ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΗΜΑΤΟΣ ΚΕΡΑΙΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

alexmor

New member
12 October 2007
42
Το προβλημα ειναι το εξης
Στο διπλανο μου δωματιο υπαρχει πριζα κεραιας κ μαλιστα με πολυ καλο σημα ,το θεμα ειναι πως στο δικο μου δωματιο δεν εχει πριζα κεραιας.
Λογικα συχνο προβλημα γιαυτο κ ρωταω μπας κ υπαρχει κ ευκολη λυση.
Η λυση του τρυπηματος του τοιχου δεν με ελκυει ιδιαιτερα .
Κατι ακουσα για μεταφορα μεσω πριζας ρευματος ,ξερετε κατι?
Κ την ασυρματη λυση που λογικα θα πειτε την εχει δοκιμασει κανεις?Αποδιδει μεταξυ διπλανων δωματιων?
Ευχαριστω
 
Το προβλημα ειναι το εξης
Στο διπλανο μου δωματιο υπαρχει πριζα κεραιας κ μαλιστα με πολυ καλο σημα ,το θεμα ειναι πως στο δικο μου δωματιο δεν εχει πριζα κεραιας.
Λογικα συχνο προβλημα γιαυτο κ ρωταω μπας κ υπαρχει κ ευκολη λυση.
Η λυση του τρυπηματος του τοιχου δεν με ελκυει ιδιαιτερα .
Κατι ακουσα για μεταφορα μεσω πριζας ρευματος ,ξερετε κατι?
Κ την ασυρματη λυση που λογικα θα πειτε την εχει δοκιμασει κανεις?Αποδιδει μεταξυ διπλανων δωματιων?
Ευχαριστω

Μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο ηλεκτρολογικο καναλι πριζων εφοσον αυτο συνδεει τα δυο δωματια και εφοσον χωραει μεσα σε αυτο το επιπλεον καλωδιο. Προσοχη ομως, πρεπει παραλληλα να απενεργοποιησεις τις πριζες αυτες απο τον πινακα για λογους ασφαλειας.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,032
127.0.0.1
Αποδιδει μεταξυ διπλανων δωματιων?

Πόσο διπλανών; Μοιράζονται τον ίδιο τοίχο; Γιατί αν με μία τρύπα μέσα από το κουτί της πρίζας βρεθείς στην κρεβατοκάμαρά σου δεν θα χρειαστείς ούτε μερεμέτι...
 

alexmor

New member
12 October 2007
42
Βασικα αυτο που ψαχνω ειναι πριζες που να μεταφερουν μεσω ρευματος το σημα.
Καποιος γνωστος μου ειπε οτι υπαρχουν τετοιες σε μαγαζι με ηλεκτρονικα.
Θα παω αυριο κ θα ενημερωσω.
Ναι ειναι κολλητα διπλανα δωματια .
Δε βλεπω ομως κανα κουτι στο τοιχο λογω στοκαρισματος .
Η πριζα της κεραιας στο αλλο δωματιο ομως δεν ειναι στον ενδιαμεσο μας τοιχο .
 

Γιάννης Μακρής

AVClub Enthusiast
29 November 2007
817
Ηράκλειο Κρήτης
νομίζω οτι τελικά θα τρυπήσεις τον τοιχο... τετοιες μπρίζες δεν υπάρχουν και θα κάνεις περισσότερη ζημιά για να ασχοληθεις με την ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Ενα ψιλό καναλάκι θα κρυψει επιμελώς το καλώδιο, αν δεν θες να φαινονται, και αν ο βάλεις πάνω απο το σοβαντεπί και το στοκάρεις με αρμόστοκο και το βαψεις στο χρώμα του τοιχουδεν θα φαινεται παρα ελάχιστα.
 

gmavro

Established Member
8 February 2008
183
Τα πραγματα ειναι απλα και δεν το εχεις καταλαβει .
Στην ηδη υπαρχον μπριζα που εχεις στο δωματιο που εχει την κεραια , βγαζεισ την μπριζα ελευθερωνεις το καλωδιο για να μην του κανεις καμια ζημια , και με ενα τρυπανι κανεις μια τρυπα προς το αλλο δωματιο και εισαι μια χαρα... ουτε καναλια ουτε μπριζες ρευματος ουτε κουτια ουτε τπτ .
 

alexmor

New member
12 October 2007
42
Αυτο ειπα πιο πριν οτι η πριζα της κεραιας δεν ειναι στον ενδιαμεσο τοιχο,δλδ δεν ειναι στον αναμεσα μας τοιχο .
Τι να πω ρε παιδια δε ξερω το παλικαρι που μου ειπε για τις πριζες τις ειχε βαλει σπιτι του .
Αυριο που θα παω απο το μαγαζι θα ενημερωσω σχετικα .
Το τρυπημα του τοιχου δε με ελκυει σαν ιδεα γιατι μολις τον εβαψα!!!κ οχι ασπρο !!!Δυστυχως
Ευχαριστω παντως