πλήρως.Βέβαια είναι ο φθηνότερος της εταιρείας.Αν σας γοητεύει,οι μεγαλύτεροι είναι σε άλλη κλάση,αλλά θα πρέπει να χώσετε αρκετά βαθύτερα το χέρι στην τσέπη.

ayon-spirit-1a-sm.jpg
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,898
127.0.0.1
Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Copland CTA 405
Στα 3.000 για αυτούς που θέλουν να πάρουν πίσω τα λεφτά τους.
Πολύ καλή κατασκευή, πολύ υψηλό WAF για λαμπάτος.

coplandcta405.jpg


coplandcta405_rear.jpg


Πουσπουλάτος με 2 KT88 στις εξόδους, δύο 12BH7 και μία 12AX7 στην προενίσχυση line και ένα πλήρως ερωτεύσιμο προενισχυτή phono που αποτελείται από 2 12AX7 και 2 6922!

Πανέμορφες χροιές και αρκετός τσαμπουκάς στα 2x50 οδηγεί, ναι, οδηγεί τα ATC μου σε καλές στάθμες για ένα μεσαίου μεγέθους σαλόνι. :Banane0:
 

nickolas

Supreme Member
28 February 2007
4,053
πατρα
Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

ο ενισχυτης μου :ernaehrung004:

AYON SPARK

Spark_black_front_s.jpg


εξαιρετικος συνδιασμος απο καθαροτητα, μουσικοτητα, λεπτομερεια και δυναμη για ολοκληρωμενο SET.
2Χ22W τριοδος 6C33 σε ταξη Α χωρις αναδραση, αλλα με τροφοδοσια σταθεροποιημενη και ετσι μπορει και βγαζει τσαμπουκα!
στα 2600 περιπου μετρητα
η αλλαγη λυχνιων τροφοδοσιας επιβαλλεται

αν εχεις καλο χωρο και ευαισθητο και ευκολο ηχειο, τα π-π αντιστοιχης τιμης μοιαζουν να δινουν "ψευτικο ηχο" :HTEHETH63:
 
Last edited:

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Copland CTA 405
Στα 3.000 για αυτούς που θέλουν να πάρουν πίσω τα λεφτά τους.
Πολύ καλή κατασκευή, πολύ υψηλό WAF για λαμπάτος.

coplandcta405.jpg


coplandcta405_rear.jpg


Πουσπουλάτος με 2 KT88 στις εξόδους, δύο 12BH7 και μία 12AX7 στην προενίσχυση line και ένα πλήρως ερωτεύσιμο προενισχυτή phono που αποτελείται από 2 12AX7 και 2 6922!

Πανέμορφες χροιές και αρκετός τσαμπουκάς στα 2x50 οδηγεί, ναι, οδηγεί τα ATC μου σε καλές στάθμες για ένα μεσαίου μεγέθους σαλόνι. :Banane0:

Επίτηδες δεν τον έβαλα.
Ηθελα να δώ πόσο θα κρατηθείς:p
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Re: TUBES AMPLIFIERS FOR ALL.

Ενισχυτάρα ο Κοπλάντιος.

Τον άκουσα με 3 ζευγάρια ηχεία μέχρι στιγμής και παίζει τρελά.