Απαγορεύσεις Φωτογράφησης σε Δημόσιους χώρους

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Υπαρχουν γενικες απαγορευσεις για φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους???

Πηγα νωριτερα το απογευμα στο σταθμο του προαστιακου εδω στην Κορινθο να βγαλω καμια φωτογραφια. Αφου ημουν εκει κανα δεκαλεπτο ηρθε ενας σεκιουριτι και μου ειπε οτι απαγορευεται η φωτογραφηση.

Ρωτησα γιατι και μου ειπε οτι απαγορευεται γενικα σε ολους τους δημοσιους χωρους ειδικα σε σταθμους κτλ...

Φανταζομαι οτι ετσι του εχουν πει να λεει, οχι οτι θα τυχαινει συχνα καποιος να εμφανιστει στο σταθμο του προαστιακου με μηχανη "απο αυτες τις μεγαλες" και να βγαζει φωτογραφιες...

Τελος παντων εφυγα, γιατι δεν ειχε και τιποτα καλο, δεν προλαβα και το καλο φως.

Αλλα τωρα να το παρουμε στα σοβαρα αυτο?
Αληθεια υπαρχει σχετικη απαγορευση?
Μπορει να ισχυει αυτο που ειπε ο τυπος? Η μηπως απλως εδειξε υπερβαλλοντα ζηλο?

Αν ξερει κανεις το συζηταμε.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Η φωτογράφιση απαγορεύεται μόνο όταν υπάρχει ειδική σήμανση πχ σε στρατιωτικές περιοχές .
Τώρα εάν περιλαμβάνονται στη φωτογραφία πρόσωπα είναι ένα άλλο ομιχλώδες θέμα
 
Last edited:

olybill

New member
5 September 2008
32
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

υπάρχει τέτοια σήμανση στους σταθμούς του μετρό και του ηλεκτρικού?έχετε δει εσείς κάτι τέτοιο?
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Δε νομιζω.
Αντιθετα υπαρχουν δημοσιευμενες φωτογραφιες απο αεροδρομια και σταθμους ειδικα (του μετρο) ολ οβερ δε πλεις. Απο εφημεριδες και περιοδικα μεχρι το ιντερνετ....

Αρχιζω να αισθανομαι μ@λ@κ@ς. Μου φαινεται θα ξαναπαω αυριο ιδια ωρα...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Δυστυχώς με μεταξικό νόμο απαγορεύεται η φωτογράφηση σε όλους τους σιδηρ. σταθμούς, ηλεκτρικό, τραμ, μετρό, και λιμάνια.
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Υπαρχει καποια λογικη σ' αυτο?

Οταν λες μεταξικο νομο, εννοεις νομο της εποχης του Μεταξα ή συγχρονο νομο "τυπου Μεταξα" (και φιλοσοφιας αντιτρομοκρατικης)?
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Με την τρομολαγνεία που επικρατεί τα τελευταία χρονια υπάρχει άτυπη απαγόρευση στους ηλ.σταθμούς και το μετρό. Πάντως προσωπικά ποτέ κανείς δεν με ενόχλησε σε τέτοιες φωτογραφίσεις μολονότι γύρω μου υπήρξαν αστυνομικοί (όχι σεκιουριτάδες)
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Στον προαστιακό του Κιάτου, δεν είχα παρόμοιο θέμα.

Είχα πάει με την ελπίδα ότι θα έφτανε κάποια αμαξοστοιχία.Αφού τραβούσα κάποια ώρα, έγινα αντιληπτός από τις υπαλλήλους.

Αφού τις χαιρέτησα από μακριά, και δεν ερχόταν κάποιο τρένο, έφυγα.Ούτε σεκιούριτι, ούτε τίποτα.

Ίσως ήταν τυχαίο.

Πάντως υπάρχει θέμα με τα πρόσωπα στη φωτογραφία.Όντως το τοπίο είναι λίγο ομιχλώδες...

Για δημόσιους χώρους δεν υπάρχει θέμα ακόμα

.Έχω διαβάσει ότι στο Λονδίνο δεν επιτρέπεται η φωτογράφηση με τρίποδο, χωρίς την ειδική άδεια.:BDBDG54:
 

olybill

New member
5 September 2008
32
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Δυστυχώς με μεταξικό νόμο απαγορεύεται η φωτογράφηση σε όλους τους σιδηρ. σταθμούς, ηλεκτρικό, τραμ, μετρό, και λιμάνια.
μα δεν θα πρεπε τότε να υπάρχει κάποια σήμανση?κάποιος λόγος για να δικαιολογηθούμε σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ή απλά τα μαζεύουμε και φεύγουμε?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Οι σταθμοί ΚΤΕΛ δεν ανήκουν στο κράτος. Στα αεροδρόμια που φιλοξενούν και στρατιωτικές μονάδες (π.χ. Μίκρα Θεσσαλονίκης, φυσικά και απαγορεύεται).

Ο νόμος είναι από την εποχή του Μεταξά.

Δεν χρειάζεται ειδική σήμανσηξ από τη στιγμή που είναι νόμος του κράτους, άρα αποτελεί καθήκον του πολίτη να γνωρίζει τη νομοθεσία.
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Οι σταθμοί ΚΤΕΛ δεν ανήκουν στο κράτος. Στα αεροδρόμια που φιλοξενούν και στρατιωτικές μονάδες (π.χ. Μίκρα Θεσσαλονίκης, φυσικά και απαγορεύεται).

Ο νόμος είναι από την εποχή του Μεταξά.

