Αληθινό Hi-end!!! Isolation pads!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

THANOS77

Senior Member
11 January 2007
348
Λοιπόν πρώτα από όλα να μην ληφθεί ως διαφήμιση...!!

Τώρα , τα δόκίμασα από το Εμπευ και εχω παθει πλάκα....κανουν μονο 10$, ητοι 7ευρώ, όσο ενα ποτό σε ενα κωλόμπαρο.....και οταν το βάλετε θα παθετε πλάκα....

ο τύπος δεν ξερω αν τα φτιάχνει μόνος του αλλά του εχω παρει ήδη 6 τετράδες...ειχα δοκιμάσει στην αρχή με δυο σετ, ηρθαν πριν λίγες ημέρες...και βουαλά!! ηταν η μονη ευχάριστη εκπληξη στο προς στιγμήν χαλασμένο σύστημα μου (γιατί μετακόμισα και δεν παίζει αυτή τη στιγμή, ψάχνω να γεμίσω το χώρο!! βλ. θρεντ στα τεχνικα....)

Μιλάμε τα εβαλα κατω απο τα μονομπλοκ της καρυ και εχουν ανεβασει ζωντανια, μπασο πιο σφιγμενο και ζωντανο, πιο συμαζεμένο....πιο καθαρα οργανα μεταξύ τους αλλά η γενική βελτίωση ήταν η μεγαλύτερη δυσανάλογη σε σχέση τιμής προς απόδοση που εχω δωσει αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι....!!!

Τα βάζω στα ηχεία κάτω από πλάκα γρανίτη, στα τέσσερα σημεία που από πάνω από την πλακα ακουμπαν οι ακίδες με τα πιατάκια τους και ο ηχος εκτοξεύεται ακόμη περισσότερο...

Οποιος θέλει να με ακουσει ας παρει ενα σετάκι μόνο..ετσι για δοκιμή...Ας το παραλάβει...και ελάτε πίσω να το συζητήσουμε!!!

Εχω δωσει αρκετά λεφτα και σε καλωδια,μηχανηματα,πριζες κτλ...ηταν το μοναδικό εξάρτημα που επιτέλους αισθάνθηκα πως ένας από όλους αυτούς που πουλάνε δεν μου το έχ.... από πίσω!!

τωρα μίλησα με αυτόν στο εμπέυ που τα έχει και τον εβαλα να μου πουλήσει άλλα 4 σετακια....θα γεμίσω όλο το σύστημα!!! και το σιντι και τον προ....

εντωμεταξύ δεν ειναι ακριβά υλικά, το φτιάχνεις και μόνος σου...μαλλον....δηλαδή φαίνεται να είναι φελός με στρώσεις ενός είδους λάστιχου πανω και κάτω...τωρα αν εχει καμια τεχνική γιατί το λάστιχο είναι στις δυο μεριές ριγωτό ή είναι κανα είδος λαστίχου διαφορετικού από τα συνηθισμένα, δεν το ξέρω....

τσεκάρετε το γιατί ειναι πολύ hi end το εργαλείο και ασ κάνει μονο 10 διλλάρια...θα με θυμηθείτε...


http://cgi.ebay.com/ISOLATION-VIBRA...oryZ3283QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 

THANOS77

Senior Member
11 January 2007
348
το κακό με αυτόν που τα πουλάει είναι ότι βγάζει δυο δυο τα σετ και τα πουλάει...τον εστειλα δυο φορές μειλ να βάλει και αλλα για αγορά..!! οπότε πρεπει να του στείλετε μειλ...αν δεν ξυπνήσει λίγο να βάλει καμιά εικοσαριά να τρέχουν....!!
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
ΔΕΝ το κάνει γιατί πουλήσει δεν ΠΟΥΛΗΣΕΙ . ο νταβατζής θέλει το μερτικό του επί των ποσταρισμένων προϊόντων ανά τακτό χρονικό διάστημα , δηλαδή εαν δεν το σπρώξει σε 10 μέρες ας πούμε ΠΛΕΡΩΝΕΙ !!! ANYWAY όποτε προτιμά να πουλά σιγά σιγά ....
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
και γιατί δεν παίρνετε ένα φύλλο χοντρό φελώ και λάστιχο να τα φτιάξετε μόνοι σας ντε?
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
χμ, τώρα που το λες... το νοβοπάν όμως δεν έχει καμία αποσβεστική ικανότητα
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Φελλό βάζουν και πάνω κάτω ελαστικό.Απλή κι αποτελεσματική κατασκευή(για μικρομεσαία βάρη).
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Έχω πάντως μια μεγάλη απορία:
Ενα ηλεκτρονικό κύκλωμα όταν τραντάζεται (κραδασμοί) βγάζει διαφορετική κυματομορφή στην έξοδο απ' όταν δεν τραντάζεται; Για ποιό λόγο;
Δεν το βάζετε σε ένα παλμογράφο να δούμε αν επηρρεάζουν οι κραδασμοί; Ένα τέτοιο πειραματάκι είναι πολύ εύκολο να γίνει νομίζω (εγώ δεν έχω παλμογράφο ούτε είμαι και ηλεκτρονικός).
Εντάξει τα καλώδια επηρεάζουν το σήμα και το ρεύμα, αγωγοί είναι...
Τα αντικραδασμικά τα καταλαβαίνω μόνο εκεί όπου υπάρχει μηχανική μετάδοση σήματος (π.χ. πικάπ)
Δεν ειρωνεύομαι, απλά δεν καταλαβαίνω...
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Ενα ηλεκτρονικό κύκλωμα όταν τραντάζεται (κραδασμοί) βγάζει διαφορετική κυματομορφή στην έξοδο απ' όταν δεν τραντάζεται; Για ποιό λόγο;

