Απόσταση ηχείων απο το πάτωμα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Τελικά αληθεύει οτι όσο απομακρύνονται τα ηχεία απο το πάτωμα τόσο καλλίτερα παίζουν;

Δεν μιλάω απλά για πλάκα απο μάρμαρο.
Εχω δει να βάζουν και βάσεις καμιά 10αριά πόντους κάτω απο το μάρμαρο.
 
Νομιζω οτι δεν ειναι θεμα αποστασης απο το δαπεδο, αλλα κατευθυντικοτητας του εκαστοτε ηχειου στον καθετο αξονα. Εγω ακουω πολυ καλυτερο ηχο οταν ειμαι ορθιος σε σχεση με οταν ειμαι καθιστος στον καναπε (στο ιδιο σημειο). Αρα ακουω καλυτερο ηχο οταν τα αυτια μου ειναι ψηλοτερα (οσο αυξανεται η αποσταση στον καθετο αξονα) απο τα ηχεια. Αρα στην περιπτωση μου, με τα studio 5, ισχυει το αντιστροφο απο αυτο που αναφερεις.
Επισης, οσο απομακρυνομαι απο τα ηχεια, τοσο καλυτερος ειναι ο ηχος! Αυτα εχω διαπιστωσει εγω, αλλα καθε ηχειο εχει ξεχωρηστη συμπεριφορα, πιστευω.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Υπάρχουν ηχεία που σχεδιάζονται με συγκεκριμένη άποψη του κατασκευαστή σχετικά με την τοποθέτηση. Αναζήτησέ την στο net ή στον αντιπρόσωπο. Πέρα από αυτό ο πειραματισμός θα σου δώσει το ιδανικό για τον χώρο σου. Από προσωπική πείρα έχω να συμπληρώσω μόνο πως η απόσταση του κέντρου του μεγαφώνου–πατώματος, δεν πρέπει να συμπίπτει με την απόσταση κέντρου του μεγαφώνου–με τον πλαϊνό τοίχο.

(Γιά ποιά ηχεία μιλάμε?)
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Το tweeter των Artemis βρίσκεται γύρω στα 95cm, έτσι? Δεν νομίζω πως σε παίρνει να τα σηκώσεις κι'άλλο. Θα χάσεις σε εικόνα.

Τί παράπονο έχεις και ζητάς βάσεις? Μπουμάρουν? Μήπως είναι ελλειπής η οδήγηση (δεν είναι και πολύ ευαίσθητα τα Spectrum) και το χαμηλό χάνει χρονικά? και απλώνει?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Εχω ακούσει τον Ερμή σηκωμένο 15 πόντους απο το πάτωμα και η διαφορά στον ήχο ήταν θεαματική.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: Απάντηση: Απόσταση ηχείων απο το πάτωμα.

Εχω ακούσει τον Ερμή σηκωμένο 15 πόντους απο το πάτωμα και η διαφορά στον ήχο ήταν θεαματική.

νομιζω οτι 10 εκατοστα σηκωμα θα κανη καλο ωστε να ερθη το τουιτερ στο 1.05.

βαλε μερικες εγκυκλοπαιδειες για δοκιμη.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Απάντηση: Re: Απάντηση: Απόσταση ηχείων απο το πάτωμα.

νομίζω οτι 10 εκατοστά σήκωμα θα κάνει καλό ώστε να ερθη το τουιτερ στο 1.05.

βαλέμερικές εγκυκλοπαίδειες για δοκιμή.


Καλή σκέψη.
Ευχαριστώ.
Ευκαιρία να χρησημοποιήσω και τις εγκυκλοπαίδειες.
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Ευτυχώς που δεν τις πήρα σε ηλεκτρονική μορφή!!!!!!!
:flipout:

παιζει ρολο και ο χωρος
εχω τα audiovector m3 sign.
λενε για το ηχειο πως καλο ειναι να σηκωθει τοσο ωστε να ερθει το μιντγουφερ στο υψος του αυτιου...σωστο....

...ετσι το ειχα και γω μεχρι που αλλαξα χωρο

τωρα ειναι χαμηλοταβανος και μετα απο πειραματισμους εχω καταργησει τις βασεις.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
:flipout:

παιζει ρολο και ο χωρος
εχω τα audiovector m3 sign.
λενε για το ηχειο πως καλο ειναι να σηκωθει τοσο ωστε να ερθει το μιντγουφερ στο υψος του αυτιου...σωστο....

...ετσι το ειχα και γω μεχρι που αλλαξα χωρο

τωρα ειναι χαμηλοταβανος και μετα απο πειραματισμους εχω καταργησει τις βασεις.

