Οπτική Ίνα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lafas1987

Senior Member
13 April 2008
331
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω οπτική ίνα, γύρω στα 10 μέτρα.
Θέλω να συνδέσω τη κάρτα ήχου μου με τα ηχεία μου τα οποία είναι τώρα με οπτική, αλλά θέλω να αλλάξω διαρρύθμιση.
Ευχαριστώ.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Λογικά σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά, ebay, κανένα εξειδικευμένο e-shop.
Καλύτερα να πάρεις πλαστική σ' αυτό το μήκος, μια και το γυαλί είναι πανάκριβο.

Btw, για τι ηχεία μιλάμε;
 

Lafas1987

Senior Member
13 April 2008
331
Γι'αυτά της υπογραφής μου.
Ναι, το σκέφτηκα αυτό με το κόστος. Επίσης δεν είναι και ιδιαίτερα εύκαμπτες από όσο ξέρω. Αυτή που έχω τώρα σίγουρα δεν είναι όσο ένα καλώδιο χάλκινο.

Έχεις κάποιο κατάστημα υπόψη σου?
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Αν μένεις Θεσσαλονίκη, απλά κατεβαίνεις μέχρι Δωδεκανήσου και έχεις ένα σωρό στη σειρά.

Από online, συνήθως ψωνίζω από ebay τέτοια πράγματα.
Πήγαινε στο http://global.ebay.com/gbh/home και κάνε search τις λέξεις optical/toslink/10 metres και θα σου βγάλει ένα σωρό αποτελέσματα. Μετά διαλέγεις ό,τι σου αρέσει.

Μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις στο My Country την Ελλάδα, για να σου βγάλει ό,τι έρχεται κι εδώ.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Λογική τιμή έχει, Toslink είναι, οπότε μάλλον σου κάνει.
Αν θες χτύπα το.

Πρέπει να έχει στην Ερμού στο Μοναστηράκι καταστήματα με ηλεκτρονικά, αλλά δεν είμαι σίγουρος...
 

Lafas1987

Senior Member
13 April 2008
331
Πήρα μία ιδέα τουλάχιστον, απλά νόμιζα ότι δεν υπάρχει ή ότι και να υπήρχε θα ήταν πολύ ακριβή.
Οπότε θα προχωρήσω στην αγορά της. Ίσως τη πάρω από το κατάστημα που πόσταρα το link παραπάνω.
Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια, θα επικοινωνήσω μαζί σας για νεότερα!
 

Lafas1987

Senior Member
13 April 2008
331
Μία τελευταία ερώτηση είναι αν μπορεί να πατιέται κάτω από μοκέτα όπως έχω κάνει με τα υπόλοιπα καλώδια. Ευχαριστώ.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Δε νομίζω να έχει πρόβλημα, αλλά δε θα το συνιστούσα, ειδικά αν περπατάς πολύ πάνω από εκείνο το μέρος...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Προσωπικά δεν θα πατούσα πάνω σε οπτική. Αλλά η συγκεκριμένη έχει μόλις 10 ευρώ…
 

Lafas1987

Senior Member
13 April 2008
331
Νομίζω ότι είναι πλαστικές. Ντάξει δεν είπα να χωροπιδάς με το τακούνι πάνω της...
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Oι οπτικές ίνες εσωτερικά φτιάχνονται από γυαλί ή πλαστικό και η ευλιγισία τους οφήλεται στο πλαστικό που έχουν εξωτερικά. Νομίζω πάντως κι εγω ότι αυτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο για χρήση στο σπίτι είναι πλαστικές.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Σε απλά ελληνικά, η πλαστική ίνα έχει μεγαλύτερο συντελεστή απόσβεσης (1db/μέτρο) από την γυάληνη και χρησιμποιούνται (οι γυάλινες) στις τηλεπικοινωνίες κυρίως που έχουν πολύ μεγάλα μήκη καλωδίων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber

Όταν έχουμε ένα μήκος της τάξεως των 2 μέτρων, ίσα που ακούγεται η διαφορά. Τα 2db είναι το όριο της αντίληψης, από το ανθρώπηνο αυτί, διαφοράς έντασης ήχου.
 
Last edited:
Το φαινομενο του jitter το γνωριζετε?

Όχι και σε καμία περίπτωση δε ρωτησα "εξυπνακίστικα" ή κάτι τέτοιο, απλά το'χα πάντα απορία πως γίνεται να υπάρχουν ποιότητες στην ψηφιακή μετάδοση, και μάλιστα σε διαστάσεις καλωδίων του 1 μέτρου...
 
Σε απλά ελληνικά, η πλαστική ίνα έχει μεγαλύτερο συντελεστή απόσβεσης (1db/μέτρο) από την γυάληνη και χρησιμποιούνται (οι γυάλινες) στις τηλεπικοινωνίες κυρίως που έχουν πολύ μεγάλα μήκη καλωδίων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber

Όταν έχουμε ένα μήκος της τάξεως των 2 μέτρων, ίσα που ακούγεται η διαφορά. Τα 2db είναι το όριο της αντίληψης, από το ανθρώπηνο αυτί, διαφοράς έντασης ήχου.


Ναι απλα δε μπορω να καταλαβω.... οταν περναει ενα ψηφιακο σημα δεν εχουμε bit προς bit μεταφορα??? Αρα πως γινετια να υπαρχουν απωλειες?
 

chriselme

Senior Member
22 October 2008
300
Συγγνωμη αν εκληφθηκε η απαντηση σαν ειρωνεια.
Ποιοτικα για τα καλωδια ψηφιακης μεταδοσης ισχυει
1.i2s
2.Coaxial/spdif Bnc Aes
3.Optical
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Ναι απλα δε μπορω να καταλαβω.... οταν περναει ενα ψηφιακο σημα δεν εχουμε bit προς bit μεταφορα??? Αρα πως γινετια να υπαρχουν απωλειες?

Απόλειες είναι αδύνατο να μην έχουμε από την στιγμή που ουσιαστικά συζητάμε για μεταφορά ύλης η οποία δεν γίνεται στο κενό. Απλά είναι πάρα πολύ λιγότερες απ' ότι στα αναλογικά ακλώδια γιατί στη μια περίπτωση έχουμε μεταφορά φωτός και στην άλλη ηλεκτρονίων σε ένα καλώδιο από κάποιο μέταλο.

Παιδιά διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δεν το κατέχω και πολύ το θέμα.