Αρκετά "αθώα" εξαρτήματα όπως κρύσταλοι, πηνία, πυκνωτές κλπ. μπορούν να μετατρέψουν τις δονήσεις σε ηλεκτρικό σήμα λειτουργώντας κατ´ακάποιο τρόπο σαν μικρόφωνα. Αυτό φυσικά και είναι μετρήσιμο και είναι γνωστό πρόβλημα, ιδιαίτερα στους σχεδιαστές ηχείων που αναγκάζονται να προσέχουν που και πώς θα τοποθετήσουν το crossover. Αναλογα με την θέση των δονούμενων εξαρτημάτων στο κύκλωμα κάτι τέτοιο μπορεί να είναι από αδιάφορο μέχρι κρίσιμο. Αρκετοί κατασκευαστές φροντίζουν να στερεώνουν μηχανικά πολύ καλύτερα κάποια τέτοια εξαρτήματα για να αποφύγουν προβλήματα. Σε άλλα μηχανήματα (άσχετα με το hi-fi) όλα τα εξαρτήματα με την πλακέτα μπαίνουν σε κερί για να αποφύγουν διάφορα παρόμοια προβλήματα.
Οι δονήσεις στα μηχανήματα όμως δεν μεταφέρονται μόνο μέσω του επίπλου αλλά και μέσω του αέρα, με συνηθισμένο πρόβλημα το καπάκι των πικάπ. Ακόμα και απομονώνοντας τις δονήσεις που θα φτάσουν μέσα από την βάση οι δονήσεις μέσω του αέρα, ιδιαίτερα σε μηχανήματα με αυξημένη επιφάνεια, μπορούν και πάλι να κάνουν διαφορά. Κάποιοι παρατηρούν ότι ακόμα και οι δονήσεις σε καλώδια κάνουν διαφορά και καταλήγουν σε βάσεις καλωδίων.
Μια απλή λύση που εφαρμόζεται είναι τα ηχεία να είναι σε άλλο χώρο απ' τα μηχανήματα, πράγμα δυστυχώς ανέφικτο στα περισσότερα σπίτια μας...
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Ηλία ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση.
Επίσης διάβασα ένα μέρος από το (μεγάλο) νήμα που έχει ανοίξει ο DIPIE και υπάρχουν και εκεί αξιόλογες απόψεις.
Η δική μου θέση, έχοντας ασχοληθεί αρκετά με το θέμα των κραδασμών στη δουλειά μου (κατασκευή πλοίων), είναι ότι το θέμα είναι δύσκολο και απαιτεί και γνώσεις και πειραματισμό. Σίγουρα πανάκριβες λύσεις μπορεί να μη κάνουν τίποτα ενώ πάμφθηνες να κάνουν πολλά. Πάντα εξαρτάται από το συγκεκριμένο setup.

