Βοήθεια για marantz cd 6000

EliasDial

New member
28 April 2008
15
Κύριοι (και κυρίες εννοείται),
έχει κανείς εικόνα για το εν λόγω player? Ενδιαφέρεται ένα φιλαράκι θέλει να αντικαταστήσει ένα Technics SL-PG5 με αυτό. Το έχει ακούσει κανείς? Μπορει να μην έχει τρελή διαφορά όσον αφορα την κατηγορία στην οποία ανήκουν τα δύο player, αλλά αν κανείς έχει εικόνα για το marantz θα θέλαμε να την ακούσουμε.
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Εγώ έχω το CD5001 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστιμένος αν αυτό σου λέει κάτι. Έχει γεμάτο χαμηλό, πεντακάθαρο, ισοροπημένο και τρισδιάστατο ήχο (όσο το επιτρέπει το υπόλοιπο σύνολο φυσικά). Πάντος οι συμαντικές διαφορές πιστεύω ότι παίζουν από χιλιάρικο, 1200 και πάνω. Το CD5001 έχει 260 περίπου και πολύ καλές κριτικές. Αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά στα χρήματα, θα σου έλεγα να τον συμβουλέψεις να πάρει το CD5001 καινούριο. Έχει πολύ καλύτερα specs και πιστέυω ότι θα έχει και καλύτερο ήχο. Και το λέω αυτό γιατί πιστεύω ότι λόγο του ότι αυτά είναι ψηφιακά προϊόντα, εξελίσονται ποιό γρήγορα απ' ότι τα αναλογικά (π.χ. ενισχυτές).
 
Last edited:

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
φίλε EliasDial το 6002 (400 ευρώ) έχει διαφορά από το SL-PG5 .. ισχύει απόλυτα αυτό που λέει ο Ge0rge (τα ψηφιακά προϊόντα, εξελίσονται πιό γρήγορα...) επίσης συμφωνώ απόλυτα πως το 5001 (αυτό έχω) είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του (ιδιαίτερα αναλυτικό για τα 250 ευρώα του...φαντάζομαι έχεις και κάποια αξιοπρεπή συνοδά....) αν δε θέλει ο φίλος σου mp3 ή το πιο καινουργές dac του 6002 το 5001 θα τον καλύψει απόλυτα...

αν πάλι μπορεί να ανέβει στα 650 ας ακούσει το λαμπάτο advance 203ii, εκεί τα πράγματα αλλάζουν πολύ προς το καλύτερο...

μια -τέλος- καλή επιλογή θα είναι το νέο harman kardon 990 που κυκλοφορεί μέσα στις επόμενες εβδομάδες με τιμή λίγο πάνω από τα 400 ευρώα και θα έχει φανταστικό dac 24bit στα 384 ...