Ηχομόνωση για subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hsigma

New member
7 July 2006
81
Athens
Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να βάλω στο κάτω μέρος ενός subwoofer (σαν ηχομονόνωση) ώστε να μην γίνεται τόσο ενοχλητικό για τον κάτω όροφο.
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι μένουμε σε διαμέρισμα, οπότε κάτι τέτοιο πρέπει να έχει ξανασυζητηθεί...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

hsigma

New member
7 July 2006
81
Athens
Καλά, δε λέω να μην ακούγεται και καθόλου, δεν περιμένω κάτι τέτοιο, απλά όλο και κάτι θα μπορώ να χρησιμοποιήσω, ώστε να περιορίσω το "μπουπ-μπουπ" που περνάει στον απο κάτω όροφο...
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
hsigma said:
Καλά, δε λέω να μην ακούγεται και καθόλου, δεν περιμένω κάτι τέτοιο, απλά όλο και κάτι θα μπορώ να χρησιμοποιήσω, ώστε να περιορίσω το "μπουπ-μπουπ" που περνάει στον απο κάτω όροφο...

το μονο που μπορης ειναι να το απομονωσης απο το πατωμα με ποδαρακια ελαστικα η ακιδες αλλα μην περιμενεις πολλα πραγματα.

τα μονωτικα δεν κανουν τιποτα στο μπασο.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Το sub επειδή παράγει εξαιρετικά χαμηλές συχνότητες, οι οποίες μεταδίδονται πολύ εύκολα στα δομικά υλικά του κτηρίου, είναι σχεδόν αδύνατον να τις αποσβέσεις χρησιμοποιόντας απλα υλικα (ποδαράκια,βουρτσάκια,μοκετες κτλ). Ετσι λοιπον εάν δεν φτιάξεις δωμάτιο-στο-δωμάτιο μήν περιμένεις τιποτα!
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Δυστυχώς έτσι είναι!

Βάλε κάποιον της οικογένειας να το κρατάει στον αέρα ενώ παίζει. Θα ακούσεις διαφορά στην ένταση των χαμηλών; Μάλλον όχι ιδιαίτερη....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Ενός φίλου που μένει σε διαμέρισμα μετά την αγορά υπογούφερ του έκανε παράπονα ένας κουφός που έμενε δίπλα!!!
Μετά απο μιά εβδομάδα το πήγε πίσω!!!
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Φτιάξε ένα ταψί σε ένα λαμαρινά πέντε πόντους μεγαλύτερο απ' ότι είναι η επιφάνεια του sub και γέμισέ το με άμμο. Πάρε ένα τσουβαλάκι θαλάσσης από μάντρα. Βάλε μέσα μια συμπαγής μάζας πλάκα π.χ. μάρμαρο ΧΩΡΙΣ το μάρμαρο να ακουμπάει στα τοιχώματα του ταψιού και ακούμπα πανω το sub με ακίδες.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Για να μην γίνει καμιά παρανόηση δεν λέμε ότι δεν θα ακούγεται. Το μήκος κύματος των χαμηλών συχνοτήτων είναι μεγάλο. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι δεν ακούγεται και η κορυφή του κύματος να σκάει πάνω στην τζαμαρία με τα ποτήρια του διπλανού διαμερίσματος.....

Απλά λέμε να το περιορίσεις. Αλλιώς η μόνη λύση είναι αυτή του avatar μου. :grinning-smiley-043
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ said:
Ενός φίλου που μένει σε διαμέρισμα μετά την αγορά υπογούφερ του έκανε παράπονα ένας κουφός που έμενε δίπλα!!!
Μετά απο μιά εβδομάδα το πήγε πίσω!!!

Θαύμα θαύμα!
Βρήκε ο κουφός την ακοή του!:music-smiley-005:

Που είναι τώρα κανένας προβολέας να δούνε και οι τυφλοί;:flipout:
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
μαλλον δεν ηταν κουφος αλλα ειχαν βουλωση τα αυτια του και του τα ξεβουλωσε.

πρπεη να ειναι ευγνωμων.:flipout: :flipout: :flipout:
 

hsigma

New member
7 July 2006
81
Athens
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Δεν είπα να μην ακουγεται και καθόλου, ενταξει, λογικό είναι.
Απλά αν μπορώ να περιορίσω λίγο την "κάθοδο" των χαμηλών συχνοτήτων προς τον κάτω όροφο (διπλανούς δεν έχουμε ευτυχώς δε χρειάζεται να ανησυχώ και γι αυτούς!).
Ρώτησα πάντως χτές αυτόν που μένει από κάτω αν μέχρι στιγμής τον ενοχλώ καθόλου, και μου απάντησε ότι θα τον ενοχλούσε αν ήταν χαμηλά η ένταση γιατι δεν θα άκουγε!! :pP
 

hsigma

New member
7 July 2006
81
Athens
Re: Απάντηση: Ηχομόνωση για subwoofer

Fuse said:
Δυστυχώς έτσι είναι!

Βάλε κάποιον της οικογένειας να το κρατάει στον αέρα ενώ παίζει. Θα ακούσεις διαφορά στην ένταση των χαμηλών; Μάλλον όχι ιδιαίτερη....

Διαφορά στην ένταση των χαμηλών δεν ξέρω αν παρατηρήσω, το σίγουρο είναι ότι θα ακούσω όμως πολλές "υψηλές" συχνότητες (τσιρίδες της γυναίκας, αν την βάλω να μου κρατάει το sub στον αέρα!!! :slapface: χαχαχαχαχα)
 

Κρυωνάς Νίκος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,407
Κιλκίς
Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο "σαντουιτς" διαφορετικών υλικών.

π.χ. φελός - λάστιχο - φελιζόλ(μπλε)

Το παραπάνω παράδειγμα σημαίνει τρεις "φέτες" από τα υλικά στις διαστάσεις ή λίγο παραπάνω της βάσης του υπογούφερ σου. Επειδή κάθε ένα από τα υλικά έχει διαφορετική συχνότητα ιδιοσυντονισμού το πιο πιθανό είναι να μειωθεί ο όγκος των δονήσεων που μεταδιδονται στα δομικά στοιχεία της οικοδομής.

Είναι ένα καλό πείραμα με ελάχιστο κόστος
 

hsigma

New member
7 July 2006
81
Athens
Χμμμ, καλή η ιδέα σου Νίκο, και μάλιστα με υλικά τα οποία μπορούν εύκολα να βρεθούν (όλο και κάτι έχω νομίζω...).
Νομίζω ότι κάτι θα γίνει έτσι, τι στο καλό...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Καλή τυχη αν και...χμ...αμφιβάλω για το αποτέλεσμα, εκτός αν με αυτο το sandwitch καλύψεις πατωμα και τοίχους! Δε μου λες, τί έτος κατασκευής είναι το κτήριο?
 

hsigma

New member
7 July 2006
81
Athens
Δεν είναι παλιό, ενός έτους είναι. Γιατί, όσο παλιότερο τόσο χειρότερα λες?
Καλά, δε μιλάμε και για κανένα μεγάλο sub! Θα το δοκιμάσω σαν βάση, πιστεύω κάπως καλύτερα θα είναι...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Συνήθως σε παλιότερες πολυκατοικίες / οικίες δεν έδιναν μεγάλη έμφαση σε ηχομονωση.

Όχι πως και τωρα κατασκευάζει κανεις subwoofer-dumped certified σπιτια :p αλλα είναι καλύτερα τα πραγματα μιάς και υπάρχουν και πολυ πιο σύγχρονα υλικα.