Oι Πολυκάναλοι Ενισχυτές κάνουν για Hi.Fi Χρήση ?? ??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

minakos

Established Member
19 August 2008
160
ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ...ΟΚ...ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ HI-FI ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΔΙΚΑΝΑΛΟΙ ??? Η ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΑ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΑ
ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΕ.....

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΕΝΑ YAMAHA RX-V663

TI ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ
ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΛΑΣΙΚΟ 2ΚΑΝΑΛΟ ?? ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΗΧΕΙΑ.. Η ΟΧΙ .??
 

trooper 13

Established Member
8 March 2007
231
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

θεωρητικα παντα για να παρεις αντιστοιχο ηχο απο πολυκαναλο συστημα πρεπει να χαλασεις αρκετα περισσοτερα χρηματα απο οτι για δικαναλο.το ζητημα ομως ειναι αλλο.εισαι ευχαριστημενος απο το ηχο του συστηματος οταν αναπαραγει μουσικη?αν ναι θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις παραπανω.αν οχι η για οποιοδηποτε λογω ψαχνεσαι,παρε καποια cd που τα ξερεις καλα και πηγαινε να ακουσεις μερικους συνδυασμους στα χρηματα που μπορεις να δαπανησεις και κρινε μονο σου αν και ποσο μεγαλες ειναι οι διαφορες απο το συστημα σου
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΕΝΑ YAMAHA RX-V663

Αν ειχες ενα δικαναλο ισης αξιας θα σου λυνοταν η απορια.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Αν χρησιμοποιείς ένα πολυκάναλο απλά για στερεοφωνική ακρόαση, τότε απλά έχεις αγοράσει 5 κανάλια ισχύος, 1 DAC και 1 επεξεργαστή surround και δεν τα χρησιμοποιείς. Και επειδή όλα αυτά κοστίζουν, φυσικά ένας δικάναλος στα ίδια λεφτά θα παίζει καλύτερα.
Αν όμως χρησιμοποιείς τον πολυκάναλο κανονικά, είναι μαζοχισμός να έχεις κι ένα δεύτερο δικάναλο σύστημα. Αν είναι να στήσεις δύο συστήματα (ένα πολυκάναλο και ένα δικάναλο) και μάλιστα και με χωριστά ηχεία, στήσε ένα καλύτερο πολυκάναλο και ξεμπερδεύεις.
 

simonb

Senior Member
16 June 2008
467
Θεσσαλονίκη
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Για λόγους χώρου και χρήσης κυρίων ηχείων, δεν μπορούσα να έχω και τα δύο. Αναγκάστηκα να καταργήσω το Audiolab 8000A μου και, για να έχω καλό στερεοφωνικό ήχο επί πλέον του πολυκάναλου για το σινεμά, πηρα το 4306 της Denon. Μπορώ να πώ πως δεν συγκρίνονται και το Audiolab μου λείπει πολύ.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Ανάλογα με το πόσα λεφτά σκέφτεσαι να δώσεις για τον δικάναλο και τα ηχεία του...

Κατά βάση δεν υπάρχει ούτε μία μικρή περίπτωση στο εκατομμύριο ένας AV ενισχυτής να έχει την ίδια ποιότητα με έναν δικάναλο στα ίδια λεφτά.
Ο λόγος καθαρά οικονομικός από τη μία και στόχευση σε άλλο target group από την άλλη.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

αν τα ηχεια σου ειναι αρκετα καλα,θα καταλαβεις αμεσως την διαφορα υπερ του δικαναλου,αν οχι,τοτε δεν αξιζει ν'ασχολειθεις
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική είναι συνδυάσεις έναν ολοκληρωμένο με είσοδο bypass με έναν πολυκάναλο. Έτσι ο ολοκληρωμένος παίρνει το δικάναλο σήμα και ενισχύει τα εμπρός κανάλια και ο πολυκάναλος κάνει την AV επεξεργασία και ενισχύει τα πίσω κανάλια.

Μια άλλη λύση είναι ένας πολυκάναλος προενισχυτής χωρίς επεξεργαστές (οπότε όλη η επεξεργασία γίνεται στο player) και ένας πολυκάναλος τελικός.