:eek:fftopic:

Συγνώμη για το εκτός θέματος, αλλά έχουμε τα ίδια ηχεία κ τα θεωρώ από τα καλύτερα στην κατηγορία τους. -bye-
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Μιας και αυτές τις μέρες τυχαίνει να με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα αυτής της μετατόπισης, θα ήθελα να περιγράψετε με δυό λόγια τον τρόπο με τον οποίο μεταβάλλεται ο ήχος του ηχείου, όταν αυτό ανυψώνεται. Μήπως ακούτε το ηχείο σαν πιο "ευγενικό", δηλαδή με τα μεσαία λίγο πιο χαμηλά, "πιο πίσω", ενώ συγχρόνως "καθαρίζει" κάπως και το μπάσο; Μήπως εκτός αυτού νιώθετε πως το άκουσμα είναι και κάπως πιο "μεγαλοπρεπές"; Ανεξαρτήτως εάν αυτό είναι σωστό ή λάθος, ε; Με ενδιαφέρει πόση βαρύτητα δίνετε στο αποτέλεσμα, και εάν το αποτέλεσμα τυγχάνει της ίδιας πάνω -κάτω ερμηνείας.
Θενκς...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Στα περισσότερα ηχεία κόβονται οι υψηλές, χάνεται ο αέρας και γενικά γίνεται πιο "μουντός" ο ήχος...
Στα ATC πέρα βρέχει...
Ίσως λόγω mid - tweeter θόλου; Δεν γνωρίζω. Πάντως διαφορά δεν υπάρχει, οπότε κάθισαν εκεί που τα έχει τοποθετήσει η κατασκευάστρια εταιρία σαν ύψος.
Ακόμα και τα πατάκια που έβαλα κάτω από τις ακίδες μου φάνηκε ότι χαλάνε τον ήχο. Άρα κάτι ξέρει η ATC παραπάνω από μένα που δεν έβαλε πατάκια στη συσκευασία ή δεν σήκωσε παραπάνω το ηχείο. :ADFADF1:
 

acoustics

Senior Member
27 August 2007
642
Μιλάμε για φαινόμενα χτένας (comb filter effects), δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση αλλοίωση της απόκρισης πλάτους συχνοτήτων, η οποία προκαλείται από τη συμβολή του απευθείας διαδιδόμενου κύματος με το χρονικά καθυστερημένο αντίγραφό του, προερχόμενο από ανάκλαση στο δάπεδο.
Όσο μεγαλύτερη είναι αυτή η χρονική καθυστέρηση, τόσο περισσότερες και πυκνές παρουσιάζονται οι εξασθενήσεις και ενισχύσεις στη συνολική καμπύλη απόκρισης συχνοτήτων, ενώ όσο μικρότερη είναι η χρονική καθυστέρηση, τόσο λιγότερες και αραιές είναι οι εξασθενήσεις/ενισχύσεις.
Οι χρωματισμοί που προκαλούν τα φαινόμενα χτένας σε μία στερεοφωνική εγκατάσταση, δεν είναι πάντοτε αντιληπτοί από το ανθρώπινο σύστημα ακοής. Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως πχ το εύρος των κρισίμων ζωνών συχνοτήτων (critical bands) των αυτιών. Ειδικότερα, οι μεγαλύτερες χρονικές καθυστερήσεις που προκαλούν πυκνές εξασθενήσεις και κορυφώσεις στην καμπύλη απόκρισης συχνοτήτων, δεν καθίστανται αντιληπτές από τις ευρύτερες κρίσιμες ζώνες των αυτιών.
Πολλές φορές, τα φαινόμενα χτένας δημιουργούν ευχάριστο ‛ψυχοακουστικό’ συναίσθημα στους ακροατές, αφού τα λαμβανόμενα από ανάκλαση καθυστερημένα ηχητικά σήματα, ενισχύουν την αίσθηση των χαρακτηριστικών του τρισδιάστατου χώρου (ambience). Άλλες φορές όμως, τα φαινόμενα χτένας είναι ανεπιθύμητα για τους χρωματισμούς που προκαλούν (βυθίσεις/εξάρσεις στην απόκριση συχνοτήτων).

Αυτά μόνο για εισαγωγή. Υπάρχουν πολλά ακόμη .........
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
623
Χίος
Re: Απάντηση: Απόσταση ηχείων απο το πάτωμα.

Audio spectrum Artemis.

Έχεις τα bass reflex ή τα παλαιότερα TLS;
Εγώ έχω τα TLS και τα έχω σηκώσει περίπου 16 εκατοστά πάνω σε βάσεις ώστε τα τουίτερ από 85 να ανέβουν στα 101-102 εκατοστά. Κατέληξα έτσι γιατί για το ύψος μου και στη συγκεκριμένη θέση που κάθομαι, τόσο είναι το ύψος των αυτιών μου από το πάτωμα.
Δες εδώ φωτογραφίες τους:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=30526&page=2
αλλά και αυτές:
 

Attachments

  • Artemis TLS 093.jpg
    Artemis TLS 093.jpg
    42.5 KB · Views: 381
  • Artemis TLS 104.jpg
    Artemis TLS 104.jpg
    46 KB · Views: 365
  • Artemis TLS 113.jpg
    Artemis TLS 113.jpg
    46.4 KB · Views: 367
Last edited:

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
στην δικη μου περιπτωση με το Αρτεμις τλς το σηκωμα κατα 15 εκ. εκοβε και ενα ελαφρυ μπουμαρισμα που υπηρχε στον παλιο χωρο που τα χρησιμοποιουσα.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Ο μόνος τύπος ηχείου που δεν έχω ακούσει είναι γραμμής μεταφοράς.

Θέλω κάποια στιγμή να τα πάρω ένα "αυτί"...