Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 6 απο 21 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891016 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 202

Θέμα: eBook Readers

Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Clermont-Ferrand, France

Απάντηση: eBook readers

Από ότι διαβάζω εδώ http://www.mobilitysite.com/2009/11/...-of-the-ebook/ του χρόνου περιμένουμε πραγματικά έκρηξη. άντε γιατί βαρέθηκα να με κοιτάνε που διαβάζω στο δρόμο.
    Panathinaikos uber alles!!!!!!!!!!!

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007

Re: Απάντηση: eBook readers

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κυριακαράκος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα το μέλλον για την επόμενη 5ετία είναι οι έγχρωμες e-ink οθόνες με αυξημένο refresh rate. Επίσης θα ήθελα να τις δω και εύκαμπτες.
    Έχεις δίκιο, αυτά είναι κάποια πράγματα που θα γίνουν. Είναι όμως χρήσιμα;

Τα περισσότερα χάρτινα βιβλία είναι ασπρόμαυρα και άκαμπτα. Οι οθόνες e-ink είναι μια χαρά για αυτά, ήδη είναι μικρότερες σε όγκο από ένα τυπικό paperback και διαβάζονται πιο εύκολα (και με ένα χέρι).

Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι το κυριότερο πρόβλημα είναι το κόστος, που ξεκινά από 200 ευρώ. Αν έπεφτε στα 50 θα πουλούσαν πολύ περισσότερο (και συνεπώς θα διαδιδόταν με αποτέλεσμα να πέσει και το κόστος κατασκευής). Με βάση πόσο έχουν πέσει οι LCD μάλλον είναι θέμα μικρής αγοράς.

Το άλλο πρόβλημα είναι η συμβατότητα. Τα DRM είναι πονεμένη ιστορία.

Πάντως οι τωρινές οθόνες e-ink είναι μια χαρά για διάβασμα, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα τεχνολογίας.

Administration Team

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Το να είναι εύκαμπτη μια οθόνη εγώ τουλάχιστον το βλέπω ότι θα είναι και πιο ανθεκτική. Αρκετοί έχουν σπάσει οθόνες στους τωρινούς ebook readers. Ένα βιβλίο αν κάτσεις πάνω του επειδή σε πήρε ο ύπνος διαβάζοντας ή σου πέσει δεν παθαίνει τίποτα.
    Πάντως για διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων συμφωνώ μαζί σου ότι είναι μια χαρά οι σημερινές συσκευές.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2007

Re: eBook readers

http://www.retrevo.com/my/5875/artic...rs?cmpid=Email
    Ενα ενδιαφέρον αφιέρωμα της retrevo για τους e-book readers

Administration Team

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2007

Κάποιοι πέρασαν audio player στο nook… έπεται συνέχεια… http://www.wired.com/gadgetlab/2009/12/nook-run-apps/
    I am not a number I am a free note

Administration Team

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Επιτέλους η Cybook διέθεσε λίγο πριν τις γιορτές στο κοινό το νέο firmware για όλες τις συσκευές της. Το νέο firmware έρχεται σε 2 εκδόσεις. Η μία υποστηρίζει mobipocket DRM και η άλλη epub DRM. Αυτό ήταν λογικό μιας και υπάρχει νομικό πρόβλημα λόγω αποκλειστικότητας να υποστηρίζεται πάνω από μια μορφή DRM. To firmware είναι συμβατό ακόμη και για τις πρώτες συσκευές που είχαν κυκλοφορήσει και έτσι πρακτικά οι κάτοχοί τους δεν έχουν κανένα λόγο να προχωρήσουν σε αλλαγή συσκευής. Επίσης με αυτή την κίνηση διασφαλίζεται πλήρως η βιωσιμότητα των συσκευών μιας και προσφέρει υποστήριξη και στα 2 μεγαλύτερα ανταγωνιστικά φορμά αυτή τη στιγμή.
    Εγώ προς το παρόν μένω σε υποστήριξη mobipocket, αλλά στο μέλλον προφανώς και μπορεί να αλλάξω στρατόπεδο.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008

Εμένα πάλι κύριοι με τρώει η τσέπη μου να ξηλωθώ για το Kindle DX , που μόλις πρόσφατα άρχισε να αποστέλλετε στα μέρη μας.
    θα κάνω όμως μια υπομονή ακόμα να δω τι θα μας δείξει η Apple στο τέλος του μήνα , και θα δώ και τι παίζει με το τελωνείο !!!!!

Administration Team

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Μεγάλη οθόνη αυτό, διαβάζεις άνετα pdf σε Α4 χωρίς να χρειάζεσαι reflow.
    Από την άλλη είναι πολύ μεγαλύτερο από paperback για να το παίρνεις μαζί σου για λογοτεχνικό διάβασμα.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007

Στο Kindle στην Ελλάδα, μπορεί ο χρήστης να κάνει οτιδήποτε άλλο εκτός από απλή ανάγνωση βιβλίων;

Για παράδειγμα, μπορεί να γραφεί συνδρομητής στους NY Times; Πως θα "λαμβάνει" τη συνδρομή; Με 3G ή πρέπει να συνδέεται με wifi κάθε φορά;

Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Clermont-Ferrand, France

Παιδιά μην βιάζεστε. Μεσα στους επόμενους 2 μήνες θα γίνει έκρηξη πραγματική. Θα βγούνε ακόμα και πραγματικά λεπτά σαν εφημερίδα. Περιμένετε λίγο. Το Nook της Barnes & Noble έχουνε ήδη αρχίσει να το Hackάρουνε τρελά.
    Panathinaikos uber alles!!!!!!!!!!!

Σελίδα 6 απο 21 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891016 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης