Οξειδωμένος καθρέπτης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Είναι ύπουλο πράμα ο καθρέπτης. Στην αρχή είναι υπάκουος και εργατικός, προσφέροντας πρόθυμα το είδωλο τροφή στην φιλαρέσκεια ή διερεύνηση στην απορία. Μετά από λίγο όμως κουράζεται και γίνεται απαιτητικός, κτητικός και ενίοτε δηκτικός. Δεσμεύει το βλέμμα και επιβάλλει θαρρείς έναν αναγκαστικό, σιωπηρό διάλογο μεταξύ του υποκειμένου και του ειδώλου του. Και τότε ενσκήπτει η αμφιβολία. Στην αρχή αργά, με κυκλωτική, διερευνητική πορεία, στη συνέχεια με εφόρμηση. Αρχίζει το είδωλο να γίνεται διάφανο, αποκαλύπτοντας μνήμες και οι έλικες του νου πλημμυρίζουν από ανησυχία από τον κίνδυνο οι καλύτερες από τις μνήμες αυτές να παραμείνουν ανεπανάληπτες, οριστικά θαμμένες στο παρελθόν, ενώ οι άσχημες να αποτελούν απλά μια πρόγευση του μέλλοντος, του ήδη υπονομευμένου από λάθη ή παραλείψεις που δεν έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα.

Robert&ClaraSchumann.jpg


Αυτήν την ανασφάλεια και ανησυχία, την περιοδική με μια απειλητική νωχελικότητα και προοδευτικά κλιμακούμενη, μου προξενεί η ακρόαση της αρχής του πρώτου μέρους της 4ης συμφωνίας του Σούμαν. Σε μια εποχή που δεν εννοείτο σοβαρός συνθέτης αν δεν έχει γράψει συμφωνίες, για το Σούμαν ήταν ο καημός και η αχίλλειος πτέρνα του. Γνώρισε σχετική επιτυχία με την πρώτη του συμφωνία και καταπιάστηκε μ’ αυτήν εδώ, ως δεύτερη, το 1841. Αποφάσισε όμως να την ξαναδουλέψει, όπου και την εξέδωσε δέκα χρόνια αργότερα, ως τέταρτη, κάνοντας την λίγο πιο ‛σκοτεινή’ και ‛βαριά’, κάτι που ικανοποίησε σαφώς τη γυναίκα – και Μούσα - του Κλάρα, αλλά όχι όμως και τον προστατευόμενο του, το νεαρό Γιοχάνες Μπραμς, που προτιμούσε την πρώτη εκδοχή.

Το έργο έχει 5 μέρη (πρώτο, ρομάντσα, σκέρτσο, τέταρτο και φινάλε), που παίζονται χωρίς διακοπή. Μολονότι οι μουσικολόγοι εξακολουθούν να της προσάπτουν χτυπητές αδυναμίες στη δομή και στην ενορχήστρωση, η συμφωνία περιέχει θαυμάσια μουσική, δυναμική και κοπιώδης στο πρώτο μέρος, λυρική και εξαιρετικά εκφραστική στη ρομάντσα, ρωμαλέα στο σκέρτσο και εκτονωτική στο φινάλε. Η αρχή μάλιστα του φινάλε (5ου μέρους), μου δημιουργεί την πλησιέστερη αίσθηση στην χαραυγή και στην έναρξη ενός νέου ξεκινήματος, μετά την περίφημη Ανατολή του Ηλίου από το Τάδε Έφη Ζαρατούστρα του Ρίχαρντ Στράους.

Είναι η δημοφιλέστερη και συχνότερα παιζόμενη συμφωνία του και έχει ευτυχήσει δισκογραφικά με πολλές θαυμάσιες εκτελέσεις, μια εκ των οποίων είναι κατά τη γνώμη μου η απολύτως κορυφαία:

Ο Φουρτβαίγκλερ με τη Φιλαρμονική του Βερολίνου δίνει μια μοναδική, εκπληκτική σε κάθε διάσταση της ερμηνεία, πετυχαίνοντας μια μαγική συναισθηματική επικοινωνία και ανταπόκριση από την ορχήστρα, που όμοια της δεν έχω ξανανιώσει – γιατί μόνο να το νιώσεις μπορείς αυτό και όχι να το καταλάβεις – σε καμία άλλη ηχογράφηση κανενός έργου. Λες και η μουσική βγαίνει από μια καρδιά και ένα μυαλό!!!! Η ποιότητα της μονοφωνικής ηχογράφησης του 1953 είναι ανέλπιστα καλή. Το μόνο μειονέκτημα είναι πως -στο βινύλιο τουλάχιστον- έχουν κόψει τη συνέχεια των μερών, εισάγοντας παύσεις. Ελπίζω στο διπλό cd της DG που κυκλοφορεί να το έχουν διορθώσει αυτό.

Από ‛και και ύστερα, θαυμάσιες ερμηνείες έχουν δώσει ο Κλέμπερερ με τη Φιλαρμόνια (EMI), ο Κάραγιαν με τη Φιλαρμονική του Βερολίνου (DG) και ο Γιόζεφ Κριπς με τη Συμφωνική του Λονδίνου (Decca).
 
Και ένα μοναδικό ντοκουμένο που βρήκα στο γιουτιούμπι. Ο Κάραγιαν νέος σχετικά, σε μαγνητοσκοπημένη πρόβα της 4ης του Σούμαν! Κειμήλιο για την Τέχνη της διεύθυνσης ορχήστρας, υπάρχει νομίζω σε κομμάτια όλη η πρόβα (!!!!) σε αυτή τη σελίδα του YouTube.

Ιδού το πρώτο τμήμα του πρώτου μέρους:


Αφιερωμένο σ' όλους τους -νόμιμα- νάρκισσους αυτού του κόσμου. Σε αυτούς δηλαδή που έχουν το περιεχόμενο και την αξία για να δίνουν υπόσταση στο αντικείμενο του θαυμασμού τους! :ernaehrung004: :grinning-smiley-043
 
Πολύ ενδιαφέρον πράγματι Δαμιανέ, καθώς δείχνει πως "χτίζεται" η εκτέλεση.

Ακριβώς Γιώργο. Πολλοί πιστεύουν πως ο μαέστρος είναι απλά ένας τύπος που κουνά με περισσή θεατρικότητα τα χέρια του μπροστά σε μουσικούς που ξέρουν ήδη τι πρέπει να κάνουν, γιατί αυτό φτάνει στα μάτια τους ως επιφαινόμενο, από τη συναυλία. Τα πράγματα όμως είναι πολύ διαφορετικά.
 

Dinah

Senior Member
19 June 2006
450
Ο Κάραγιαν νέος σχετικά, σε μαγνητοσκοπημένη πρόβα της 4ης του Σούμαν! Κειμήλιο για την Τέχνη της διεύθυνσης ορχήστρας

Aπο συμπαθητικος γινεται ολοενα και πιο συναρπαστικος....Σοβαροτητα και αυστηροτητα ντυμενες μ ενα τεραστιο πεπλο ευγενειας...!Κι αυτες οι παιχνιδιαρικες χειρονομιες...Κι αυτη η γλωσσα του σωματος....Αχ,τι μου θυμιζει....τι μου θυμιζει....:HTEHEH56:


Δαμιανε ευχαριστουμε πολυ....:flowers:
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
... η παρουσίαση υπέροχη, ως συνήθως .....

...μάλλον, μετά τις μινιατούρες, πρέπει να ανακαλύψουμε και τον Σούμαν των μεγάλων μεγεθών .....

