Οδηγός αλλαγής μνήμης σε macbook pro

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Σήμερα αποφάσισα να αναβαθμίσω στο macbook pro μου την μνήμη του από τα 2gb σε 4gb. Το κόστος πια στις μνήμες είναι πολύ μικρό, αφού πλήρωσα μόνο 71,60 ευρώ για αγορά από ελληνικό κατάστημα για μνήμες kingston.

H διαδικασία είναι πανεύκολη, χρειάζεστε 5-10 λεπτά το πολύ κ το μοναδικό εργαλείο είναι ένα πολύ μικρό κατσαβίδι, εκτός των μνημών.

attachment.php


1ο βήμα είναι να αφήσετε τον φορητό σας να κρυώσει αρκετά λεπτά κ να τον γυρίσετε ανάποδα.

attachment.php


2ο βήμα είναι να αφαιρέσετε την μπαταρία του με τα δύο μικρά κουμπάκια που διαθέτει. Στο πάνω μέρος του κενού που αφήνει η μπαταρία διακρίνουμε τρεις μικές βίδες που πρέπει να ξεβιδώσουμε.

attachment.php


Οι βίδες είναι πολύ μικρές, οπότε μεγάλη προσοχή μην τις χάσετε.

attachment.php


Αφού τις αφαιρέσετε, τότε βγάζετε με προσοχή το μικρό σιδερένιο κάλυμμα.

attachment.php
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Αφού αφαιρέσετε το καπάκι λοιπόν θα δείτε την παρακάτω εικόνα :

attachment.php


Επόμενο βήμα είναι πιέσετε μαλακά τα λαμάκια που βρίσκονται στα πλαϊνά της κάθε μνήμης για να την βγάλετε. Μόλις τα πιέσετε κ τα δύο λαμάκια, η μνήμη "σηκώνεται" σε μια κλίση 25 μοιρών περίπου κ μπορείτε να την αφαιρέσετε βάζοντας λίγη δύναμη για να τραβήξετε προς τα έξω.

attachment.php


Αφού τις αφαιρέσετε κ τις δύο μνήμες, τότε τοποθετείται με την ανάποδη εργασία τις νέες μνήμες.

attachment.php


attachment.php


Βιδώνετε το μικρό καπάκι με τις τρεις βίδες κ βάζετε την μπαταρία στην θέση της. Εκκίνηση του υπολογιστή κ το αποτέλεσμα είναι :

attachment.php


Πανεύκολο, γρήγορο κ το αποτέλεσμα είναι να "πετά" ο υπολογιστής σας !
 

empola

Established Member
20 June 2006
158
τρομερό timing... σήμερα περιμένω και τις μνήμες για το δικό μου upgrade.
 

 Νίκος

Supreme Member
Μπράβο Μιχάλη !

Ειδες καμια διαφορα ?
Αν βαλω κι εγω στο macbook που εχω , θα αναγνωρισει και τα 4gb ή μονο τα 3 ?
Πιο Macbook έχεις? Tα 4 GB κάνουν την διαφορά πάντως.Ειδικά σε CS3,video editing ή για ταυτόχρονη χρήση Parallels όπου δίνεις 2GB εκεί και ξενοιάζεις.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
το macbook που πηρα εγω περυσι το μαιο αναγνωριζει μεχρι 3γιγα ραμ. τα macbook της επομενης αναβαθμισης μετα το δικο μου (νομιζω περυσι τον ιουλιο η σεπτεμβριο) υποστηριζαν 4γιγα ραμ οπως φυσικα και τα σημερινα.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Δυστυχως κι εγω περσι τον Ιουνιο το πηρα :frusty:

Τοσο δυσκολο ηταν αυτο αραγε ?
Δεν αλλαζει ουτε με Firmware upgrade ?

H καλυτερη λυση για μας δηλ. ειναι να βαλω ενα dimm των 2gb και ενα τους 1gb ?
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Οδηγός αλλαγής μνήμης σε macbook pro

Ειδες καμια διαφορα ?
Αν βαλω κι εγω στο macbook που εχω , θα αναγνωρισει και τα 4gb ή μονο τα 3 ?
Είδα μεγάλη διαφορά Γιάννη, από τον χρόνο που εκκινεί, μέχρι την επεξεργασία στο Photoshop, όπου άνοιξα πάρα πολλές raw φωτογραφίες μαζί κ δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου...

Το δικό σου δέχεται 3gb, οπότε πας για αγορά ενός 2gb + ενός 1gb.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Αν βαλεις 2+1 τοτε χανεις το dual channel, αλλα οπως και να το κανουμε περισσοτερη ram ειναι καλυτερη! Κι εγω σπαστηκα οταν εμαθα οτι παιρνει μεχρι 3...τοσο δυσκολο ηταν να παιρνει 4?
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Εγω προσωπικα, οχι οτι χρειαζομαι αρκετη ram, απλως το παλιο πισι ειναι 11 ετων (P3, 450MHz) και για μια φορα θελω να ευχαριστηθω ενα γρηγορο υπολογιστη!:p:p