Αγορά Προβολέα Plz Help

gramacar

Senior Member
22 June 2006
316
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Με ενδιαφέρει η αγορά προβολέα με κόστος μέχρι 1100 Ευρώ max και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το ποιά μοντέλα να κοιτάξω και ποια να αποφύγω. Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τους προβολείς απλά γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα. Η χρήση του προβολέα θα είναι περιστασιακή και κυρίως για ποδόσφαιρο, κανένα DVD και παιχνίδια από υπολογιστή. Έχω δει 2 μοντέλα και θα ήθελα τη γνώνη σας τον ACER PD123P και τον BENQ MP610. Εννοείται ότι κάθε προταση σας είναι ευπρόσδεκτη αφού δεν περιορίζομαι αποκλειστικά στα 2 παραπάνω μοντέλα. Επίσης θα εκτιμούσα αν μου προτείνατε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα (κατά προτίμηση προς τα βόρεια προάστια) όπου θα μπορούσα να ενημερωθώ αξιόπιστα και να δω σε λειτουργία κάποια μοντέλα. Ελπίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ
Γιάννης
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα στη μεγάλη οθόνη, τώρα τα δυο μηχανάκια που κοιτάς είναι για επαγγελματική χρήση, native 4:3, υψηλή φωτεινότητα, και DLP…ξεκινώντας από το τελευταίο υποθέτω ότι δεν έχεις πρόβλημα rainbow (αν δεν έχεις ασχοληθεί καλό είναι να το ψάξεις ειδικά όταν μιλάμε για entry-level DLP)

Θα ήταν προτιμότερο να δεις κάποια μηχανήματα 16:9 και περισσότερο focus για home theater χρήση… (π.χ BenQ W-100 η αν μπορείς να ανέβεις οικονομικά Optoma 72, Benq 7700 κλπ). Καταστήματα στα βόρεια δεν ξέρω σίγουρα κάποιο από τα παιδία θα ξερει διαφορετικά στο κέντρο υπάρχουν καταστήματα που θα μπορούσες να δεις αρκετά μηχανάκια…
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ με τον GeonX και θα συμπλήρωνα και το Epson TW-600 που έχει πέσει αρκετά η τιμή του.

Στα Βόρεια υπάρχει η Ηχοδομή που έχει αρκετά μοντέλα προς δειγματισμό.

Από εκεί και πέρα όπως είπε και ο Γιώργος στο κέντρο υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία
.:)
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,144
Bratislava
Χωρίς να παρακολουθώ τις τιμές τελευταία, αν θέλεις να εξαντλήσεις τα 1100 ευρώ μόνο για τον προβολέα ο epson tw600 είναι μονόδρομος στους lcd.
Αν θέλεις dlp σε αυτά τα χρήματα θα ρίξεις μάλλον την ποιότητα (χαμηλότερη ανάλυση) και δεν ξέρω αν είναι ορθότερο...
 

gramacar

Senior Member
22 June 2006
316
Ποιά η διαφορά μεταξύ DLP και LCD και ποια τεχνολογία είναι προτιμότερη για τη χρήση που το θέλω? Ποια είναι η βέλτιστη φωτεινότητα και αντίθεση για οικιακή χρήση χωρίς να επιβάλλεται η συσκότιση για να δω εικόνα. Επίσης ξέχασα να πω ότι δε θέλω να πέσω σε ανάλυση κάτω από τα 1024χ768. Παρατήρησα τον όρο native και maximum σε πολλά μοντέλα πχ 800χ600 native, 1280x1024 maximum. Ti ακριβώς σημαίνει αυτό?
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Κι εμένα ο tw600 μου φαίνεται η καλύτερη λύση. Δες και τον W100, ένας βελτιωμένος 5120 δεν μπορεί παράνα είναι καλό κομμάτι. Και σου περισσεύουν και 200 ευρώ για dvd player αν δεν έχεις.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Γράφαμε μαζί.
Από ανάλυση, σε ενδιαφέρει η native. Η maximum είναι ανάλυση που μπορεί μεν να δεχτεί ο προβολέας, όμως όταν κάνει output το σήμα που δέχεται το κάνει downscale στην φυσική του ανάλυση. Πχ αν σε έναν 854*480 δώσεις 720*576 (η φυσική ανάλυση των PAL dvds) θα στην προβάλει μεν, αλλά σε 854*480.
Οι 2 τεχνολιγίες αφορούν τον τρόπο που παράγεται η εικόνα. Κάθε μια με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της. Οι dlp έχουν μεγαλύτερη χρωματική ακρίβεια, ομοιομορφία εικόνας και καλύτερο επίπεδο μαύρου,αλλά υστερούν σε κίνηση, pannings και rainbow effect για όσους το βλέπουν. Τα ακριβώς αντίθετα ισχύουν ως πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα για τους lcd, συν το ότι προσφέρουν μεγαλύτερη ανάλυση σε χαμηλότερες τιμές.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Βέλτιστη φωτεινότητα και αντίθεση δεν υπάρχει, αλλά χοντρικά με 1000-1200 ansi θα μπορείς να έχεις ανεκτή εικόνα με ημίφως για ποδόσφαιρο κλπ. Για dvd απαιτείται συσκότιση και μείωση φωτεινότητας (eco-mode) αν δεν θες ξεπλυμένα χρώματα.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,144
Bratislava
gramacar said:
. Η χρήση του προβολέα θα είναι περιστασιακή και κυρίως για ποδόσφαιρο, κανένα DVD και παιχνίδια από υπολογιστή.
Γιάννης

Αφού ενδιαφέρεσαι για ποδόσφαιρο και παιχνίδια, με βάση και όσα είπε περί κίνησης ο Θοδωρής μάλλον πας για lcd (πχ επσον).

