Interconnects και αλλαγη στον ηχο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

antid0t

Senior Member
17 January 2007
546
Αθηνα
Παρακολουθω καιρο τωρα συζητησεις περι καλωδιων interconnects, ρευματος και λοιπων. Νεος μεν στο αθλημα, τρελαμενος με τη μουσικη δε.

Ειχα αρχισει να ανησυχω για την υγεια διαφορων συμπολιτων μου, που με παθος και στομφο περιεγραφαν χροιες, ποιοτητες και "χαρακτηρα" καλωδιων. Υπεθετα οτι ειναι λιγο τρελαμενοι και υπερβολικοι.

Στην προσπαθεια μου να "μαλακωσω" λιγο τον ηχο του συστηματος μου, δοκιμασα το γνωστο Van den Hul the First Ultimate MKII (ομολογουμενως, οντας τεχνοκρατης γουσταρα και την ιδεα ενος καλωδιου χωρις ... μεταλλο)! Ευτυχως, χρησιμοποιησα την υπηρεσια "δοκιμης" απο γνωστο μαγαζι του κεντρου Αθηνας, ωστε να μην αγορασω στα τυφλα.

Ρε παιδια, τι να πω... Η διαφορα στον ηχο ηταν τεραστια :worshippy: - και στη συγκεκριμενη περιπτωση, ακριβως αυτο που εψαχνα: μια ελαφρα γλυκυτητα στις ψηλες και πολυ περισσοτερη αναλυση και καθαροτητα.

Απλα ηθελα να το μοιραστω, μιας και οι φιλοι μου θα με περασουν για τρελο αμα τους πω οτι ενα καλωδιο εχει διαφορα (αν και το εταιρον ημιση παρατηρησε οτι "καπως καλυτερα ακουγεται, τι εκανες?"). Needless to say, δεν αναφερουμε κοστη...

Εκτως και εαν "τρελλαθηκα" και εγω :Banane0:

Ρε παιδια... οντως δουλευει. Ακομη δεν μπορω να το πιστεψω...

[btw η συνδεση ειναι μεταξυ SACD Marantz SA7001KIS και Krell Kav400xi]
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
+1
Kαι εγώ τα κορόιδευα μεχρι που πήρα δυο καλώδια ρέυματος για δοκιμή στο σπιτι.Δέν έφυγαν ποτέ απο αυτό....
 

nickolas

Supreme Member
28 February 2007
4,053
πατρα
Ευτυχως, χρησιμοποιησα την υπηρεσια "δοκιμης" απο γνωστο μαγαζι του κεντρου Αθηνας, ωστε να μην αγορασω στα τυφλα.

ποιο μαγαζι εχει τετοια υπηρεσια?
 

antid0t

Senior Member
17 January 2007
546
Αθηνα
Μολις σημερα αλλαξα και καλωδιο ρευματος, απλα εχω μια διαφορα φασης στην συγγραφη!

Ειπα να μην το αναφερω... αλλο τουτο παλι... εβαλα ρευματος Xaitas και για αλλη μια φορα ειπα "ελεος, δεν ειναι δυνατον!".

Δεν βγαινει νοημα βρε παιδια, 200 χιλιομετρα αγνωστου καλωδιου απο τη ΔΕΗ και τελος 1,6 μετρα καλωδιου και ...να! η διαφορα φαινεται. Εχω διαβασει πολλους καυγαδες "απιστων", και μεχρι προ ολιγων μηνων, σιγουσα, μιας και ημουν και εγω "απιστος".

Για μενα λειτουργησε, τι να πω. Σα να περασε απο το στεγνοκαθαριστηριο το συστημα μου!!!

I believe! I am a believer! (μαλλον τρελλαθηκα τελειως :Banane0::Banane0::Banane0:)

ΥΓ>> Απο τον Ριτσο, στην Ομονοια, δανειστικα τα καλωδια (δεν ξερω τι αλλο δανειζουν)... Πολλα αλλα μαγαζια το κανουν, ομως. Φυσικα, νομιζω με "συναλλαγματικη" (ή καπως ετσι) που υπογραφεις, διασφαλιζεται οτι δεν θα εξαφανιστεις με τα καλουδια...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Για μενα λειτουργησε, τι να πω. Σα να περασε απο το στεγνοκαθαριστηριο το συστημα μου!!!

