Πόθος, Πάθος, Τρυφερότητα, Θάνατος. Tchaikovsky: Συμφωνία Νο 6 ''Παθητική''

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
tchaikovsky2.jpg




Οι μουσικοί του κλαμπ ας μου επιτρέψουν ένα υπεραπλουστευτικό μουσικό νεολογισμό …. όταν στο μυαλό μου, κάποιες φορές ‛τραγουδώ’ μία αγαπημένη μου συμφωνία από σάξονα συνθέτη, τότε πάει κάπως σαν ‛’παμ παμ παμπαμ παμμμ παμμ’’, κλπ. . Υπάρχει μία ‛’κρουστή’’, διακριτή υφή στην μουσική καθ’ αυτή σε αντίθεση με τις συμφωνίες των σλάβων, όπου υπάρχει μία ρέουσα/ μελίρρυτη υφή που το μυαλό μου μεταφράζει / εκτελεί σαν ‛’λαλαλαλα λαλαλα λαλαλααα λαλαλαλα ‛’ κλπ. …. Όχι παμ παμ αλλά λαλα ….. δεν ξέρω αν με πιάνετε ….

Λέγαμε με τον Λύμπε τι χάρισμα μεγάλο είναι να είναι ο συνθέτης και μελωδός, και πως λίγοι τελικά είχαν αυτή την πηγαία, άμεση ευχέρεια να γεννούν ακατάπαυστα μελωδίες …. Πχ. ο αγαπημένος μου Μάλερ, χτίζει και αποδομεί απίθανους ενορχηστρωτικούς κόσμους, αναπαριστά την φύση, τα πάθη, την λύτρωση (καλά όλα αυτά όχι για τον Ντοκ … ) αλλά μελωδός δεν ήταν ….. μεγάλος μελωδός ήταν ο Τσαϊκόφσκι …
 
  • Like
Reactions: Cicadelic Ranger

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Η 6η επονομασθείσα από τον αδελφό του ‛’παθητική’’ ήταν το τελευταίο του έργο και αυτό που -σύμφωνα με τις διηγήσεις- η δημιουργία του, του έδωσε την μεγαλύτερη ικανοποίηση. Ο συνθέτης έζησε μία ζωή καταπιεσμένη, λόγω της μη αποδοχής της ομοφυλοφιλίας του από τα δεδομένα της εποχής, πραγματοποίησε έναν επιπόλαιο λευκό γάμο / καμουφλάζ που τον παρέσυρε ακόμη περισσότερο στην απελπισία, ενώ βασανιζόταν από μανίες. Η γνωστότερη είναι ότι για κάποια περίοδο πίστευε ότι θα του φύγει το κεφάλι του, με αποτέλεσμα ακόμη και όταν διεύθυνε την ορχήστρα να κρατάει με το ένα χέρι του το πηγούνι του…..
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Το πρώτο μέρος ανοίγει ένα μουδιασμένο και κακόκεφο –πλην πανέμορφο- θέμα στο φαγκότο το οποίο σύντομα δίνει την σκυτάλη σε μικρά τμήματα της ορχήστρας…. Το βλέμμα κοιτά πίσω και μέσα, με το σώμα καθισμένο κατάχαμα σε κάποιο λόφο, με το πρόσωπο βαθιά μέσα στα δύο χέρια,

…..πίσω σε γονικές ανισορροπίες και εύθραστους ψυχισμούς, σε διαφορετικότητες αποκλεισμένες από τον μέσο όρο, σε πνιγηρές εφηβείες, σε έρωτες που γρήγορα μεταλλάσσονταν σε μικρές μα κοφτερές δαγκωματιές των μέσα τρυφερών ιστών, που πονούσαν οι γαμημένες, ενώ και αυτή η νοητή σάρκα των σωθικών μας, προϊόν μαζοχιστικής συνταγής, αργούσε… αργούσε πολύ να εξελιχθεί σε αναίσθητο πετσί , που να μην καταλαβαίνει από πόνο….

