Γενικές οδηγίες.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Θα ήθελα να συγκεντρώσουμε εδω απόψεις για το σωστό ξεκίνημα χτισίματος ενός καλού συστήματος.
Τι λάθη πρέπει να αποφύγουμε και γενικά προς τα που πρέπει να κινηθούμε.

Η πρώτη μου απορία είναι εαν με ενεργό κρος μπορούμε να απαλλαγούμε πλήρως απο τα φασικά προβλήματα που ταλαιπωρούν τα παθητικά κρος ειδικά τα τρίδρομα που στο μίντ πρέπει να κοπούν σε 2 συχνότητες.

Σε αυτό το σημείο θέλω να μείνουμε αποκλειστικά στον καλλίτερο τρόπο για την αποφυγή των φασικών αλλοιώσεων και να μην επεκταθούμε στα υπόλοιπα πλεονεκτήματα των ενεργών ηχείων έτσι ώστε να περνάμε ένα ένα σκέλος για να μπορέσουμε να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Και με τα ενεργά ηχεία, δε μπορείς να τα "φέρεις" φασικά, επειδή τα κροσόβερ είναι μέσα στο κουτί. Είναι μεν ενεργά, αλλά όχι παραμετροποιήσιμα.

Όσον αφορά την περίπτωση που αναφέρεσαι, ενεργό κρος μπορεί να μπει, είτε σε ιδιοκατασκευή είτε σε ηχείο με εξωτερικά κροσόβερ.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, "σφάζουμε" το ηχείο.


Οπότε, ξεκινάμε με την προϋπόθεση ότι μπορούμε και θέλουμε να βάλουμε χέρι.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Πέρα από τα φασικά προβλήματα, ένας αρχικός δικός μου "μπούσουλας", έχει ως εξής:

α) Το μέγεθος μετράει. Και προς τα επάνω και προς τα κάτω.

Δηλαδή, κοιτάζουμε ποιο είναι το ιδανικό ηχείο που μπορεί να μπει στο χώρο. Αν είναι πολύ μεγάλο, θα μπουμάρει έντονα. Αν είναι πολυ μικρό, δε θα γεμίζει το χώρο.


β) Αποφασίζουμε τι μας αρέσει εξαρχής (δύσκολο).

Τι θέλουμε κυρίως από ένα ηχείο; Άκρα, ανάλυση, λεπτομέρεια, δυναμικά, μικροδυναμικά, χροιές, μουσικότητα;
Κανένα ηχείο δε μπορεί να παίξει τα πάντα καλά. Είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτό ισχύει.


γ) Τι ελευθερίες έχουμε στο χώρο μας;

Αν μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε στο χώρο ακρόασης, οι δυνατότητες και οι υποψήφιοι πολλαπλασιάζονται. Αν τίθεται θέμα αισθητικής ή παντόφλας όμως, έχουμε πρόβλημα. Δε γίνεται να πάρει πάνελ ή ανοικτή μπάφλα κάποιος που έχει δύσκολο χώρο και δε μπορεί να κάνει πολλά γι' αυτό. Οπότε, δεν προβαίνουμε σε "άστοχες" αγορές.


δ) Δεν αγοράζουμε με σκοπό να αναβαθμιστούμε σ' ένα χρόνο.

Παίρνουμε κάτι για να μείνει, όχι με την προοπτική της αναβάθμισης. Αν κάτι μας πέφτει "λίγο", μαζεύουμε λεφτά και παίρνουμε κάτι πραγματικά καλό. Μ' αυτό τον τρόπο, γλυτώνουμε χρήμα και ταλαιπωρία.



Αυτά από εμένα.
Συμπληρώστε...
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Θα ήθελα να συγκεντρώσουμε εδω απόψεις για το σωστό ξεκίνημα χτισίματος ενός καλού συστήματος.
Τι λάθη πρέπει να αποφύγουμε και γενικά προς τα που πρέπει να κινηθούμε.

