Τρόπος στήριξης συσκευών και Rack.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Τα Rack θεωρούνται και είναι ένα πολύ σημαντικό τμήμα ενός High-End ή
και Hi-fi συστήματος. Η αποστολή τους, η καταστολή όλων των
εξωγεννών δονήσεων και κραδασμών και η μηχανική απομόνωση των
συσκευών. Υπάρχουν διάφορες αρχιτεκτονικές και τρόποι γιά να
επιτευχθεί αυτό. Θα θέλατε λοιπόν να κουβεντιάσουμε γιά τον τρόπο
στήριξης των συσκευών και τα Rack? Έχετε εμπειρίες από διαφοροποιήσεις
στον ήχο ενός συστήματος, με την αλλαγή Rack και μόνο ή γενικά από
αλλαγή στον τρόπο στήριξης των συσκευών των συστημάτων σας?
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Τελικά γιατί επιρρεάζονται οι συσκευές από δονήσεις? Οι λόγοι πολλοί, θα
μπορούσαμε να τους αναλύσουμε και αυτούς!
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Δυο προϊοντα που βελτιωσαν απιστευτα τον ηχο στο συστημα μου ηταν τα Stillpoints και Finite Elemente Ceraballs. Αλλαζοντας καλωδιωσεις προσφατα ειχα την εντυπωση οτι το τελικο αποτελεσμα ηταν πιο φωτεινο απο το σωστο σε πολλες ηχογραφησεις. Βαζοντας τα Stillpoints κατω απο το transport , (απο κατω βρισκεται το DAC) και τα Ceraball κατω απο το DAC το τσιριχτο εξαφανιστηκε δια μαγειας.... Αρα δεν ηταν τα καλωδια αυτο που εφταιγε. Απλως τα νεα καλωδια επετρεπαν να ακουσω καποιο προβλημα που πριν δεν ηξερα οτι υπηρχε και ειχε σχεση με μεταδοση κραδασμων στην πηγη μου.

Λογω αλλης συγκριτικης δοκιμης που εκανα μεταξυ των δυο νομιζω το Stillpoints ειναι αρκετα καλυτερο. Απλως στα λεφτα του το Ceraball ειναι χαλαρα best buy.
Οτι αλλο δοκιμασα δανειζομενος σχεδον τα παντα απο το καταστημα Ριτσος δεν ακουσα καμια πολυ σοβαρη διαφορα οπως με τα προηγουμενα (εχω αγορασει επισης τις γνωστες γκοφρετες και τα Viprapods).
Ειλικρινα, με το Stillpoints νομιζα οτι αγορασα αλλο CD player
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Τρόπος στήριξης συσκευών και Rack.

.... Αρα δεν ηταν τα καλωδια αυτο που εφταιγε. Απλως τα νεα καλωδια επετρεπαν να ακουσω καποιο προβλημα που πριν δεν ηξερα οτι υπηρχε και ειχε σχεση με μεταδοση κραδασμων στην πηγη μου.


Και τα καλώδια έχουν άμεση σχέση με τη μετάδοση των κραδασμών από συσκευή σε συσκευή.

Το έχω ξαναγράψει, πειραματιστείτε με τα καλώδια και τη στήριξη των συσκευών. Τα μηχανικά χαρακτηριστικά των καλωδίων είναι εξίσου σημαντικά (για audio εφαρμογές και μόνο).
 
Last edited:

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Μερικα ακριβα καλωδια οπως τα Argento και Purist Audio Design εχουν αντικραδασμικη προστασια μεσω διαφορων υγρων γυρω απο τον αγωγο. Αλλα πανακριβα καλωδια οπως Stealth η Virtual Dynamics υιοθετουν αλλες λυσεις για προστασια απο κραδασμους. Παντως φαινεται οτι πολλοι κατασκευαστες προσεχουν την επιρροη των κραδασμων στα καλωδια
Αλλιως υπαρχει και αυτο

http://www.dedicatedaudio.com/inc/sdetail/4600

λιγο ακριβο το βρισκω
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
H αντικραδασμική προστασία των καλωδίων (όλων) είναι το μυστικό. Το έχω ξαναγράψει αυτό αλλά δεν δώσαμε και πολύ σημασία γιατί ακούγεται κάπως απίθανο. Εχω πειραματιστεί αρκετά και όλα με οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα. Πειραματιστείτε κι εσείς.
Παρεμπιπτόντως , χρησιμοποιώ ένα rack της Mythos Audio που μου άρεσε πολύ. Φαίνεται να λειτουργεί ικανοποιητικά.
 
Last edited:

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
[Καλοκαιρινή ζέστη]
Δοκιμάστε αντικραδασμική προστασία σε όλα τα καλώδια μέχρι τον μετασχηματιστή μέσης τάσης της περιοχής σας. Δεν θα πιστεύεται στ αυτιά σας. Και μη πείτε ότι δεν σας το είχα πει.
[/Καλοκιαρινή ζέστη]
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Resonator από την finite elemente σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών του Dortmund.

