marantz 7002

MAIANDROS

New member
19 May 2008
7
μολις εκανα παραγγελια τον 7002 αν καποιος απο το φορουμ εχει μαραντζ θα θελα να μου πει την γνωμη του για το συγκεκριμενο μηχανημα.βασικα ημουν αναμεσα στον yamaha 3800 και τον μαραντζ μετα απο συνομιλια με τον πωλητη κατεληξα στον μαραντζ να τον παρω η να αλαξω παραγγελια σεβαστη οποιαδηποτε αποψη
 

MAIANDROS

New member
19 May 2008
7
για να πω την αληθεια μαραντζ δεν εχω ακουσει περα απο στερεωφωνικο ενυσχιτη και τις διαφορες κριτικες περιοδικων.αυτο που ζητουσα ηταν εμφαση στο δικαναλο ηχο και μετα στον κινηματογραφο.οσο για τον yamaha ενας φιλος εχει τον 657 εγω ειχα τον denon 2106 πιο ακριβος αλλα διπλα στον yamaha κατω των προσδοκιων μου.απλα ρωταω αν μπορει το συγκεκριμενο μοντελο να αποδωσει οτι λεει σε συγκριση με τον 3800 που εκει τουλαχιστων εχω μια αποψη καλυτερη.
 

antid0t

Senior Member
17 January 2007
546
Αθηνα
ειναι θεμα γουστου - προσωπικα οι yamaha δεν μου ταιριαζουν (τους βρισκω τραχεις και επιτηδευμενους). Αντιθετως, οι Marantz ειναι πιο μουσικοι και γλυκεις (στα αυτια μου)...

Πιστευω, πολυ καλη επιλογη! Καλοακουστος.

ΥΓ>> Και πολυ ομορφα μηχανηματα.
 

MAIANDROS

New member
19 May 2008
7
οπως ειπα marantz δεν εχω ακουσει τη δευτερα θα παω εκει που εκανα την παραγγελια να ακουσω τον 5002 φανταζομαι και σωστα πιστευω ο 7002 να ναι ανωτερος.το διλημα που αντιμετωπισα και αντιμετωπιζω ειναι ως προς τα τελικα σταδια να μην αναγκαζομαι να τον τσιτωσω δηλαδη για να οδηγησει τα ηχεια ανετα σε αρκετα υψηλες εντασεις θα λεγα στα 25 τετραγωνικα που θα στηθει.εβλεπα και με καλο ματι τον 8002 αλλα παμε τουλαχιστων 400 ευρω πανω οποτε μενω στον 7002 μετα την ακροαση καταληγω αν και πολοι γνωστοι μου προτεινουν marantz που τον εχουν ακουσει.ευχαριστω για τα καλα λογια να σαι καλα.
 

MAIANDROS

New member
19 May 2008
7
τελικα τον παρελαβα εδω και μια εβδομαδα.αυτη τη στιγμη βεβαια δεν ειναι στημενος ως θα πρεπε.παιζει με 2 6ωμα sony 1 σαν κεντρικο b&w 602s3 και 2 ακομη 6ωμα sony μικρα.παντως απο τα μεχρι τωρα ακουσματα ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος θα λεγα απο την απαλοτητα τον γεματο ηχο που δινει ειδικα σε στερεοφωνια 2 καναλιων και οχι με ηχεια που θα πρεπε.οσο για την συγκριση αναμεσα στον denon που ειχα και αυτον τολμαω να πω πως ο marantz ειναι κατα πολυ ανωτερος ειδικα στην μουσικη αποδοση οσο για το σινεμα ειπα και πριν δεν ειναι ακομα στημενος με οτι θα πρεπε αλλα ακομα και ετσι η αποδοση και στο σινεμα ειναι αρκετα καλη.
 

MAIANDROS

New member
19 May 2008
7
να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει απανταει.θελω να βαλω στον συγκεκριμενο ενυσχιτη 1 ζευγαρι καλα κυριως ηχεια μου εχουν προτεινει b&o τι λενε τα συγκεκριμενα ηχεια ξερει καποιος.σκεφτομαι και τα klipsh rf62 δεν ξερω αν το γραψα καλα.
 