Εγώ προσωπικά θα κύταγα με σειρά προταιραιότητας τα εξής:
1. Έχω πικάπ; Αν ναι τότε να μη φτάνουν κραδασμοί στη βελόνα/δίσκο από το πάτωμα/έπιπλο. Για τους κραδασμούς από αέρα θα δοκίμαζα με και χωρίς καπάκι.
2. Έχω ηλεκτρονικά με μέρη που επηρρεάζονται (όπως λές παραπάνω);

Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν θα αγόραζα αντοκραδασμικά. Θα έφτιαχνα ιδιοκατασκευούλες με απλά υλικά (ελαστομερή, σάντουϊτς, μεγάλης μάζας κλπ.)
Αλήθεια πώς λειτουργούν οι - τόσο διαδεδομένες - ακίδες; Μειώνοντας την επιφάνεια επαφής γιατί να μειώνεται η μετάδοση της κίνησης;

Αν και νομίζω ότι, αφού υπάρχει το άλλο νήμα (του DIPPIE) καλύτερα να συνεχίσουμε εκεί...
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Αλήθεια πώς λειτουργούν οι - τόσο διαδεδομένες - ακίδες; Μειώνοντας την επιφάνεια επαφής γιατί να μειώνεται η μετάδοση της κίνησης;

Ακριβώς!
Κάποιοι το πήγαν ακόμα παραπέρα με βάσεις που κρατάνε το μηχάνημα στον αέρα, αναρτημένο σε μαγνητικό πεδίο. Αν και εντυπωσιακή ιδέα, κάνει το μηχάνημα πιο ευαίσθητο στις δονήσεις μέσω του αέρα.

Μιας και σε βοηθάει και η δουλειά σου, δοκίμασε συνδυασμένα διάφορα υλικά με διαφορετικούς βαθμούς απόσβεσης. Οι έτοιμες λύσεις είναι γενικά απλές και συχνά υπερτιμημένες.
Αν μπορείς να φτιάξεις ένα καλαίσθητο ηχομονωμένο κουτί σαν έπιπλο για τα μηχανήματα, τα βοηθάς ακόμα περισσότερο. Αλλά σπάνια τα προβλήματα είναι τόσο έντονα που να απαιτούνται τέτοιες λύσεις...
Ακίδες που πατάνε σε λάστιχο και φελλό είναι η απλή επιλογή μου.
 

Deminio

Senior Member
6 May 2008
319
Αρκετά "αθώα" εξαρτήματα όπως κρύσταλοι, πηνία, πυκνωτές κλπ. μπορούν να μετατρέψουν τις δονήσεις σε ηλεκτρικό σήμα λειτουργώντας κατ´ακάποιο τρόπο σαν μικρόφωνα. Αυτό φυσικά και είναι μετρήσιμο και είναι γνωστό πρόβλημα, ιδιαίτερα στους σχεδιαστές ηχείων που αναγκάζονται να προσέχουν που και πώς θα τοποθετήσουν το crossover. Αναλογα με την θέση των δονούμενων εξαρτημάτων στο κύκλωμα κάτι τέτοιο μπορεί να είναι από αδιάφορο μέχρι κρίσιμο. Αρκετοί κατασκευαστές φροντίζουν να στερεώνουν μηχανικά πολύ καλύτερα κάποια τέτοια εξαρτήματα για να αποφύγουν προβλήματα. Σε άλλα μηχανήματα (άσχετα με το hi-fi) όλα τα εξαρτήματα με την πλακέτα μπαίνουν σε κερί για να αποφύγουν διάφορα παρόμοια προβλήματα.
Οι δονήσεις στα μηχανήματα όμως δεν μεταφέρονται μόνο μέσω του επίπλου αλλά και μέσω του αέρα, με συνηθισμένο πρόβλημα το καπάκι των πικάπ. Ακόμα και απομονώνοντας τις δονήσεις που θα φτάσουν μέσα από την βάση οι δονήσεις μέσω του αέρα, ιδιαίτερα σε μηχανήματα με αυξημένη επιφάνεια, μπορούν και πάλι να κάνουν διαφορά. Κάποιοι παρατηρούν ότι ακόμα και οι δονήσεις σε καλώδια κάνουν διαφορά και καταλήγουν σε βάσεις καλωδίων.
Μια απλή λύση που εφαρμόζεται είναι τα ηχεία να είναι σε άλλο χώρο απ' τα μηχανήματα, πράγμα δυστυχώς ανέφικτο στα περισσότερα σπίτια μας...