Εγώ θα το περιέγραφα "σαν να τραβήχτηκε μια παχιά κουρτίνα" μπροστά απο τα ηχεία...
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: Re: Interconnects και αλλαγη στον ηχο

ποιο μαγαζι εχει τετοια υπηρεσια?
το καλωδιο που περιγραφει το εχει η exclusive audio στην τοσιτσα

αλλα οταν μιλαμε για μια μεση κ πανω τιμη ολοι δινουν deno
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
Τα καλωδια,τα αντικραδασμικα,φιλτρα κ.τ.λ αν ταιριαξουν με τις συσκευες κανουν αρκετη διαφορα στο τελικο αποτελεσμα που αν τα συνηθησεις και ξαφνικα τα βγαλεις δεν θα μπορεις να ακους το ιδιο ευκολα με πριν...
 

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Όσοι έχουν ήδη πάρει "τρελόχαρτο" ξέρουν ότι με τέτοιο σύστημα ασφαλώς και θα έβλεπες τεράστιες διαφορές. Δεν μας λες και τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματός σου? Μυρίζομαι ότι δεν έχεις ψαχτεί ακόμα με τα καλώδια των ηχείων, και μάλλον σε περιμένουν κι άλλες εκπλήξεις.
 

ΧΡΗΣΤΟΣ. Κ

Established Member
3 August 2006
138
Δάφνη
Απάντηση: Re: Interconnects και αλλαγη στον ηχο

Εχω διαβασει πολλους καυγαδες "απιστων", και μεχρι προ ολιγων μηνων, σιγουσα, μιας και ημουν και εγω "απιστος".

...

Τουλάχιστον εσυ φίλε antidOt σιγούσες .Αλλοι ριχνουν στον κεάδα οσους εχουν τολμήσει να αναφέρουν διαφορές χροιών στο συστημάτους με την αλλαγή καλωδίων, μη εχοντας κάνει ουτε μια δοκιμή (ετσι απο περιέργια )για να εχουν αποψη .
 
Last edited:

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Να τις ακουγατε και εσεις οι ειδημονες σε κανα τυφλο τεστ.
Για τα καλωδια ρευματος αναφερομαι, που οσοι ακουτε τεραστιες διαφορες στα τυφλα τεστ η κουραζεστε η κουφαινεστε.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Απάντηση: Interconnects και αλλαγη στον ηχο

Να τις ακουγατε και εσεις οι ειδημονες σε κανα τυφλο τεστ.
Για τα καλωδια ρευματος αναφερομαι, που οσοι ακουτε τεραστιες διαφορες στα τυφλα τεστ η κουραζεστε η κουφαινεστε.

To οτι η γυναίκα μου γύρισε απότομα το κεφάλι προς το στερεοφώνικό και με ρώτησε "τι έκανες;¨ φανερά εντυπωσιασμένη απο την διαφορά μετράει σαν τυφλό τεστ για εμένα.
Επίσης φίλος μουσικός που δεν ασχολείται με το άθλημα μου ζήτησε απο περιέργεια το παιδί να του βάλω μια το παλιο μία το νέο καλώδιο ρεύματος γεμάτος απορία και αμφιβολία (όπως κι εγώ στην αρχή) και κατάλαβε αμέσως την διαφορά.
Τέλος θα ήθελα να πώ οτι ενώ με τα ιντερκονέκτ όντως παίρνω διαφορά στον τρόπο που αποδίδεται ο ήχος που ήδη έχω.Με τα καλώδια ρέυματος πήρα φανερή βελτίωση σε όλους τους τομείς όπως καθαρότητα,δυναμικά κλπ σάν να ανέβηκε ο ενισχυτής μου κατηγορία τιμής!....
Και όποιος θέλει ας μς πεί τρελλό θα το καταλάβω γιατι κιεγώ το ίδιο θα σκευτόμουνα.:joker:
 