Εκεί παλι , με βάση το ποσό που θέλεις να διαθέσεις πας για επσον (1170 Ε + οθόνη 1,5χ1,5 δώρο)

Με βάση τη φωτεινότητα που ζητάς πας για επσον (1600 Ansi)


Σκέφτεσαι τίποτε καλύτερο? :)

Σε καμμια περιπτωση μην αγοράσεις πριν τα δεις όλα (η όσα μπορείς) μόνος σου.


Αλήθεια αν εξερέσουμε τις ιδιαίτερες (προσωπικές) απαιτήσεις που μπορεί να έχει κάποιος, δεν μπορω να βρω ούτε ένα λόγο να πάρει κάποιος τη συγκεκριμένη στιγμή άλλο προβολέα για entry level (και όχι μόνο).
Πως εξηγείται αυτό άραγε από τις άλλες εταιρείες?
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Να συμφωνήσω με τους "προλαλήσαντες". Νομίζω ότι ο Epson είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις και "χτυπιέται" άνετα με προβολείς σε υψηλότερες τιμές...
Πάντως σίγουρα να τον δεις πριν τον πάρεις. Η προβολή γενικά έχει πολλά υποκειμενικά στοιχεία και είναι σημαντικότατο να δεις στην πράξη ό,τι αγοράζεις...
 
Νομίζω ότι όσο καλό κι αν είναι ένα μηχάνημα σήμερα δεν αξίζει αγοράς αν έχει ανάλυση τόσο χαμηλή. Εδώ λέμε να αναβαθμίσουμε τα 720 και να πάει κάποιος σήμερα να αγοράσει στα 480 ? Ούτε το PAL δεν καλύπτει.
 

gramacar

Senior Member
22 June 2006
316
Στους LCD Epson βλέπω τον EMP-X3 με ανάλυση 1024χ768, φωτεινότητα 2000 και αντίθεση 400 στα 930Ευρώ και τον ΕΜΡ ΤW600 με ανάλυση 1280χ720, φωτεινότητα 1600 και αντίθεση 5000 στα 1130 Ευρώ. O τελευταίος δίνει Native resolution: 720P. Τί σημαίνει αυτό ότι είναι χαμηλότερη και από 800χ600? Τα έχω μπερδέψει λίγο με τα specs
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,144
Bratislava
gramacar said:
Στους LCD Epson βλέπω τον EMP-X3 με ανάλυση 1024χ768, φωτεινότητα 2000 και αντίθεση 400 στα 930Ευρώ και τον ΕΜΡ ΤW600 με ανάλυση 1280χ720, φωτεινότητα 1600 και αντίθεση 5000 στα 1130 Ευρώ. O τελευταίος δίνει Native resolution: 720P. Τί σημαίνει αυτό ότι είναι χαμηλότερη και από 800χ600? Τα έχω μπερδέψει λίγο με τα specs


Γιατί έχοντας 2 αναλύσεις 800χ600 και 1280χ720 συγκρίνεις τα 800 με τα 720 και οχι με τα 1280? :mad: εισαι βαλτός από κάπου???? :rolleyes:

Δεν τον ξέρω τον Χ3 (όπως κατάλαβες έχω τον tw600) και αν σου περισσεύουν τα 1130-930=200 Ε νομίζω κανείς δε θα σου πει να πάρεις τον Χ3.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Re: Απάντηση: Αγορά Προβολέα Plz Help

Μελίδης Μιχάλης said:
Νομίζω ότι όσο καλό κι αν είναι ένα μηχάνημα σήμερα δεν αξίζει αγοράς αν έχει ανάλυση τόσο χαμηλή. Εδώ λέμε να αναβαθμίσουμε τα 720 και να πάει κάποιος σήμερα να αγοράσει στα 480 ? Ούτε το PAL δεν καλύπτει.

Μα νομίζω ότι η γενική πρόταση είναι για τον Epson TW-600 ο οποίος έχεις ανάλυση native 1280x720. Να πάει δηλαδή παραπάνω? Και αν ναι που? Και σε τι κατηγορία τιμής? Και όλα αυτά για να βλέπει tv σήμα.
 

soulis

Senior Member
26 June 2006
320
Πιστευω παντως οτι δεν πρεπει να αγοραστει οτιδηποτε που δεν ειναι τουλαχιστον HDREADY(1280*720) αλλωστε απο εμπειριες κακες κοστιζουν πιο πολυ οι αλλαγες μηχανηματων παρα το αρχικο μεγαλυτερο κοστος. Επισης ψαχνοντας τις προσφορες ολο και καποιο λαβρακι θα βγαλεις με κοστος στο χιλιαρικο.