... αν έλειπε και ο Φον Βελούδινος ..... :damnyou: :musicus::stoned::hahaha::hahaha::hahaha:


Σαφώς και ο μαέστρος έχει τον σημαντικότερο ρόλο στην ερμηνεία ενός έργου, πλην όμως όλο το έργο του εξαντλείται στην διάρκεια της εκμάθησης, των προβών, όταν περνάει γενικότερα το όραμα του και την δική του ανάγνωση ....

...την ημέρα της συναυλίας, τα χεράκια πάνω κάτω, οι μούτες, κλπ. είναι για ... ''τα μάτια'', για να έρθει η τροφή του καλλιτέχνη, ήτοι το χειροκρότημα, κλπ. ...

...αν περιμέναμε η ορχήστρα να συμμορφωθεί ως προς τα τέμπι βάσει των κελευσμάτων την ώρα της συναυλίας.... ''θα είχαμε σωθεί'' που λένε .... αυτά τρέχουν μόνα τους, by default, βάσει των ατελείωτων προβών ....
 
Last edited:
Απάντηση: Re: Οξειδωμένος καθρέπτης

... αν έλειπε και ο Φον Βελούδινος .....

Πρόσεχε Σπύρο, γιατί στη σφοδρότητα του αφορισμού σου ανιχνεύεται πάθος! :D Εγώ είμαι σίγουρος πως θα μπορούσατε να τα πάτε καλύτερα... :rolleyes:

Ο διευθυντής ορχήστρας κάνει όντως την πολλή δουλειά στις πρόβες, την ημέρα της συναυλίας όμως δεν είναι περιττός. Δε θα μπορούσε να λείψει σε καμία περίπτωση και όχι μόνο για την τέρψη του κοινού. Θυμήσου αυτά που μου έλεγες για το χαμόγελο του Ρατλ. ;)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
.... μα ακριβώς .... δεν διαφωνούμε ..... η παρουσία του μαέστρου στην συναυλία, ικανοποιεί μία σειρά επικοινωνιακών -πλέον- λόγων .....


...όσο για τον Φον.... εκείνο που δεν συμπαθώ είναι ότι πάντα ήταν υπέρ του PR και η δουλειά ερχόταν δεύτερη .... δεν λέω ότι δεν ήταν ικανός.... αλλά πάντα πρώτη προτεραιότητα είχε η εικόνα του ....

.... και το γεγονός, ακόμη, της υπάρξεως του βίντεο των προβών, συν του ότι ο τύπος ξέρει ότι βιντεοσκοπείται και δίνει την δική του περφόμανς ... για μένα λέει πολλά και ισχυροποιεί τις θέσεις μου .... 1955 .... πόσες ανάλογες βιντεοσκοπήσεις έχουμε άλλων ιερών τεράτων.... γιατί δεν ένοιωσαν την ίδια ανάγκη και οι λοιποί τιτάνες να βιντεοσκοπούν τις πρόβες τους ....

... άστα.... Φον και Μπερνστάιν προέλασαν θριαμβευτικά σε δρόμους που άλλοι με τον ιδρώτα τους δαφνόστρωσαν ....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
413twCSMA2L._SL500_AA280_.jpg


Tήν 4η την είχα σέ εκτελέσεις πού δέν μέ έπειθαν.
Πρίν 20 μέρες απέκτησα την Πρόταση τού Δαμιανού(μαζί με την Νο 88 τού Haydn)..
O Furt..ήταν αποκαλυπτικός...
Και αυτή η Φιλαρμονική τού Βερολίνου στά Χέρια του..............:grinning-smiley-043

Απόκτημα.
 

gr_1958

New member
25 May 2009
14
[FONT=&quot]Γειά σας.[/FONT]