Η πρώτη μου απορία είναι εαν με ενεργό κρος μπορούμε να απαλλαγούμε πλήρως απο τα φασικά προβλήματα που ταλαιπωρούν τα παθητικά κρος ειδικά τα τρίδρομα που στο μίντ πρέπει να κοπούν σε 2 συχνότητες.

Σε αυτό το σημείο θέλω να μείνουμε αποκλειστικά στον καλλίτερο τρόπο για την αποφυγή των φασικών αλλοιώσεων και να μην επεκταθούμε στα υπόλοιπα πλεονεκτήματα των ενεργών ηχείων έτσι ώστε να περνάμε ένα ένα σκέλος για να μπορέσουμε να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα.

αυτο που ρωτας ειναι μεγαλη συζητηση.

το ενεργο κρος εχει εχει αλλα πλεονεκτηματα και οχι στην φασικη συμπεριφορα.

η φασικη συμπεριφορα μπορη να βελτιωθη κατα τη σχεδιαση του κρος (ενεργου η παθητικου δεν εχει σημασια).

επειδη ομως καταλαβαινω οτι εσυ θελης ενα παραμετροποιησημο η λυση ειναι ψηφιακα ενεργα κροσοβερ οπως το behringer ultradrive 2496.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Πάμε τώρα σε ενα άλλο πονεμένο θέμα που δεν βλέπω να συζητιέται πολύ.


DSP


Η αλλιώς πως καταφέρνει η MERIDIAN στα ενεργά της και έχει τέτοιο ήχο με κάτι μεγαφωνάκια που είναι σαν κινέζικα.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Το πιο σωστό είναι να κάτσεις με μετρητικό μικρόφωνο και το κατάλληλο software και να δεις τι ακριβώς παίζει με το χώρο σου.

Μετά, κάνεις όσα "πειράγματα" μπορείς στο χώρο κι από εκεί και πέρα ρυθμίζεις τις παραμέτρους του DSP.
Απ' όσο έχω ακούσει, κανείς δεν έμεινε ευχαριστημένος με το DSP στο αυτόματο.


Πάντως, είναι αλήθεια ότι η Meridian κάνει τρομερή δουλειά με το DSP της.
Ακόμε και το μικράκι που ακούσαμε στην έκθεση ήταν απίστευτο...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε τελικά πόσο κακό κάνει το παθητικό (και οχι μόνο) κρός στον ήχο.
Ποιο είναι το δυνατότερο σημείο υπεροχής των μονόδρομων;
Η έλλειψη κρός ή η σημειακή πηγή;
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Δε θα έλεγα ότι όλα τα μονόδρομα είναι σημειακές πηγές.
Τα ηλεκτροστατικά ηχεία, κάθε άλλο παρά σημειακά είναι.


Τώρα, όσον αφορά τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των ενεργών κρος, δεν είμαι ο πλέον ειδικός.
Ας μιλήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Μια πρώτη "κατάρα" των κροσόβερ που μου έρχεται στο μυαλό είναι το πηνίο.
Μιλάμε για τουλάχιστον 25 μέτρα εξτρά καλώδιο, από το οποίο περνάει το σήμα.
Γι' αυτό το λόγο άλλωστε είμαι και αντίθετος στα ακριβά καλώδια...
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Κώστα,παίδες, καλημέρα.
Η εμπλοκή με ενεργά κροσσόβερς δεν είναι υπόθεση plug n play με τίποτα.
Μπορεί να σου πάρει και μήνες ή χρόνο για να "φέρεις" ένα ηχείο.
Και αν είναι πάνω από δίδρομο θέλει ακόμα περισσότερο.
Τα παραπάνω ισχύουν περισσότερο στα αναλογικά κρος και λιγότερο στα ψηφιακά.
Τα ψηφιακά έχουν βλέπεις ρύθμιση φάσης σε όλους τους δρόμους, eq και διαφορά άλλα καλούδια.
Έχουν όμως δύο κακά:
Σε κάνουν αντί να στήσεις καλύτερα το ηχειό ή τις μονάδες του, να ασχολείσαι αποκλειστικά με ηλεκτρονικές διορθώσεις.
Και δεύτερον, χρησιμοποιείς τα ντακς τους.
Εκτός αν πάρεις και κοτσάρεις ξεχωριστά (καλύτερης ποιότητας) ντακς για κάθε δρόμο... (χεχεχε)
Από την άλλη όμως αν έχεις ήδη ηχείο που θες να το κάνεις ενεργό ή ο χώρος σου δεν σου αφήνει περιθώρια πειραματισμών , θα κάνεις ευκολότερα δουλειά...