Το απόλυτο αντικραδασμικό!
Κομματάκι ακριβό (480e) αλλά πραγματικά δεν παίζεται, ειδικά πάνω σε ψηφιακές πηγές

http://www.finite-elemente.de/en/products/resonator

Και ένα τεστ από το Γερμανικό Stereo

http://www.finite-elemente.de/en/infos/testreviews/resonator/stereo/09_2007
 

archbish

Established Member
12 March 2007
257
Re: Απάντηση: Τρόπος στήριξης συσκευών και Rack.

H αντικραδασμική προστασία των καλωδίων (όλων) είναι το μυστικό. Το έχω ξαναγράψει αυτό αλλά δεν δώσαμε και πολύ σημασία γιατί ακούγεται κάπως απίθανο. Εχω πειραματιστεί αρκετά και όλα με οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα. Πειραματιστείτε κι εσείς.
Παρεμπιπτόντως , χρησιμοποιώ ένα rack της Mythos Audio που μου άρεσε πολύ. Φαίνεται να λειτουργεί ικανοποιητικά.


Απορίες

α) μιλάμε για αντικραδασμική προστασία καλωδίων που ακουμπάνε στο πάτωμα, πχ όπως των ηχείων και των ρευμάτων? Γιατί με τα ιντερκονεκτ κυρίως αν αυτά είναι σε μικρά μήκη και δεν ακουμπάνε πουθενά πώς να τα προστατέψεις?

β) το Μythos έχει σταθερά ράφια ή τα αιωρούμενα με το συρματόσχοινο?
Εχεις χρησιμοποιήσει και αντικραδασμική πλατφόρμα που βγάζουν στο επάνω (σταθερό) ράφι?
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Γιά τα Interconnect, ακουμπάνε οι άκρες τους στις συσκευές, αν υπάρχουν
κραδασμοί πάνω στις συσκευές, ένα μέρος τους παιρνάει και στα καλώδια.
2ο εκτός από τους μηχανικούς συντονισμούς (απευθείας δόνήσεις), υπάρχουν
και οι συντονισμοί αέρα (ακουστικό κύμα)!
Το καλώδιο έχει αντίσταση, χωρητικότητα και επαγωγή, υπό δόνηση
παράγονται μικροπαρασιτικά σήματα τα οποία προσθέτονται στο σήμα και το
αλλοιώνουν!
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Καί οι ίδιες οι συσκευές είναι ευπαθείς στις δονήσεις. Το πόσο ευπαθείς,
εξαρτάται από την δομή των σασί τους, την στήριξη και την στιβαρότητα των
πλακετών στο εσωτερικό τους και από την στήριξη των ίδιων των
ηλεκτρονικών εξαρτημάτων πάνω τους!
 

Deminio

Senior Member
6 May 2008
319
Σίγουρα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Εγω βρήκα ηρεμία με ενα rack της Audio Magic. Οι κολώνες γεμίζουν με άμμο. Τα μηχανήματα πατούν σε ειδικά ρακ από ξύλο τα οποία κουμπώνουν σε 3 ακίδες και το όλο ρακ πατάει στο πάτωμα σε 3 ακίδες. Η διαφορά ηταν μεγάλη. Κυρίως σε ένα ξεμπέρδεμα μεσοχαμηλά και σε αύξηση της αίσθησης ηρεμίας σε όλο το φάσμα και κατα συνέπεια όλων, καλύτερο soundstage και εικόνα.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Η βελτίωση του μεσοχαμηλού είναι πολύ συνήθης, με την χρήση καλών
Rack, είναι το φάσμα που πλήτεται περισσότερο από τους μηχανικούς
συντονισμούς.
 
  • Like
Reactions: christos56

pyrgarousis g

Established Member
8 December 2007
114
Σωστη στηριξη να μου πειτε για το πικαπ,παω πασο.
Αλλα για τα καλωδια μην τρελαθουμε κιολας.
Σε λιγο θα εξαφανιστουν οι Πακιστανοι απο την οδο Σωκρατους γιατι θα τους βαζουμε να μας κρατανε τα μηχανηματα στον αερα για να ακουσουμε σωστα την μουσικη μας.
Ασε που θα βαλετε ιδεες σε κανεναν τρελλο επιστημονα ,να φτιαξει κανενα σουπερ ντουπερ αξεσουαρακι απο τον τενοντα του δεξιου ορχυ μαυρου ταυρου,για να στηριζει τα πτερυγια των αυτιων μας,που δονουνται κατα την διαρκεια αναπαραγωγης της μουσικης.Το οποιο μαλιστα θα ειναι και ρυθμιζομενο ως αναφορα την ελαστικοτητα του διοτι....η αποδοση του ειναι συναρτηση,της αποστασης των ηχειων, της υγρασιας του περιβαλοντος χωρου, της θερμοκρασιας,του μεγεθους που εχουν τα γεννια του ακροατη,τεσσαρων,επτα ,δωδεκα ημερων ,ξερετε τωρα και με την προυποθεση οτι για να εχει σιγουρα αποτελεσματα,τα μηχανηματα πρεπει να εχουν μπλε η πρασινο το λαμπακι λειτουργιας τους,"βλεπε hi end "και σε ουδεμια περιπτωση κοκκινο γιατι,ο τενοντας του ταυρου θα αρχισει να κουτουλαει τα μηχανηματα.