[FONT=&quot]Πρόσφατα ἔγινα μέλος τοῦ [FONT=&quot]AVCLUB[/FONT][FONT=&quot] διότι χρειαζόμουνα τὶς γνῶμες τῶν μελῶν/χρηστῶν του σχετικὰ μὲ τὴν ἀγορὰ καινούριας κεφαλῆς γιὰ τὸ πικάπ μου. Ἀλλὰ αὐτὸ εἶναι μιὰ ἄλλη ἱστορία ἄσχετη μ’ αὐτὰ ποὺ θὰ διαβάσετε ἐδῶ.[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]Λοιπόν... ἀγαπῶ πολὺ τὴ κλασικὴ μουσικὴ (ἀλλὰ καὶ ἄλλα μουσικὰ εἴδη, ὅπως ἡ [FONT=&quot]Jazz[/FONT][FONT=&quot] κλπ.) καὶ τὴ μουσικὴ γενικότερα καὶ ἔτυχε νὰ βρῶ τοῦτες τὶς ἱστοσελίδες περὶ τὴν κλασικὴ μουσικὴ ποὺ βρίσκω ἐνδιαφέρουσες. Δὲν ἔχω προλάβει νὰ διαβάσω πολλὲς, ἀλλὰ διὰλεξα νὰ διαβάσω τούτη σας τὴ καταχώρηση σχετικὰ μὲ τὴν 4η Συμφωνία τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Schumann[/FONT][FONT=&quot] καὶ ἔνοιωσα πὼς θέλω/πρέπει νὰ κάνω μιὰ προσθήκη.[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]Δὲν θὰ διαφωνήσω μὲ τὴν προτεινόμενη ἠχογράφηση τοῦ [FONT=&quot]Furtw[/FONT][FONT=&quot]ä[/FONT][FONT=&quot]ngler[/FONT][FONT=&quot] στὴ [/FONT][FONT=&quot]Deutsche[/FONT][FONT=&quot]Grammophon[/FONT][FONT=&quot] (πῶς θὰ μποροῦσα, ἄλλωστε...) καὶ μὲ κάποιες ἄλλες ἀκόμα. Ἐντούτοις θὰ ἤθελα νὰ προσθέσω κάτι στὶς καταχωρήσεις σας· κάτι ἀξιόλογο. Μιὰ ἑρμηνεία μοναδική! Πρόκειται γι’ αὐτὴν τοῦ γερμανοῦ ἀρχιμουσικοῦ [/FONT][FONT=&quot]Hermann[/FONT][FONT=&quot] Abendroth[/FONT][FONT=&quot] (κάνετε στὸν ἑαυτό σας τὴ χάρη νὰ γνωρίσετε τὴ δουλειά του, ἄν δὲν τὸν γνωρίζετε ἤδη).[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]Ἡ 4η τοῦ [FONT=&quot]Schumann[/FONT][FONT=&quot] μὲ τὸν [/FONT][FONT=&quot]Abendroth[/FONT][FONT=&quot] βρίσκεται στὶς ἑξῆς δυὸ ἐκδοχὲς στὴ [/FONT][FONT=&quot]Music[/FONT][FONT=&quot] & [/FONT][FONT=&quot]Arts[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]1) Στὸ τετραπλὸ [FONT=&quot]CD[/FONT][FONT=&quot]μὲ κωδικὸ [/FONT][FONT=&quot]Music[/FONT][FONT=&quot] & [/FONT][FONT=&quot]Arts[/FONT][FONT=&quot] CD[/FONT][FONT=&quot]-1065. Ἡ 4η τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Schumann[/FONT][FONT=&quot] ἑρμηνεύεται ἀπὸ τὴ [/FONT][FONT=&quot]Sinfonieorchester [/FONT][FONT=&quot]des[/FONT][FONT=&quot] Mitteldeutschen [/FONT][FONT=&quot]Rundfunks[/FONT][FONT=&quot] στὶς 28 Μαρτίου 1950 στὸ [/FONT][FONT=&quot]Funkhaus[/FONT][FONT=&quot] Raum[/FONT][FONT=&quot] V[/FONT][FONT=&quot] τῆς Λειψίας. Περιέχονται ἀκόμα ἡ 3η καὶ ἡ 9η Συμφωνία τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Beethoven[/FONT][FONT=&quot] καὶ τὸ 4ο Κοντσέρτο για Πιάνο μὲ τὸν [/FONT][FONT=&quot]Kempff[/FONT][FONT=&quot] καθὼς καὶ ἡ 4η τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Brahms [/FONT][FONT=&quot]καὶ ἡ [/FONT][FONT=&quot]Faust [/FONT][FONT=&quot]Overture [/FONT][FONT=&quot]τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Wagner[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]2) Στὸ διπλὸ [FONT=&quot]CD[/FONT][FONT=&quot] μὲ κωδικὸ [/FONT][FONT=&quot]Music[/FONT][FONT=&quot] & [/FONT][FONT=&quot]Arts[/FONT][FONT=&quot] CD[/FONT][FONT=&quot]-1038. Ἡ 4η τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Schumann[/FONT][FONT=&quot] ἐδῶ εἶναι μιὰ πίστευτη ἑρμηνεία! Ὁ [/FONT][FONT=&quot]Abendroth [/FONT][FONT=&quot]διευθύνει τὴ [/FONT][FONT=&quot]Leipzig[/FONT][FONT=&quot] RSO [/FONT][FONT=&quot]τὸ 1956. Στὸ ἴδιο διπλὸ [/FONT][FONT=&quot]CD [/FONT][FONT=&quot]θὰ βρῆτε τὴν 1η Συμφωνία τοῦ ἰδίου συνθέτη, τὴ 1η Σερενάτα τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Brahms[/FONT][FONT=&quot], τὸ [/FONT][FONT=&quot]Variations[/FONT][FONT=&quot] on [/FONT][FONT=&quot]a[/FONT][FONT=&quot] Rococo[/FONT][FONT=&quot] Theme[/FONT][FONT=&quot] τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Tchaikovsky[/FONT][FONT=&quot] μὲ τὸν [/FONT][FONT=&quot]Milos[/FONT][FONT=&quot] Sadlo [/FONT][FONT=&quot]καὶ τέλος τὰ [/FONT][FONT=&quot]Wesendonck [/FONT][FONT=&quot]Lieder [/FONT][FONT=&quot]τοῦ [/FONT][FONT=&quot]Wagner[/FONT][FONT=&quot]μὲ τὴν [/FONT][FONT=&quot]Tiana[/FONT][FONT=&quot] Lemnitz[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]Τούτη[FONT=&quot] ἡ[/FONT][FONT=&quot] τελευταία[/FONT][FONT=&quot] ([/FONT][FONT=&quot]καὶ [/FONT][FONT=&quot]κορυφαία[/FONT][FONT=&quot] ἑρμηνεία[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]βρίσκεται[/FONT][FONT=&quot] καὶ [/FONT][FONT=&quot]στὸ [/FONT][FONT=&quot]μονὸ[/FONT][FONT=&quot] CD [/FONT][FONT=&quot]τῆς[/FONT][FONT=&quot] Berlin Classics [/FONT][FONT=&quot]μὲ[/FONT][FONT=&quot]ἀριθμὸ[/FONT][FONT=&quot] BC 2053-2 ([/FONT][FONT=&quot]μαζὶ [/FONT][FONT=&quot]μὲ [/FONT][FONT=&quot]μιὰ[/FONT][FONT=&quot] ἐπίσης [/FONT][FONT=&quot]πολύ[/FONT][FONT=&quot] καλὴ[/FONT][FONT=&quot] ἑρμηνεία[/FONT][FONT=&quot] τῆς[/FONT][FONT=&quot] 4[/FONT][FONT=&quot]ης[/FONT][FONT=&quot]τοῦ[/FONT][FONT=&quot] Tchaikovsky – [/FONT][FONT=&quot]μ[/FONT][FONT=&quot]’ [/FONT][FONT=&quot]ἕναν[/FONT][FONT=&quot] σμπάρο [/FONT][FONT=&quot]δυὸ[/FONT][FONT=&quot] ...[/FONT][FONT=&quot]τέταρτες[/FONT][FONT=&quot]!). [/FONT][FONT=&quot]Τὸ[/FONT][FONT=&quot] CD [/FONT][FONT=&quot]τοῦτο [/FONT][FONT=&quot]μπορεῖτε [/FONT][FONT=&quot]νὰ [/FONT][FONT=&quot]τὸ[/FONT][FONT=&quot] βρῆτε[/FONT][FONT=&quot] μόνο [/FONT][FONT=&quot]του [/FONT][FONT=&quot]ὡς[/FONT][FONT=&quot] μονὸ [/FONT][FONT=&quot]ἀλλὰ [/FONT][FONT=&quot]καὶ[/FONT][FONT=&quot] μέσα [/FONT][FONT=&quot]σὲ [/FONT][FONT=&quot]ἕνα[/FONT][FONT=&quot] κουτὶ [/FONT][FONT=&quot]τῆς[/FONT][FONT=&quot] Berlin Classics [/FONT][FONT=&quot]μὲ[/FONT][FONT=&quot] 5 CDs [/FONT][FONT=&quot]τοῦ[/FONT][FONT=&quot] Abendroth [/FONT][FONT=&quot]ποὺ [/FONT][FONT=&quot]τὸ [/FONT][FONT=&quot]προτείνω [/FONT][FONT=&quot]καὶ[/FONT][FONT=&quot] περιέχει[/FONT][FONT=&quot] τὴν[/FONT][FONT=&quot] 9[/FONT][FONT=&quot]η[/FONT][FONT=&quot] τοῦ[/FONT][FONT=&quot] Bruckner, [/FONT][FONT=&quot]τὴν[/FONT][FONT=&quot] 8[/FONT][FONT=&quot]η [/FONT][FONT=&quot]καὶ[/FONT][FONT=&quot] 9[/FONT][FONT=&quot]η[/FONT][FONT=&quot] τοῦ[/FONT][FONT=&quot] Schubert, [/FONT][FONT=&quot]τὸ[/FONT][FONT=&quot] Κοντσέρτο[/FONT][FONT=&quot] γιὰ [/FONT][FONT=&quot]Πιάνο[/FONT][FONT=&quot] ([/FONT][FONT=&quot]μὲ[/FONT][FONT=&quot] τὸν[/FONT][FONT=&quot] Friedrich Wührer) [/FONT][FONT=&quot]καὶ[/FONT][FONT=&quot] τὸ[/FONT][FONT=&quot] Κοντσέρτο[/FONT][FONT=&quot] γιὰ [/FONT][FONT=&quot]Βιολοντσέλο[/FONT][FONT=&quot] ([/FONT][FONT=&quot]μὲ[/FONT][FONT=&quot] τὸν[/FONT][FONT=&quot] Paul Tortelier) [/FONT][FONT=&quot]τοῦ[/FONT][FONT=&quot] Schumann [/FONT][FONT=&quot]καὶ[/FONT][FONT=&quot] τέλος[/FONT][FONT=&quot] τὴν [/FONT][FONT=&quot]Παθητικὴ[/FONT][FONT=&quot] τοῦ[/FONT][FONT=&quot] Tchaikovsky.[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]Αὐτά.[/FONT]

