SONY KDS-55A2000: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

gatsouni

Senior Member
8 March 2008
321
Άρτα
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ,

εδώ και 3 περίπου μήνες είμαι κι εγώ σε αναζήτηση τηλεόρασης. Μετά από πολύ διάβασμα, έχω καταλήξει σε 50", Plasma και μάλλον LG (50PG6000).
Ωστόσο, χθες πήγα σε μαγαζί να δω την εικόνα της και σε μία άκρη είδα την KDS-55A2000 προσφορά από 2650 στα 2000 ευρώ. Ρωτάω τον υπεύθυνο για το αν πρόκειται για τιμή μετρητοίς και μου απαντάει ότι η τιμή της μετρητοίς είναι 1500 ευρώ...

Κι ενώ έχω σχεδόν αποφασίσει να πάρω την LG, έρχεται η kds και άντε πάλι από την αρχή...Η τιμή της είναι καλή, καθώς από μία πρόχειρη αναζήτηση είδα την πιο χαμηλή τιμή στα 2100 (2300 αλλά με μία λάμπα δώρο).

Κάθησα επίσης και διάβασα για την τεχνολογία SXRD και ομολογώ ότι κάποια πράγματα μου έκαναν μεγάλη εντύπωση. Καταρχάς νόμιζα ότι επρόκειτο για τηλεόραση crt: μεγάλο λάθος. Απ' ό,τι είδα μάλιστα, πρόκειται για πιο καινούρια τεχνολογία από τις αντίστοιχες που χρησιμοποιούν οι plasma και οι lcd.

Δυστυχώς εικόνα δεν είδα γιατί δεν την είχαν καν στην πρίζα, αλλά ο κολλητός μου είπε ότι την είχε δει σε ps3 και έπαθε πλάκα με την ποιότητα της εικόνας της. Επίσης όλα τα reviews που έχω βρει από χθες εκθειάζουν την εικόνα της. Εσείς τι λέτε???

Αξίζει τον κόπο??? Έχει δει κανείς την εικόνα της???
Σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο να πω να την βάλουν στην πρίζα για να δω τηλεοπτικό σήμα και να πιέσω λίγο μήπως μπορέσω να πάρω και καμμία λάμπα μέσα στην τιμή (την είδα σε Sony Center).

Επίσης, αν υποθέσουμε ότι το συγκεκριμένο κομμάτι έχει παίξει τάδε ώρες, αυτό επηρεάζει την όλη κατάσταση της τηλεόρασης αρνητικά?? Η όταν αλλάζεις λάμπα είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή??

Τέλος, ένα άλλο ερώτημα στο οποίο δε βρήκα απάντηση είναι το αν αυτές οι τηλεοράσεις έχουν ακτινοβολία όπως οι crt και οι plasma (ελάχιστη), καθώς στο σπίτι υπάρχουν και δύο παιδάκια.


Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων,
Θανάσης


Υ.Γ. Γιάννη ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου στο thread "Προσφορές", αλλά καθώς άρχισα να σκέφτομαι πιο σοβαρά το ενδχόμενο αγοράς της συγκεκριμένης τηλεόραση, σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερο να ανοίξω ένα νέο thread, αποκλειστικά για την περίπτωση αυτή
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Ειναι μια πολυ καλη τηλεοραση με μονο προβλημα (που εχουν ολες οι προβολικες) την γωνια θεασης προς τα πανω και προς τα κατω. Πρεπει δηλαδη να βλεπεις ακριβως απεναντι.

Καλο ειναι ομως να την δεις και ο ιδιος πριν αποφασισεις καθως δειχνει διαφορετικα απο μια LCD η μια πλασμα.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Απάντηση: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Ο underdog είναι ο άνθρωπος σου. Αν δεν κάνω λάθος αντικατέστησε την συγκεκριμένη SXRD με την LG 50PG6000.
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Απάντηση: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Φίλιε μου γεια σου. Η τηλεόραση που αναφέρεις είναι κατά την προσωπική μου άποψη με λίγα λόγια τέλεια…έχω αγοράσει δυο τέτοιες από πέρσι και από εικόνα απλώς σκιζουν..εχουν περάσει πολλές τηλεοράσεις από τα χεριά μου και νομίζω ότι αν μη τι άλλο έχω αποψη.το μόνο πρόβλημα είναι η αλλαγή της λαμπάς .έχουν πάρα πολύ καλό μαύρο πολλές ρυθμίσεις για την εικόνα πολύ καλή απεικόνιση του αναλογικού τηλ.σηματοςκαι στο ψηφιακό σήμα είναι απιθανες.αν δεν σε προβληματίζει ο όγκος της πάρτη και θα το ευχαριστηθεις.και μην ξεχνάς ότι η τιμή της σε σχέση με αυτά που προσφέρει και με το μέγεθος την κάνουν ασυναγώνιστη .
 

gatsouni

Senior Member
8 March 2008
321
Άρτα
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Τρεις απαντήσεις μέσα σε 20 λεπτά!!!!!! Νά' στε καλά ρε παιδιά.....