Τα αναλογικά κρος κατ' εμέ δίνουν λύσεις αλλά σε προτζεκτς που γίνονται από την αρχή και όχι σέ ήδη υπάρχον ηχείο.
Φυσικά μιλάω με πολύ αυστηρά κριτήρια, δηλαδή όχι για ήχο της σειράς η κάπως καλύτερο από τον μέσο όρο, αλλά κάτι ξεχωριστό και ιδιαίτερο.
Επειδή παιδεύτηκα κανά δυό χρονάκια με αναλογικά, κατέληξα σε σπλίτ σύστημα ηχείων.
Δηλαδή ανεξάρτητες καμπίνες που έρχονται φασικά με την μετατόπιση των ακουστικών κέντρων του κάθε δρόμου.
Ακόμα και τό οφσετ των μεγαφώνων πάιζει τον ρόλο του όπως φυσικά και το στήσιμο και οι αποστάσεις ακρόασης (λοβός του ηχείου)
Βέβαια επίσης σοβαρή προυπόθεση είναι οι αποκρίσεις των επί μέρους μονάδων να ταιριάζουν παρα πολύ καλά και όχι να είναι ότι νάναι και βλέπουμε...
Όπως κατάλαβες η δουλειά δεν θα σου λείψει...
Επίσης αν υπάρχει ένα δεύτερο σύστημα στο χώρο σου θα σε βοηθά να βρείς ευκολότερα τα λάθη σου (που θα είναι, πίστεψέ με, στην αρχή πολλά...)
Και με καλά ακουστικά σαν αναφορά, θα κάνεις καλή δουλειά!
Πάντως αν η ιστορία σου κάτσει δεν υπάρχει επιστροφή στα πηνία και στους πυκνωτές...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Για να πάμε και σε μερικά tweaks που αποδεδειγμένα αποδίδουν.

Σε ΟΛΑ τα ηχεία που έχω αλλάξει βελτιώθηκε δραματικά η απόκριση και η περιγραφή στις χαμηλές συχνότητες απλά δίνοντας τους μια μικρή κλίση προς τα πίσω.

Τακτική που ακολουθούν και αρκετές εταιρίες με κεκλιμένη μπάφλα στα ηχεία τους.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πέρα από τα φασικά προβλήματα, ένας αρχικός δικός μου "μπούσουλας", έχει ως εξής:

α) Το μέγεθος μετράει. Και προς τα επάνω και προς τα κάτω.
Δηλαδή, κοιτάζουμε ποιο είναι το ιδανικό ηχείο που μπορεί να μπει στο χώρο. Αν είναι πολύ μεγάλο, θα μπουμάρει έντονα. Αν είναι πολυ μικρό, δε θα γεμίζει το χώρο.
Αυτά από εμένα
Συμπληρώστε...

