Αξιοπιστία σκληρών δίσκων.

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Δεν ξέρω αν το θέμα αυτό έχει θιχτεί ξανά. Αν ναι παρακαλώ παραπέμψτε με.
Τα προσωπικά μας αρχεία, φωτογραφίες, βίντεο, μουσική κ.α... φτάνουν εύκολα πια τα εκατοντάδες Γιγα σε μέγεθος και σε λίγο αρκετά Τέρα. Ο μοναδικός τρόπος να αποθηκευτούν αυτά είναι σε σκληρούς δίσκους. Πόσο όμως αξιόπιστοι είναι αυτοί; Ένας χτυπημένος σκληρός μπορεί να σημαίνει την απώλεια πολύτιμων προσωπικών αναμνήσεων ή έστω απώλεια άπειρων ωρών εργασίας για μπακαπ της δισκοθήκης μας κλπ...

Τις φωτογραφίες μου τις κρατώ σε δύο εξωτερικούς σκληρούς ταυτόχρονα. Έναν USB και έναν αφαιρούμενο IDE σε συρτάρι. Για τα υπόλοιπα αρχεία αυτό είναι αδύνατο. Και θα ήταν τουλάχιστον ψυχαναγκαστικό να κρατώ δεύτερο αντίγραφο και στα άπειρα mp3 μου.

Οι εξωτερικοί σκληροί δουλεύουν μόνο όταν είναι αναγκαίο για να μην μαζεύουν ώρες λειτουργίας τζάμπα. Ωστόσο αν είναι να χτυπήσει κάποιος δεν θα με ρωτήσει. Κι αυτό έχω αρχίσει και ψιλοφοβάμαι.

Εννοείται ότι όταν λειτουργούν δεν τους πολυκουνάω, φροντίζω οι τροφοδοσίες τους να είναι με σφιχτά βύσματα κλπ. Και σίγουρα οι σκληροί είναι πιά αρκετά αξιόπιστοι.

Οι έμπειροι της κατηγορίας τι θα είχαν να παρατηρήσουν για όλα αυτά;
 

Jagatic

New member
27 December 2006
92
Να σου δώσω μια γνώση πληροφορικής που μπορεί να φανεί χρήσιμη. Ο σκληρός δίσκος όσο κι αν σου φαίνεται βολικός δεν αποτελεί backup. Αντίθετα τα cds/dvds/tapes αποτελούν.

Συνεπώς, αν θες να κάνεις backup σημαντικών πληροφοριών χρησιμοποίησε κάτι απ´τα παραπάνω. Οι σκληροί δεν είναι φτιαγμένοι για να είναι αξιόπιστοι και ανα πάσα στιγμή μπορεί να χτυπήσουν.
Ακόμα και τα cds/dvds δεν έχουν απεριόριστο χρόνο ζωής συνεπώς και αυτά θα πρέπει να αντικαταστούμε μετά το πέρας αρκετών ετών.
Προσωπικά, backup σημαντικής πληροφορίας κρατάω x2 σε cds ή dvds.

Απ´τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, αυτή η προσέγγιση με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Αντίθετα όποτε φύλαγα υλικό σε σκληρούς πάντα είχα φύρα.
 
Last edited:

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: Αξιοπιστία σκληρών δίσκων.

Να σου δώσω μια γνώση πληροφορικής που μπορεί να φανεί χρήσιμη. Ο σκληρός δίσκος όσο κι αν σου φαίνεται βολικός δεν αποτελεί backup. Αντίθετα τα cds/dvds/tapes αποτελούν.

Συνεπώς, αν θες να κάνεις backup σημαντικών πληροφοριών χρησιμοποίησε κάτι απ´τα παραπάνω. Οι σκληροί δεν είναι φτιαγμένοι για να είναι αξιόπιστοι και ανα πάσα στιγμή μπορεί να χτυπήσουν.
Ακόμα και τα cds/dvds δεν έχουν απεριόριστο χρόνο ζωής συνεπώς και αυτά θα πρέπει να αντικαταστούμε μετά το πέρας αρκετών ετών.
Προσωπικά, backup σημαντικής πληροφορίας κρατάω x2 σε cds ή dvds.

Απ´τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, αυτή η προσέγγιση με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Αντίθετα όποτε φύλαγα υλικό σε σκληρούς πάντα είχα φύρα.
+10 Αλλα γενικά μακρυά από WD
 

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
473
Thessaloniki
Απάντηση: Re: Αξιοπιστία σκληρών δίσκων.

