TAP TAP . WHO IS TAPPING

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Marinos

New member
20 June 2006
40
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο άνοιγμα τρυπών...
Οι τρύπες θα γίνουν σε ψύκτρες, και θα πρέπει να έχουν σπείρωμα για να βιδωθούν τα ημιαγωγά της 1ής μου SS κατασκευής.

Για την δουλειά αυτή έχουν αγορασθεί τα εργαλεία της φωτό.

Τα θεωρητικά που βασίζομαι είναι τα εξής:

α) Η αρχική τρύπα για M3 βίδα είναι 2,5 mm.
β) Για να γίνει σωστά η δουλειά χρειάζονται 3 διαφορετικά προφίλ "τρυπανιών".
Ενα που οι βόλτες δεν αρχίζουν αμέσως, είναι δηλαδή σχετικά λείο στην άκρη του και χρησιμοποιείται για αρχή.
Ενα δεύτερο που οι βόλτες αρχίζουν αμέσως και κάνει τελικά την "δουλειά".
Ενα τρίτο με πλακέ άκρη που χρησιμοποιείται στην περίπτωση που θέλουμε να "πατώσουμε" την σπείρα.
γ) Με οινόπνευμα στην τρύπα πάμε μπροστά πίσω σύμφωνα με τό ζόρι που βρίσκουμε.

Ερωτήματα
1. Πώς με βρίσκετε θεωρητικά ? :proud: Παραλήψεις / Διορθώσεις ?
2. Πώς ονομάζονται στα ελληνικά αυτά τα "τρυπανάκια" ?.
3. Οπως φαίνεται στην φωτό, τα τρυπανάκια είναι σημαδεμένα με μία, δύο και καμμία, λωρίδες. Σημαίνει κάτι αυτό ? ( π.χ.1 αρχικό, 2 κύριο, τίποτα κύριο..)
4. Είναι απαραίτητα και τα 2 πρώτα είδη τρυπανιών ή πάω κατ' ευθείαν στο δεύτερο ?
5. Καμμία άλλη πρακτική συμβουλή/επισήμανση ?
 

Attachments

  • IMG_2287.JPG
    IMG_2287.JPG
    103.8 KB · Views: 162

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Ποντάρεις στο σημείο που θέλεις και τρυπάς μ' ένα τρυπανάκι 2,5 και κάνεις σπείρωμα με κολαούζο 3.
Περισσότερα τρυπάνια χρησιμοποιούνται για μεγαλύτερα σπειρώματα-τρύπες.

Προσέχεις και το τρύπημα και το σπείρωμα να είναι απολύτως κάθετα.Πάς πολύ σιγά προσέχοντας να μην σου σπάσει ο κολαούζος μέσα στην τρύπα.
Πρέπει ν' αγοράσεις και υγρό για να ρίχνεις λίγο,όταν ανοίγεις το σπείρωμα.Εννοείται,ότι χρειάζεσαι μέγγενη να στερεώσεις σφικτά την ψύχτρα(πρόσεχε κι αυτή να είναι σωστά-ίσια τοποθετημένη,για να μην πάει στραβά το σπείρωμα).

Αν το κάνεις πρώτη φορά,κάνε πρίν μερικές δοκιμές σ' ένα μικρό έλασμα.

Α το κολαούζο κάθε λίγο να τον γυρνάς κι αριστερόστροφα για να καθαρίζει το σπέιρωμα που έχει δημιουργηθεί και μετά κόβεις πάλι δεξιόστροφα.Για να γίνει σωστό το σπείρωμα,τον περνάς και μια δεύτερη φορά αφού τελειώσεις την πρώτη.
 
Last edited:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
αυτα που εχεις στην φωτο ειναι κολαουζα και ειναι για τα κανεις το σπυρωμα που θα βιδωνει η βιδα υπαρχουν καποια κολαουζα που ειναι κα τρυπανια και καθως ανοιγουν τρυπα κανουν και το σπυρωμα τα απλα πρεπει κα ανοιξεις την τρυπα που θες ενα νουμερο ποιο μικρο απο την βιδα που θα βαλεις και μετα κανεις το κολαουζω για λυπανση οταν κανει κολαουζω καλυτερα να βαζεις πολυ λεπτο λαδι αν καποιος ξερει και αλλα ας μας τα πει γιατι θα ειναι πολυ χρησιμα για ολους
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Ερωτήματα
1. Πώς με βρίσκετε θεωρητικά ? :proud: Παραλήψεις / Διορθώσεις ?
2. Πώς ονομάζονται στα ελληνικά αυτά τα "τρυπανάκια" ?.
3. Οπως φαίνεται στην φωτό, τα τρυπανάκια είναι σημαδεμένα με μία, δύο και καμμία, λωρίδες. Σημαίνει κάτι αυτό ? ( π.χ.1 αρχικό, 2 κύριο, τίποτα κύριο..)
4. Είναι απαραίτητα και τα 2 πρώτα είδη τρυπανιών ή πάω κατ' ευθείαν στο δεύτερο ?
5. Καμμία άλλη πρακτική συμβουλή/επισήμανση ?