Γιατί αναφέρεις ως "πρόβλημα" την αλλαγή της λάμπας??? Λόγω του κόστους αγοράς ή γιατί πρέπει να τοποθετηθεί από ειδικό, άρα μιλάμε για επιπλέον κόστος????

Στις δικές σου έχει χρειαστεί να αλλάξεις λάμπες????

Μ´ έναν πρόχειρο υπολογισμό (10 ώρες την ημέρα τηλεόραση - ναι, βλέπουμε πολύ, την έχουμε ανοιχτή ακόμα και όταν δεν είμαστε στο σαλόνι), η λάμπα θα κρατήσει περίπου 800 μέρες, δηλαδή 2 και κάτι χρόνια. Αν το κόστος της είναι περίπου 200 ευρώ, δεν μιλάμε για κάτι το απγορευτικό, άρα δεν το θεωρώ μειονέκτημα όσον αφορά την αγορά της τηλεόρασης. Αν κάποιος ξέρει ακριβώς την τιμή, ας ενημερώσει να κάνω από την αρχή τους υπολογισμούς μου......

Ο όγκος είναι ένα μείον, αλλά και τώρα την crt την έχω σε γωνία και δε μου "τρώει" καθόλου χώρο ούτε χαλάει την αισθητική μου. Βέβαια, αργότερα αν θελήσω να την κρεμάσω στον τοίχο δε θα έχω αυτή τη δυνατότητα....

Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι η συμπεριφορά της στο SD σήμα. Και όσον αφορά τα χρώματα, δεν ανήκω σε αυτούς που τους αρέσουν τα έντονα χρώματα - για το λόγο αυτό έχω καταλήξει σε plasma. Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να βλέπεις όσο το δυνατόν πιο φυσικά. Άλλωστε για αυτή τη φυσικότητα σε άλλα προιόντα (βλέπε ηχεία, ενισχυτές) πληρώνεις πολύ μεγάλο χρηματικό αντίτιμο.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

H τηλεόραση είναι πράγματι φανταστική (την έχω ακόμα Γιώργο).
Σε σύγκριση με την LG που έχω επίσης και αν υποθέσουμε πως είναι στα ίδια λεφτά ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ!
Μαύρο : LG 9/10 Sony 7,5/10
Κίνηση : LG 9/10 Sony 10/10
Χρώματα : :LG 9/10 Sony 8/10
Μέγεθος : LG 9/10 Sony 10/10
Συνδέσεις : LG 9/10 Sony 7,5/10
Eμφάνιση : LG 10/10 Sony 7/10
Ανάλυση : LG 8/10 Sony 10/10
Θέαση Sd : LG 8,5/10 Sony 10/10
Θέαση HD : LG 9,5/10 Sony 9/10
Αντανακλάσεις : LG 6/10 Sony 7,5/10
Αξιοπιστία : LG ?/10 Sony 10/10
Συντήρηση (ρεύμα, λάμπες) : LG 8/10 Sony 7/10
EPG : LG 10/10 Sony ?/10 (δεν δουλεύει σε μένα τουλάχιστον)
 

stefan123

New member
8 April 2007
96
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Παρε καλυτερα την 50pg6000 απο το παλιομπαουλο που θελει να ξεφορτωθει ο εκαστοτε πωλητης....Και πιο συχρονη και καλυτερη εικονα και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και πιο φινετσατη.....
 

gatsouni

Senior Member
8 March 2008
321
Άρτα
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

