Micro Four Thirds system M43

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Re: Olympus / Panasonic και Micro Four Thirds

Θα είχε ενδιαφέρον...

Αν το μέγεθος των "μίνι DSLR" είναι αυτό των compact ή των ulrta compact θα πήγαινε πολύ καλά στις πωλήσεις.


Μην ξεχνάμε όμως ότι κάθε σύστημα θέλει και την υποστήριξη σε φακούς, αξεσουάρ κλπ...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Olympus / Panasonic και Micro Four Thirds

χμ.... θα έχει ενδιαφέρον, πάντως το σύστημα θα μοιράζεται τα ίδια προβλήματα στη σχεδιάση φακών/αισθητήρων με τις σύγχρονες τηλεμετρικές, οι οποίες έχουν αντιστοίχως μικρή απόσταση μοντούρας-αισθητήρα. Και προβλήματα στις άκρες του κάδρου.
Ουσιαστικά κόμπακτ με εναλλάξιμους φακούς θα είναι.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Olympus Micro Four Thirds.

Μετά την παρουσίαση της πρώτης κάμερας σε Micro Four Thirds φόρματ από την Panasonic με την G1, ήταν αναμενόμενη η απάντηση της Olympus, του άλλου εταίρου στη συμμαχία των m4/3. Η απάντηση ήρθε σήμερα με τη μορφή μίας concept (ακόμα) μηχανής (και χωρίς όνομα) που παρουσιάστηκε σε συνέντευξη τύπου στην Κολωνία. Ο δρόμος που φαίνεται να ακολουθεί η Olympus είναι τελείως διαφορετικός από τον SLR like της Panasonic, αφού η μηχανή είναι μία m4/3 σε ρετρό σχήμα (κάτι σαν rangefinder) και πολύ πιο κόμπακτ σχεδίαση, και έναν φακό επίσης κόμπακτ (σαν pancake). Η κάμερα ήταν κλεισμένη σε ένα γυάλινο κουτί, δεν υπάρχουν ακόμα άλλες λεπτομέρειες (τιμή, διαστάσεις, κλπ).

http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=3716

20936.jpg


20940.jpg
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Olympus Micro Four Thirds.

Κούκλα εάν βγει έτσι.

Πραγματικά μικρό μέγεθος, καμία σχέση με το μοντέλο που παρουσίασε η Panasonic. Εάν το παίξουν σωστά και από τιμολόγηση... αλλά δύσκολο, με τα υλικά που βλέπω. Θα μπορούσε να είναι η απάντηση στις hi end κόμπακτ, τις οποίες κυρίως λόγω φακού τις αγοράζουν οι περισσότεροι. Με αυτό το σύστημα, διατηρείς το σώμα και δεν αγοράζεις κάθε χρόνο καινούργια μηχανή.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Olympus Micro Four Thirds.

Το είδα και εγώ. Νομίζω ότι ήτανε καιρός να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο , όπως και η G1 Panasonic (επι πλέον σήμερα ανακοινώθηκε και μία παρόμοια μηχανή με dedicated button για HD video).Είμαι χρήστης κλασικών Reflex με φίλμ , και Digital compact (Canon AE1 Program, Fuji E550 και f31fd).Το καλοκαίρι είχα βγεί παγανιά για Digital SLR αλλά απογοητεύτηκα με μέγεθος - βάρος κ.λ.π., οπότε έχω αρχίσει και νιώθω μια φαγούρα...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Olympus Micro Four Thirds.

Κι όμως, και σε slr, η 420 για παράδειγμα της Olympus με τον pancake 25/2.8 (αντίστοιχος του νορμάλ φακού) έχει πραγματικά μικρό μέγεθος, μικρότερο από τις παλιές "κλασικές" slr. Είναι που δεν έχει το γκριπ.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Olympus Micro Four Thirds.

O.K. καλή η E-420 αλλά στην ψηφιακή εποχή που και του σπανού τα γένια φυτρώνουν άμα θέλουμε , είναι αναπηρία να έχεις φωτογραφική η οποία να μήν έχει image stabilizer και VIDEO!και έστω στοιχειώδες zoom...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Olympus Micro Four Thirds.

Προσωπικά νομίζω ότι με το σύστημα μίκρο 4/3 η Olympus έκανε τη σωστή κίνηση. Αφού δεν μπορούσε με τίποτα να κυνηγήσει τις CANON/NIKON/SONY/PENTAX με τους μεγάλους σε επιφάνεια επεξεργαστές είπε να κατεβεί σε διαστάσεις αλλά με τον ίδιο αισθητήρα.

Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τόσο την τιμολόγηση, όσο και την απόδοση των πιο μαζεμένων φακών.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Olympus Micro Four Thirds.

Απίστευτο... διαστάσεις που θυμίζουν τις μινιατούρες του φορμά 110

Pentax_110_s.jpg

Καλά με έστειλες !!! Που τα θυμήθηκες αυτά τα "πράγματα"?
Τρέφω μεγάλες ελπίδες για το νέο φορμά. Μου θυμίζουν λίγο range finder (τηλεμετρικές ελληνιστί ). Εγώ είχα μία Kiev με 50/f2 και ενσωματωμένο εξωτερικό φωτόμετρο που έβγαζε παπάδες. Ένας κολλητός είχε μια Canon A - ουδέν σχόλιο.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Olympus Micro Four Thirds.

Η Olympus προσπαθεί να επαναφέρει την παλαιότερη επιτυχία που είχε με τις Pen f

olypen32.jpg


http://www.cameraquest.com/olypenf.htm

Αυτές δεν τις θυμάμαι! Το '63 ήμουνα 7 ετών.. οπότε ίσως και λόγω του ότι δεν είχαν πεντάπρισμα, δεν τις έβλεπα διαφορετικές από τις πρώτες Trip.
Συγνώμη που ξεφεύγω, είχαν πουλήσει? Βρίσκεις μεταχειρισμένες?
 

gepall

New member
5 June 2008
15
Re: Olympus Micro Four Thirds.

Αυτές δεν τις θυμάμαι! Το '63 ήμουνα 7 ετών.. οπότε ίσως και λόγω του ότι δεν είχαν πεντάπρισμα, δεν τις έβλεπα διαφορετικές από τις πρώτες Trip.
Συγνώμη που ξεφεύγω, είχαν πουλήσει? Βρίσκεις μεταχειρισμένες?

Καλά και εγώ δεν υπήρχα ακόμα :D

Μέσω Ebay μπορείς να βρείς