Δεν χρειάζεται ειδική σήμανσηξ από τη στιγμή που είναι νόμος του κράτους, άρα αποτελεί καθήκον του πολίτη να γνωρίζει τη νομοθεσία.


Αρα σε σταθμους μεσων μαζικης μεταφορας που ανηκουν στο κρατος απαγορευεται η φωτογραφηση.
ΟΚ. Σε λιγα χρονια θα εχουν πουληθει ολα οποτε θα ισχυουν αλλα.

Τυπικα ο σταθμος του προαστιακου ειναι δημοσια περιουσια οπως η Βουλη ή οι εφοριες, ή μηπως ανηκει σε θυγατρικη του ΟΣΕ?

Στα στρατοπεδα και τα στρατιωτικα αεροδρομια υπαρχουν κατι ταμπελες ΝΑ που και να μη θελεις πεφτεις πανω τους.
Πουθενα αλλου δεν εχω δει ομως.

Επισης, στους κρατικους αερολιμενες, οπως το Μακεδονια, τι ισχυει?
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Δεν χρειάζεται ειδική σήμανσηξ από τη στιγμή που είναι νόμος του κράτους, άρα αποτελεί καθήκον του πολίτη να γνωρίζει τη νομοθεσία.

Μήπως γνωρίζεις ποιος είναι? Γιατί εγώ, να πω την αμαρτία μου, δεν τον γνωρίζω. Πάντως απαγορεύσεις φωτογράφισης υπάρχουν ποικίλες. Πχ υπάρχει μεταξικός νόμος (ΑΝ 1169/1938) που κάνει ποινικό αδίκημα τη φωτογράφιση εκθεμάτων σε επίσημες εκθέσεις και εμποροπανηγύρεις
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Δλδ. στα στρατόπεδα γιατί έχουν απαγορευτικές πινακίδες??
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Στα στρατόπεδα είναι καθαρά ζήτημα ασφάλειας.

Φαντάσου να μπορούσε κάποιος να δώσει τόσο εύκολα πληροφορίες για το που βρίσκονται κοιτώνες, αποθήκες οπλισμού, εφοδίων κλπ
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Μήπως γνωρίζεις ποιος είναι? Γιατί εγώ, να πω την αμαρτία μου, δεν τον γνωρίζω. Πάντως απαγορεύσεις φωτογράφισης υπάρχουν ποικίλες. Πχ υπάρχει μεταξικός νόμος (ΑΝ 1169/1938) που κάνει ποινικό αδίκημα τη φωτογράφιση εκθεμάτων σε επίσημες εκθέσεις και εμποροπανηγύρεις

Aναφέρεται στο σχετικό θέμα (στα διάφορα για τη φωτογραφία) στο dpgr. Θα ψάξω το βράδυ να το βρω.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Καλα με τους νομους δε βγαζεις και πολυ ακρη....

αν δεν κανω λαθος υπαρχει νομος που απαγορευει οταν χτιζεις να κλεινεις την θεα ενος αλλου σπιτιου προς την Ακροπολη !

Οπως και ενας αλλος που απαγορευε την μεταπωληση ιπποειδων τιμης ενεκεν για την προσφορα τους στον πολεμο της Αλβανιας.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

προσοχή χρειάζεται και όταν στο φόντο ειναι ...."αστυνομικές δυναμεις". Μετά από ζαρτινιερες, σιδερογροθιες και αλλα χαρουμενα εχουν παρει μαλλον ειδικες οδηγιες...

Προσφατα, κοντα στο μαγαζί, είχε ερθει μπλοκο της τροχαιας με εναν Ζητά, ενα γερανό και ενα περιπολικο και..... δυο τροχονόμους αλλά ...του ωραίου φύλλου (του πολύ ωραίου θα έλεγα).

Μην έχοντας τι να κανω τη συγκεκριμενη στιγμή είπα να αποθανατίσω την ομορφιά των εν λόγω οργάνων εν ώρα καθήκοντος.

Σε 5 λεπτα μεσα, ήρθε άλλο ενα περιπολικό και ευγενεστατα (οφείλω να πω) δυο της ασφαλειας, με ρώτησαν εαν φωτογραφιζα τους συναδελφους τους, για ποιο λογο, μου ζητησαν να τους παραδωσω τη μηχανη και εν τελει επειδη καταλαβαν οτι δεν επροκειτο ουτε για τρομοκρατη, ουτε για μπλογκερ, ουτε υπηρχε καμμια ζαρτινιερα (οι ανθρωποι εγραφαν παπακια) με εβαλαν να διαγραψω τις ληψεις και μου ειπαν οτι "εν ώρα υπηρεσίας απαγορεύονται οι ληψεις και οτι κανονικα έπρεπε να τους ακολουθήσω στην ασφάλεια και μπλα μπλα ).

Οπότε προσοχή...
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Φωτογραφηση σε δημοσιους χωρους

Εγω παντως λεω να ξαναπαω σημερα στο σταθμο του προαστιακου.

Και μαλιστα λιγο νωριτερα, να προλαβω και τον ηλιο...

Αν ειναι ο ιδιος θα του πω οτι το εψαξα και οτι δεν απαγορευεται, και αν εχει αντίρρηση να μου πει ποιος νομος το λεει. Αποκλειεται να ξερει.

Επισης, βαζω στοιχημα οτι αν ειχα μια κομπακτ και ημουν με κοπελα, θα εβγαζα οτι ηθελα και δε θα μου μιλαγε κανεις.

Οποτε θα ειμαι θρασυς.