Λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
"But then, I thought, we'll do what life always does — defy expectations."

Ήρθε μια νύχτα που τα αστέρια εξαφανίστηκαν από τον ουρανό. Μαζί τους και όλα τα δορυφορικά συστήματα μεταδόσεων. Παρά ταύτα, ο ήλιος ανέτειλε. Έτσι αποφεύχθηκε ο γενικευμένος πανικός, αν και πολλοί στράφηκαν στη θρησκεία και σε εικασίες για το τέλος του κόσμου. Λίγο καιρό αργότερα, επιστημονικές μελέτες του φαινομένου κατέληξαν στο ίδιο συμπέρασμα: η ζωή πάνω στη γη θα αφανιστεί μέσα σε μερικές δεκαετίες.

Το Spin του Robert Charles Wilson, είναι ένα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας εφ' όλης της ύλης. Διηγείται την εξέλιξη της επιστήμης, τόσο στο άμεσο όσο και στο απώτερο μέλλον. Περιγράφει συγγενείς και εξωτικές μορφές ζωής. Εξετάζει τις αντιδράσεις των μαζών εν όψει του πλήρους αφανισμού. Και, κυρίως, υμνεί την αιώνια δίψα του ανθρώπου για γνώση και κατανόηση.

Οι χαρακτήρες είναι πολύ προσεκτικότερα πλασμένοι σε σχέση με τις κλασσικές μορφές της Επιστημονικής Φαντασίας, και η διερεύνηση της απόστασης ή της εγγύτητας μεταξύ των προσωπικών προβλημάτων με των παγκόσμιων εξελίξεων αποτελεί, νομίζω, τη μεγαλύτερη αρετή του βιβλίου. Για αυτό και θεωρώ ότι μπορεί να διαβαστεί άνετα και από ανθρώπους που δεν είναι φίλοι του είδους.

Προσωπικά, η έλξη του ήταν τόσο ισχυρή, που το άνοιγα ακόμα και αν είχα να του διαθέσω 1-2 λεπτά. Εύκολα πήρε θέση ανάμεσα στα αγαπημένα μου.

Ευχαριστώ τον φίλο paulmarinis για την πρόταση.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Δεν θα το διαβάσω...γιατι μιλάει για εξαφάνιση των δορυφορικών συστημάτων μετάδοσης...και δεν μου άρεσε το σενάριο!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
εμενα παλι μου κανει κλικ το στορι.....

Θα το παρω συντομα.....ελπιζω να το διαβασω και συντομα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
n141886.jpg
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας

Εχμ... να σημειώσω ότι το διάβασα στα Αγγλικά. Δε νομίζω να υπάρχει σε ελληνική μετάφραση.


εχω υπομονη......μου εχουν μεινει και 2 βιβλια της σειρας Dune να διαβασω ακομα....
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: Απάντηση: Λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας

εχω υπομονη......μου εχουν μεινει και 2 βιβλια της σειρας Dune να διαβασω ακομα....


+10000000000000

Σήμερα τελειώνω τη Σταυροφορία κατά των Μηχανών και ξεκινάω Τη Μάχη του Κορρίν!!!!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΠΟΣ!!!!!!!!!

Σαν συνολικό έργο, νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει........
Μετανιώνω που πέρασαν 15 χρόνια από τότε που διάβασα το 1ο DUNE , ώσπου να ξεκινήσω να διαβάζω και τα υπόλοιπα. Είχα την εντύπωση πως θα ήταν υποδεέστερα.....
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Μου ήρθε σήμερα το ειδοποιητήριο, για αυριανή παραλαβή των Dune από το Amazon. To πακέτο θα ανοιχθεί την επόμενη εβδομάδα, όμως...
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Τα βασικά 6 και βλέπουμε (είχε κι ένα anniversary edition του πρώτου κι είπα ντέφι να γίνει).

Α, μαζί παρήγγειλα και το box set της σειράς Twin Peaks (μια και πιάσαμε τον Lynch σε άλλο θρεντ)...
 
