Πρόβληματακι!

fpapado

Established Member
28 August 2006
115
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα σε όλους,

εχω συνδέσει σε 5.1 τον Yamaha RXV650 με Pioneer με coaxial,

σε δικάναλο τον προ του Τσακιριδη Alexander και τελικό ενα mpery 1500,

για να ακούω ραδιόφωνο απο το δικάναλο εχω συνδέσει τον yamaha με τον alexander,

με αυτη τη σύνδεση οταν επιλέγω στον yamaha to dvd και παίζω CD δε θα έπρεπε να το ακούω απο το δικάναλο;

μήπως πρέπει να συνδέσω και απευθείας το DVD με τον pro με RCA;
υπάρχει πρόβλημα αν απο το DVD εχω μόνομα και coaxial και RCA;
 
fpapado said:
Καλημέρα σε όλους,

εχω συνδέσει σε 5.1 τον Yamaha RXV650 με Pioneer με coaxial,

σε δικάναλο τον προ του Τσακιριδη Alexander και τελικό ενα mpery 1500,

για να ακούω ραδιόφωνο απο το δικάναλο εχω συνδέσει τον yamaha με τον alexander,

με αυτη τη σύνδεση οταν επιλέγω στον yamaha to dvd και παίζω CD δε θα έπρεπε να το ακούω απο το δικάναλο;

μήπως πρέπει να συνδέσω και απευθείας το DVD με τον pro με RCA;
υπάρχει πρόβλημα αν απο το DVD εχω μόνομα και coaxial και RCA;

Aν κατάλαβα καλά από την περιγραφή σου, το πρόβλημα είναι ότι το Pioneer DVD player σου δεν παίζει audio CDs από την ψηφιακή του μέσω του Alexander, έτσι δεν είναι;

Ναι, θα έπρεπε να το ακούς από το δικάναλο. Απ'ότι ξέρω, οι AV έχουν "θέμα" με το να βγάζουν κάποια (αναλογικά) σήματα στις ψηφιακές τους εξόδους, αλλά με τις αναλογικές νομίζω ότι είναι ΟΚ.

Στην δεύτερη ερώτηση, ναι, στην περίπτωσή σου είναι μάλλον καλύτερο να συνδέσεις και απευθείας το DVD με τον Alexander (εκτός αν το DVD είναι τελείως της πλάκας και τα DAC του είναι πολύ υποδεέστερα του AV). Δεν υπάρχει πρόβλημα με την ταυτόχρονη σύνδεση.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
fpapado said:
Καλημέρα σε όλους,

εχω συνδέσει σε 5.1 τον Yamaha RXV650 με Pioneer με coaxial,

σε δικάναλο τον προ του Τσακιριδη Alexander και τελικό ενα mpery 1500,

για να ακούω ραδιόφωνο απο το δικάναλο εχω συνδέσει τον yamaha με τον alexander,

με αυτη τη σύνδεση οταν επιλέγω στον yamaha to dvd και παίζω CD δε θα έπρεπε να το ακούω απο το δικάναλο;

μήπως πρέπει να συνδέσω και απευθείας το DVD με τον pro με RCA;
υπάρχει πρόβλημα αν απο το DVD εχω μόνομα και coaxial και RCA;

Για να ακούς ραδιόφωνο έχεις συνδέσει τα Pre Outs του Yamaha σε μία είσοδο τού Alexander;
Λοιπόν νομίζω ότι κάπου ο Yamaha γράφει μέσα στο manual ότι δεν κάνει μετατροπές τα αναλογικά σε ψηφιακά σήματα και τούμπαλιν όσον αφορά τις εξόδους. Δηλαδή: Αν έχεις κασετόφωνο μπορείς να γράψεις αναλογικά από το ραδιόφωνο. Αλλα αν έχεις CD και θέλεις να γράψεις σε κασέτα πρέπει να έχεις συνδέσει και τα αναλογικά RCA διότι το ψηφιακό σήμα (είτε έρχεται από coaxial είτε από οπτική) δεν το κάνει μετατροπή για να το βγάλει αναλογικά στην έξοδο προς εγγραφή κασετοφώνου και προφανώς τα ίδια ισχύουν και στο pre-out.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να έχεις συγχρόνως συνδεδεμένες και την ψηφιακή και τις αναλογικές εξόδους. Οταν ο Yamaha είναι στο auto και βρει σήμα στην ψηφιακή είσοδο επιλέγει να παίξει από αυτή, διαφορετικά μπορείς εσύ να ορίσεις αν θες να ακούς από την ψηφιακή ή την αναλογική. Αυτό είναι χρήσιμο για να ακούσεις και τις διαφορές που έχουν στον ήχο τα Dacs του DVD σου και τού ενισχυτή.