H τηλεόραση είναι πράγματι φανταστική (την έχω ακόμα Γιώργο).
Σε σύγκριση με την LG που έχω επίσης και αν υποθέσουμε πως είναι στα ίδια λεφτά ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ!
Μαύρο : LG 9/10 Sony 7,5/10
Κίνηση : LG 9/10 Sony 10/10
Χρώματα : :LG 9/10 Sony 8/10
Μέγεθος : LG 9/10 Sony 10/10
Συνδέσεις : LG 9/10 Sony 7,5/10
Eμφάνιση : LG 10/10 Sony 7/10
Ανάλυση : LG 8/10 Sony 10/10
Θέαση Sd : LG 8,5/10 Sony 10/10
Θέαση HD : LG 9,5/10 Sony 9/10
Αντανακλάσεις : LG 6/10 Sony 7,5/10
Αξιοπιστία : LG ?/10 Sony 10/10
Συντήρηση (ρεύμα, λάμπες) : LG 8/10 Sony 7/10
EPG : LG 10/10 Sony ?/10 (δεν δουλεύει σε μένα τουλάχιστον)



Δηλαδή σε αυτό που με ενδιαφέρει (σήμα SD) η kds έχει τόσο καλή απόδοση???? Μακάρι, γιατί μάλλον θα έχω βρει την επόμενή μου τηλεόραση...

Το μαύρο της kds, χωρίς να το συγκρίνεις με αυτό της LG, θα έλεγες ότι είναι ανεκτό ή ικανοποιητικό???

Τέλος, μία αδιάκριτη ερώτηση (αν θέλεις απαντάς): γιατί πήρες καινούρια τηελόραση και μάλιστα 5" μικρότερη???


Σ'ευχαριστώ πολύ για το σύντομο αλλά κατατοπιστικότατο συγκριτικό
:grinning-smiley-043
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Σε SD απλά δεν υπάρχει καλύτερη. Ούτε Κούρο, ούτε Μούρο και δεν σηκώνω κουβέντα.
Το μαύρο είναι καλό, πχ ήταν καλύτερο από της Χ2000 όταν την πήρα. Απλά άμα καλομάθεις στο "πλασματικό" μαύρο....
Καμία αδιακρισία, η Σόνυ έμεινε στο πατρικό μου καθώς πριν λίγο μετακόμισα σε νέο σπίτι με την κοπέλα μου!
 

gatsouni

Senior Member
8 March 2008
321
Άρτα
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Καλο ειναι ομως να την δεις και ο ιδιος πριν αποφασισεις καθως δειχνει διαφορετικα απο μια LCD η μια πλασμα.


Αυτό Γιάννη πώς το εννοείς???

Όσον αφορά στη φυσικότητα της απόδοσης των χρωμάτων ???
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Σε SD απλά δεν υπάρχει καλύτερη. Ούτε Κούρο, ούτε Μούρο και δεν σηκώνω κουβέντα.
Το μαύρο είναι καλό, πχ ήταν καλύτερο από της Χ2000 όταν την πήρα. Απλά άμα καλομάθεις στο "πλασματικό" μαύρο....
Καμία αδιακρισία, η Σόνυ έμεινε στο πατρικό μου καθώς πριν λίγο μετακόμισα σε νέο σπίτι με την κοπέλα μου!

Σχετικά με το σχόλιο του Γιάννη, φαντάζομαι εννοεί το γενικότερο "στυλ" εικόνας των προβολικών τηλεοράσεων. Σωστά Γιάννη; -bye-
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Απάντηση: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Την αλλαγή της λάμπας την αναφέρω απλώς γιατί κάποιοι μπορεί να με χαρακτηρίσουν ως φανατικό οπαδό της τεχνολογίας οπίσθιας προβολής. Βλέπω ότι πολλοί αναφέρουν ως σημείο αναφοράς τις πλάσμα για την φυσικότητα των χρωμάτων κ.τ.λ.π δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να έχεις πάρει μια τηλεόραση και να φοβάσαι να την χρησιμοποιήσεις μήπως τυχόν σου αφήσει σημάδι στην οθόνη και είναι αναγκασμένοι να της στρώνουν και να ζούνε τελικά με αυτό το φοβο.Εχω δει πολλές πλάσμα και δεν με χαλάει η εικόνα τους αν και πολλές φορές προσπάθησα να καταλάβω αν και κατά πόσο καλύτερα δειχνουν,τελος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα και ας με συγχωρήσουν οι οπαδοί της τεχνολογίας πλάσμα άλλωστε ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τα δικά του μάτια και με τα δικά του κριτήρια .H θέση θέασης μην σε προβληματίζει άμα δεις τις φωτο του χώρου μου θα δεις ότι τις έχω τοποθετήσει σε μέρος και ύψος όπως θα τοποθετούσα κάθε άλλη τηλεόραση.
 
Last edited:

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Απάντηση: Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Είναι λάθος να απαξιώνουμε την συγκεκριμένη τεχνολογία. Κατά το Cnet η Sony 55A3000 (το επόμενο μοντέλο από την 2000 του θέματος) είναι η καλύτερη τηλεόραση που έχουν δοκιμάσει πλην της 8G Pioneer. Αφήνει δε αρκετά πίσω τις κορυφαίες LCD όπως Samsung A656, Sony X3500, Samsung F96 και τις υπόλοιπες πλάσμα όπως την Samsung A550 και την Panasonic PZ80.

http://reviews.cnet.com/best-hdtvs-overall/

Εδώ υπάρχει και ένα review της αμερικάνικης 60Α2000, αλλά δεν έχω ιδέα για τις διαφορές με το ευρωπαϊκό μοντέλο. Η βαθμολογία που παίρνει είναι ίδια με τις κορυφαίες σημερινές LCD, αλλά ίσως να μην είναι αντιπροσωπευτική γιατί το review είναι σχετικά παλιό (2006). Το πιο σημαντικό μειονέκτημα με μια γρήγορη ματιά είναι τα λάθος χρώματα.

http://reviews.cnet.com/projection-tvs/sony-kds-60a2000/4505-6484_7-31901232.html

Μ´ έναν πρόχειρο υπολογισμό (10 ώρες την ημέρα τηλεόραση - ναι, βλέπουμε πολύ, την έχουμε ανοιχτή ακόμα και όταν δεν είμαστε στο σαλόνι), η λάμπα θα κρατήσει περίπου 800 μέρες, δηλαδή 2 και κάτι χρόνια. Αν το κόστος της είναι περίπου 200 ευρώ, δεν μιλάμε για κάτι το απγορευτικό, άρα δεν το θεωρώ μειονέκτημα όσον αφορά την αγορά της τηλεόρασης. Αν κάποιος ξέρει ακριβώς την τιμή, ας ενημερώσει να κάνω από την αρχή τους υπολογισμούς μου......

Δεν ξέρω το κόστος της λάμπας, αλλά οι προβολικές έχουν περίπου το 1/3 της κατανάλωσης σε σχέση με μία πλάσμα παρόμοιου μεγέθους. Νομίζω πως οικονομικά αν δεν έρχεται μία η άλλη οι διαφορές θα είναι αμελητέες.
 
Last edited:

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Εγω προσωπικα δεν ειπα κατι τετοιο Γιωργο.-bye-

Αυτο που λεει ο underdog εννοω.

Ναι βρε Γιάννη. Ίσα ίσα που είπες πως είναι πολύ καλή τηλεόραση.

Για να είμαι ειλικρινής εγώ μάλλον την πλάσμα θα επέλεγα, αλλά όχι γιατί η SXRD είναι για πέταμα ή ξεπερασμένη τεχνολογία. Απλά έχει τα πιασιματάκια της. Γούστα είναι αυτά -bye-
 

gatsouni

Senior Member
8 March 2008
321
Άρτα
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Έχουν δηλαδή οι οπίσθιας προβολής τηλεοράσεις ακτινοβολία όπως οι CRT????
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Από θέμα ακτινοβολίας τι γίνεται????

Απο οτι ξερω ισχυει ακριβως οτι και στους προβολεις δηλαδη ακτινοβολια σχεδον μηδενικη.

Αλλωστε μιλαμε για πτωση ορατου φωτος πανω σε μια οθονη.
 

gatsouni

Senior Member
8 March 2008
321
Άρτα
Re: Απάντηση: KDS-55A2000: απόψεις για αγορά

Βλέπω ότι πολλοί αναφέρουν ως σημείο αναφοράς τις πλάσμα για την φυσικότητα των χρωμάτων κ.τ.λ.π δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να έχεις πάρει μια τηλεόραση και να φοβάσαι να την χρησιμοποιήσεις μήπως τυχόν σου αφήσει σημάδι στην οθόνη και είναι αναγκασμένοι να της στρώνουν και να ζούνε τελικά με αυτό το φοβο.


Να υποθέσω ότι οι τηλεοράσεις οπίσθιας προβολής δε χρειάζονται στρώσιμο ή κάτι αντίστοιχο, ας πούμε δηλαδή ότι είναι "plug'n'play"???

Ούτε έχουν πιθανότητα εμφάνισης image retention, ή τα αντίστοιχα προβλήματα των LCD (όταν και όπου αυτά εμφανίζονται)????