17 June 2006
14,350
τα τελευταία που διάβασα ήταν τα The Void Captain's Tale (Norman Spinrad) και Confessions Of Westchester County (Barry Malzberg).
Τα διάβασα γύρω στο 1990.
Μετά τα 35 μου, δεν μπορούσα πια να διαβάσω science fiction.
Είναι υπέροχο είδος αλλά όσο μεγάλωνα μου έλεγε όλο και λιγότερα. Σαν να αρνιόταν να μεγαλώσει κι αυτό μαζί μου. Κάτι σαν το ροκ'ν'ρολ ένα πράγμα...:rolleyes:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Τα βασικά 6 και βλέπουμε (είχε κι ένα anniversary edition του πρώτου κι είπα ντέφι να γίνει).

Α, μαζί παρήγγειλα και το box set της σειράς Twin Peaks (μια και πιάσαμε τον Lynch σε άλλο θρεντ)...

Κατσε θες να πεις οτι τωρα θα πιασεις τα 6 βιβλια του Frank Herbert?

ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ DUNE?:slapface:




υγ
νομιζα οτι περασες στα πρικουελς που εβγαλε ο γιος του Bryan με τον Kevin anderson
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
"But then, I thought, we'll do what life always does — defy expectations."

Προσωπικά, η έλξη του ήταν τόσο ισχυρή, που το άνοιγα ακόμα και αν είχα να του διαθέσω 1-2 λεπτά. Εύκολα πήρε θέση ανάμεσα στα αγαπημένα μου.

Ευχαριστώ τον φίλο paulmarinis για την πρόταση.

Και εμείς εσένα για τη σύσταση, θα το διαβάσω και θα σου πω εντυπώσεις, (ελπίζω να προλάβω μέσα σε αυτό το χειμώνα...)
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας


Ο Μικρός Πρίγκηπας επιστημονική φαντασία;;;

Το ερώτημα δεν βρίσκει απάντηση τόσο εύκολα. Σε πρώτη σκέψη προκρίνεται η άρνηση, αφού ο συγγραφέας φανερά αδιαφορεί να εξηγήσει τα καθαρά επιστημονικά θέματα όπως το πώς ζει ή πως ταξιδεύει ο Μικρός Πρίγκηπας. Ακόμα και η εκτενής ενασχόληση με τη συχνότητα των ηλιοβασιλεμάτων εστιάζει σαφέστατα στα ηλιοβασιλέματα και όχι στη συχνότητα.

Από την άλλη όμως, πολλά έργα επιστημονικής φαντασίας δεν ασχολούνται με... την επιστήμη. Ένα διαστημικό σκηνικό προκειμένου να παρουσιαστούν άλλοι κόσμοι ως αλληγορίες του δικού μας είναι αρκετό για να χαρακτηρίσει επιστημονική φαντασία έργα όπως το Star Wars.

Εγώ βέβαια διαφωνώ, καθότι αυτό που καθιστά τη φαντασία επιστημονική είναι... η επιστήμη, οπότε απαντώ αρνητικά και στον Μικρό Πρίγκηπα, και στη... Διαστημική Φαντασία (στην οποία, κρίνοντας από την ταινία, περιλαμβάνεται και το Dune). Αλλά αυτή είναι απλώς η γνώμη μου.

Σε κάθε περίπτωση, το "τσίγκλισμα" του Βασίλη είναι ευπρόσδεκτο. ;)
 

Theotokatos Konstantinos

AVClub Enthusiast
19 June 2006
883
ΜΑΡΟΥΣΙ
Ξεκίνησα να διαβάζω το ubik του Philip Dick και με έχει συνεπάρει. Βιβλία του ίδιου συγγραφέα έχουν γίνει ταινίες όπως το Blade Runner,Total Recall, Minority Report κ.α. Όταν το τελειώσω θα επανέλθω για comments.