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
473
Thessaloniki
Αν ταχεις γραψει σωστα και ειναι οντως b&o(και οχι b&w,εκ παραδρομης),τοτε θα ηθελα αν γινεται να πεις με τι κριτηρια σου τα προτεινε οποιος σου τα προτεινε.Το λεω αυτο,γιατι θεωρουνται αρκετα υπερτιμημενα ολα τα προιοντα της B&O
 
Απάντηση: Re: marantz 7002

να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει απανταει.θελω να βαλω στον συγκεκριμενο ενυσχιτη 1 ζευγαρι καλα κυριως ηχεια μου εχουν προτεινει b&o τι λενε τα συγκεκριμενα ηχεια ξερει καποιος.σκεφτομαι και τα klipsh rf62 δεν ξερω αν το γραψα καλα.

Εαν πάς γιά κινηματογράφο περισσότερο, τότε αυτή είναι ίσως μία απο τις καλύτερες λύσεις.
 

DENONROTEL

Established Member
8 April 2008
166
ΠΑΤΡΑ
ΤΑ B&O δεν τα εχω ακουσει καθολου για να ειμαι ειλικρινεις τα klipch ομως επειδη εχω τα rf 3 μπορω να σου πω πως δεν θα τα αλλαζα ευκολα για τον λογω οτι οδηγουνται ευκολα και απο καποιο μικρο ενισχυτη λογο κατασκευης τους και σαν ηχος ειναι αρκετα τιμια για τα λεφτε τους
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Πρόσεξε μόνο τα ηχεία που θα διαλέξεις να είναι σχετικά εύκολα στην οδήγηση γιατί όσο να 'ναι πολυκάναλος είναι και δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται με τα ρεύματά του.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: marantz 7002

να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει απανταει.θελω να βαλω στον συγκεκριμενο ενυσχιτη 1 ζευγαρι καλα κυριως ηχεια μου εχουν προτεινει b&o τι λενε τα συγκεκριμενα ηχεια ξερει καποιος.σκεφτομαι και τα klipsh rf62 δεν ξερω αν το γραψα καλα.

B&O αποκλείεται να σού πρότεινε κανείς. Τι B&O; Ποιό μοντέλο; Προφανώς B&W θα σού είπαν... Θυμάσαι μοντέλο;
Εφόσον όμως προορίζονται για AV ενισχυτή, εκεί θες ευαίσθητα ηχεία και τα B&W δεν φημίζονται για την ευαισθησία τους. Σαφώς και θα σού πρότεινα Κlipsch RF62 ή RF82 (γύρω στο χιλιάρικο τα δεύτερα) και δεν θα το μετανιώσεις.
 

MAIANDROS

New member
19 May 2008
7
τον εν λογω ενυσχιτη τον εχω εδω και 2 μηνες.βεβαια δεν ειναι απολυτως συνδεδεμενος οπωσ θα πρεπε.για την ωρα μπροστα εχει ενα ζευγαρι b&w 602s3 2 suroud b&w601s3 subwoofer b&w asw300 και 2 sony συνδεδεμενα σε τελικο της technits παιζοντας σαν 2 κεντρικα μπορω να πω πως ειμαι αρκετα για να μην πω πολυ ευχαριστιμενος απο την συνολικη αποδοση του μηχανηματος τοσο σε κινηματογραφο αλλα και σε μουσικη ακροαση.το μονο που με απασχολει προς το παρον ειναι πως σε ενα υπομενου του μου εμφανιζει -20desibel ρωτησα και μου ειπαν χωρις να ξερω αν ειναι ετσι πως ειναι κομενα desibelαπο την εταιρια και υπαρχει τροπος να το διορθωσω μεχρι τωρα δεν τον βρηκα πιστευω πως καποιος απο δω πρεπει να γνωριζει πως μπορω να το διορθωσω αυτο και αν οντως ειναι ετσι που μου τα ειπαν