Η τρίτη λύση είναι πολύ καλά πολυκάναλα συστήματα, αλλά εκει ξεφεύγουμε σε τιμή.
 

simonb

Senior Member
16 June 2008
467
Θεσσαλονίκη
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Η τρίτη λύση είναι πολύ καλά πολυκάναλα συστήματα, αλλά εκει ξεφεύγουμε σε τιμή.
Ένα παράδειγμα Νεπέρειε; Τί θα θεωρούσες το ελάχιστο "πολύ καλό" αν παίρναμε σαν υπόθεση εργασίας τα τέλεια ηχεία σε κάθε περίπτωση;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Χμμμ, δύσκολη απάντηση, αλλά έχω ακούσει πολυκάναλα συστήματα από Anthem, B&K, Parasound, Meridian με εξαιρετική απόδοση σε μουσική.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Κοίτα...
Νομίζω ότι ο YAMAHA RX-V663 δεν είναι σε αυτή την κατηγορία τιμής...
Αλλά και πάλι, σκέψου τα λεφτά που έδωσε κάποιος για έναν Anthem να τα έδινε απλά για έναν δικάναλο pro τι θα έπαιρνε...
 

dixie

Established Member
6 February 2008
199
Athens
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική είναι συνδυάσεις έναν ολοκληρωμένο με είσοδο bypass με έναν πολυκάναλο. Έτσι ο ολοκληρωμένος παίρνει το δικάναλο σήμα και ενισχύει τα εμπρός κανάλια και ο πολυκάναλος κάνει την AV επεξεργασία και ενισχύει τα πίσω κανάλια

Σε αυτο που προτεινει ο mr. in παραπλησιο ειναι και η αγορα ενος προ δικαναλου που θα μπει σαν σφηνα με bypass μεταξυ 4306 που εχεις και ενος δικαναλου τελικου η ολοκληρωμενου δικαναλου αν εχεις ακομη τον audiolab
Διαβασε και αλλα threads εχουν γραφτει αρκετα στο ζητημα του bypass που απασχολει (δικαιως) ολο και περισσοτερο κοσμο

Οσο αφορα τα πολυ καλα πολυκαναλα συστηματα δεν δεχομαι οτι μπορουν να αποδωσουν το ιδιο με πολυ φθηνοτερα δικαναλα , γιατι απλα το σημα κανει πολλες βολτες...(πχ. ο statement πολυ καλος γυρω στα 6-7000 ευρω ομως δεν θα τον εβαζα διπλα σε ενα πχ audiolab ,parasound κλπ σε δικαναλο ηχο)
 

simonb

Senior Member
16 June 2008
467
Θεσσαλονίκη
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Αυτό είναι και το δικό μου συμπέρασμα. Ότι δεν μπορεί να γίνει σύγκριση. Συζητήσαμε και προηγούμενα αυτό το θέμα όταν κάποιος είχε ρωτήσει αν μπορεί να συνδέσει τα κύρια ηχεία σε δυο ενισχυτές. Εδώ απλά δήλωσα ότι σύμφωνα με την δικιά μου πείρα ακόμη και ένας "καλός" (όχι high-end) πολυκάναλος δεν μπορεί να συγκριθεί με έναν καλό στέρεο. Θα δοκιμάσω σε κάποιο σημείο την λύση της προενίσχυσης αλλά μετά που αποφασίσω τι θα κάνω με τα ηχεία μου (είναι Pro-Ac Tablette III - και έχουν αρχίσει να μην με ικανοποιούν - ίσως παραγέρασαν. Γερνάνε τα ηχεία;) Το έχω το Audiolab αλλά στην τελευταία μου μετακόμιση κάποιος μεταφορέας τράβηξε βάρβαρα το ιντερκονέκτ και πήρε μαζί του τις χρυσές επαφές από τον ενισχυτή. Πρέπει να βρώ κάποιον στην Θεσσαλονίκη να μου το φτιάξει αλλά δεν βιάζομαι.
 

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Η σύγκριση ενός πολυκάναλου με έναν δικάναλο ίσης αξίας θα ήταν άστοχη. Θα σήμαινε εσωτερικό ανταγωνισμό προϊόντων μέσα στην ίδια εταιρεία αν κάποιος έπεαιρνε ,με τα ίδια χρήματα ίδια ηχητική ποιότητα, και επιπλέον 7-8 κανάλια παραπάνω, συστήματα DSP, μικρόφωνα ισοστάθμισης κλπ. Όμως πιστεύω ότι, συγκρίνοντας όμως εναν ΑV και εναν δικάναλο, από τους οποίους ο AV είναι μιας κατηγορίας ψηλότερα, τα δεδομένα αλλάζουν, και ηχητικά σε στερεο πρόγραμμα, οι επιδόσεις είναι συγκρίσιμες.
 