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
πηγα πριν 1 μηνα να ακουσω τα sonus faber concerto. τα ζητησα να παιξουν με λαμπα. αφου κλεισαμε ραντεβου και πηγα με τα σιντακια μου καθησα στον ωραιο χωρο και αρχισα να απολαμβανω. κατι δεν μου αρεσε, περιμενα καλυτερο ηχο. το μπασο ηταν σωστο και γρηγορο αλλα τα πριμα καπου βοσκανε. λεω δεν εχει ζεσταθει η λαμπα. η ωρα περασε και το αποτελεσμα δεν αλλαζε. σε καποια φαση λεω του καλου κυριου με ευγενικο τροπο οτι ολα καλα και ωραια αλλα τα ηχεια σας δεν μου αρεσουν για αυτο και γι αυτο. παει ο ανθρωπος στον ενισχυτη και μου λεει συγγνωμη εχω βαλει λαθος καλωδιο. αλλαζει τα καλωδια των ηχειων λοιπον με καποια φθηνοτερα οπως μου ειπε αργοτερα και ηρθε το φως. δεν ειμαι καποιος γνωστης, ουτε πιανιστας ουτε ο κ. παγκανινης αλλα η διαφορα ηταν δραματικη. ηταν ενα πολυ καλο ηχειο απο ενα μετριο και ολα αυτα με 2 ζευγαρια καλα καλωδια.
και ρωτω...που να ξερω ποια καλωδια ταιριαζουν στο συτημα μου? με δοκιμες?...ποσες?
και δοκιμη του στυλ, παω ομονοια παιρνω ενα καλωδιο και μετα καλλιθεα ενα αλλο...δυσκολα τα πραγματα!
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
πηγα πριν 1 μηνα να ακουσω τα sonus faber concerto. τα ζητησα να παιξουν με λαμπα. αφου κλεισαμε ραντεβου και πηγα με τα σιντακια μου καθησα στον ωραιο χωρο και αρχισα να απολαμβανω. κατι δεν μου αρεσε, περιμενα καλυτερο ηχο. το μπασο ηταν σωστο και γρηγορο αλλα τα πριμα καπου βοσκανε. λεω δεν εχει ζεσταθει η λαμπα. η ωρα περασε και το αποτελεσμα δεν αλλαζε. σε καποια φαση λεω του καλου κυριου με ευγενικο τροπο οτι ολα καλα και ωραια αλλα τα ηχεια σας δεν μου αρεσουν για αυτο και γι αυτο. παει ο ανθρωπος στον ενισχυτη και μου λεει συγγνωμη εχω βαλει λαθος καλωδιο. αλλαζει τα καλωδια των ηχειων λοιπον με καποια φθηνοτερα οπως μου ειπε αργοτερα και ηρθε το φως. δεν ειμαι καποιος γνωστης, ουτε πιανιστας ουτε ο κ. παγκανινης αλλα η διαφορα ηταν δραματικη. ηταν ενα πολυ καλο ηχειο απο ενα μετριο και ολα αυτα με 2 ζευγαρια καλα καλωδια.
και ρωτω...που να ξερω ποια καλωδια ταιριαζουν στο συτημα μου? με δοκιμες?...ποσες?
και δοκιμη του στυλ, παω ομονοια παιρνω ενα καλωδιο και μετα καλλιθεα ενα αλλο...δυσκολα τα πραγματα!

Εάν το χόμπυ ήταν μόνο θέμα χρημάτων πιστεύω οτι θα ασχολούνταν περισότεροι με αυτό.
Καλώς η κακώς έχει πολύ τρέξιμο η δουλειά.Τρέξιμο το οποίο θα έπρεπε να είναι ευχάριστο όμως με την νοοτροπία πολλών ντόπιων αντιπροσόπων ή μεταπωλητών (αν και υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις) γίνεται και δυσάρεστο πολές φορές.
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Tις αλλαγες στα καλωδια ηχειων φιλε μου οπως και στα ιντερκονεκτ τις ακουω και εγω και σε τυφλο τεστ, οσο για τα καλωδια ρευματος δεν μπορω να καταλαβω πως ανθρωποι ξενοι με τον χωρο ακουνε τις διαφορες και μαλιστα με ακουστικη μνημη και οχι σε συγκριση Α - Β που οσοι εχουν λιγη επιστημονικη γνωση καταλαβαινουν τι λεω και απο την αλλη ατομα με χρονια στο χομπυ δεν μπορουν να τα ξρχωρισουν σε τυφλη δοκιμη.