Γεια σας και πάλι!
Θα ήθελα να προσπαθήσουμε να απαντήσουμε το πιο πάνω ερώτημα.
Διάβασα σχεδόν όλα τα σχετικά θέματα και δεν βρήκα απάντηση αφού οι συζητήσεις επικεντρώνονται κυρίως σε επιλογές μάρκας και μοντέλου ηχείου χωρίς να απαντάνε στο πιο πάνω ερώτημα.
Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή.
Έχουμε τον χώρο π.χ την δικιά μου περίπτωση που είναι δωμάτιο 3,70 x 2,90 αποκλειστικά για γραφείο και άκουσμα μουσικής.Τα ηχεία είναι αναγκαστικά στην μεγάλη πλευρά στο μέσο του δωματίου σε απόσταση περίπου στα 1,90 μεταξύ τους και 30 εκ. από τον τοίχο και την θέση
ακρόασης την έχω σε ισοσκελές τρίγωνο στα 1,90 περίπου.
Ωραία μέχρι εδώ λοιπόν έχω καταλήξει σε ηχεία βάσης έχω απορρίψει όλες τις άλλες λύσεις και θέλω να απαντήσω στο θεμελιώδες ερώτημα τι μέγεθος των ηχείων βάσης χρειάζομαι για να πάρω το τέλειο αποτέλεσμα στις δικές μου ιδιαίτερες συνθήκες (κατ' επέκταση και ο καθένας μας στον χώρο του με τον αντίστοιχο τύπο ηχείου που έχει επιλέξει).
Μια σύντομη έρευνα αγοράς θα μας δείξει ότι έχουμε ηχεία βάσης σε ''άπειρες'' διαστάσεις π.χ ξεκινάνε από 25-30 εκ. και φτάνουν μέχρι 50-70 εκ με όλες τις ενδιάμεσες διαστάσεις.Αυτά που έχω π.χ είναι 50x27εκ και είμαι ικανοποιημένος αυτό όμως δεν έχει σημασία γιατί είμαι τελειομανής και ψάχνομαι σκέφτομαι άραγε με πιο μικρό ηχείο βάσης θα είχα μήπως καλύτερο αποτέλεσμα ή όχι ? και πώς να αποφασίσω αφού δεν είναι δυνατόν να πάρω ηχεία στο σπίτι και να κάνω ακροάσεις.
Υπάρχει σχετική γνώση από τα μέλη , γνωρίζουμε κάποιον εμπειρικό κανόνα κλπ ?
Παρακαλώ τα φώτα σας...
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής
Η ταπεινή μου άποψη απο την στιγμή που βρέθηκα στην θέση σου παλαιόθεν με μικρότερο χώρο απο τον δικό σου είναι η εξής:
Υπάρχει ο γενικός κανόνας (και είναι φυσικό) τα μεγάλα ηχεία δαπέδου να είναι για μεγάλους χώρους και μπάσα και τα βάσης να είναι για μικρότερους χώρους. τώρα απο εκεί και πέρα υπάρχουν περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις...
Το κάθε ηχείο έχει την δική του συμπεριφορά ανάλογα με...

1) το ενισχυτικό που χρησιμοποιείς,
2) τον χώρο που το βάζεις,
3) την πληρότητα του χώρου σε αντικείμενα,
4) Θέση ακρόασης και απόσταση απο τοίχους
5) σύνοδα-πηγές-καλώδια....