[FONT=&quot]Χμ... πρὶν κλείσω, ἐπιτρέψτε μου νὰ σᾶς προτείνω κάτι ἀκόμα μὲ τὸν [FONT=&quot]Abendroth[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]Πρόκειται γιὰ μιὰ ἑρμηνεία τοῦ Κοντσέρτου γιὰ Βιολὶ τοῦ [FONT=&quot]Beethoven[/FONT][FONT=&quot]. Ξέρω πὼς θὰ ἔχετε οὐκ ὀλίγες ἐκδοχὲς τούτου τοῦ κορυφαίου βιολιστικοῦ ἔργου ἀλλὰ θὰ ἤθελα νὰ σᾶς ἐπισημάνω μιὰ ἀκόμα. Μιὰ ζωντανὴ ἠχογράφηση μὲ τὸ ([/FONT][FONT=&quot]King[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]David[/FONT][FONT=&quot] Oistrakh[/FONT][FONT=&quot] στὸ βιολὶ καὶ τὸν [/FONT][FONT=&quot]Hermann[/FONT][FONT=&quot] Abendroth[/FONT][FONT=&quot] νὰ διευθύνη τὴ [/FONT][FONT=&quot]Berliner[/FONT][FONT=&quot] Rundfunk[/FONT][FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Sinfonieorchester[/FONT][FONT=&quot] τὴν 31η Μαρτίου 1952 στὴ [/FONT][FONT=&quot]Staatsoper[/FONT][FONT=&quot] τοῦ Βερολίνου.[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]Βρίσκεται στὸ 2ο [FONT=&quot]CD[/FONT][FONT=&quot] ἀπὸ τὰ τέσσερα ποὺ περιέχονται στὸ κουτὶ τῆς [/FONT][FONT=&quot]TAHRA [/FONT][FONT=&quot]μὲ κωδικὸ [/FONT][FONT=&quot]TAH[/FONT][FONT=&quot] 129-131 καὶ τίτλο [/FONT][FONT=&quot]Edition[/FONT][FONT=&quot] Hermann[/FONT][FONT=&quot] Abendroth[/FONT][FONT=&quot] Vol[/FONT][FONT=&quot].2 – [/FONT][FONT=&quot]Beethoven[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]Εἶναι ἔκδοση τοῦ 1995 καὶ ἐνδεχομένως νὰ μὴν ἐντοπίζεται εὔκολα. Ψάξτε το, μως.[/FONT]
[FONT=&quot]Ὁ ἦχος εἶναι ἀρκετὰ ὥς πολὺ καλὸς μονοφωνικός.[/FONT]