  • Like
Reactions: antonis75

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Για λόγους χώρου και χρήσης κυρίων ηχείων, δεν μπορούσα να έχω και τα δύο. Αναγκάστηκα να καταργήσω το Audiolab 8000A μου και, για να έχω καλό στερεοφωνικό ήχο επί πλέον του πολυκάναλου για το σινεμά, πηρα το 4306 της Denon. Μπορώ να πώ πως δεν συγκρίνονται και το Audiolab μου λείπει πολύ.

Πραγματικά με εξέπληξε η εμπειρία του φίλου. Είχα τον AUDIOLAB 8000s (τον καινούριο - κινέζικο) που στα αυτιά μου είχε απείρως καλύτερο ήχο από τον αγγλικό - «πρωτότυπο» 8000Α, ωστόσο σε σύγκριση με τον DΕΝΟΝ 3805 που πήρα μεταχειρισμένο (για το λεγόμενο BYPASS), τα αποτελέσματα ήταν -για τον AUDIOLAB- αποκαρδιωτικά. Όχι ότι έπαιζε χειρότερα, αλλά δεν έπαιζε και τόοσο καλύτερα, σε βαθμό τέτοιο τουλάχιστον που να καθιστά απαραίτητη την παράλληλη ύπαρξή του με τον ΑV. Έπαιζαν απλά διαφορετικά - είχαν διαφορετικό χαρακτήρα και ο DENON μάλλον μεγαλύτερη ισχύ (αν κρίνω από το μπάσο που δυνάμωσε και έσφιξε).

Η ανωτέρω εμπειρία μου, αφορά τον κορυφαίο -κατά την άποψή μου ολοκληρωμένο 2ch- μέχρι τα 700-800 ευρώ (πριν τον αγοράσω άκουσα σχεδόν τα πάντα μέχρι αυτή την κατηγορία τιμής) και έναν καλό - απαρχαιωμένο πλέον ΑV, με τη σημείωση ότι τα ηχεία μου στα οποία τους άκουσα δεν είναι και τα πλέον αναλυτικά (QUAD 22L),

Επομένως, απλά πριν αγοράσουμε, δεν ακούμε κανέναν αλλά μόνον τα αυτιά μας.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Δεν είναι η ένταση που διαφέρει σε έναν πολυκάναλο. Αν βάλεις 2 ηχεία πάνω του, σκέψου ότι έχεις 1 τροφοδοτικό και το χρησιμοποιείς για 2 ηχεία αντί για 5. Δύναμη θα πάρεις αν βάλεις μόνο 2 ηχεία και αν έχει μεγαλύτερο τροφοδοτικό από τον δικάναλο, θα πάρεις και παραπάνω. Μπορεί να σου έκανε εντύπωση το μπάσο που "έσφυξε" λόγο του ότι ο πολυκάναλος είναι ποιό δυνατός και ίσως τα ηχεία σου ήθελαν περισσότερο ρεύμα για να αποδώσουν καλύτερα. Τι γίνεται όμως με τα υπόλοιπα στοιχεία του ήχου? (ανάλυση, στερεοφωνική εικόνα, φυσικότητα....)

Δεν πιστεύω ούτε κι εγώ ότι ένας πολυκάναλος που όπως είπαν και οι προλαλίσαντες έχει πάνω του 3 περισσότερα κανάλια 1 DAC και ένα ψηφιακό surround και ραδιόφωνο πολλοί από αυτούς, χωρίς να αναφέρουμε τα δικαιώματα που θα πληρώνουν φαντάζομαι στην Dolby... κτλ, έχει τον ίδιο ή και καλύτερο ήχο από ένα δικάναλο στα ίδια χρήματα. Είναι σχεδόν απίθανο. Εκτός αν δεχτούμε ότι πουλιούνται περισσότεροι πολυκάναλοι τότε μπορούμε να πούμε ότι έχουν μειώσει το κόστος παραγωγής και μπορούν να τους πουλήσουν φτηνότερα. Υπάρχει και αυτή η περίπτωση, αλλά το βρίσκω λίγο δύσκολο έως πολύ χλωμό, γιατί τα περισσότερα κομμάτια εσωτερικά των ενισχυτών (πολυκάναλοι και δικάναλοι) μπορούν να είναι ίδια εφόσον βγάζουν ήχο ή να προέρχονται από τις ίδιες πρώτες ύλες ή τους ίδιους προμηθευτές. Είναι μεγάλο το θέμα και πέρνει πολύ ανάλυση...