Με συνδιασμούς θα πάρεις όπως καταλαβαίνεις και ισάριθμες χροιές απο το ίδιο ηχείο...Όχι απαραίτητα η ημέρα με τη νύχτα αλλά σε ένα γενικό πλαίσιο που διέπει το ηχείο θα έχεις μικροδιαφορές στις τονικότητες και σε διάφορες συχνότητες. Το γενικό πλαίσιο που διέπει το ηχείο έχει να κάνει με την κατασκευή του και τα υλικά του και είναι αυτό που κάθε φορά σε κάθε πόστ αναφέρουν οι πολίτιμοι φίλοι αυτού του φόρουμ οτι π.χ. το ηχείο είναι μπασάτο ή πριματο ή γλυκόηχο ή οξυ κ.ο.κ.
Το θέμα είναι οτι η ακρόαση ενός ηχείου σε έναν εκθεσιακό χώρο θα σου δείξει αν το ηχείο ανταποκρίνεται στα γούστα σου και στο γενικό αυτό πλαίσιο. όμως δεν θα ακουστεί έτσι και στον χώρο σου κατα 95%. Για τον λόγο αυτό ακούς στην σειρά τα ηχεία που σου αρέσουν στο μάτι, στο αυτί και στην τσέπη, διαλέγεις το καλύτερο για τα γούστα σου και το τοποθετείς στον χώρο σου και απο εκεί αρχίζουν οι δοκιμές. έρχεσαι στην βέλτιστη κατάσταση και τοποθέτηση που είναι εφικτή εννοείται και στην συνέχεια αν δεν σε καλύπτει καθόλου ακόμα και αλλάζοντας κάποια σύνοδα μπορείς να καλέσεις και κάποιον ειδικό να δεί τον χώρο να σου πεί μια γνώμη ή το ίδιο το φόρουμ να βοηθήσει (για αυτό υπάρχουμε...)
Σημαντικός παράγοντας είναι και οι ειδικές περιπτώσεις που ακολουθεί η ακρόασή μας...π.χ. γουστάρεις να ακούς μουσική όπως στα αυτοκίνητα με 8 γούφερ η κάθε πόρτα, δικαίωμά σου θα πάς εκεί...μπορεί να έχεις μικρά παιδιά (μια γλυκιά γυναικούλα...) και να μην θες φασαρία θα πάς αλλού...

Ένα θα σου πώ εγώ έχω 12 τ.μ. δωμάτιο όταν έψαχνα ηχεία όλοι και δικαίως μου έλεγαν να πάω σε βάσης και μικρό ή το πολύ σε κάποιο απο τα μικρότερα δαπέδου. όταν πήγα για το μικρό δαπέδου στον αντιπρόσωπο, λέγοντάς του την κατάσταση του δωματίου, τα σύνοδα και την μουσική που ακούω (πολύ σημαντικό), μου το ξεκόβει απο την αρχή και μου λέει θα πάρεις αυτό και μου δείχνει το μεγαλύτερο της σειράς σε δαπέδου!!! κλειστού τύπου βέβαια για να μην μπουμάρει-βουίζει στα μπάσα και με έπεισε...σε τιμή χώμα. Το ηχείο έχει δέσει στον χώρο πόλύ καλά και σε πανύψηλες στάθμες δεν μπουμάρει καθόλου άσε που ζητάω και άλλο μπάσο και δεν έχει...τί να λέμε λοιπόν.
Ο καλύτερος κανόνας είναι το αυτί σου...


ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μην σε πελάγωσα περισσότερο...
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Re: Γενικές οδηγίες.