[FONT=&quot]Νὰ εἶστε καλὰ καὶ καλὲς ἀκροάσεις.[/FONT]
 
Έχω τη χαρά να σε καλωσορίσω αγαπητέ gr_1958 και στην κατηγορία της μουσικής, μετά από αυτήν του hi-end! :smile: Ιδιαίτερα μάλιστα που από το κατατοπιστικό σου κείμενο, φαίνεται πως την ψάχνεις τη δουλειά! Τον Άμπεντροτ το γνωρίζω μόνο ως όνομα. Δεν έχω δίσκους του. Θα το ψάξω.

Εύχομαι να σε διαβάζουμε συχνά εδώ μέσα! :ernaehrung004:

Αλήθεια, μήπως γνωρίζεις κανένα ευρωπαϊκό ιντερνετικό μαγαζί που να πουλά βινύλια της berlin classics? Μόνο σε γιαπωνέζικο τα 'χω δει και όχι μεγάλη ποικιλία.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Καλωσόρισες και απο μένα αγαπητέ gr.1958.
Tυχαίνει νά έχω την 4η τού Schumann μέ Αbentroth(τής Λειψίας 31/3/1956)απο ένα 7πλό Boxset τής Berlin Classics(Αbendroth:The Latest Symphonies).
Moύ ειχαν κάνει εντύπωση 3 συμφωνίες τού Mozart(35,38,41)η 3η τού Brahms αλλά και μιά θαυμάσια 9η τού Beethoven.
Για να είμαι ειλικρινής δέν άκουσα με προσοχή την 4η τού Schumann.
Θα τη ακούσω και θά επανέλθω.

969866.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
... καλώς μας βρήκες φίλε ...

... με την σειρά μου εύχομαι καλή παραμονή και να μας επιτρέψεις να αντλήσουμε από την αστείρευτη (κατά πως φαίνεται) δεξαμενή γνώσεων σου ...

