Tα 20 ΗΖ - 30 ΗΖ ακούγονται στο σπίτι;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Ο χώρος σε σχήμα Γ. Στο μικρό σκέλος του Γ (= 16 m2) λειτουργεί το stereo. Mε την χρήση subwoofer που παράγει τα 20 HZ - 30 HZ και από εκεί και πάνω τα ηχεία, μπορεί να αναπαραχθεί και να ακουστεί αυτή η περιοχή συχνοτήτων (20-30 HZ)? (To μεγάλο σκέλος του Γ είναι περίπου 30 m2 και χωρίζεται από το μικρό τμήμα με χαμηλό τοίχο 50 cm έως τη μισή απόσταση και από εκεί και πέρα υπάρχει πόρτα.)
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Γιά τα 20 δεν ξέρω και γιά να μιλήσουμε ειλικρινά, μόνο το εκκλησιαστικό
όργανο φτάνει τόσο χαμηλά (μουσική), οι ταινίες είναι άλλη ιστορία!
Τα 30 όμως, μπορείς να τα ακούσεις σε έναν οικιακό χώρο, αλλά πρέπει
να έχει και κάποιο μέγεθος. Γενικά όσο μεγαλύτερος είναι ένας χώρος, τόσο
περισσότερο ευννοούνται οι χαμηλές συχνότητες και δεν μιλάω γιά
μπουμπουνητά, αλλά γιά πραγματικές χαμηλές!!!
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Δηλαδή μιλώντας αυστηρά για μουσική και όχι για ταινίες, εάν η απόκριση των ηχείων σταματάει στα 30 HZ, ένα subwoofer με απόκριση από τα 20 HZ θα βελτίωνε τον ήχο?
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Τι θα πεί σταματάει? γιά ποιά ηχεία μιλάμε? Γιά να πω την γνώμη μου επί
συγκεκριμένων στοιχείων! Και το υπογούφερ να αναφέρεις.
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Αμα σταματαει στα 30 πιθανοτατα γραμμικα παει μεχρι τα 50 max.

Kαι οχι δεν νομιζω οτι αξιζει να παρεις subwoofer για αυτες τις συχνοτητες. Ποιο πολυ προβλημα θα σου δημιουργησει.
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Έχει πραγματική απόκριση 30 HZ (από 29 - 40.000 HZ + - 5 db). Άρα το sub από τα 20 HZ δεν προσφέρει?
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Με βάση το νούμερα που αναφέρεις, δεν βλέπω τον λόγο γιά την
προσθήκη υπογούφερ! Προφανώς το ηχείο σου είναι κάποιο μεγάλο,
δαπέδου! Αλλά ποιό είναι?
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Ευχαρίστως να πω ποιό είναι αλλά επειδή μετά θα αρχίσει το μαλλιοτράβηγμα και θα χαθεί η ουσία λόγω και των τρομερών προκαταλήψεων, (και ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη από την σεβαστή παρέα, δεν θέλω να προσβάλλω κανένα), επιτρέψτε μου να επιμείνω λίγο ακόμα στο ερώτημά μου: γιατί δεν ωφελεί ένα sub που αρχίζει από τα 20 HZ, εννοώ πως εξηγείται τεχνικά στην προκειμένη περίπτωση?
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
οταν ενα ηχειο εχει αποκριση απο 29Ηz οπως αναφερης αυτο σημαινη οτι με το κερδος του δωματιου μπορη να αναπαραγη ανετα τα 20Hz.

δεν νομιζω οτι υπαρχη αναγκη subwoofer.
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Πολύ συναρπαστικό το βρίσκω! (Και επειδή η έκφραση αυτή συχνά αναφέρεται ειρωνικά να προλάβω να πω και πάλι ότι ΣΕΒΟΜΑΙ τους συνομιλητές). Αλλά πως γίνεται αυτό, τι είναι το "κέρδος του δωματίου"?
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Φιλε Backousis που βασιζεις αυτο που λες? Γιατι συμφωνα με το χωρο του και το μεγαλος μηκος κυματος που εχουν οι χαμηλες συχνοτητες, αν φτανει μεχρι τα 50 Hz θα προκειται για θαυμα...
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Γιαννη αν το μετρησεις απο τη μεση τιμη (περι τα 85 db) οντως ειναι +-5. Αλλα και παλι πολλα ειναι. Εχει γινει βεβαια μια καλη προσπαθεια να κρατηθουν οι φωνες flat.

Και εχουμε και ενα τονισμουλη κυριως στις ψηλες αλλα και τις χαμηλες.
 
Last edited:

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Το σημείο των 30 HZ είναι εκεί που η καμπύλη τέμνει τα 80 spl !
Άρα είναι από 30 - 40.000 +- 5 db !