+10 Αλλα γενικά μακρυά από WD
Γιατι?
Εχω ενα 500gb mybook studio edit. και δε μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα.Εχω περασει τραγουδια,βιντεο,φωτο μεσα.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απο το 89 που ασχολουμε με pc εχουν περασει απειροι απο τα χερια μου οι μονοι δισκοι που μου εχουν κρασσαρει και πηγαν στα σκουπιδια πριν ερθει η ωρα τους ηταν WD 3 δίσκοι τα τελευταία 7 χρόνια. Καθαρή εμπειρια...
 

Eagleone

Established Member
24 October 2007
149
Αθηνα
Re: Απάντηση: Αξιοπιστία σκληρών δίσκων.

Απο το 89 που ασχολουμε με pc εχουν περασει απειροι απο τα χερια μου οι μονοι δισκοι που μου εχουν κρασσαρει και πηγαν στα σκουπιδια πριν ερθει η ωρα τους ηταν WD 3 δίσκοι τα τελευταία 7 χρόνια. Καθαρή εμπειρια...

ΟΚ. Ατυχια. Εχε υποψη οτι ειδικα στους δισκους παιζει ρολο και η τροφοδοσια.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Να σου δώσω μια γνώση πληροφορικής που μπορεί να φανεί χρήσιμη. Ο σκληρός δίσκος όσο κι αν σου φαίνεται βολικός δεν αποτελεί backup. Αντίθετα τα cds/dvds/tapes αποτελούν.

Συνεπώς, αν θες να κάνεις backup σημαντικών πληροφοριών χρησιμοποίησε κάτι απ´τα παραπάνω. Οι σκληροί δεν είναι φτιαγμένοι για να είναι αξιόπιστοι και ανα πάσα στιγμή μπορεί να χτυπήσουν.
Ακόμα και τα cds/dvds δεν έχουν απεριόριστο χρόνο ζωής συνεπώς και αυτά θα πρέπει να αντικαταστούμε μετά το πέρας αρκετών ετών.
Προσωπικά, backup σημαντικής πληροφορίας κρατάω x2 σε cds ή dvds.

Απ´τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, αυτή η προσέγγιση με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Αντίθετα όποτε φύλαγα υλικό σε σκληρούς πάντα είχα φύρα.

Θα διαφωνήσω! CD & DVD μου έχουν χαλάσει και μόνα τους (κηλίδες κτλ) φυλαγμένα στο κουτί τους κτλ.

Σκληρός εξωτερικός για backups ποτε! Τον θεωρώ από τις πιο αξιόπιστες φτηνές λύσεις για backup. (φυσικά δεν μιλάμε για δίσκο που τον κουβαλάμε μαζί μας). Τα εγγράψιμα cd / dvd είναι συνήθως για πέταμα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Υγ χρησιμοποιω Western Digital απο τοτε που λεγονταν Quantum και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα
Εξ όσων ξέρω:

Quantum->Maxtor->Seagate

Καμία σχέση με WD.

Από την εμπειρία μου, με 100δες δίσκους, τα τελευταία 15 περίπου χρόνια:

SEAGATE > WD > HITACHI (IBM) (αυτό λόγω Deathstar :p) > SAMSUNG
 
Last edited:

MANOS

Inactive User
1 July 2007
1,780
Εγώ έχω επαγγελματικούς WD (1.2 εκ MTBF και με 5 χρόνια εγγύηση) και έχω και τους ίδιους για back up. Οπότε δεν ανησυχώ. :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Εγώ έχω επαγγελματικούς WD (1.2 εκ MTBF και με 5 χρόνια εγγύηση) και έχω και τους ίδιους για back up. Οπότε δεν ανησυχώ. :p
Δεν ξέρω αν το λες σοβαρά ή κάνεις πλάκα αλλά αν ήξερες πόσοι raptor μου έχουν χτυπήσει δεν θα κοιμόσουν καθόλου ήσυχος....:p

ΥΓ Από την εμπειρία και την διαίσθησή μου, τα ''επαγγελματικά'' μοντέλα (''κατηγορίας'' SATA) των εταιρίων απλώς ειναι ένα καλό marketing trick για να πουλάνε το ίδιο πράγμα ακριβότερα.
 
Last edited:

MANOS

Inactive User
1 July 2007
1,780
Σοβαρά το λέω. Δεν ανησυχώ. Αν χαλάσει έχω back up και 5 χρόνια εγγύηση.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες, αλλά δίνουν +2 χρόνια εγγύηση. Οπότε αξίζει το +10% για +2 χρόνια εγγύηση. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι θα τους έχεις για αρκετό καιρό, παρόλο που εγώ δεν συνηθίζω να έχω τον ίδιο δίσκο πάνω από 4 χρόνια. :p
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
και εγω επαγγελματικους WD ειχα και ευτυχως με την 5ετη εγγυση πηρα τα λεφτουδακια μου πισω μετα το κρασαρισμα και πηρα μια ατι3850...