Χωρίς να έχω ιδαίτερη εμπειρία

1. μια χαρά σε βρίσκω.
2. κολαούζο.
3. 1 μετά 2 μετά 3.
4. απαραίτητα θα έλεγα
5. λίγη προσοχή και πολύ υπομονή. Με τα κατάληλα τρυπάνια θα γίνει σε χρόνο μηδέν ειδικά σε αλουμίνιο. Με ακατάλληλα θα συμβούν όλα τα στραβά όπως πχ να σπάσει μέσα στην τρύπα.

Καλή επιτυχία.

ΥΓ: κι εγώ είμαι στην αρχή της πρώτης σοβαρής SS κατασκευής και νιώθω στα βαθιά.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Το αλουμίνιο τρυπιέται-κόβεται πολύ πιό εύκολα απο το ατσάλι.Δεν είναι δύσκολο.
 

Marinos

New member
20 June 2006
40
Ευχαριστώ όλους για τίς απαντήσεις :itsme:

DIPIE:
Δυστυχώς θα πρέπει να αρκεστώ στην ικανότητα των χεριών μου όσον αφορά την καθετότητα (δεν υπάρχει πρεοοδράπανο).
Σε τί υγρό συγκεκριμένα αναφέρεσαι ?

ΜΟΡΦΕΑΣ:

Στο 4 αναφέρεσαι στα κολαούζα ? Τα της φωτό αγοράστηκαν απο το praktiker.. υπάρχει καμμία συγκεκριμένη δοκιμασμένη πρόταση ?


Υπάρχει και μία ιδέα απο φίλο με πολλές τρύπες στο ενεργητικό του... για χρήση μεγαλύτερου τρυπανιού (π.χ. 2,7mm). Βρίσκω λογικό αυτό να βοηθάει την διαδικασία όταν ξέρεις τί κάνεις αλλά δεν ξέρω αν τελικά για κάποιον πρωτάρη σαν εμένα αυξάνει την πιθανότητα προβλήματος. Καμμία άποψη επ´αυτού ?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: TAP TAP . WHO IS TAPPING

Ευχαριστώ όλους για τίς απαντήσεις :itsme:

DIPIE:
Δυστυχώς θα πρέπει να αρκεστώ στην ικανότητα των χεριών μου όσον αφορά την καθετότητα (δεν υπάρχει πρεοοδράπανο).
Σε τί υγρό συγκεκριμένα αναφέρεσαι ?

ΜΟΡΦΕΑΣ:

Στο 4 αναφέρεσαι στα κολαούζα ? Τα της φωτό αγοράστηκαν απο το praktiker.. υπάρχει καμμία συγκεκριμένη δοκιμασμένη πρόταση ?


Υπάρχει και μία ιδέα απο φίλο με πολλές τρύπες στο ενεργητικό του... για χρήση μεγαλύτερου τρυπανιού (π.χ. 2,7mm). Βρίσκω λογικό αυτό να βοηθάει την διαδικασία όταν ξέρεις τί κάνεις αλλά δεν ξέρω αν τελικά για κάποιον πρωτάρη σαν εμένα αυξάνει την πιθανότητα προβλήματος. Καμμία άποψη επ´αυτού ?

Χρησιμοποίησε μιά ορθή γωνία ή τρίγωνο για να ελέγχεις την καθετότητα.

Οχι είναι μηχανουργικοί κανόνες,δεν χρησιμοποιείς ότι θέλεις.Πάς με 2,5 τρυπάνι και 3 κολαούζο.Δεν είναι τίποτα αρκεί να δεθεί καλά η ψύχτρα στην μέγγενη.
 