Αυτά από τον εκδοτικό Οίκο
«Σ' έναν τραγελαφικό κόσμο τρελής εκμετάλλευσης (όπου κάθε φορά που ανοίγεις την πόρτα του διαμερίσματός σου ή την πόρτα του ψυγείου σου χρειάζεται να ρίχνεις το σχετικό κέρμα...!), άγριας βιοτεχνολογίας, που επιτρέπει να διατηρούνται οι εγκέφαλοι των πεθαμένων σε ειδικούς ψυκτικούς θαλάμους ως «μισοζωντανοί» (ώστε οι ζώντες συγγενείς τους να συζητάνε μαζί τους ακόμα και τη διαχείριση των οικονομικών τους...!), αστραπιαίων ταξιδιών στο διάστημα και πλήθος μεταλλαγμένων ανθρώπων, η σωτηρία της ψυχής επέρχεται μέσα από μία και μόνη δυνατότητα: συσκευασμένη σε μορφή θαυματουργού σπρέι που θεραπεύει τα πάντα, ακόμα και τον θάνατο!
Το 2005, το Time magazine περιέλαβε το Ubik στα 100 καλύτερα μυθιστορήματα που γράφτηκαν στην αγγλική γλώσσα από το 1923.»
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τον Philip Dick, θα μπορούσα να τον θεωρήσω τον μεγαλύτερο συγγραφέα Ε.Φ. – αυτό γιατί ίσως δεν έχω διαβάσει τόσο πολύ άλλους συγγραφείς.
Ελπίζω σε μερικά χρόνια να έχω διαβάσω τα … άπαντα… αν και μετά θα λυπάμαι που τα έχω διαβάσει όλα.

Η μαεστρία του κατά την άποψή μου είναι ότι χτίζει κόσμους οι οποίοι τελικά φαίνονται πραγματικοί. Παρά το ότι οι κόσμοι είναι διαφορετικοί από την πραγματικότητα μας, καταλήγεις να τους θεωρείς φυσιολογικούς και να μπαίνεις μέσα τους, να σκέπτεσαι όπως οι χαρακτήρες του κόσμου αυτού.
Έχει ένα πολύ ενδιαφέρον τρόπο να παρουσιάζει το extraordinary ως ordinary.
Το χτίσιμο του κόσμου, παρόλα αυτά είναι απλά ένα στοιχείο, καθώς το σημαντικό είναι σε κάθε περίπτωση η πλοκή.
Τις περισσότερες φορές οι λεπτομέρειες του κόσμου αποπροσανατολίζουν τον αναγνώστη, από τα αρχικά στοιχεία της πλοκής. Με τον τρόπο αυτό ο αναγνώστης εκπλήσσετε ευχάριστα με την εξέλιξη του διηγήματος. Πολλές φορές έρχεται η αποκάλυψη του μυστηρίου με τρόπο εκρηκτικό.

Μη βαράτε ήταν πρώτη φορά που γράφω για συγγραφέα :)

Εκπληκτικά και τα διηγήματα του … κυκλοφορούν αρκετά και ελεύθερα στο διαδίκτυο.
Όσο για τις ταινίες… BRAZIL….
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Κατσε θες να πεις οτι τωρα θα πιασεις τα 6 βιβλια του Frank Herbert?

ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ DUNE?:slapface:




υγ
νομιζα οτι περασες στα πρικουελς που εβγαλε ο γιος του Bryan με τον Kevin anderson

Τι λες βρε;
Το πρώτο το έχω διαβάσει, απλώς ήταν σε anniversary edition και το ξαναπήρα...

Τα υπόλοιπα 5 θα τα ξεκινήσω τώρα...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Τι λες βρε;
Το πρώτο το έχω διαβάσει, απλώς ήταν σε anniversary edition και το ξαναπήρα...

Τα υπόλοιπα 5 θα τα ξεκινήσω τώρα...

αα με τρομαξες....


διαβασε και τους "Οικους" που χρονολογικα προηγουνται του DUNE.

Εξαιρετικα.