μετά την καλή αρχή αναμένουμε και τις μελλοντικές παρουσιάσεις σου, αλλά και την συμμετοχή σου στις (αληθινές, όχι μόνον virtual) μαζώξεις μας...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Καλώς όρισες και απο εμένα. Τον Abendroth τον εκτίμησα όταν άκουσα τον Brahms του. Είναι ο πρώτος που με έκανε να εκτιμήσω την Τρίτη συμφωνία του (την οποία ακούω τελευταία στη δουλειά από το κινητό ),έργο που μέχρι τώρα ούτε ο Furtwängler ούτε ο Klemperer "μαγείρεψαν" ικανοποιητικά για τον ουρανίσκο μου. Αντιθέτως, οι ηχογραφήσεις των δύο προαναφερθέντων της Τέταρτης του Σούμαν ήταν υπεραρκετές για εμένα και δεν κοίταξα παραπέρα για άλλες ερμηνείες του έργου αυτού. Μου κινείς όμως το ενδιαφέρον για τον Abendroth, τον οποίο θα ψάξω πάραυτα. Και πάλι καλωσόρισες στην παρέα μας.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Οξειδωμένος καθρέπτης

αμερικάνικο σου κάνει?

Ευχαριστώ πολύ. Είχα δει το elusive disc αλλά το είχα ξεχάσει. Το πρόβλημα μου όμως είναι το τελωνείο, γι' αυτό προτιμώ τα ευρωπαϊκά. Και το elusive όμως, τέσσερις-πέντε τίτλους έχει.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
μην ανησυχείς για το τελωνείο, αν η παραγγελία είναι κάτω από 100δολ. δεν θα έχεις πρόβλημα. Δε νομίζω ότι θα βρεις πολλούς τέτοιους δίσκους, αμφιβάλλω αν η Berlin Classics κυκλοφόρησε παραπάνω από 5-6 κομμάτια. Γιατί δεν ψάχνεις καλύτερα τα πρωτότυπα? τι εννοώ? όλα τα βινύλια της Berlin Classics είναι επανεκδόσεις της ΕΤΕΡΝΑ, της ανατολικογερμανικής δισκογραφικής εταιρείας, το αρχείο της οποίας αγοράστηκε από την δυτικογερμανική EDEL αντί πινακίου φακής (φαντάζομαι) μετά την ένωση των δύο Γερμανιών και επανακυκλοφόρησε ως ...Berlin Classics (σε σιντί φυσικά). Για ρίξε μια ματιά εδώ.

http://musik.shop.ebay.de/items/Mus...acZ1QQ_sacatZ11233QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em282

Στο γερμανικό ebay θα βρεις αμέτρητες ΕΤΕΡΝΑ σε τιμές χώμα.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
μην ανησυχείς για το τελωνείο, αν η παραγγελία είναι κάτω από 100δολ. δεν θα έχεις πρόβλημα. Δε νομίζω ότι θα βρεις πολλούς τέτοιους δίσκους, αμφιβάλλω αν η Berlin Classics κυκλοφόρησε παραπάνω από 5-6 κομμάτια. Γιατί δεν ψάχνεις καλύτερα τα πρωτότυπα? τι εννοώ? όλα τα βινύλια της Berlin Classics είναι επανεκδόσεις της ΕΤΕΡΝΑ, της ανατολικογερμανικής δισκογραφικής εταιρείας, το αρχείο της οποίας αγοράστηκε από την δυτικογερμανική EDEL αντί πινακίου φακής (φαντάζομαι) μετά την ένωση των δύο Γερμανιών και επανακυκλοφόρησε ως ...Berlin Classics (σε σιντί φυσικά). Για ρίξε μια ματιά εδώ.

http://musik.shop.ebay.de/items/Mus...acZ1QQ_sacatZ11233QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em282

Στο γερμανικό ebay θα βρεις αμέτρητες ΕΤΕΡΝΑ σε τιμές χώμα.

Έχουν κάτι ιδιαίτερο οι εκτυπώσεις της ΕΤΕΡΝΑ; Απο περιέργεια ρωτω.