Πες τα χρυσόστωμε άλλη μια φορά! :ADFADF1: Το πιο περίτρανο παράδειγμα που είδα ποτέ μου είναι βάσεις που αγγίζουν τα 4 ψηφία για τιμή (3 στον αριθμό τα πόδια-βάσεις όχι 4) οι οποίες κάτω από το πίο κουφό μηχάνημα με την λιγότερη ανάγκη από αντικραδασμικές βάσεις , το DAC, έκαναν δουλειά προς το καλύτερο - αντιληπτό από τον κάθε έναν από τους φίλους που ακούγαμε. Απίστευτο κι όμως αληθινό. Και εγω είδα διαφορά όταν αγόρασα ένα 'καλό' hi-end έπιπλο και έβαλα πάνω τα μηχανήματα - ουκ ολίγη.
 

archbish

Established Member
12 March 2007
257
τωρα μίλησα με αυτόν στο εμπέυ που τα έχει και τον εβαλα να μου πουλήσει άλλα 4 σετακια....θα γεμίσω όλο το σύστημα!!! και το σιντι και τον προ....

quote]


To μπέρδεμα είναι κοντά αν το παρακάνεις. Μρορεί σε κάποιες συσκευές τα αποτελέσματα να είναι αντίστροφα από αυτά που έχεις ακούσει μέχρι τώρα.

Δοκίμασε στις μελλοντικές σου κινήσεις-πειράματα με το υλικό αυτό, να είσαι σίγουρος για αυτό που σου δίνει μετά από απαιτητικές αλλά και πιο χαλαρές ακροάσεις. Θέλει πάντα το χρόνο του για να κάτσει το αποτέλεσμα στα αυτιά σου.

Οπότε προτείνω στα επόμενα σετ που θα παραλάβεις να χρησιμοποιείς ένα τη φορά μέχρι να σιγουρευτείς για το αποτέλεσμα. Μπορεί τα ηχεία, οι τελικοί και οι πηγές να ωφελούνται αλλά να μην κάθονται στον προ. Κι αν για να κάτσουν πχ στον προ πρέπει να φύγουν από τις πηγές πώς θα το ξέρεις αν τα βάλεις όλα μαζί?

Θέλει και τύχη θέλει και κόπο.

Η δική μου εμπειρία λέει α) κατανόηση των φαινομένων και β) αφαίρεση και όχι πρόσθεση. Ουκ εν τω πολλω... Αλλά πάντα υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις. Καλές δοκιμές!
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
...Ακριβώς!
....
Ηλία το ερώτημά μου είναι πώς λειτουργούν οι ακίδες. Τι αλλάζει; Γιατί μειώνεται - αν μειώνεται - η μετάδοση των κραδασμών; Αν ήταν ελατήριο, ελαστομερές υλικό, πλαστικό υλικό, αέρας, η μαγνητικό πεδίο το καταλαβαίνω. Ατσάλι όμως; Υποθέτω ότι η επαφή της πολύ αιχμηρής ακίδας σε κάποιο σχετικά μαλακό υλικό δημιουργεί κάτι σαν αμορτισέρ τριβής; Είναι λίγο τεχνική η ερώτηση... τα αμορτισέρ τριβής λειτουργούν διαφορετικά από τα κοινά αμορτισέρ όπου η δύναμη είναι ανάλογη της ταχύτητας. Στα τριβής η δύναμη - αν θυμάμαι καλά - είσαι περίπου σταθερή...

Κανένας πιο ειδικός από μένα μηχανολόγος;;;
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Ελαχιστοποιώντας την επιφάνεια μηχανικής σύζευξης των δύο επιφανειών με ακίδα, ο όποιος κραδασμός θα μεταδοθεί πια μόνο από ένα σημείο δυσκολεύοντας την ταλάντωση του μηχανήματος, απ' όσο μπορώ να καταλάβω. Προσθέτοντας φελλό και λάστιχο εκατέρωθεν την ακίδας αυτή η δόνηση μειώνεται κι άλλο με δύο διαφορετικούς συντελεστές τριβής και γίνεται προφανώς θερμότητα πριν μεταδοθεί μειωμένη.
Αν διαβάζει κάποιος μηχανολόγος ελπίζω να μας φωτίσει τις απορίες καλύτερα διορθώνοντας και τα όποια λάθη μας...
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Ηλία το ερώτημά μου είναι πώς λειτουργούν οι ακίδες. Τι αλλάζει; Γιατί μειώνεται - αν μειώνεται - η μετάδοση των κραδασμών; Αν ήταν ελατήριο, ελαστομερές υλικό, πλαστικό υλικό, αέρας, η μαγνητικό πεδίο το καταλαβαίνω. Ατσάλι όμως;

Κάθε ακίδα είναι ελατήριο, και αποσβένει συχνότητες οι οποίες εξαρτώνται από τη σκληρότητα του υλικού και το φορτίο.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
το ελατηριο δεν εχει καποιο μηκος διαδρομης?
η ακιδα τι μηκος διαδρομης εχει ?