XF355 46'' απενεργοποιήθηκε μενού!!!!SOS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vagdouk

New member
7 May 2008
51
Καλημέρα σας σε όλους,

είμαι από την Τρίτη ένας κάτοχος της Toshiba XF355 46'' , γενικές εντυπώσεις πάρα πολύ καλές.
Έχω ένα πρόβλημα όμως που παρουσιάστηκε μετά από τις ρυθμίσεις που έκανα ακολουθώντας τις οδηγίες του greg http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=23719&page=5
Συγκεκριμένα απενεργοποιήθηκε η επιλογή του colour base adjustment στο tab picture.

Μήπως γνωρίζετε αν έχει σχέση με τις ρυθμίσεις στο service menu ή έχω κάνει κάποια άλλη λαλακία εκεί που έπαιζα? Υπάρχει λύση να ενεργοποιηθεί ? Τι έχετε να προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ!!!
 

vagdouk

New member
7 May 2008
51
Καλησπέρα σας και πάλι,

έχω στείλει και e-mail στην intersys και περιμένω, please βοηθήστε όποιος γνωρίζει γιατί έχω αγχωθεί μπας και έχει γίνει κάτι σοβαρό.
 

vagdouk

New member
7 May 2008
51
Νέα από την Intersys... σίγουρα κάτι έχετε απενεργοποιήσει είτε ηθελημέρα είτε άθελα σας, δεν ξέρω να σας πω τι μπορεί να είναι.. για να γίνει reset στα default θα πρέπει να την πάω για service και να μου κάνουν το reset από το service menu...
μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί δεν θέλω να την πάω στις 2 μέρες στο service... ξέρει κανείς πως γίνεται το reset από το service menu?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μαλλον καποια επιλογη απενεργοποιησες κατα λαθος.

Τα αλλα παιδια που εχουν ΧF/ZF δεν μπορει να βοηθησει κανενας?

Για δοκιμασε να αλλαξεις το color space η καποια παρομοια επιλογη για το χρωμα.
 

vagdouk

New member
7 May 2008
51
Κανένας με τα default όλου του service menu παιδιά...??
Στο forum βρήκα μόνο τις default τιμές των πεδίων που προτείνετε να αλλάξουν... εγώ μάλλον όμως έχω πειράξει και κάποιο άλλο.. :bang: :(
 

ggoudel

New member
15 December 2007
33
Athens
Δεν σε προσβάλλω, απλά για να είμαστε σίγουροι: Έχεις το 3D Colour Management στο On?
Γιατί αν είναι στο Off, δεν ανοίγει το Base Colour Adjustment.
 

vagdouk

New member
7 May 2008
51
Παιδιά το μενού ενεργοποιήθηκε παίζοντας με το service menu (επανέφερα τις default times των πεδίων που προτείνατε να αλλάξουν και τις ξανά ρύθμισα) και τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης. Άγνωστο τι έφταιγε.. :Banane0:
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Το 3D colour management ήταν στο on πάντα.