….σύντομα, σαν αντίδραση στα συναισθήματα λύπης για τον ίδιο τον εαυτό μας, για την ύπαρξη όλης αυτής της οδύνης, όλης αυτής της ατελείωτης απελπισίας, ένα υπέροχο μελωδικό θέμα αναπτύσσεται συγκινητικά (σημείωση του Πιότρ προς την ορχήστρα : τρυφερά, λυρικά και διαχυτικά), δίνοντας άφεση, λες, προς τους δυνάστες μιας ζωής, καταλαβαίνοντας ίσως και τα δικά τους αδιέξοδα, το ανεδαφικό της προσμονής ότι τα ζητούμενα τους θα συμπίπτουν με τα δικά μας…
…κυρίως όμως το αναγκαίο είναι η άφεση, η συγχώρεση του ίδιου του εαυτού μας, για τις παρατεταμένες εμμονές, για τις μαλακισμένες επιλογές σε πείσμα κάθε λογικής, για το απατηλό των ονειρώξεων και των φαντασιώσεων… πώς να μην είναι έτσι …. θυμάται ότι πόθος και πάθος είναι ένα αναπόσπαστο δίπτυχο, θυμάται ότι όσο πιο ανυψωτική ήταν η αγάπη, τόσο πιο οδυνηρή ήταν η προσγείωση, θυμάται ότι όταν γινόταν κατορθωτό να βγεις από τα οριοθετημένα περιγράμματα του κορμιού και να υπερίπτασαι σαν ένας μικρός θεός, μακριά χέρια με τεράστια νύχια σε γράπωναν και σε γύριζαν βίαια πίσω, θυμάται ότι η λαχτάρα να φτιάξει ένα φυλαχτό συλλέγοντας τα ματοτσίνορα ένα ένα ενώ ο ‛άγιος άλλος’ κοιμόταν, σύντομα μεταλλασσόταν σε μανία να κατακρεουργήσει την καρδιά του με κοφτερή λεπίδα μπας και πατσίσει τον πόνο …..


….οι κορυφώσεις διαδέχονται τις σιωπές κατά τις αλλεπάλληλες παραθέσεις των δύο βασικών θεμάτων του πρώτου μέρους…. Σύντομα όμως η ορχήστρα με μικρές αγωνιώδεις, κοφτές και βίαιες φράσεις, δείχνει πάλι το συνθέτη (και μας) παγιδευμένο, να κοιτά με τρόμο γύρω του, ζωάκι που φοβάται επίθεση από κει που δεν περιμένει, πανικόβλητο με διεσταλμένες κόρες ….

…το τέλος της αγωνίας, -ή την αρχή μίας καινούριας;- το δίνει η ‛παραιτημένη’, βαριά, εκ νέου ανάπτυξη του δεύτερου θέματος το οποίο σβήνει αργά και βαρύθυμα ….
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

… στο δεύτερο μέρος, μία από τις πλέον υπέροχες μελωδίες που επινόησε ανθρώπινος νους, αναπτύσσεται τρυφερά και κυκλικά από τα έγχορδα, …..κάθε κύκλος της κλείνει με ένα υπέροχο πιτσικάτο και απάντηση των πνευστών, που οδηγεί σε νέο άνοιγμα πιο επίμονο και αποφασιστικό … ο συνθέτης βρίσκει την αισιοδοξία του, αποφασίζει να κρατήσει τις λίγες στιγμές που άξιζαν τον κόπο και να σκορπίσει σαν στάχτες από αποτεφρωμένα κορμιά στο βραδινό αγέρι, τις μακριές ατελείωτες περιόδους δυστυχίας …. η κομψότητα αυτού του βαλς σε 5/4 είναι ανυπέρβλητη και μας ωθεί να σκεφτούμε τις όμορφες στιγμές της ζωής, τις συνευρέσεις και συζητήσεις με αγαπημένους φίλους, κυρίως όμως την προσμονή του έρωτα, τις ανιχνευτικές ατάκες, όπλα στην φαρέτρα του παιχνιδιού της σαγήνης, την αέναη προθυμία του κορμιού να υποκύψει στο ξελόγιασμα ……

… το τρίτο μέρος δεν ήταν ποτέ το ‛’φόρτε’’ μου …. το βλέπω σαν μία έκρηξη ενεργητικότητος, καταννοώ την θέληση του συνθέτη να κάνει μία απέλπιδα προσπάθεια να αντισταθεί στο μοιραίο, μία τελευταία στεντόρεια κραυγή : Κουφάλες, δεν πέθανα ακόμη, είμαι εδώ και παλεύω … μάταιο, isn’t it ?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