Είμαι της άποψης πάντως ότι οι δικάναλοι υπερέχουν σε ήχο δεδομένου ότι μιλάμε για τα ίδια χρήματα και ίσως και την ίδια εταιρεία.
 

dixie

Established Member
6 February 2008
199
Athens
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

συμφωνω με αρκετα και ειδικα στο οτι πρεπει να ακουμε με τα δικα μας αυτια και εχω μοναχα να συμπληρωσω οτι οταν γινεται μια συγκριση ολοκληρωμενων AV η δικαναλων τα τελικα σταδια που εχουν, παιζουν σημαντικοτατο ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα, με συνεπεια να βγαζει κανεις τελειως λανθασμενο συμπερασμα
Ετσι πχ θα μπορουσε ο AV να οδηγουσε καλυτερα τα ηχεια λογω καλυτερων τελικων σταδιων (περισσοτερο ρευμα) και να μην ηταν δυνατο να ξεχωρησει κανεις την "καθαρη" επιδραση που ειχε το σταδιο της προενισχυσης
Και κατι ακομα , δυστυχως η ευτυχως το ανθρωπινο αυτι διακρινει αναμεσα σε δυο ηχους αυτον που ακουγεται δυνατοτερα και τον θεωρει ως καλυτερο. Φυσικα αυτο ειναι τελειως λανθασμενο γι'αυτο το λογο στις τυφλες δοκιμες τυπου Α-Β η ενταση του ηχου ρυθμιζεται ακριβως στην ιδια σταθμη ,ωστε το αυτι να κρινει την ποιοτητα και να μην παρασυρθει απο την ενταση...
 
Last edited:

simonb

Senior Member
16 June 2008
467
Θεσσαλονίκη
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Επομένως, απλά πριν αγοράσουμε, δεν ακούμε κανέναν αλλά μόνον τα αυτιά μας.
Οπωσδήποτε έτσι είναι. Έχει και σημασία όμως το τί ακούμε. Ακούω σχεδόν κλασσική μουσική και jazz/blues. Στην κλασσική, η έμφαση είναι σε σόλο όργανα (κυρίως πιάνο) και σε μουσική δωματίου. Το 8000Α έχει μια γλυκύτητα που μπροστά του ο ήχος του 4306 χαρακτηρίζεται γιά μένα από "τραχύτητα".
 

simonb

Senior Member
16 June 2008
467
Θεσσαλονίκη
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

συμφωνω με αρκετα και ειδικα στο οτι πρεπει να ακουμε με τα δικα μας αυτια και εχω μοναχα να συμπληρωσω οτι οταν γινεται μια συγκριση ολοκληρωμενων AV η δικαναλων τα τελικα σταδια που εχουν, παιζουν σημαντικοτατο ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα, με συνεπεια να βγαζει κανεις τελειως λανθασμενο συμπερασμα
Κι αυτό πολύ σωστό. Ένας κακός ενισχυτής σε υψηλή ένταση θα σου δώσει πολύ "χρώμα" - πράγμα που κάνει το ήχο να δείχνει καλύτερος αλλά τεχνητός και (στο σαλόνι σου) τελικά κουραστικός. Έπειτα, είναι πολύ σημαντικό (δοσμένου βέβαια του ίδιου καλού ενισχυτή, ή των ίδιων καλών ηχείων ανάλογα με το τι επιλέγεις) να δεις πως συμπεριφέρεται το σύστημα σε χαμηλές εντάσεις - όπου συχνά χάνονται οι περισσότερες συχνότητες, και μαζι τους η διακριτότητα.
 

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Re: OI ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ HI.FI ΧΡΗΣΗ ??

Δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι ενάς δικάναλος ενισχυτής π.χ. των 1000 ευρώ θα παίξει καλύτερα από έναν πολυκάναλο της ίδιας τιμής ( το θεωρώ αυτονόητο).

Απλά θέλω να τονίσω, ότι για κάποιον που θέλει να έχει τις δυνατότητες ΑV, το να πάρει έναν ΑV των 1000 ευρώ και για να βελτιώσει την δικάναλη απόδοση του, προσθέσει έναν δικάναλο των 1000 €, δεν θα πάρει καλύτερο ήχο από το να έπαιρνε έναν ΑV των 2000€ (κατά την προσωπική μου πάντα άποψη). Ανεξάρτητα αν η λύση της προσθήκης το δικάναλου είναι πιο ευέλικτη (δεν δίνεις όλα τα λεφτά μαζί, μπορείς να αναβθμίσεις αυτό το κομμάτι στο μέλλον κλπ)
 
  • Like
Reactions: antonis75