22 June 2006
229
den einai diskolo apla prosoxi arketi
1 poli akribia sto na einai kathetes oi tripes
2 gia 3 mm spiroma theloyme 2,5 mm tripa
3 prota to proto kolaoyzo meta to 2 kai meta trito
4 prosoxi megali to aloyminio anoigi grygora spiroma logo malakoy ylikoy alla stomoni diladi mpoykoni to kolaoyzo kai spaei
5 kata to perasma toy kolaoyzoy 1/4 tis strofis empros 1/4 piso mexri na to teliosoyme
6 lipantiko to kalitore einai sapoyneleo diladi nero mazi me ligo ladi kai oti katharistiko vriskete sin koyzina sas
kai telos tha prepei an einai tyfli i tripa na vgazoyme to kolaoyzo kai na gyrizoyme to metalo na feygoyn ta grezia
afta pistevo na boithisa
 
22 June 2006
229
a kai kati allo afto poy exeis ektos apo ta kolaoyza den einai manela alla kastania isos kalitera na exeis manela gia na katalabeneis perisotero tin piesi kai antistasi sto metalo
oi kastanies sinithos den tis esthanese kai ekei krivete to spasimo toy kolaoyzoy
 

Marinos

New member
20 June 2006
40
Ευχαριστώ και πάλι όλους για τίς απαντήσεις σας.

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε επί τής διαδικασίας οπότε το τελευταίο θέμα που θέλω την βοήθειά σας είναι το ξεκαθάρισμα της ποιότητας των κολαούζων. Οπως προανέφερα τα εργαλεία της φωτό αγοράστηκαν (φτηνά) απο το praktiker. Κρίνονται ικανοποιητικά ?

Εχετε δοκιμάσει και προτείνετε κάποια συγκεκριμένα ?
 
22 June 2006
229
xoris na gnorizo toy praktiker tha soy elega gia mia bolta stin spiroy patsi opoy se pola biomixanika idi tha evriskes kala koptika
pantos ta volkel poy doylevo einai germanika kai den exo spasi pros stigmi
apo kapia alla elinika exo petaxi arketa
oso gia tin timi tha exoyn kana 2 euro perisotero apo ta mapa\
 

Marinos

New member
20 June 2006
40
Καλημέρα Αντώνη,

Βλέπω πρωινός πρωινός κι εσύ..:smile:

Σε ποιάς περιοχής την Σπύρου Πάτση αναφέρεσαι ?
 

johnny1

AVClub Enthusiast
1. Για σπείρωμα Μ3, θέλεις τρυπάνι 2,5mm. Period!
-- Θα πάρεις καλής ποιότητατας τρυπάνι (πήρα κάποια κοβαλτίου για αυτές τις
δουλείες... δεν είναι ακριβά σε αυτά τα μεγέθη) και όχι του κιλού.
-- Θα ρίξεις λίγο λαδάκι ραπτομηχανής πάνω στο τρυπανάκι πριν αρχίσεις να
τρυπάς. Το λαδι βοηθά να ξεκολάνε τα γρέζια απο το τρυπάνι, και θα έχεις
μία καθαρή και λεία τρύπα.
-- Κάνε ένα ΜΙΚΡΟ φρεζάρισμα στην αρχή της τρύπας (λογικά από την μεριά
που θα πατήσει ο ιμιαγωγός) με ένα τρυπανι αρκετα μεγαλύτερο (π.χ 8mm).
Το φρεζάρισμα θα αφαιρέσει το "χειλος" που δημιουργείται γύρω από την
τρύπα κατα τη διαδικασία του τρυπήματος, και έτσι ο ιμιαγωγός θα πατήσει
σε ίσια επιφάνεια.
-- Αν η τρύπα είναι "τυφλή" καθάρισε οπωσδήπωτε τα γρέζια.


2. Δεν ξέρω την ποιότητα των κολαούζων που πουλά το praktiker, αλλά
γενικά τα ΚΑΛΑ εργαλεία, σου δίνουν πίσω τα λεφτά τους ΠΑΝΤΑ.
-- Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αρχίσεις με το κολαούζο Νο 1
-- Μπορείς να "κλέψεις" και να πας κατ'ευθείαν στο Νο3 ΜΟΝΟ αν η τρύπα
είναι διαμπερής και υπο περιπτώσεις, αλλά εφ' όσον είσαι άπειρος μην το
δοκιμάσεις!
-- Στα κολαούζα βάζουμε λαδι.
-- Κάνουμε μισή περιστροφή βιδώνοντας και 1/4 ξεβιδώνοντας. Ετσι κόβονται
τα γρέζια και παίρνουμε καθαρό σπείρωμα. Το Αλουμίνιο ΔΕΝ συγχωρεί!