… το τέταρτο μέρος, ( ένα πένθιμο adagio αντί του παραδοσιακού αποθεωτικού allegro ) δεν μας αφήνει και πολλά περιθώρια παρερμηνειών…. Το συγκινητικό θρηνητικό θέμα που αναπτύσσεται από τα βιολιά με την συνεπικουρία των ξύλινων πνευστών, έμπλεο πόνου, αγωνίας, και παράδοσης δίνει ξεκάθαρη την εικόνα : οι κραυγές ήταν μάταιες, οι ώμοι πια γέρνουν, η παραίτηση είναι η μόνη λύτρωση… ο θάνατος έρχεται, όχι απαραίτητα εχθρός, όχι απαραίτητα βίαιος εκπορθητής…. μπορεί η αγκαλιά του να είναι τρυφερή …. μπορεί η γαλήνη να κρύβεται εκεί που δεν περιμέναμε … ακολουθεί ένα δεύτερο υπέροχα μελωδικό θέμα, με νύξεις και ψήγματα ορθόδοξης εξόδιας ακολουθίας που καταδεικνύει την ελπίδα μπας και το 'επέκεινα' δείξει μεγαλύτερη κατανόηση από το 'εδώ' ……
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Ο Πιότρ Ίλιτς Τσαικόφσκυ διεύθυνε ο ίδιος την πρώτη παράσταση της Παθητικής, τον Οκτώβριο του 1893 στην Αγία Πετρούπολη ….. εννέα ημέρες αργότερα πέθανε …..

Η επιλογή είναι -όπως έχουμε ξαναγράψει στο θέμα της ‛’τετάρτης’’- μονόδρομος . Μραβίνσκυ και Λένιγκραντ σε ηχογράφηση του 1960 που κυκλοφορεί με την ετικέτα της DG.
Άντε να το πω (θου, Κύριε τω στόματι μου ) υπό το ψυχολογικό βάρος καρδιοευφραντικών παραλληλισμών … Καλή παθητική έχει κάνει και ο Φον Βελούδινος ….

symphonies_nr_4_5_mravinsky_copy.jpg
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Αφιερωμένο στην μνήμη της αγαπημένης μου παιδικής φίλης Άννας. Παραήσουν καλή γλυκειά μου ......
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Μιά θρηνητική Συμφωνία-αν και προσωπικά πλέον νοιώθω ότι μέ πιάνει από τον λαιμό το πρωτο μέρος τής 4ης-πού η χρήση τών Γαλλικών Κόρνων συμβολίζει τό Επίγειο Τέλος..
Ο Σπύρος τάπε όλα παραπάνω...
Μετά τον Mravinsky ,πού διατηρεί και σήμερα τά σκήπτρα θεωρώ εξαιρετικές ερμηνείες αυτές τού Jansons (Φιλαρμονική τού Οσλο,Chandos)και τού Karajan..
Eπίσης η Naxos έχει επανεκδόσει μιά συναρπαστική 6η με τον Toscanini καί την NBC Symphony Orchestra από το Carnegie Hall τό 1941 ,μαζί μέ μιά θρυλική ερμηνεία τού 1ου κοντσέρτου γιά πιάνο και ορχήστρα με τον Horowitz.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Παίδες, μια και ειμαι προ εκταμιεύσεως διαδικτυακης, είναι καλή ηχογράφηση η παραπάνω;
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Παίδες, μια και ειμαι προ εκταμιεύσεως διαδικτυακης, είναι καλή ηχογράφηση η παραπάνω;

Καλή-κακή δέν έχει τέτοια...
Πάρε 4-5-6 με Mravinsky και εάν δέν σού αρέσουν σού επιστρέφουμε τά χρήματα πού ξόδεψες...
Ορίστε μας...........:flipout::flipout:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Μπα..
Και γιατί να μη τα πάρω εγώ,άμα δεν του αρέσουν???:grandpa:

Θές να πείς οτι δέν τάχεις???:eek::eek:
Kαλά ο Σωτήρης είναι μικρό παιδί:)ADFADF1::ADFADF1:).............
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητι

Καλή-κακή δέν έχει τέτοια...
Πάρε 4-5-6 με Mravinsky και εάν δέν σού αρέσουν σού επιστρέφουμε τά χρήματα πού ξόδεψες...
Ορίστε μας...........:flipout::flipout:

Τι είστε εσεις βρε; Είμαι με το καλάθι γεμάτο κι αρχισατε την πλάκα; Μα τι επίπεδο ειναι αυτο;

Σοβαρα τωρα...Ακούγεται, ή πρέπει να αναπλάσω το χαμενο κομματι μονος μου;


Υ.Γ. Το γραψα με bold για να χορταινουν αυτοί που τους αρεσει...;)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Σωτήρη είναι αξιοπρεπής η ηχογράφηση .... όχι τέλεια, αλλά πάνω από τον μέσο όρο για την εποχή .....