Γεια σας και πάλι!
Θα ήθελα να προσπαθήσουμε να απαντήσουμε το πιο πάνω ερώτημα.
Διάβασα σχεδόν όλα τα σχετικά θέματα και δεν βρήκα απάντηση αφού οι συζητήσεις επικεντρώνονται κυρίως σε επιλογές μάρκας και μοντέλου ηχείου χωρίς να απαντάνε στο πιο πάνω ερώτημα.
Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή.
Έχουμε τον χώρο π.χ την δικιά μου περίπτωση που είναι δωμάτιο 3,70 x 2,90 αποκλειστικά για γραφείο και άκουσμα μουσικής.Τα ηχεία είναι αναγκαστικά στην μεγάλη πλευρά στο μέσο του δωματίου σε απόσταση περίπου στα 1,90 μεταξύ τους και 30 εκ. από τον τοίχο και την θέση
ακρόασης την έχω σε ισοσκελές τρίγωνο στα 1,90 περίπου.
Ωραία μέχρι εδώ λοιπόν έχω καταλήξει σε ηχεία βάσης έχω απορρίψει όλες τις άλλες λύσεις και θέλω να απαντήσω στο θεμελιώδες ερώτημα τι μέγεθος των ηχείων βάσης χρειάζομαι για να πάρω το τέλειο αποτέλεσμα στις δικές μου ιδιαίτερες συνθήκες (κατ' επέκταση και ο καθένας μας στον χώρο του με τον αντίστοιχο τύπο ηχείου που έχει επιλέξει).
Μια σύντομη έρευνα αγοράς θα μας δείξει ότι έχουμε ηχεία βάσης σε ''άπειρες'' διαστάσεις π.χ ξεκινάνε από 25-30 εκ. και φτάνουν μέχρι 50-70 εκ με όλες τις ενδιάμεσες διαστάσεις.Αυτά που έχω π.χ είναι 50x27εκ και είμαι ικανοποιημένος αυτό όμως δεν έχει σημασία γιατί είμαι τελειομανής και ψάχνομαι σκέφτομαι άραγε με πιο μικρό ηχείο βάσης θα είχα μήπως καλύτερο αποτέλεσμα ή όχι ? και πώς να αποφασίσω αφού δεν είναι δυνατόν να πάρω ηχεία στο σπίτι και να κάνω ακροάσεις.
Υπάρχει σχετική γνώση από τα μέλη , γνωρίζουμε κάποιον εμπειρικό κανόνα κλπ ?
Παρακαλώ τα φώτα σας...

Πετρο, ανοιξε ενα θεμα στην καταλληλη κατηγορια να το δει ο κοσμος, να περιγραφεις το θεμα συγκεκριμμενα, κι αν μπορεις βαλε ενα απλο σχεδιο του χωρου σου με σημειωμενες αποστασεις. Το θεμα ειναι πιο συγκεκριμμενο απο οτι φαινεται απλα εισαι σε συγχυση με διαστασεις, μεγαφωνα, αποστασεις και απομακρυνομαστε.. Ανοιξε το κ θα σου γραψω πρωτος.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Re: Γενικές οδηγίες.

Ένα θα σου πώ εγώ έχω 12 τ.μ. δωμάτιο όταν έψαχνα ηχεία όλοι και δικαίως μου έλεγαν να πάω σε βάσης και μικρό ή το πολύ σε κάποιο απο τα μικρότερα δαπέδου. όταν πήγα για το μικρό δαπέδου στον αντιπρόσωπο, λέγοντάς του την κατάσταση του δωματίου, τα σύνοδα και την μουσική που ακούω (πολύ σημαντικό), μου το ξεκόβει απο την αρχή και μου λέει θα πάρεις αυτό και μου δείχνει το μεγαλύτερο της σειράς σε δαπέδου!!! κλειστού τύπου βέβαια για να μην μπουμάρει-βουίζει στα μπάσα και με έπεισε...σε τιμή χώμα. Το ηχείο έχει δέσει στον χώρο πόλύ καλά και σε πανύψηλες στάθμες δεν μπουμάρει καθόλου άσε που ζητάω και άλλο μπάσο και δεν έχει...τί να λέμε λοιπόν.
Ο καλύτερος κανόνας είναι το αυτί σου...


ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μην σε πελάγωσα περισσότερο...


επειδη θυμαμαι την περιπτωση, το ηχειο που πηρες την ανοιξη, ειναι το μοναδικο ηχειο αυτου του μεγεθους και δη δαπεδου, το οποιο μπορει να μπει σε μικρο χωρο, γιατι εξ αρχης σχεδιαστικε με τετοιο τροπο και γραμμη μεταφορας , ωστε να μην υπαρχει προβλημα να τοποθετειται κοντα σε τοιχους κ σε λιγα τμ. Η επιλογη αποτελει εξαιρεση απο τον κανονα κ ηταν περα για περα σωστη.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Άντε ρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς να ρίξει φως στην υπόθεση?

Στην περιπτωση σου με 10-11 τετραγωνικα το σπουδαιοτερο ειναι να συμφιλιωθεις με την ιδεα του μικρου ηχειου και να αποβαλεις απο το μυαλο σου αυτα που θα ηθελες να ακους και να ασχοληθεις με αυτα που μπορεις να ακους.

Μικρο ηχειο,χαμηλης μαλλον ευαισθησιας ωστε να εχει οσο το συνατον μεγαλυτερο bandwidth(βλ. LS-3/5a η παρομοια) σχεδιασμενο για μικρους χωρους.

Με ενα τετοιο ηχειο και εναν καλο ενισχυτη,η εντυπωση που θα εχεις θα ειναι οτι οι συμβιβασμοι ειναι λιγοτεροι απ'οτι ισως νομιζεις.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Re: Απάντηση: Γενικές οδηγίες.

Για να πάμε και σε μερικά tweaks που αποδεδειγμένα αποδίδουν.

Σε ΟΛΑ τα ηχεία που έχω αλλάξει βελτιώθηκε δραματικά η απόκριση και η περιγραφή στις χαμηλές συχνότητες απλά δίνοντας τους μια μικρή κλίση προς τα πίσω.

Τακτική που ακολουθούν και αρκετές εταιρίες με κεκλιμένη μπάφλα στα ηχεία τους.

Μαλλον διοτι οι ηχοι απο το τουητερ δεν ηταν τοσο direct στο σημειο κυριως που ακους.Παρομοια αποτελεσματα επιτυγχανει καποιος τοποθετωντας τα ηχεια σε μια θεση οπου εχει το πιο επιθυμητο off-axis response.Συμφωνω μαζι σου.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Γενικές οδηγίες.

Το πρόβλημα μου σε νέο ποστ
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/88024-Ηχεία-για-Yamaha-A-S1000-και-μικρό-χώρο.

''Μικρο ηχειο,χαμηλης μαλλον ευαισθησιας ωστε να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερο bandwidth(βλ. LS-3/5a η παρομοια) σχεδιασμενο για μικρους χωρους.''

Audiolytic παρακαλώ γράψε στο νέο νήμα περισσότερες πληροφορίες.
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Re: Απάντηση: Γενικές οδηγίες.

Το πρόβλημα μου σε νέο ποστ
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/88024-Ηχεία-για-Yamaha-A-S1000-και-μικρό-χώρο.

''Μικρο ηχειο,χαμηλης μαλλον ευαισθησιας ωστε να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερο bandwidth(βλ. LS-3/5a η παρομοια) σχεδιασμενο για μικρους χωρους.''

Audiolytic παρακαλώ γράψε στο νέο νήμα περισσότερες πληροφορίες.

Ενα μικρο ηχειο χαμηλης ευαισθησιας οπως το LS-3/5A,λογω του πολυ μελετημενου κροσοβερ,εχει συνηθως μεγαλυτερο bandwidth απο ενα ηχειο ιδιου μεγεθους με ψηλοτερη ευαισθησια.

Αυτο πετυχαινει καλο μπασο σε σχεση με τις μεσαιες και ψηλες,απλα ολα ακουγονται πιο σιγα,και δυναμωνεις τον ενισχυτη περισσοτερο.Με αλλα λογια η ιδανικη λυση για ενα μικρο χωρο.

Ο ογκος της μουσικης θα γεμιζει τον χωρο ομοιομορφα χωρις την συνηθη ελλειψη μπασου/ογκου που πολλες φορες ειναι γεγονος με πολλα μικρα ηχεια.

Τετοια ηχεια οπως το LS-3/5A και αλλα ισως απο Spendor,Harbeth.....ειναι ευκολα loads και δεν παιδευουν τον ενισχυτη,φτανει να εχει ικανα βατ(οχι αμπερ) για τις αναγκες του ηχειου.
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.