3. Χρειάζεται σταθερό χέρι, ηρεμία και υπομονή. Καλή επιτυχία και καλοάκουστο το μηχανάκι!
 
Last edited:
17 June 2006
626
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτα που γράφτηκαν και θα ήθελα να προσθέσω και γω την εμπειρία μου. Μετά από καμια 200αριά τρύπες και σπειρώματα κατέληξα στο συμπέρασμα οτι αξίζει να χρησιμοποιούμε βιδες Μ4 και πάνω γιατι οι Μ3 κολαούζοι είναι πιο εύθραυστοι και επίσης το σπείρωμα Μ4 είναι πιο ανθεκτικό. Φυσικά το Α και το Ω είναι οι ποιοτικοί κολαούζοι, πραγματικά κόβουν απείρως καλύτερα και δεν σπάνε, υπάρχουν και σε κοβάλτιο όπως και τα τρυπάνια και ειναι πολύ καλή επιλογή. Όπως υπάρχουν και κολαούζοι που ειναι και τρυπανι μαζι αλλά χρειάζονται τρυπάνι μπαταρίας με καστάνια και ρύθμιση στροφών(δηλαδή δεν κάνουν για χειροκίνητο κόψιμο), αλλά θα τους πρότεινα μονο σε τρύπες που ειναι διαμπερής και όχι τυφλές. Σημαντικό στις τυφλες είναι το βάθος της τρύπας που πρέπει να είναι μερικά χιλιοστά περισσότερο απο το σπείρωμα και να θυμόμαστε να αδειάζουμε τα γρέζια κάθε τόσο για να μη συμπιέζονται στον πάτο της τρύπας.
 

Marinos

New member
20 June 2006
40
Ευχαριστώ όλους για την συνεισφορά,

Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα απο τους διαχειριστές κάποιες πληροφορίες στο που βρήκατε ποιοτικά κολαούζα θα ήταν πολύ χρήσιμες.

Επίσης βρίσκω πολύ σημαντική την επισήμανση του Αντώνη στο ότι χρειάζομαι μανέλα αντί καστάνιας.

Επειδή η αισθηση και το κράτημα παίζουν αποφασιστικό ρόλο στο αποτέλεσμα έχετε κάποιες σχετικες πληροφορίες ή προτάσεις´?

(Φωτό ή links θα ήταν πολύ χρήσιμα )

Το θέμα ίσως θεωρηθεί ότι έχει πάρει περισσότερη έκταση απ´ότι του αξίζει αλλά είμαι σίγουρος ότι η πλειονότητα των επίδοξων DIYers κολλάει ή αποθαρρύνεται απο τέτοιου είδους λεπτομέρειες
 

Marinos

New member
20 June 2006
40
STEP By STEP Guide

Τελικά η δουλειά προχώρησε μιά χαρά :2thumb22sup: με τα εργαλεία που φαίνονται στην φωτό και τα βήματα που ακολούθησα είναι τα εξής :

  1. Ποντάρισμα των σημείων που θα γίνουν οι τρύπες.
  2. Ξεκαθάρισμα του βάθους της τρύπας.
    Η ράχη της ψύκτρας μου είναι 10 mm οπότε ήθελα η τρύπα να έχει βάθος περίπου 8 mm.
  3. Αρχικό τρύπημα με τρυπάνι 2 mm.
    Η τρύπα έγινε με το επαναφορτιζόμενο βιδοτρύπανο της φωτογραφίας. Δουλεύοντας σε ψηλό πάγκο, και στην μικρότερη ταχύτητα και ροπή του εργαλείου, δεν είχα πρόβλημα καθετότητας. Επίσης για να έχω μία οπτική ένδειξη του βάθους της τρύπας, πέρασα ένα κομάτι μονωτικού καλωδίου στο τρυπάνι (βλέπε φωτό).
  4. Καθάρισμα απο γρέζια.
    Εδώ αρχίζει η χρήση ενός σημαντικότατου εργαλείου. Της οδοντογλυφίδας (βλέπε φωτό) :proud:
  5. Τελικό τρύπημα με τρυπάνι 2,5 mm.
  6. Ξεγρέζιασμα του χείλους της τρύπας, στρυφογυρίζοντας με το χέρι ένα τρυπάνι 6 mm
  7. Καλό καθάρισμα
  8. Προετοιμασία κολαούζου Νο1.
    Τελικά η μανέλα του Praktiker απεδείχθη πολύ βολική. Ο διακόπτης που βρίσκεται στο σώμα της (βλέπε φωτό) δίνει 3 τρόπους χρήσης. Δεξί βίδωμα με ελέυθερη αριστερή περιστροφή, κλείδωμα για βίδωμα ξεβίδωμα, ξεβίδωμα με ελεύθερη δεξιά περιστροφή. Πρόσθετα τα βάρος της και η κατανομή του σε συνδιασμό με το σχήμα της κορυφής της βοηθάει στην καθετότητα και δίνει την δυνατότητα να περιστρέφεις με δείκτη και αντίχειρα. Σαν να βιδώνεις...
  9. Γέμισμα της τρύπας με μία σταγόνα οινόπνευμα
  10. Αρχικό πέρασμα με κολαούζο Νο1.
    Εγινε τόσο εύκολα που νόμιζα ότι δεν προχωρούσε και προσεκτικά άρχισα να πιέζω...Κάποιος πιό έμπειρος μπορεί να πεί εάν είναι πραγματικά αναγκαία κάποια πίεση στην φάση αυτή. Η αντίσταση ήταν σχεδόν μηδενική και μόνο προληπτικά αντέστρεφα το γύρισμα. Τέλος στην φάση αυτή δεν πάτωσα το κολαούζο μιάς και το Νο 1 μάλλον προετοιμάζει παρά σκάβει το τελικό σπέιρωμα.
  11. Καθάρισμα τρύπας και κολαούζου.
    (Τα γρέζια έχουν την μορφή άμμου οπότε ένα πινελάκι,οδοντογλυφίδα,πλύσιμο... βοηθάνε..)
  12. Επανάληψη της διαδικασίας 8-11 με τα κολαούζα Νο 2 και 3.
    Στα βήματα αυτά υπήρχε κάποια σχετική αντίσταση οπότε κάθε 2 δεξιές περιστροφές των δακτύλων έκανα 1/4 αριστερά. Στα βήματα αυτά φρόντισα να πατώσω χωρίς να το παρακάνω στην πίεση.
  13. Επανάληψη της διαδικασίας 9-11 με το Νο 3 μία/δύο φορές ακόμα.
    Με την επανάληψη έφυγαν τα τελευταία γρέζια και έφτασα το σπείρωμα όσο βαθειά μπορούσα.
  14. Ελεγχος αποτελέσματος με τον αποστάση της (φωτό). Οταν βρήκα αντίσταση στο βίδωμα δεν πίεσα την βίδα και επανέλαβα την διαδικασία με το Νο 3.
  15. Καλό βίδωμα :popcorn::food-smiley-005:

    Απο ανασφάλεια αλλά και περιέργεια αγόρασα ένα σετ κολαούzα της Volkel. Τελικά την δουλειά την έκανα με τα PEDO του Praktiker. Με τα Volkel η αντίσταση ήταν αισθητά μεγαλύτερη και τα κολαούζα έβγαιναν σχεδόν καθαρά απο την τρύπα. Τα PEDO έβγαζαν μαζί τους το γρέζι... Την σύγκριση την κάνω για να επισημάνω ότι η ακρίβεια των σχόλίων μου μάλλον εξαρτάται απο την μάρκα των κολαούζων που θα χρησιμοποιηθούν.

-bye-
 

DjoRDjeVIc

New member
21 June 2008
1
Μαρεσε πολυ αυτο το θεμα και σκεφτικα να σας κανω και εγω μια ερωτηση που εχω σε σχεση με τον κολαουζο..... εχω ενα κατεστραμμενο σπειρωμα οπου η εσωτερικη του διαμετρο ειναι 6,1mm. Με τι τρυπανι πρεπει να τρυπησω ετσι ωστε να το καθαρισω και μετα με τι κολαουζο να ανοιξω το σπειρωμα....λογικα αυτα θα ειναι κατωχηρωμενα σε πινακες αλλα εγω δεν τους εχω.....

αν υπαρχουν πουθενα στο νετ ή οποιος ξερει τις διαστασεις των εξαρτηματων ας με βοηθησει..... ευχαριστω παιδια και συγχαρηηρια για το φορουμ και το συγκεκριμενο thread!!
 

Nostromo

New member
5 August 2018
19
Έχω εναν πίνακα με αντιστοιχίες αλλά έχω μπερδευτεί με τις παραλλαγές!

Έχω ατσάλι με τρύπα 3mm, τί μέγεθος κολαούζο πρέπει να πάρω?