Στο μετρόπολις προ μηνών είχε το διπλό σιντι με 4-5-6 γύρω στα 13 ευρώ .... τι να συζητάμε τέτοιες τιμές / ηχογραφήσεις για 3 κολοσσιαία έργα .....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Δημήτρη δεν πιστεύω να μην τα έχεις ..... πλάκα θα κάνεις .....

αν όχι ευκαιρία να πατσίσω το υπέροχο δώρο σου ....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο

Τι είστε εσεις βρε; Είμαι με το καλάθι γεμάτο κι αρχισατε την πλάκα; Μα τι επίπεδο ειναι αυτο;

Σοβαρα τωρα...Ακούγεται, ή πρέπει να αναπλάσω το χαμενο κομματι μονος μου;


Υ.Γ. Το γραψα με bold για να χορταινουν αυτοί που τους αρεσει...;)

επίπεδος πάτοςείναι αυτό.:smash::Banane0::Banane0:

Eίπαμε πάρτααααα.:ADFADF1:

Και άμα σού αρέσουν πάρε και Jansons απο Chandos...
Μονον πού τίς πουλάνε σέ τρία ξεχωριστά σιντιά και κοστίζουν over 45 euros..
 
Απάντηση: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Σωτήρη μην τα πάρεις! Να τα βρεις σε μεταχειρισμένο βινύλιο DG φθηνή σειρά (privilege ή resonance), τις 4, 5, 6 τις στερεοφωνικές με το Μραβίνσκυ και την Λένινγκραντ, να σου φύγει το καφάσι!!

Ακούγονται εκπληκτικά! :adore:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Σωτήρη μην τα πάρεις! Να τα βρεις σε μεταχειρισμένο βινύλιο DG φθηνή σειρά (privilege ή resonance), τις 4, 5, 6 τις στερεοφωνικές με το Μραβίνσκυ και την Λένινγκραντ, να σου φύγει το καφάσι!!

Ακούγονται εκπληκτικά! :adore:

Aυτό είναι επίπεδο! :firstprize:

Δαμιανέ, τις βρήκα σε DG τουλίπα αλλα, απ' όσο βλέπω ειναι μονοφωνικές.
Αμα ακουγονται καλα έφυγα για βινύλιο... ;)
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛

Aυτό είναι επίπεδο! :firstprize:

Δαμιανέ, τις βρήκα σε DG τουλίπα αλλα, απ' όσο βλέπω ειναι μονοφωνικές.
Αμα ακουγονται καλα έφυγα για βινύλιο... ;)

Υπάρχουν δύο εκδόσεις στη DG. Οι 5, 6 μονοφωνικές (η 4 είναι και αυτή μονοφωνική, αλλά διευθύνει ο Κουρτ Ζάντερλιγκ) και οι 4, 5, 6 στερεοφωνικές που μπορείς να τις βρεις σε βινύλιο. Λαμπάτες ηχογραφήσεις με @@!
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Πόθος Πάθος Τρυφερότητα Θάνατος Tchaikovsky, Συμφωνία Νο 6 ‛Παθητική’

Μη βαράτε ωρέ όλοι μαζί..

ναι δεν τα έχω !(για λόγους που δεν θέλω να αναφέρω επί του παρόντως):ears:

Πάσα προσφορά δεκτή εκτός φυσικά και από την δική μου προσεχή αγορά.

Δεν με νοιάζει τόσο η ηχογράφηση,μου αρκούν οι συστάσεις.

Υ.Γ.Σπύρε,το οτι ο Σωτήρης είναι μόνο δύο χρόνια μικρότερός μου :)Banane0: :HTEHETH63: )δεν σημαίνει οτι πρέπει να με πάρετε με τις πηρούνες και τα δίκρανα:smash: